Connect with us

جهان

بیش از ۵۰۰ فرد ملکی در ربع اول سال ۲۰۲۰ در افغانستان کشته شده اند – یونما

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۱, ۱۳۹۹)

بر اساس گزارش تازه ملل متحد که امروز به نشر رسیده نشان میدهد که در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۵۰۰ فرد ملکی به شمول بیش از ۱۵۰ کودک در نتیجه خشونت های جاری در افغانستان کشته شده اند.

درین راپور، مسوول ۵۵ درصد تلفات غیر نظامیان، مخالفان مسلح، ۳۲ درصد عناصر طرفدار حکومت و بقیه توسط گروه های ناشناس معرفی شده اند.

این گزارش، نیاز فوری انجام اقدامات بیشتر برای محافظت غیر نظامیان از سوی طرفین درگیر را برجسته میکند، بخصوص محافظت در برابر تهدید ناگهانی شیوع ویروس همه گیر کرونا.

مطابق این گزارش، ماموریت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) به طور مستند حدود ۱۲۹۳ تلفات غیرنظامی (۵۳۳ کشته و ۷۶۰ زخمی) در افغانستان را در طی سه ماه نخست سال ثبت کرده است. در این گزارش نگرانی ها به ویژه در ماه مارچ، ذکر شده است، ماهی که امید می رفت دولت افغانستان و طالبان مذاکرات صلح را آغاز و تلاش ها برای محافظت از همه افغان ها در برابر ویروس کرونا را در اولویت قرار دهند، اما این ماه شاهد بیشترین تلفات غیرنظامیان بود.

در این گزارش به نقل از دبورا لیونز، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان و رئیس یوناما، آمده است: “من از همه طرف ها می خواهم که از فرصت پیشنهادی دبیرکل برای آتش بس جهانی برای تمرکز تلاش های جمعی در نبرد با دشمن مشترک ویروس کرونا استفاده کنند. “

وی گفت: “برای محافظت بیشتر از زندگی غیرنظامیان در افغانستان و امید به آینده بهتر به ملت، ضروری است تا خشونت با برقراری آتش بس متوقف شود و مذاکرات صلح آغاز شود.” سازمان ملل درین گزارش گفته است: “عناصر ضد دولتی همچنان مسئوول اکثر تلفات غیرنظامیان – ۵۵٪ – در سه ماه اول بودند، که باعث ۷۱۰ تلفات غیرنظامی (۲۸۲ کشته و ۴۲۸ زخمی) شده اند. یوناما ۳۹ درصد تلفات را به طالبان، ۱۳ درصد را به شاخه خراسان داعش و بخش باقیمانده را به گروه های ناشناس اختصاص داد.

تعداد کشته های غیرنظامیان منسوب به ویژه طالبان – در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ نسبت به همین وقت سال ۲۰۱۹، ۲۲ درصد افزایش یافته است.

این افزایش عمدتا بخاطر قتل و ترور های هدفمند و قصاص ها است. ” بر بنیاد این گزارش، نیروهای طرفدار حکومت هم مسوول ۳۲ درصد از تلفات غیرنظامیان بوده اند، طوریکه در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ نیروهای طرفدار دولت باعث تلفات ۴۱۲ غیرنظامی (۱۹۸ کشته و ۲۱۴ زخمی) شده اند.

نیروهای طرفدار حکومت نسبت به نیروهای ضد حکومت، عامل بیشتر تلفات اطفال بوده اند، طوریکه مسوول تلفات دوچند اطفال نسبت به نیروهای ضد دولت میباشند، که بیشتر این تلفات بخاطر حملات هوایی و شلیک های غیر مستقیم در نبرد های زمینی میباشند.

یوناما ۲۱ درصد تلفات کلی غیرنظامیان را به نیروهای امنیتی ملی افغانستان، هشت درصد به نیروهای نظامی بین المللی و بقیه آن را به گروه های مسلح طرفدار دولت و گروه های ناشناس طرفدار دولت اختصاص داده است.

یوناما از طریق این گزارش، مجدداً حمایت خود را از مردم افغانستان اعلان کرده و خواستار اقدامات فوری برای نجات جان مردم شده است.

