Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید خلیلزاد بر جلوگیری از سقوط اقتصادی و نظام در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد، نماینده خاص پیشین امریکا برای صلح افغانستان، از اوضاع جاری در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

خلیلزاد در مصاحبه تازه با شبکه تلویزیونی سی ان ان امریکا گفته است که اگر اقتصاد افغانستان سقوط کند، نظام  این کشور نیز سقوط خواهد کرد.

وی همچنان تاکید کرده است که از سقوط اقتصادی و نظام افغانستان جلوگیری شود و مردم افغانستان نیز نباید بهای توافقنامه دوحه را بپردازند.

خلیلزاد افزود: “بسیار خوب، وضعیت در افغانستان خوب نیست ………. و من فکر میکنم مردم افغانستان نباید قربانی توافقنامه دوحه امضا شده موجود میان طالبان و جامعه جهانی به شمول امریکا گردند.”

آقای خلیلزاد یکبار دیگر تاکید میکند که امریکا بازنده جنگ افغانستان بود و چاره دیگر بدون خروج نداشت.

او در این باره گفت:”طالبان فهرست از خواسته‌های خود را دارد، و از سوی دیگر امریکا و جامعه جهانی خواسته‌های خود را دارد. به نظر من بهترین راه این است که طالبان باید مطابق به آن چه که در توافقنامه دوحه ذکر گردیده عمل نمایند.”

هرچند مهار بحران کنونی در افغانستان از سوی جامعه جهانی بخصوص امریکا مشروط بر برخی از شرایط از قبل تعین شده است، اما خلیلزاد می گوید که برای بیرون رفت از وضعیت کنونی نیاز است تا امریکا با امارت اسلامی وارد فاز جدید از گفت‌وگو ها شوند.

خلیلزاد افزود:” من فکر میکنم برای بیرون از وضعیت جاری در افغانستان نیاز است تا هر تمام جوانب طالبان، جامعه جهانی و ایالات متحده امریکا نیاز دارند که باید با هم گفتگو نمایند تا باشد مفادات و موارد توافقنامه دوحه که عملی نگردید جامه عمل به خود بیگیرد.”

این مقام پیشین ایالات متحده امریکا در حالی در مورد وضعیت کنونی افغانستان اظهار نظر می نماید که بسیاری از شهروندان افغان، مسوولان و مقام‌های حکومت امریکا و کشورهای جامعه جهانی وی در انجام وظیقه اش ناکام میداند.

رویداد های اخیر

کمک یک میلیون دالری تایوان به زلزله زدگان در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

 حکومت تایوان اعلام کرده است که این کشور یک میلیون دالر را در پی درخواست سازمان ملل به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان کمک خواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری تایوان در اعلامیه ای گفته است که حکومت براساس روحیه بشر دوستی برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی بدون در نظرداشت مرزهای کشوری کمک می‌کند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه چین گفته است که حکومت این کشور تلاش ها را برای جمع آوری پول نقد، خیمه، دوشک، لحاف و سایر کمک های بشری افزایش داده است.

بر بنیاد آمار های رسمی، در حدود یک هزار تن در نتیجه زلزله چهارشنبه در ولایت های پکتیکا و خوست کشته شده و دو هزار تن دیگر زخم برداشته اند.

پیش ازاین، اتحادیه اروپا یک میلیون یورو را برای کمک به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان اعلام کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفارت هند در کابل بازگشایی شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که هند با اعزام یک “تیم فنی” به سفارت خود در کابل، حضور دیپلماتیک‌اش در افغانستان را از سر گرفته است.

این اقدام چند هفته از آن انجام می‌شود که هیات هندی به ریاست جی پی سینگ، یک مقام ارشد وزارت خارجه آن کشور به کابل سفر کرد و با مقامات امارت اسلامی دیدار نمود.

وزارت امور خارجه‌ هند در اعلامیه ای گفته است که تیم فنی این کشور روز پنجشنبه (۲ سرطان) به کابل رسیده و در سفارت آن کشور مستقر شده است.

هدف از اعزام این تیم نظارت از ارائه‌ کمک‌های بشردوستانه و تعامل با مردم افغانستان گفته شده است.

در همین حال، امارت اسلامی از اقدام هند برای بازگشایی سفارت اش در کابل استقبال کرده است.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه از هند خواسته است تا به روابط اش با مردم افغانستان و کمک بشری به آنان ادامه دهد.

هند در تازه ترین کمک بشردوستانه اش به افغانستان، نخستین محموله کمک خودرا به زلزله زدگان به این کشور فرستاده است.

از سوی دیگر، وزارت داخله امارت اسلامی از دانشجویان نظامی افغان در هند و سایر کشورها که دوره آموزشی شان را تکمیل کرده اند خواسته است تا به کشور برگردند و مصدر خدمت به مردم خود شوند.

این وزارت اطمینان داده است که آنان را با درنظر داشت سطح تحصیل و مسلک شان استخدام می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمک های غذایی، غیر غذایی و صحی بنیاد بیات به زلزله زدگان توزیع شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

مسؤولان بنیاد بیات می‌گویند که این بنیاد از دو روز به اینسو سرگرم تداوی زخمی ها و توزیع دوا به افراد آسیب دیده است.

این بنیاد همچنان بسته های کمکی شامل آرد ، روغن، برنج و سر پناه را به مردم آسیب دیده در ولسوالی سپیره در خوست و گیان در پکتیکا توزیع کرده است.

این بنیاد در کنار توزیع کمک به افراد آسیب دیده تیم صحی اش را نیز به ساحه فرستاده و از دو روز به اینسو سرگرم توزیع دوا به مردم آسیب دیده و تداوی زخمیان است.

سمیع رحیمی، مسئول تیم صحی بنیاد بیات گفت: “تیم صحی بیات عندالموقع به اینجا آمده و از دو روز به اینسو ما توانستیم هزارها مریض را تحت درمان قرار بدهیم.”

همزمان تیم های کمکی بنیاد بیات به ولایت خوست نیز رسیده اند.

مسئولان این بنیاد می‌گویند که برای آسیب دیدگان بسته های مواد غذایی مانند آرد ، برنج ، روغن وهم چنان سر پناه فراهم کرده اند.

عبد السلام، آسیب دیده در ولایت خوست گفت: “ما از بنیاد خیریه بیات سپاسگزاریم که به ولسوالی سپیره ما کمک کرد. امیدواریم کمک‌ها ادامه یابد زیرا مردم آسیب زیادی دیده اند.”

با این حال تیم های تخنیکی شرکت مخابراتی افغان بیسیم نیز به ولایت خوست رسیده تا خدمات مخابراتی فوق العاده را برای محلات آسیب دیده فراهم کنند.

مسولان بنیاد بیات از کمک های بیشتر این بنیاد در روز های آینده به آسیب دیده گان زلزله اخیر در ولایت های خوست و پکتیکا سخن میزنند.

بنیاد بیات از یک دهه به این سو سرگرم کارهای خیریه است و در سراسر کشور در بخش های صحت و معارف کمک می‌کند و همواره به کمک مردم آسیب دیده ناشی از رویداد های طبیعی شتافته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!