Connect with us

خبرهای تازه

بیانیه ی دبیر کل ناتو پیش از نشست امنیتی مونیخ 

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۵, ۱۳۹۸)

ینس استولتنبرگ گفت که او قرار است رئیس جمهور غنی را بتاریخ ۱۴ فبروری ملاقات نماید تا روی موضوعات چون صلح و نتایج مذاکرات صلح برای حل درگیری های افغانستان بحث نمایند. 

استولتنبرگ گفت: “من تازه از کنفرانس ائتلاف جهانی برای شکست داعش برگشتم و در آنجا راجع به پلان ناتو برای تقویت حضور مان در عراق و کمک برای عراقی ها برای مبارزه با داعش گفتگو نمودیم.”  

ینس اضافه نمود: “حضور و ماموریت ناتو در عراق با مشوره نزدیک با دولت عراق صورت خواهد گرفت. ما کاملا برای تمامیت ارضی حاکمیت عراق احترام داریم.” 

استولتنبرگ همچنان اضافه نمود که او قرار است رهبران کشور های مختلف را در جریان اقامت اش در مونیخ، به شمول وزرای خارجه چین و روسیه و رییس جمهور زیلینسکی، ملاقات نماید. 

او همچنان خاطرنشان نمود که وی قرار است با رییس جمهور غنی ملاقات نماید. 

او گفت: “در ختم امروز با رییس جمهور غنی ملاقات می نمایم و در باره تلاش ها برای راه حل مسالمت آمیز و ملتفت شده برای حل درگیری های افغانستان بحث خواهیم نمود. ناتو در افغانستان در حدود ۱۶۰۰۰ نیرو دارد و ما آماده ایم تا این نیروها را متوازن بسازیم، اگر طالبان خواست و توانایی واقعی شان را در کاهش خشونت ها نشان دهد. بهترین راه برای حمایت پروسه صلح این است که ناتو به کمک هایش برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه دهد تا طالبان بفهمند که آنها هیچوقت در میدان جنگ پیروز نخواهند شد، مگر اینکه در میز مذاکره بنشینند و روی صلح بحث کنند.” 

او در آخر گفت: “موضوعات مربوط افغانستان، ایران و عراق از نکات بارز  این دیدار است که مینی برآن کشور های اروپایی و امریکایی کنار هم جمع شده اند. وقتی در کنار هم هستیم، در امنیت هستیم.”

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending