Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید کشورها و سازمان‌ها بین المللی بر ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۲, ۱۴۰۰)

امریکا، سازمان ملل و شماری از کشورهای اروپایی در یک اعلامیه مشترک از طالبان و حکومت افغانستان خواستند تا جنگ را توقف داده و در مذاکرات صلح پیشرفت کنند.

این در حالی است که نمایندگان امریکا، اتحادیه اروپا، ناتو، بریتانیا، فرانسه، جرمنی، ایتالیا و ناروی روز پنجشنبه گذشته در روم پایتخت ایتالیا با هم دیدار کردند و در باره وضعیت افغانستان و پیشرفت‌ها در روند صلح افغانستان گفتگو کردند.

در این اعلامیه آمده است که شماری از کشورهای خارجی و سازمان‌های بین المللی به مشارکت دایمی با افغانستان متعهد استند و پیشرفت‌ها در مرحله نو انتقال را از نزدیک نظارت میکنند.

اعلامیه افزوده که “آنها در باره افزایش خشونت‌ها، حملات طالبان و تعداد موارد جدی نقض حقوق بشر و نقض دیگر موارد در جوامعه که بیشتر تحت تأاثیر درگیری مسلحانه قرار دارد به شدت نگران است.”

در اعلامیه آمده” ما از همه طرف‌ها میخواهیم که خشونت‌ها را کاهش دهد و از غیرنظامیان حفاظت کنند و قوانین بین المللی بشردوستانه را رعایت کند.”

این کشورها و سازمان‌ها از طالبان خواسته تا حملات شان را پایان دهد.

در اعلامیه مشترک آمده ” ما از طالبان میخواهیم تا حملات تهاجمی خود را پایان دهد و همچنان از جمهوری اسلامی و طالبان میخواهیم که در گفتگوهای معنی دار صلح دخیل شوند.”

اعلامیه افزوده” ما برای موفقیت گفتگوهای صلح تکرار میکنیم تا آتش بس فوری اعلام شود و همچنان اعتراف میکنیم که نیروهای امنیتی افغان قربانی داده است.”

این کشورها و سازمان‌ها گفته که راه حل نظامی برای بحران افغانستان وجود ندارد و نه هم حکومت تحمیل شده بواسطه زور را حمایت خواهد کرد.

این کشورها و سازمان‌ها گفته این پنج اصل ذیل برای حمایت دوامدار از هر نوع حکومت آینده افغانستان مهم است.

۱-حکومت همه شمول

۲-  حق انتخاب رهبر سیاسی

۳-  حفظ حقوق بشر بشمول حقوق زنان، جوانان و اقلیت‌ها

۴-  تعهد برای مبارزه با هراس افگنی بشمول اطمینان از اینکه افغانستان دوباره به پناه‌گاه امن هراس افگنان مبدل نمی‌شود.

۵- پابندی به حقوق بین الملل بشمول قانون بین المللی بشردوستانه

در اعلامیه آمده است” ما همچنان تاکید می‌کنیم که کمک‌های آینده به افغانستان متکی به حکومتداری خوب و تعهد به قانون و حقوق بشر است بشمول حفظ دستاوردهای زنان و دختران طی دو دهه گذشته ، و همچنان اقدامات قاطع دولت برای مقابله با فساد اداری و عمل به تعهدات در کنفرانس جینوا ۲۰۲۰.”

این کشورها و سازمان‌ها مذاکرات پسین میان دولت افغانستان و طالبان را استقبال کرده اند.

در اعلامیه مشترک آمده است” ما همچنان از تعهد اعلام شده دو طرف برای تسریع مذاکرات برای دستیابی به یک توافق سیاسی فراگیر و دیدار مجدد در آینده نزدیک استقبال می کنیم. ما معتقد استیم که نشست‌های آینده باید بر موضوعات اصلی متمرکز باشد که برای دستیابی به یک توافق سیاسی فراگیر اساسی بنظر میرسد. “

آنها افزودند که توافق بر سر راه حل سیاسی در افغانستان  بمشول قانون اساسی زمان گیر است، اما از هر دو طرف خواستند تا بر سر آتش بس دایمی و جامعه و همچنان بر سر اصول حکومت آینده توافق کنند.

آنها از هر دو طرف خواستند تا  با نیت نیک وارد مذاکرات شوند تا به یک راه حل سیاسی برسند.

در اعلامیه از تلاش‌های قطر ستایش شده و همچنان از همسایه‌های افغانستان نیز خواسته شده تا برای تامین صلح پایدار از تلاش‌ها خود دریغ نکنند.

اعلامیه افزوده” ما همچنان از همه طرف‌ها می خواهیم که از مصوونیت سفارتخانه‌های خارجی و سایر نمایندگی‌های دیپلماتیک ، نهادهای چندجانبه ، نمایندگان رسانه‌ها ، میدان‌های هوایی و سازمان‌های غیردولتی و کارمندان داخلی و بین المللی آنها اطمینان حاصل کنند. “

این کشورها و سازمان‌ها از اراده ترکیه برای اداره و محافظت میدان هوایی کابل نیز استقبال کرده اند.

