Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید امارت اسلامی بر حفظ بی طرفی در موضوع اوکراین

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۱۲, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی  رای مثبت سرپرست فعلی کرسی افغانستان در سازمان ملل برای قطعنامه ای محکومیت حملات روسیه بر اوکراین در نشست مجمع عمومی سازمان ملل را موقف رسمی افغانستان نمی‌داند و تاکید بر حفظ بی طرفی در این مسله دارد.

سهیل شاهین نامزد کرسی افغانستان در سازمان ملل می‌گوید که دولت جدید افغانستان نمی‌خواهد با هیچ کشوری طرف واقع شود و پالیسی امارت اسلامی همواره حفظ بی طرفی در روابط با همه کشورهای جهان است.

این درحالی است که از میان ۱۹۳ کشور نمایند‌های ۱۴۱ کشور به قطعنامه ای محکومیت اشغال اوکراین توسط روسیه رای مثبت داده اند. قطعنامه ای که در آن به خروج فوری نیروهای روسیه از اوکراین نیز تاکید شده است.

در این میان ۳۵ کشور دیگر به شمول چین و ایران از دادن رای خودداری کرده اند و پنج کشور دیگر از جمله اریتره، کوریایی شمالی، سوریه، بلاروس و خود روسیه به آن رای منفی دادند.

سرپرست  فعلی کرسی افغانستان در سازمان ملل نیز در نشست مجمع عمومی این سازمان رای مثبت برای محکوم نمودن حملات روسیه بر اوکراین داده است، اما امارت اسلامی آن رد کرده است.

سهیل شاهین، نامزد کرسی افغانستان در سازمان ملل، در این باره گفت:” این پالیسی و موقف ما است که در هر موضوعی که در جهان باشد ما نمیخواهیم طرف واقع شویم ما میخواهیم توجه جهان را برای بازسازی افغانستان جلب کنیم ما میخواهیم همرای تمام کشورها روابط داشته باشیم و بی طرف باشیم برای همه پیشنهاد ما همین است که از راه گفتگو مشکلات شان را حل کنند نه با جنگ.”

سرمنشی سازمان ملل متحد در پایان این نشست پیامدهای جنگ را ویرانگر خواند و از طرف‌های درگیر در اوکراین خواست به مذاکره و دیپلوماسی رو بیاورند.

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد، در این باره گفت:” پیام مجمع عمومی واضح است، جنگ را متوقف کنید و سلاح بر زمین بگذارید، دریچه‌های گفتگو و دیپلوماسی را باز کنید، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین باید محترم شمرده شود، لحظه‌ها نباید ازدست بروند، پی آمدهای جنگ ویرانگرخواهد بود.”

برخی از دیپلومات‌ها به این باور اند که دادن رای مثبت سرپرست فعلی کرسی افغانستان در سازمان ملل برای قطعنامه محکومیت حملات روسیه بر اوکراین نمی تواند تاثیر منفی بر روابط افغانستان با روسیه داشته باشد زیرا به باور این دیپلومات موقف گیری امارت اسلامی از لحاظ جایگاه حقوقی و سیاسی معتبرتر شمرده می شود.

احمد سرور، سفیر سابق افغانستان در هند، در این باره گفت:” شخصی که فعلا در نماینده‌گی افغانستان است نمی‌تواند از دولتی نماینده‌گی کند که آن را به رسمیت نمی شناسد بنا صحبت‌های را که چند روز قبل وزارت خارجه امارت اسلامی کردند و اعلامیه صادر کردند او می تواند از لحاظ حقوقی و سیاسی معتبر باشد.”

این درحالی است که امارت اسلامی تمامی انرژی خود را در راه کسب مشروعیت جهانی به این روزها به مصرف می رساند.

رویداد های اخیر

متقی: دیگر نمی‌خواهیم افغانستان میدان مقابله ابر قدرت‌ها باشد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۳, ۱۴۰۱)

وزیر امور خارجه می‌گوید که اجازه نخواهند داد تا افغانستان بار دیگر به میدان جنگ قدرت‌های بزرگ جهانی قرار گیرد.

امیرخان متقی طی مراسمی امروز (پنج‌شنبه، ۱۳ دلو) در پوهنتون کابل گفته است که افغانستان با کشورهای منطقه روابط دیپلوماتیک خوب دارد و شماری از سفارت خانه‌های افغانستان نیز در کشورهای منطقه و فرا منطقه از کابل دستور می‌گیرند.

آقای متقی گفته است: «ما بعد از این نمی‌خواهیم که افغانستان میدان مقابله ابر قدرت‌ها باشد، اگر مقابله می‌باشد، مثبت باشد، اقتصادی باشد، با توجه به جغرافیای افغانستان، امارت اسلامی تلاش دارد که افغانستان مرکز اقتصاد و اتصال شود چون که منطقه به انرژی خیلی ضرورت دارد.»

او تاکید کرده است که افغانستان با جهان مشکل ندارد تا مشکلی از سوی دنیا برای کشور ایجاد نشود. به گفته متقی، عملاً ثابت شده است که خاک افغانستان برضد هیچ‌کشوری استفاده نمی‌شود.

وزیر خارجه گفت: «ما به کشورهای جهان هم صدا می‌کنیم که با هیچ‌کشوری مشکل نداریم، تعهدی که امارت اسلامی کرده این است که خاک افغانستان برضد هیچ‌کشوری استفاده نمی‌شود.»

در همین حال، آقای متقی نیز افزوده که گزارش سازمان‌های جهانی در پیوند به افغانستان از جمله در بخش کاهش فساد و بهبود وضعیت اقتصادی «نوید بخش» است.

