Connect with us

تجارت

تاجران و سرمایه‌گذاران از طرح جدید کاهش مالیاتی طی نشستی در کابل حمایت کردند

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۲)

تاجران و سرمایه‌گذاران از طرح جدید کاهش مالیاتی و سهولت در زمینه قوانین مالیاتی از سوی امارت اسلامی طی نشستی در کابل استقبال و اعلام حمایت کردند.

مسوولان سکتور خصوصی گفته‌اند که ایجاد سهولت‌ها و کاهش مالیات می‌تواند زمینه رشد تجارت و سرمایه‌گذاری را در کشور بیشتر سازد.

محمد یونس مهمند، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، در این مورد گفته است: «در یک سال گذشته، در بخش تجارت و ترانزیت پیشرفت قابل ملاحظه‌ای به وجود آمده است، در سال گذشته، تقریباً دو هزار و دوصد محموله تجارتی داشتیم.»

آقای مهمند افزود: «انتقالات ترانزیتی ما نسبت به سال گذشته بیشتر می‌شود.»

بر اساس طرح جدید کاهش مالیاتی، برای رشد و حمایت از سکتور خصوصی مالیه انتفاعی از ۴ به ۲ درصد کاهش یافته و نیز ۷ درصد مالیه قراردادی برای سکتور زراعتی، صنعتی و  تجارتی معاف گردیده است.

چهار درصد مالیه انتفاعی برای مراکز آموزشی به مدت یک سال نیز معاف گردیده است.

خان‌جان الکوزی، عضو هیأت مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، می‌گوید: «سرمایه‌داران یا کارخانه‌های صنعت‌کاران بسیار حمایت شده است، خواهش ما از تمام فابریکه‌داران این است که جنس با کیفیت در افغانستان تولید کنند و به کشورها به قیمت ارزان بفروشند.»

از سویی هم، شماری از تاجران می‌گویند که مشکلات شان در عرصه تجارت تاکنون پابرجاست و امیدواراند با طرح جدید کاهش مالیاتی، تاحدی از مشکلات شان کاسته شود.

عبیدالله احمدی، تجار، می‌گوید: «مشکلات ما پابرجاست، اتحادیه ما متشکل از هزارها شرکت است، این شرکت‌ها در عرصه‌های مختلف در افغانستان بسیار سرمایه‌گذاری کرده‌اند.»

موسی احمد، تجار، نیز گفت: «موضوعی که یادآور می‌شوم، مالیه دو فیصد است که آن‌ها (امارت اسلامی) می‌گوید که صادرکنند‌گان در گمرک باید بپردازند، ولی پیشنهاد ما به امارت اسلامی این است که اگر این مالیه از دو به صفر اعشاریه پنج فیصد کاهش یابد، بسیار خوب می‌شود.»

بر اساس این طرح، قرار است برای تاجران و صنعت‌کاران در تمام زون‌های کشور تسهیلات توزیع پاسپورت و صدور ویزه نیز ایجاد گردد.

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با معاون صدر اعظم روسیه دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۳)

نور الدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت با الیکسی اوورچوک، معاون صدر اعظم روسیه در امور همکاری‌های بین المللی، سرگئی پاولوف، رئیس عمومی خط آهن روسیه، و دیمیتری زفیریف، معاون وزارت ترانسپورت روسیه دیدار کرده است.

طبق خبرنامه وزارت صنعت و تجارت که امروز (جمعه) منتشر شد، در این دیدار دو طرف در مورد افزایش و بیلانس تجارت دو جانبه، تعرفه ترجیحی برای کالاهای افغانستان، سرمایه گذاری روسیه در پروژه های معادن و بند های آبی افغانستان، و سهم افغانستان در دهلیز ترانسپورتی بین‌المللی شمال-جنوب گفتگو کردند.

آنان همچنان در باره کاهش هزینه انتقالات اموال از طریق خط آهن روسیه، رفع مالیه صادراتی بر مواد اولیه، ترتیب و تنظیم سفر هیات به بندر های استراخان و مخاچکالا و برگزاری کنفرانس تواصل تجارتی و نمایشگاه تولیدات و محصولات افغانستان در مسکو بحث نموده و در زمینه توافقات نیز صورت گرفت.

Continue Reading

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با رییس جمهور تاتارستان دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۴۰۳)

وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست افغانستان می‌گوید که نورالدین عزیزی، سرپرست این وزارت در سفرش به تاتارستان با رییس جمهور این کشور دیدار کرده است.

وزارت صنعت و تجارت روز چهارشنبه (۲۶ ثور) با نشر خبرنامه‌ای از دیدار عزیزی با رستم مینیخانوف، رییس جمهور تاتارستان در حاشیه کازان فورم خبر داده است.

طبق خبرنامه، مینیخانوف از اشتراک عزیزی در «پانزدهمین فورم بین‌المللی اقتصاد روسیه و جهان اسلام» قدردانی کرده است.

در خبرنامه آمده است که دو طرف در مورد تجارت دوجانبه، ایجاد خانه تجارت روسیه در افغانستان، سفر رییس جمهور تاتارستان به کابل، سرمایه‌گذاری در تولید برق، انتقال آب، معادن، همکاری‌های کلتوری، اقتصادی و سایر موارد گفتگو کرده‌اند.

این درحالیست که سال گذشته نیز نورالدین عزیزی در رأس هیاتی به تاتارستان رفته بود.

این گردهمایی همه‌ساله از سوی‌ روسیه برگزار می‌شود و چهاردهمین دور این اجلاس نیز ماه ثور سال گذشته در همین کشور برگزار شده بود.

Continue Reading

تجارت

اداره ملی احصائیه: ارزش صادرات و واردات سال گذشته به ۱۰.۳ میلیارد دالر می‌رسد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۳)

اداره ملی احصائیه و معلومات روز چهارشنبه (۲۶ثور) گفته است که، در سال گذشته ارزش صادرات به یک میلیارد و ۷۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر و ارزش واردات به ۸ میلیارد و ۵۷۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به گفته این اداره میوه‌‌جات در میان اقلام صادراتی کشور در سال گذشته بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش صادرات آن به ۶۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به همین ترتیب نباتات طبی، مواد معدنی و سبزیجات در جایگاه دوم، سوم و چهارم قرار دارند.

هم‌چنان سال گذشته مواد نفتی و روغنیات در میان اقلام وارداتی کشور بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش مجموعی آن به یک میلیارد و ۳۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر می‌رسد و به همین ترتیب ماشین‌آلات، وسایط ترانسپورتی و پرزه‌جات با یک میلیارد و ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر در جایگاه دوم و منسوجات و فلزات و محصولات فلزی در جایگاه سوم و چهارم قرار دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!