جهان

واشنگتن پست: «اف‌بی‌آی» در بازرسی از خانه ترامپ به دنبال اسناد هسته‌ای بود

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

روزنامه امریکایی واشنگتن پست گزارش داد که ماموران «اف‌بی‌آی» در بازرسی از خانه دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق امریکا در فلوریدا به‌دنبال اسناد مرتبط با تسلیحات هسته‌ای بودند.

این روزنامه امروز جمعه، ۱۲ آگست، در گزارشی نوشت که هنوز مشخص نیست ماموران اف‌بی‌آی این اسناد را پیدا کرده‌اند یا خیر.

منابع این روزنامه امریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، جزییاتی درباره ماهیت اسنادی که اف‌بی‌آی به دنبال آن بوده است و اینکه آیا این اسناد مربوط به سلاح‌های هسته‌ای ایالات متحده یا کشورهای خارجی است، ارایه نداده‌اند.

این منابع هم‌چنان از دستیابی ماموران اف‌بی‌آی به این اسناد سخنی نگفتند.

از سوی دیگر دونالد ترامپ با بهره‌گیری از متمم پنجم قانون اساسی این کشور از پاسخ به ۴۴۰ سوال در تحقیقات قضایی خودداری کرده است.

در همین رابطه مریک گارلند، وزیر دادگستری ایالات متحده اعلام کرد که حکم بازرسی خانه ترامپ در فلوریدا را شخصاً صادر کرده است.

گارلند درباره این اقدام «بی‌سابقه» گفت، احتمالا دلیلی برای این بازرسی وجود داشته با این حال وی نگفت چرا این بازرسی انجام شده است.

وزیر دادگستری امریکا گفت که از دادگاه خواسته است اسناد پرونده را منتشر کند.

وی در نشست خبری با تاکید بر اینکه وزارت دادگستری در اتخاذ چنین تصمیمی سهل‌انگاری نمی‌کند، گفت: «من شخصاً تصمیم به صدور حکم بازرسی در این باره را تایید کردم».

گارلند هم‌چنان برخی «حملات بی‌اساس» به وزارت دادگستری و سازمان «اف‌بی‌آی» پس از بازرسی روز دوشنبه اقامتگاه ترامپ در مار-آ-لاگو را محکوم کرد.

کریستوفر رای، مدیر دفتر تحقیقات فدرال نیز چهارشنبه در پیامی خطاب به حامیان ترامپ که بازرسی خانه او توسط «اف‌بی‌آی» را محکوم کرده بودند، آنها را به آرامش دعوت کرد.

رای که ترامپ در سال ۲۰۱۷ او را به عنوان مدیر این دفتر منصوب کرد، تهدیدات آنلاین علیه ماموران فدرال و وزارت دادگستری را «تاسف‌بار و خطرناک» توصیف کرد.

او گفت: «من همیشه نگران تهدیدها علیه ماموران مجری قانون هستم. خشونت علیه مجریان قانون راه حل نیست».

از زمانی که ترامپ از «حمله» به خانه‌اش در فلوریدا خبر داد، تهدیدها و فراخوان‌ها در فضای مجازی برای حمل سلاح افزایش یافته است.

بازرسی اقامتگاه ترامپ بخشی از تحقیقات درباره انتقال اسناد طبقه‌بندی شده از کاخ سفید به منزل شخصی رییس جمهوری پیشین امریکا است.

وزارت دادگستری در حال تحقیق در مورد سوء استفاده از اطلاعات طبقه‌بندی شده است. این تحقیقات پس از آن آغاز شد که اداره بایگانی و سوابق ملی امریکا اعلام کرد که ۱۵ جعبه از اسناد کاخ سفید از جمله اسناد حاوی اطلاعات طبقه‌بندی شده را در اوایل سال جاری از اقامتگاه ترامپ در فلوریدا بازگردانده است.

Continue Reading

جهان

امریکا و عربستان رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۴۰۱)

منابع خبری از برگزاری رزمایش مشترک میان ریاض و واشنگتن در غرب عربستان خبر دادند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرد که پرسنل پیاده نظام نیروی دریایی عربستان و امریکا وارد بندر “ینبع” در غرب و مرکز عربستان شدند.

طبق این گزارش، این نیروها به منظور برگزاری رزمایش مشترک موسوم به “الغضب العارم ۲۲” (خشم کوبنده ۲۲) وارد بندر ینبع شده‌اند.