رویداد های اخیر

افغان بیسیم خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی را در ولسوالی حصارک ننگرهار فعال کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مسوولان شبکه‌ مخابراتی افغان بیسیم می‌گویند که خدمات نسل دوم و سوم اینترنت ۳جی و ۲جی را در ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار فعال کرده‌اند.

مسوولان این شبکه گفته‌اند که حالا هزاران خانواده در این ولسوالی از خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی بهره‌مند شده‌اند.

آنان افزوده‌اند که نسل جدید اینترنت را در دیگر ولسوالی‌های این ولایت نیز گسترش خواهند داد.

عطاالله ساحل، مسوول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق گفته است: «این پایه به‌گونه معیاری ساخته شده و امروز ما این‌جا خدمات اینترنت ۳جی و ۲جی را فعال کردیم.»

در همین حال، مقام‌های محلی این ولایت از گسترش خدمات اینترنتی شبکه مخابراتی افغان بیسیم استقبال کرده و گفته‌اند که این خدمات در ولسوالی‌های دیگر نیز فعال شود.

ذبیح‌الله ذکی، رئیس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی ننگرهار بیان کرده است: «یک پایه افغان بیسیم فعال شده که فعلن خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی ارایه می‌کند.»

با این حال، باشند‌ه‌گان ولسوالی حصارک از این‌که به خدمات اینترنتی نسل جدید دست‌رسی پیدا کرده‌اند ابراز خرسندی می‌کنند و خواهان کاهش قیمت‌ها هستند.

جنت گل، باشنده ولسوالی حصارک ننگرهار گفت: «بسیار خوشحال هستیم که این‌جا پایه افغان بیسیم فعال شد.»

این در حالی است که دو سایت جدید هم‌چنان از سوی افغان بیسیم در این ولسوالی به هدف ارایه خدمات مخابراتی و اینترنتی فعال شده و قرار است یک سایت جدید دیگر نیز فعال شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در دیدار با رئیس یوناما: نشست دوحه نتیجه خاصی نداشت

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در دیدار با رزا اوتونبایوا، رئیس یوناما گفته است که نشست دوحه در مورد افغانستان «نتیجه خاصی» نداشت.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه با نشر خبرنامه‌ای در شبکه ایکس نوشته که آقای متقی در این دیدار گفته امارت اسلامی امیدوار است که نشست‌های تعامل با امارت اسلامی نتایج خوبی در پی داشته باشد.

به گفته متقی، برای اثربخشی نشست‌ها، باید رای‌زنی‌های همه‌جانبه با امارت اسلامی در موضوع‌های مربوط به افغانستان انجام شود.

در همین حال، بلخی به نقل از اوتونبایوا نیز نوشته است که از دیدگاه انتونیو گوترش، منشی عمومی سازمان ملل متحد در تعیین نماینده خاص برای افغانستان هیچ اقدامی نباید انجام شود که کار با امارت اسلامی را پیچیده بسازد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کار بازسازی خط ‌آهن مزارشریف – ازبیکستان آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

مقام‌های محلی ولایت بلخ می‌گویند که کار بازسازی خط ‌آهن مزارشریف – ازبیکستان به ارزش شش میلیون و ۳۰۰ هزار دالر امریکایی آغاز شده است.

مقام‌های محلی این ولایت گفته‌اند که این پروژه به‌طول ۷۵ کیلومتر از میدان هوایی بلخ آغاز می‌شود و تا ازبیکستان امتداد دارد.

به گفته آنان، بازسازی این خط آهن با یک شرکت ازبیکستانی قرارداد شده است که به مدت سه ماه تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

خط آهن ازبیکستان – مزارشریف خطی است که زمینه انتقال کالا‌های تجارتی را از بندر حیرتان به مرکز شهر فراهم می‌کند.

محمد شفیق محمود، رئیس خط آهن بلخ گفته است: «هزینه این قرارداد تقریبن شش میلیون و ۳۰۰ هزار دالر امریکایی است.»

با این حال، مقام‌های محلی بلخ فعال‌شدن دوباره خط آهن را به‌منظور رشد اقتصادی و گسترش فعالیت‌های تجارتی مهم دانسته و گفته‌اند که تمرکز امارت اسلامی برای اجرا و عملی‌کردن پروژه‌های بزرگ اقتصادی است.

نورالهادی ابوادریس، معاون والی بلخ هم‌چنان گفته است: «تشکر می‌کنیم از همسایه دوست ازبیکستان خود که در این این‌جا تشریف آوردند و این قسم پروژه‌ها را در این‌جا افتتاح می‌کنند.»

مسوولان اداره خط آهن تصریح کرده‌اند که شرکت قراردادی بدون هیچ نگرانی کارش را ادامه دهد.

گفتنی است که خط آهن مزارشریف – ازبیکستان کالاهای تجارتی را از شهر ترمز ازبیکستان ابتدا به شهرک تجارتی حیرتان و سپس به میدان هوایی مولانا ‌جلال‌الدین محمد بلخی انتقال می‌دهد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!