Connect with us

جهان

بیش از ۵۰۰ فرد ملکی در ربع اول سال ۲۰۲۰ در افغانستان کشته شده اند – یونما

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۱, ۱۳۹۹)

بر اساس گزارش تازه ملل متحد که امروز به نشر رسیده نشان میدهد که در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۵۰۰ فرد ملکی به شمول بیش از ۱۵۰ کودک در نتیجه خشونت های جاری در افغانستان کشته شده اند.

درین راپور، مسوول ۵۵ درصد تلفات غیر نظامیان، مخالفان مسلح، ۳۲ درصد عناصر طرفدار حکومت و بقیه توسط گروه های ناشناس معرفی شده اند.

این گزارش، نیاز فوری انجام اقدامات بیشتر برای محافظت غیر نظامیان از سوی طرفین درگیر را برجسته میکند، بخصوص محافظت در برابر تهدید ناگهانی شیوع ویروس همه گیر کرونا.

مطابق این گزارش، ماموریت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) به طور مستند حدود ۱۲۹۳ تلفات غیرنظامی (۵۳۳ کشته و ۷۶۰ زخمی) در افغانستان را در طی سه ماه نخست سال ثبت کرده است. در این گزارش نگرانی ها به ویژه در ماه مارچ، ذکر شده است، ماهی که امید می رفت دولت افغانستان و طالبان مذاکرات صلح را آغاز و تلاش ها برای محافظت از همه افغان ها در برابر ویروس کرونا را در اولویت قرار دهند، اما این ماه شاهد بیشترین تلفات غیرنظامیان بود.

در این گزارش به نقل از دبورا لیونز، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان و رئیس یوناما، آمده است: “من از همه طرف ها می خواهم که از فرصت پیشنهادی دبیرکل برای آتش بس جهانی برای تمرکز تلاش های جمعی در نبرد با دشمن مشترک ویروس کرونا استفاده کنند. “

وی گفت: “برای محافظت بیشتر از زندگی غیرنظامیان در افغانستان و امید به آینده بهتر به ملت، ضروری است تا خشونت با برقراری آتش بس متوقف شود و مذاکرات صلح آغاز شود.” سازمان ملل درین گزارش گفته است: “عناصر ضد دولتی همچنان مسئوول اکثر تلفات غیرنظامیان – ۵۵٪ – در سه ماه اول بودند، که باعث ۷۱۰ تلفات غیرنظامی (۲۸۲ کشته و ۴۲۸ زخمی) شده اند. یوناما ۳۹ درصد تلفات را به طالبان، ۱۳ درصد را به شاخه خراسان داعش و بخش باقیمانده را به گروه های ناشناس اختصاص داد.

تعداد کشته های غیرنظامیان منسوب به ویژه طالبان – در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ نسبت به همین وقت سال ۲۰۱۹، ۲۲ درصد افزایش یافته است.

این افزایش عمدتا بخاطر قتل و ترور های هدفمند و قصاص ها است. ” بر بنیاد این گزارش، نیروهای طرفدار حکومت هم مسوول ۳۲ درصد از تلفات غیرنظامیان بوده اند، طوریکه در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ نیروهای طرفدار دولت باعث تلفات ۴۱۲ غیرنظامی (۱۹۸ کشته و ۲۱۴ زخمی) شده اند.

نیروهای طرفدار حکومت نسبت به نیروهای ضد حکومت، عامل بیشتر تلفات اطفال بوده اند، طوریکه مسوول تلفات دوچند اطفال نسبت به نیروهای ضد دولت میباشند، که بیشتر این تلفات بخاطر حملات هوایی و شلیک های غیر مستقیم در نبرد های زمینی میباشند.

یوناما ۲۱ درصد تلفات کلی غیرنظامیان را به نیروهای امنیتی ملی افغانستان، هشت درصد به نیروهای نظامی بین المللی و بقیه آن را به گروه های مسلح طرفدار دولت و گروه های ناشناس طرفدار دولت اختصاص داده است.

یوناما از طریق این گزارش، مجدداً حمایت خود را از مردم افغانستان اعلان کرده و خواستار اقدامات فوری برای نجات جان مردم شده است.

جهان

اجساد ده‌ها مهاجر در یک لاری در تگزاس کشف شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

گزارش‌ها می‌رساند که اجساد دستکم ۴۶ مهاجر در یک لاری در حومه شهر سن آنتونیو در ایالت تگزاس امریکا پیدا شده است.

رویترز به نقل از یک مقام آتش‌نشانی گفت که حداقل ۱۶ تن دیگر از جمله چهار کودک هم به شفاخانه منتقل شده‌اند.

سه تن در پیوند به این رویداد بازداشت شده اند.

ران نیرِنبرگ شهردار سن آنتونیو گفت: “این آدم‌ها خانواده داشتند… و می‌خواستند زندگی بهتری برای خود بسازند. این چیزی جز یک تراژدی هولناک انسانی نیست.”

سن آنتونیو ۲۵۰ کیلومتر از مرز امریکا با مکزیک فاصله دارد و یکی از مسیرهای اصلی ترانزیت قاچاقچیان انسان است.

مارکول ایبرارد، وزیر خارجه مکسیکو مرگ مهاجران در این لاری را “تراژیدی در تگزاس” خواند.

تاکنون روشن نیست این مهاجران شهروندان کدام کشور اند.

Continue Reading

جهان

کشورهای گروه هفت واردات طلا از روسیه را ممنوع می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا خبر داده است که اعضای گروه هفت واردات طلا از روسیه را ممنوع خواهند کرد.

بوریس جانسن، صدر اعظم بریتانیا، همچنان گفته است که امریکا، بریتانیا، جاپان و کانادا در این اقدام مشترک “الیگارش‌های روسیه را به صورت مستقیم هدف قرار خواهند داد و ضربه‌ای به قلب ماشین جنگی پوتین وارد خواهند کرد.”

در سال گذشته میلادی، درآمد روسیه از صادرات طلا حدود ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر بوده است.

کشورهای گروه هفت روز سه شنبه، ‌آخرین روز جریان نشست سران این گروه در باواریا در جنوب آلمان به طور رسمی توقف واردات طلا از روسیه را اعلام می‌کنند.

کشورهای گروه هفت پیش از این نیز تحریم‌های شدیدی را علیه مسکو به دلیل حمله به اوکراین اعمال کرده‌اند.

بایدن نوشت: “ایالات متحده امریکا هزینه‌های بی‌سابقه‌ای را بر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تحمیل کرده است تا او را از درآمدی که برای تأمین مالی جنگش علیه اوکراین نیاز دارد، محروم کند.”

Continue Reading

جهان

دو کشته و چهارده زخمی در حمله به کلوب شبانه در ناروی

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

گزارش ها می رساند که در پی تیراندازی امروز (شنبه) در یک کلوب شبانه و جاده های نزدیک به آن در اسلو، پایتخت ناروی دو تن کشته شده و چهارده تن دیگر زخم برداشته اند.

پولیس ناروی اعلام کرده یک مظنون نارویژی ایرانی الاصل را دقایقی پس از این رویداد بازداشت کرده است.

کلپ «لندن پب» یکی از مشهور ترین کلپ شبانه برای همجنسگرایان مرد در مرکز اسلو است.

اولاو روینبرگ، خبرنگار تلویریون دولتی ناروی (NRK) گفت: “مردی را دیدم که با بکس وارد شد، تفنگی را برداشت و به تیراندازی پرداخت.”

انگیزه این حمله تاهنوز روشن نیست.

قرار اسلو رژهٔ افتخار همجنسگرایان را روز شنبه برگزار کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!