خبرگزاری در ادامه گزارش داده است که این تمرینات که طی هفته جاری در ولایت‌های ینبع (غرب) و “الخرج” (مرکز عربستان) آغاز می‌شود، چند روز ادامه خواهد داشت و شامل تمرینات مختلف میان نیروهای دو کشور می‌شود.

طبق این گزارش، این رزمایش با هدف تقویت مشارکت و همکاری میان نیروهای سعودی و امریکا در اجرای طرح‌های دوجانبه است.

این رزمایش همچنین بر تاکتیک‌های مشترک، قابلیت همکاری و عملیات لجستیکی میان نیروهای امریکا و عربستان متمرکز است. 

Continue Reading

جهان

هجوم پولیس آف‌بی‌آی به خانه ترمپ در فلوریدا

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۴۰۱)

رئیس جمهور پیشین ایالات متحده امریکا از تفتیش منزل خود توسط ماموران “اف‌بی‌ای” خبر داد.

به نقل از خبرگزاری رویترز دونالد ترمپ،رئیس‌جمهور پیشین امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد ماموران اف‌بی‌آی به طور غافلگیرانه به خانه او در مارالاگوی فلوریدا یورش برده و محتویات صندوق شخصی او را ضبط کرده‌اند.

به گزارش روزنامه این اقدام ماموران پولیس فدرال امریکا آخرین شاهد از تشدید تعقیب کیفری اتهامات ترمپ بوسیله وزارت عدلیه امریکا است.

ترمپ پس ازاین اقدام پولیس فدرال امریکا نوشت: “خانه زیبای من، مارالاگو در پالم‌بیچ هم اکنون تحت یورش و تسخیر تیم بزرگی از ماموران اف‌بی‌آی قرار دارد.” او گفت که پس از همکاری با سازمان‌های دولتی،این یورش از پیش اعلام نشده به خانه‌ام غیرضروری و نامناسب بود.

این اقدام درحالی انجام شده است که گفته می‌شود دونالد ترمپ خود را برای اعلام نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آماده می‌کند.

ترامپ گفت: این اقدام استفاده از سیستم قضایی به عنوان سلاح و حمله دمکرات‌های چپ رادیکال است که نمی‌خواهند من در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ شرکت کنم.

ترامپ در پایان افزود: “من در مقابل فساد اداری امریکا ایستادم، قدرت را به مردم بازگرداندم و واقعاً برای کشورمان خدمت کردم، چنان که قبلاً هرگز ندیده بودیم. سازمان (هیأت حاکمه) از آن متنفر بود. اکنون، در حالی که آنها شاهد پیروزی های بزرگ نامزدهای مورد تایید من هستند و تسلط من را در همه نظرسنجی‌ها می بینند، سعی می‌کنند یک بار دیگر من و حزب جمهوری‌خواه را متوقف کنند. بی‌قانونی، آزار و اذیت سیاسی، و شکار جادوگر باید افشا شود و متوقف شود. من به مبارزه برای مردم بزرگ امریکا ادامه خواهم داد.” 

از سوی دیگر برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که یورش اف‌بی‌آی به اقامتگاه ترمپ اول دوشنبه انجام شده است و در آن زمان ترمپ در فلوریدا حضور نداشته است.

براساس گزارش ها وزارت عدلیه امریکا در حال بررسی انتقال اطلاعات طبقه‌بندی شده به اقامتگاه ترمپ در مارالاگو است. اما روشن نیست که آیا یورش روز دوشنبه اف‌بی‌آی به خانه ترمپ با این موضوع در ارتباط بوده است یا خیر.

به نقل از رسانه ها، “صندوق‌هایی که ترمپ پس از خروج از کاخ سفید به مار-ئه-لاگو منتقل کرد، حاوی اسناد محرمانه و طبقه‌بندی شده بود.ترمپ در بازگرداندن ۱۵جعبه حاوی محتویات درخواست شده توسط مقامات آرشیو ملی، ماه‌ها تأخیر کرده بود”.

گفته می‌شود که اداره تحقیقات فدرال امریکا قبل از انجام این تفتیش، به کاخ سفید اطلاع نداده بود. یک مقام کاخ سفید نیز رسانه‌ها را به وزارت عدلیه برای کسب اطلاعات بیشتر ارجاع داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!