Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید سازمان ملل بر ادامه تلاش ها برای مبارزه با فساد اداری در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۰)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان «یوناما» امروز(چهارشنبه، ۱۳ اسد) در گزارشی گفته است که افزایش تلاش های مداوم برای مبارزه با فساد اداری در افغانستان همچنان حیاتی است.

گزارش سالانه یوناما در مورد مبارزه با فساد اداری تحت عنوان ” مبارزه افغانستان علیه فساد: شفافیت، امانت داری و پاسخگویی را افزایش میدهد ” نشان می دهد که با وجود که افغانستان گام های مثبتی در عرصه ایجاد چارچوب های قانونی و نهادهای قوی علیه فساد برداشته است، اما هنوز هم کاستی های زیادی موجود است “از جمله افزایش بیشتر در قسمت شفافیت، امانت داری و مسوولیت پذیری.”

در گزارش آمده است: “در مدت تحت پوشش این گزارش از ماه جنوری سال ۲۰۲۰ الی ماه می سال ۲۰۲۱ دولت به حمایت خویش از اصلاحات در عرصه مبارزه با فساد ادامه داده است. اگر چه تاثیرات منفی کوید-۱۹، مذاکرات جاری صلح و افزایش خشونت ها پس از اعلام خروج نیروهای بین المللی از سرعت این اصلاحات کاسته است.”

این گزارش تحولات مثبتی مانند ایجاد کمیسیون مبارزه علیه فساد در نوامبر سال ۲۰۲۰ در مطابقت با کنوانسیون سازمان ملل متحد در برابر فساد را تأیید می کند. چنین نهاد توانایی آنرا دارد که اصلاحات در مبارزه علیه فساد را پیش ببرد، مشروط بر اینکه استقلال آن تضمین شود و بتواند به طور کامل وظایف خود را انجام دهد.

این گزارش همچنین به تصویب قوانین جدید در مورد حفاظت از افشاگران در طول دوره این گزارش اشاره کرده است، که در صورت اجرای موثر آن مبارزه با فساد تقویت میابد.

این گزارش همچنین افزایش تعداد دوسیه های را تائید میکند که توسط محکمه خاص مبارزه با فساد (مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد) به آن رسیدگی شده است و همینگونه نقش مهم ستره محکمه را در افزایش پاسخگویی تایید می کند که جنایات مربوط به فساد را کاهش میدهد.

این گزارش افزایش ظرفیت نیروی انفاذ قانون را توصیه میکند تا جنایات در عرصه فساد را کشف نموه و عاملین آنرا بدون در نظرداشت مقام آنها دستگیر کنند.

دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته است: ” مبارزه موثر با فساد با افزایش مشروعیت دولت، رفاه و ثبات همگام است.”

بر اساس گزارش: “زمانی که پیشرفت در زمینه تقویت چارچوب های قانونی و نهادها درحال انجام است به طور اخص باید تلاش های مداوم درعرصه تقویت مکانیزم های نظارت و ارزیابی؛ تسهیل بودجه عمومی و مدیریت عواید؛ افزایش شفافیت، صداقت و عدم مصونیت از مجازات بیشتر گردد.”

یوناما گفته که این نهاد آماده است افغانستان را درعرصه پیشبرد اصلاحات در مبارزه علیه فساد حمایت کند تا به چالش های باقی مانده رسیدگی صورت گیرد.

این گزارش توصیه می کند که زمان آن فرا رسیده که تاثیر اصلاحات در مبارزه علیه فساد را بررسی نموده و تلاش های واقعی و مستمر را از جمله با تقویت مکانیزم های نظارت و ارزیابی برای رفع موثر خلا های باقی مانده افزایش دهیم.

این نهاد گفته است که با در نظر داشت نقش حیاتی جامعه مدنی و رسانه ها در تقویت شفافیت و افشای فساد، این گزارش توصیه می کند که نهاد های ذیدخل در امر مبارزه با فساد به مشارکت و حمایت از جامعه مدنی و رسانه ها ادامه دهند.

یوناما از دولت خواسته که با توجه به افزایش حملات علیه خبرنگاران، از رسانه ها محافظت کند.

سازمان ملل از مردم افغانستان نیز خواسته است که با خلوص نیت از طریق تلاش های فراگیر در امر مبارزه با فساد اداری متعهد شوند و به ریشه کن سازی عوامل اصلی فساد بپردازند. یوناما آماده است تا به حمایت خویش درین عرصه ادامه دهد.

ملل متحد تاکید کرده است که این سازمان به پشتیبانی از افغانستان در جهت تطبیق مکلفیت هایش در مطابقت با کنوانسیون ملل متحد علیه فساد اداری که افغانستان در سال ۲۰۰۸ آن را پذیرفت، متعهد باقی می ماند.

این نهاد گفته است: “کنوانسیون ملل متحد علیه فساد اداری یگانه وسیله الزامی برای مبارزه با فساد در جهان است. روش جامع این کنوانسیون و مشخصه های الزامی بیشتر ماده های آن، این سند را وسیله ای منحصر به فرد برای انکشاف یک پاسخ جامع به معضل جهانی مبدل ساخته است. اکثریت کشور های عضو ملل متحد عضویت این کنوانسیون را دارند.”

رویداد های اخیر

دو هزار هکتار زمین درهرات از مواد مخدر پاکسازی شده است

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی درهرات می‌گویند که طی ماه‌های اخیر حدود دو هزار هکتار زمین از وجود کشت مواد مخدر دراین ولایت پاکسازی شده است.

مسوولان محلی در هرات که به بهانه تجلیل از روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گردهم آمدند از مبارزه جدی با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر اطمینان دادند.

آنان هم‌چنان تاکید کردند که روند تداوی معتادان به مواد مخدر در این ولایت جریان دارد.

حیات الله روحانی، مدیر مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه هرات گفت: «آنگونه که تجربه نشان داده است تا اینکه مواد فروشان را دستگیر نکنیم، تعداد معتادان کم نمی شود، ما تقریبا ۲۵۰ عملیات انجام داده‌ایم که تعداد زیاد از مواد فروشان را بازداشت کرده‌ایم و دوسیه‌های شان را به نهادهای عدلی وقضایی فرستاده‌ایم».

در همین حال، داکترسید محمد سادات، مدیرعمومی کاهش تقاضای مواد مخدر ریاست صحت عامه هرات گفت که کار اساسی و بنیادی که امارت اسلامی قرار است انجام بدهد این است که مسئله اعتیاد و شفاخانه ترک اعتیاد را “از حالت پروژه‌ای بیرون کند و وارد سیستم صحت افغانستان بسازد.”

بر اساس آمارهای که همواره از سوی نهادهای مربوطه ارائه می‌شود تقریبا هفتاد هزار معتاد به مواد مخدر در هرات وجود دارد که تعدادی از این افراد شب‌ها و روزها را در کنار جاده‌ها و پارک‌های شهر سپری می کنند.

نذیراحمد، معتاد به مواد مخدر گفت: «این ها زن و بچه دارند، هیچ کس نیست که خانواده نداشته باشد، اما همه این‌ها از روی بیکاری است، من خودم دوازده سال درس خواندم، اما نگاه کنید که مجبور شدم و در کنار خیابان هستم».

رضا، معتاد به مواد مخدر گفت: «به وضعیت ما هیچ کس رسیدگی نمی کند، ما چه کار کنیم، ما را زندانی ساختند و دوباره آزاد شدیم، اما با این وضعیت گرسنگی چه کار کنیم».

با این حال، آگاهان به این باور اند که فقر، بیکاری و دسترسی آسان معتادان به مواد مخدر سبب شده است تا روزانه بر آمار این افراد اضافه شود، و این وضعیت باعث افزایش جرم های جنایی در جامعه می شود.

