Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید چین و پاکستان بر ایجاد ساختار سیاسی گسترده در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲, ۱۴۰۱)

وزیر خارجه پاکستان در سفرش به چین با همتای چینایی‌اش در مورد آخرین تحولات افغانستان بحث و گفتگو کرده اند.

وزارت خارجه چین با نشر یک اعلامیه مشترک در مورد دیدار بلال بوتو زرداری و وانگ یی گفته که دو طرف بر ایجاد ساختار سیاسی گسترده و فراگیر و محافظت حقوق زنان و کودکان در افغانستان تاکید کرده اند.

در اعلامیه همچنان از امارت اسلامی خواسته شده سیاست داخلی و خارجی متعادل را اتخاذ نمایند و اجازه ندهد که از خاک افغانستان در برابر کشورهای همسایه تهدید خلق شود.

در همین حال امارت اسلامی می‌گوید بر تمام جغرافیایی کشور حاکمیت دارد و حالا زمان آن رسیده است که کشورهای همسایه و منطقه تعاملات و همکاری شان را با دولت جدید افغانستان گسترش بدهند.

وزیر خارجه تازه کار پاکستان پس از نخستین سفرش در سمت وزارت خارجه، اینبار به چین رفته و با همتایی چینایی خود در مورد وضعیت افغانستان بحث و گفتگو کرده است.

در اعلامیه مشترکی که از سوی وزارت خارجه چین پخش شده آمده است که بلال بوتو زرداری و وانگ یی در این دیدار بر ایجاد ساختاری سیاسی گسترده و فراگیر و محافظت از حقوق و زنان و کودکان در افغانستان تاکید کرده اند.

در بخشی از این اعلامیه همچنان بر تقویت همکاری‌های اقتصادی و بشری تاکید شده و از امارت اسلامی همچنان خواسته شده که با اتخاذ سیاست داخلی و خارجی متعادل اجازه ندهد که از خاک افغانستان در برابر کشورهای همسایه تهدید خلق شود.

در بخشی از اعلامیه مشترک وزارت خارجه چین و پاکستان آمده است که:” صلح و ثبات در افغانستان برای توسعه و شکوفایی منطقه حیاتی است چیز دیگری که مهم است باید ساختار سیاسی گسترده و فراگیرایجاد شود و از حقوق زنان و کودکان در افغانستان محافظت صورت بگیرد ما همچنان از طالبان (امارت اسلامی) میخواهیم که اجازه ندهند خاک افغانستان علیه کشورهای همسایه مورد استفاده قرار گیرد.”

وزیران خارجه چین و پاکستان همچنان از جامعه جهانی خواسته اند که برای جلوگیری از گسترش بحران بشری در افغانستان کمک کند و تعهدات‌اش را در مورد بازسازی اقتصادی و توسعه آینده این کشور با جدیت رعایت نماید.

سید اسحاق گیلانی، رهبری حزب نهضت همبستگی ملی افغانستان می‌گوید که:”ما باید حکومت خود را قسمی بسازیم که دیگر همین فشار آوردن و تعزیرات آوردن سر ملت افغانستان و حمله کردن بر ملت افغانستان و خاک افغانستان م منتفی شود و ملت افغانستان با شرافت با دیگر کشورهای جهان همگام زندگی خود را به پیش ببرد.”

در همین حال امارت اسلامی در کنار آنکه می‌گوید تمامی شرایط مشروعیت جهانی را دارد و بر تمامی جغرافیایی افغانستان حاکم است از کشورهای همسایه، منطقه و جهان می‌خواهد که بجای نگرانی از اوضاع افغانستان باید تعاملات و همکاری‌های شان را با دولت جدید افغانستان گسترش بدهند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که:” در کشور ما فعلن یک نظام بوجود آمده که از تمام مردم کشور حمایت دارد و امنیت را هم تامین کرده و معیاری های بین المللی که برای مشروعیت لازم است تکمیل کرده پس از وقتش از که همه کشورها منطقه و جهان پیش بیایند و کنار بیایند و تعاملات رسمی را آغاز نمایند و در مسایل، سیاسی، اقتصادی و بشری پیشرفت های داشته باشیم.”

وزیران خارجه چین و پاکستان در این دیدارشان همچنان توافق کرده اند که دهلیز اقتصادی چین – پاکستان را در مشورت با امارت اسلامی به افغانستان گسترش بدهند.

این دهلیز اقتصادی که سی پک نام دارد پیشتر گزارش‌های نشر شد که افغانستان وارد این پروژه ده‌های ملیارد دالری خواهد شد.

رویداد های اخیر

کمک‌های بنیاد بیات به سیلاب‌ زدگان تخار

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

امروز پنج‌شنبه، ۹ سرطان، بسته‌های کمکی بنیاد بیات برای سیلاب زدگان اخیر در ولسوالی های ماورای کوکچه در ولایت تخار توزیع شد.

مسوولان بنیاد بیات در حوزه شمال شرق کشور می‌گویند که این بسته‌ای کمکی که شامل آرد، برنج و روغن می‌شود پس از یک سروی شفاف به سیلاب زدگان توزیع شده است.

