Connect with us

رویداد های اخیر

بورل: افغانستان چنان از نظر افتاده که گویی وجود ندارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۲۰, ۱۴۰۱)

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که افغانستان پس ازخروج نیروهای خارجی اکنون ازنظرافتاده است ودرنزد جهانیان فراموش شده است. 

جوزپ بورل هرچند به دلایلی که باعث فراموشی افغانستان درنزد جهانیان شده اشاره نمی کند اما می‌گوید افغانستان چنان ازنظرافتاده وفراموش شده است که گویی این کشور وجود ندارد.

به گفته بورل، با آغاز بحران‌های جدید در جهان، به نظر می رسد که بحران‌های قبلی درحال حل شدن است، ولی در حقیقت اینطور نیست.

آقای بورل می‌گوید: «سال گذشته همه درمورد افغانستان صحبت می کردند، افغانستان بزرگترین موضوع درسطح جهان درماه اگست و سپتامبر و درسرخط رسانه ها بود، اما اکنون چنان به نظر می‌رسد که گویی افغانستان وجود ندارد. مشکلات مثل گذشته در افغانستان وجود دارد اما هیچ کس در مورد آن صحبت نمی کند.»

درعین حال، وزارت خارجه امریکا می‌گوید واشنگتن به همکاری دیرینه خود با پاکستان ارزش قایل است وبه طورمنظم با اسلام‌آباد درمورد طیف وسیعی ازمسایل به شمول امنیت، ثبات وآینده افغانستان در گفتگو است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید: «ما برای همکاری دیرینه خود با پاکستان ارزش قایل هستیم. زمینه هایی وجود دارد که منافع ما در آن همسو است، مشمول امنیت، ثبات و آینده افغانستان. ما به طور منظم با آنها درمورد طیف وسیعی ازمسایل ملاقات وصحبت می کنیم، اما همانطور که امر معمول است، ما همیشه به جزئیات آن تعاملات نمی پردازیم.»

امارت اسلامی بارها اعلام کرده است که می‌خواهد روابط خوب با همه کشورها به شمول ایالات متحده امریکا داشته باشد وپیوسته ازاین کشورها خواسته است سفارت خانه های خود را درافغانستان بازگشایی کنند.

اما جامعه جهانی ظاهراً رعایت حقوق بشرمشمول حقوق زنان ودختران برای کار و تحصیل، مبارزه با تروریزم، ایجاد حکومت فراگیر و اطمینان ازاستفاده نشدن افغانستان علیه کشورهای همسایه، منطقه و جهان را به عنوان خواست‌های اساسی خود مطرح کرده اند.

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!