محمد ابراهیم مصئون، استاد پوهنتون گفت: «باید یک میکانیزم درست سنجیده شود تا حکومت‌ها با نهادهای مختلف داخلی و نهادهای مختلف بین‌المللی ساختاری را ایجاد کنند که بتوانند جلو هرنوع رفتاری که با مواد مخدر می تواند مرتبط باشد جلوگیری کنند».

نیروهای مبارزه با مواد مخدر می‌گویند که طی ده ماه گذشته بیش از دوصد تن به ارتباط فروش وقاچاق مواد مخدر بازداشت شدند که بیش از یک هزار کیلوگرام مواد مخدر از نزد شان بدست آمده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جمعیت هلال احمر برای زلزله‌زدگان ۱۰ میلیون افغانی تخصیص داده است

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

جمعیت هلال احمر افغانی برای آسیب‌دیدگان زلزله در ولایت‌های خوست و پکتیکا ۱۰ میلیون افغانی اختصاص داده است.

مسوولان این نهاد امروز دوشنبه، ۶ سرطان، در یک نشست خبری در کابل می‌گویند که برای هر خانوادۀ متضرر صد دالر امریکایی که معادل آن کم و بیش نه هزار افغانی می‌شود، توزیع خواهند کرد که در مجموع برای ده هزار خانواده کمک‌های نقدی صورت خواهد گرفت.

ملا نور الدین ترابی، معین هلال احمر افغانی دراین مورد گفته است:  «این پول‌های کمک شده با تیم‌های سروی به مناطق اعزام می‌شود و ما بنابر خواست مردم محل این کمک‌ها را نقدی برای شان توزیع می‎‌کنیم». 

هم‌چنان این نهاد در کنار کمک‌های نقدی، کمک‌های غیرنقدی از قبیل کمپل، خیمه و وسایل خانه و آشپزخانه نیز به آسیب‌دیدگان کمک کرده است.

درهمین حال، آسیب‌دیدگان در برخی از مناطق ولایت پکتیکا می‌گویند که هنوز برای آنان کمک نرسیده است.

مینا گل، یکی از آسیب‌دیدگان در ولایت پکتیکا می‌گوید: «جای برای زندگی نداریم، آب برای نوشیدن نیست و همه خانوادۀ ما در بیرون و در صحرا خشک زندگی میکنند». 

این درحالیست که جمعیت هلال احمر یکی از نهاد‌های است که می‌تواند کمک‌ها را مدیریت درست کند و یک هماهنگی میان نهاد‌های کمک کنندۀ داخلی و خارجی به وجود بیاورد. اما به گفته‌ای باشندگان محل، از اینکه روند کمک رسانی از یک منبع واحد مدیریت و رهبری نمی‌شود، کمک‌ها به برخی آسیب‌دیدگان نرسیده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان: کمک‌های بین المللی به زلزله زدگان افزایش یابد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

رامز الاکبروف، معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان از جامعه جهانی خواسته است که کمک‌های‌شان را به آسیب دیدگان زلزله در این کشور افزایش دهند.

آقای الاکبروف پس از سفر روز شنبه به ولایت زلزله زده پکتیکا در صفحه تویتر اش نگاشته است که مردم در مشقت شدید قرار دارند.

سازمان ملل و شرکای آن درخواست اضطراری سه ماهه را برای مقابله با خسارات این زلزله ترتیب داده اند.

هدف از این برنامه افزایش و تسریع کمک بشری به بیش از سه صد وپنجاه هزار تن در ولایت های  پکتیکا و خوست است.

بیش از یک هزار تن بر اثر زلزله در شرق کشور کشته و حدود دو هزار تن دیگر زخمی شده اند.

طبق آمار سازمان ملل، ۲۳۵ کشته و ۶۰۰ زخمی تنها در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا ثبت شده است.

آقای الاکبروف گفته است که در کنار مواد غذایی، سرپناه و بازسازی خانه ها، مردم به ترمیم پایپ‌های آب، فعالیت‌های پیشگیرانه کولرا، اعاده مخابرات، دسترسی به جاده و وسیله امرار معاش نیاز دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!