خیر محمد مبارز، مسوول بنیاد بیات در حوزه شمال شرق کشور گفته است: «بنیاد خیریه بیات روند توزیع کمک‌های خود را برای آسیب‌دیدگان سیلاب‌های اخیری که در ماورای کوکچه ولایت تخار سرازیر شده بود، تحت یک سروی بسیار شفاف، متضررین را شناسایی نموده و روند توزیع کمک‌ها را آغاز کرده است.»

درهمین حال، سیلاب زدگان می‌گویند که نخستین محمولۀ کمک‌ها را از بنیاد بیات دریافت کرده‌اند و از نهاد‌های خیریه و تاجران دیگر می‌خواهند که به اسرع وقت به کمک آنان بشتابند.

هم‌چنان در سیلاب‌های اخیر در شش ولسوالی تخار افزون بر جان باختن دو نفر صدها خانه و هزاران جریب زمین تخریب و صدها راس مواشی نیز تلف شده است.

با این حال، بیشترین متضررین سیلاب‌های اخیر، باشندگان و دهاقین ولسوالی خواجه بهاوالدین هستند. مسوولان محلی این ولسوالی از کمک‌های به موقع بنیاد بیات استقبال می‌کنند.

محمد زمان منصوری، قوماندان امنیه ولسوالی خواجه بهاوالدین درمورد این کمک‌ها گفته است که مردم اطمینان حاصل کردند که نهاد‌ی مانند بنیاد بیات در کشور وجود دارد که دست نیازمندها را گرفته و در اسرع وقت برای کمک به آنها می‌شتابد.  

گفتنی است که بنیاد بیات یکی از بزرگترین نهادهای خیریه در کشور است که همواره به آسیب‌دیدگان ناشی از حوادث طبیعی کمک کرده است.

علاوه براین، درآخرین مورد، بنیاد بیات سه بسته کمکی را به ولایت‎های پکتیکا و خوست فرستاد و این کمک‌ها به مردم زلزله زده توزیع شد.

هم‎‌چنان مسوولان این بنیاد می‌گویند که مصمم به یاری رساندن بیشتر به نیازمندان کشور می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کشمیر زیر اداره پاکستان به زلزله زدگان افغانستان صد میلیون کلدار کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

صدراعظم کشمیر زیر اداره پاکستان، کمک صد میلیون کلداری (۴۸۴ هزار دالر امریکایی) را برای زلزله زدگان در افغانستان تایید کرده است.

روزنامه «دی نیوز» پاکستان گزارش داده است که کابینه کشمیر و مسوولان ارشد آن همچنان معاش یک ماهه شان را برای کمک به زلزله زدگان در افغانستان اختصاص داده اند.

سردار تنویر الیاس، صدراعظم کشمیر گفته است که مردم پاکستان و کشمیر از جان باختن افغان‌ها بر اثر زلزله اندوهگین شده اند.

او گفته است که مردم افغانستان و کشور در کنار “برادران” افغان‌ شان ایستاده اند.

قرار است یک هیات به نمایندگی حکومت کشمیر جهت کمک رسانی به افغانستان سفر کند.

در پی زلزله چهارشنبه هفته پیش، بیش از هزار تن در ولایت های پکتیکا و خوست کشته و هزارها خانه تخریب شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پاکستان خواستار کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

حنا ربانی، وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان با بیان اینکه عملکرد بنیادین اقتصاد افغانستان نباید به خطر بیفتد، خواستار کاهش تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی علیه امارت اسلامی شده است.

حنا ربانی در گفتگو با روزنامه آلمانی ویلت که امروز (پنجشنبه) منتشر شد، هشدار داد که منزوی کردن افغانستان از نظر اقتصادی باعث سقوط اقتصاد این کشور خواهد شد.

وی افزود: “اگر افغانستان همچنان خارج از سیستم بانکی بین‌المللی باقی مانده و دارایی‌های آن در خارج منجمد باشند، آن وقت همین اتفاق خواهد افتاد. ما نباید قحطی را ترویج دهیم.”

وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان ضمن درخواست از آلمان برای ایفای نقش فعال در زمینه کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان گفت که خروج نیروهای غربی از افغانستان عواقبی جدی داشت، زیرا قبل از خروج، هیچ راه‌حلی از طریق مذاکره حاصل نشده بود.

ربانی گفت: “در شرایط فعلی، ایده خوبی نیست تا به ادامه گرسنگی افغان‌ها کمک کرده و خطر انفجار اقتصادی در این کشور را بپذیریم.”

به گفت وی، کمک اقتصادی به مردم افغانستان در شرایط فعلی ضروری است.

ربانی افزود: “چگونه ممکن است که سه تریلیون دالر صرف جنگ در افغانستان شود، اما امروز حتی ۱۰ میلیارد دالر برای نجات آنها هزینه نشود؟ من این رفتار را درک نمی‌کنم.”

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!