از سویی هم، شماری دیگر از مقام‌های امارت اسلامی گفته‌اند که افغانستان با توجه به تحریم‌ها توانسته به سوی بهبود در حوزه اقتصادی حرکت کند.

عبدالطیف نظری، معین وزارت اقتصاد، گفت: «در یک ونیم سال امارت اسلامی چطور توانسته که با وجود محدودیت‌های سیاسی و بانکی به طرف بهبود در حوزۀ اقتصادی حرکت کند؟ گزارش اخیر بانک جهانی را حتمن خواندید که ریکارد بی‌سابقه را صادرات افغانستان شکستانده است.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

امریکا ممنوعیت صدور ویزا برای برخی مقام‌های امارت اسلامی وضع کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه امریکا ممنوعیت صدور ویزا برای برخی مقام‌های امارت اسلامی وضع کرد.

آنتونی بلیکن، وزیر خارجه امریکا در اعلامیه‌ای گفته است که این ممنوعیت صدور ویزا به دلیل وضع محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها بر آموزش و کار زنان وضع شده است.

آقای بلینکن گفته است در پی تصمیم امارت اسلامی بر محدود کردن زنان و دختران از آموزش و کار، بیش از یک میلیون دختر و زن ناگزیر به ترک صنف آموزشی شده و شمار زیادی از زنان از کار بی‌کار شده‌ اند.

وزارت خارجه امریکا در واکنش بر ادامه ممنوعیت‌ها و محدویت‌ها علیه آموزش، تحصیل و کار زنان در افغانستان ممنوعیت صدور ویزا را برای برخی از سران امارت اسلامی وضع کرده است.

وزیرخارجه امریکا با نشر بیاینه‌ای گفته است واشنگتن بر تحریم‌ها علیه مسوولان، افراد و اعضای خانواده‌های سران امارت اسلامی ادامه خواهد داد تا حاکمان جدید را بفهماند که اقدامات آنها هزینه‌های قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت و از بهبود روابط با جامعه جهانی جلوگیری خواهد کرد.

در بخشی از اعلامیه وزارت خارجه امریکا آمده است که:«این اقدام را انجام می‌‌دهیم و این محدودیت را بر برخی از اعضای فعلی و سابق طالبان (امارت اسلامی افغانستان)، اعضای گروه‌های امنیتی غیردولتی و سایر افرادی که گمان می‌رود مسئول یا دخیل در محدودیت‌های وضع شده بر زنان و دختران اند، وضع می‌کنیم.»

نماینده دایمی امریکا درسازمان ملل نیز دراین رابطه گفته است که :«ما آنها را بر اساس اقدامات شان قضاوت خواهیم کرد، به همین دلیل آنها در سازمان ملل به رسمیت شناخته نمی‌شوند و ما آنها را در اینجا در ایالات متحده نیز به رسمیت نمی‌شناسیم.»

امارت اسلامی اما می‌گوید که “افزایش تحریم‌ها بر سفر مقام‌های امارت اسلامی پالیسی درست نیست و به حل مشکلات کمک نخواهد کرد زیرا با تحریم‌ها افغانستان بیشتر به انزوا می‌رود.”

درهمین حال، برخی آگاهان می‌گویند که امارت اسلامی باید سیاستی را در پیش بگیرد که هم مشکلات داخلی حل شود و هم جامعه جهانی با آنان تعامل مثبت داشته باشد.

تحریم‌های تازه بر سفر مقام‌های امارت اسلامی در حالی از سوی امریکا وضع می‌شود که پیش از این شورای امنیت سازمان ملل نیز معافیت سفر سیزده مقام امارت اسلامی را تمدید نکرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار وزیر دفاع ملی با جنرالان حکومت قبلی

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر این وزارت و قاری فصیح الدین فطرت، لوی درستیز قوای مسلح روز چهارشنبه (۱۲دلو) با جنرالان و شماری از مقامات حکومت قبلی در مقر این وزارت دیدار نمود.

در اعلامیه این وزارت آمده است که در این دیدار دگرجنرال افضل امان، دگرجنرال محمد زمان احمدزی، تورنجنرال شعور گل، تورنجنرال نبی الله، برید جنرال فرید، دگروال افندی و شماری دیگر از جنرالان و قوماندانان قول اردوها حضور داشتند.

خبرنامه به نقل از وزیر دفاع گفته است که دراین دیدار آقای مجاهد گفته است که:«هدف ما ایجاد آرامش و امنیت در کشور است. اکنون زمان پنهان کردن زخم‌های گذشته است، باید به تعصب پایان دهیم و برای پایان دادن به این تعصبات ضرورت به اخلاص و محبت است.»

در این دیدار وزیر دفاع افزوده است که حوادث چهل سال گذشته باعث بی‌نظمی شد. ملا یعقوب تاکید کرده است: «حالا عزم و تلاش ما این است که به هر قیمتی از این نظام اسلامی حفاظت و از خاک دفاع کنیم.»

همچنان وزیر دفاع به مشکلات و پیشنهادات نظامیان قبلی گوش فرا داد و برای حل مشکلات و تامین امنیت آنان اطمینان داده است.

جنرال افضل امان یکی از جنرالان قبلی، در دیدار با وزیر دفاع می‌گوید به عنوان یک نظامی در کشور باقی مانده است. این جنرال حکومت قبلی می‌گوید که :«حالا که یک پروسه تنظیم سیاسی در وطن حاکم شده است، هراسی نداریم و در خدمت شما هستیم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!