Connect with us

اخبار ساحوی

بی اعتنایی حکومت در مبارزه با ویروس کرونا سبب گسترش این بیماری می شود

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۲۰, ۱۳۹۹)

شماری از نماینده گان مجلس می گویند که روند آزمایش ویروس کرونا در هرات با چالش های زیادی مواجه است و در بسیاری ولایت ها بسته های بهداشتی نرسیده است.

افزایش بیماری کرونا در کشور نگرانی های جدی اعضای مجلس نماینده گان را برانگیتخه و این نماینده گان حکومت را در کار مبارزه با ویروس کرونا به ناتوانی متهم می سازند. آنان می گویند که اگر حکومت روند قرنطین را در مرز های کشور عملی میکرد، ویروس کرونا گسترش نمی یافت. غلام فاروق مجروح، عضو مجلس نماینده گان هرات، می گوید: “هر روز آمار مبتلایان بلند می رود و اگر دولت در مرز ها مردم را قرنطین می کرد حال این تهدید به همه ولایت ها نمی رسید و هنوز هم بیشتر کسانی در هرات هستند که بیماری آنان تشخیص نشده است.”

ناهید فرید، عضو مجلس نماینده گان هرات، گفت: “نبود ظرفیت تست کرونا در هرات است که هیچ آزمایش تست کرونا دراین روز های اخیر انجام نشده است و آمار مرگ و میر هم متاسفانه پنجاه درصد را در میان مبتلایان نشان میدهد و رهبران فقط رای ما را میخواهند و برای خطر جانی مردم توجه نمی کنند.”

فریده بیکزاد، عضو مجلس نماینده گان بادغیس، می گوید: “در ولایت بادغیس امکانات برای مبارزه با ویروس کرونا وجود ندارد درحالیکه شماری از مردم از ایران به بادغیس آمده اند.”

در همین حال، میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، پی گوید: “برای مشکلات صحی تمامی ولایت ها وزارت صحت باید به گونهء متوازن رسیده گی کند و خدمات صحی را به مردم برساند تا مردم از خطر ویروس کرونا در امان بمانند.”

نماینده گان مردم در مجلس تاکید می ورزند که اگر مبارزه با ویروس کرونا به گونهء سلیقه یی و سیاسی به پیش برود، مهار این پدیده در افغانستان کار دشوار خواهد بود و مردم بیشتری به این بیماری مصاب خواهند شد.

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!