Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید کشورها و سازمان‌ها بین المللی بر ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲, ۱۴۰۰)

امریکا، سازمان ملل و شماری از کشورهای اروپایی در یک اعلامیه مشترک از طالبان و حکومت افغانستان خواستند تا جنگ را توقف داده و در مذاکرات صلح پیشرفت کنند.

این در حالی است که نمایندگان امریکا، اتحادیه اروپا، ناتو، بریتانیا، فرانسه، جرمنی، ایتالیا و ناروی روز پنجشنبه گذشته در روم پایتخت ایتالیا با هم دیدار کردند و در باره وضعیت افغانستان و پیشرفت‌ها در روند صلح افغانستان گفتگو کردند.

در این اعلامیه آمده است که شماری از کشورهای خارجی و سازمان‌های بین المللی به مشارکت دایمی با افغانستان متعهد استند و پیشرفت‌ها در مرحله نو انتقال را از نزدیک نظارت میکنند.

اعلامیه افزوده که “آنها در باره افزایش خشونت‌ها، حملات طالبان و تعداد موارد جدی نقض حقوق بشر و نقض دیگر موارد در جوامعه که بیشتر تحت تأاثیر درگیری مسلحانه قرار دارد به شدت نگران است.”

در اعلامیه آمده” ما از همه طرف‌ها میخواهیم که خشونت‌ها را کاهش دهد و از غیرنظامیان حفاظت کنند و قوانین بین المللی بشردوستانه را رعایت کند.”

این کشورها و سازمان‌ها از طالبان خواسته تا حملات شان را پایان دهد.

در اعلامیه مشترک آمده ” ما از طالبان میخواهیم تا حملات تهاجمی خود را پایان دهد و همچنان از جمهوری اسلامی و طالبان میخواهیم که در گفتگوهای معنی دار صلح دخیل شوند.”

اعلامیه افزوده” ما برای موفقیت گفتگوهای صلح تکرار میکنیم تا آتش بس فوری اعلام شود و همچنان اعتراف میکنیم که نیروهای امنیتی افغان قربانی داده است.”

این کشورها و سازمان‌ها گفته که راه حل نظامی برای بحران افغانستان وجود ندارد و نه هم حکومت تحمیل شده بواسطه زور را حمایت خواهد کرد.

این کشورها و سازمان‌ها گفته این پنج اصل ذیل برای حمایت دوامدار از هر نوع حکومت آینده افغانستان مهم است.

۱-حکومت همه شمول

۲-  حق انتخاب رهبر سیاسی

۳-  حفظ حقوق بشر بشمول حقوق زنان، جوانان و اقلیت‌ها

۴-  تعهد برای مبارزه با هراس افگنی بشمول اطمینان از اینکه افغانستان دوباره به پناه‌گاه امن هراس افگنان مبدل نمی‌شود.

۵- پابندی به حقوق بین الملل بشمول قانون بین المللی بشردوستانه

در اعلامیه آمده است” ما همچنان تاکید می‌کنیم که کمک‌های آینده به افغانستان متکی به حکومتداری خوب و تعهد به قانون و حقوق بشر است بشمول حفظ دستاوردهای زنان و دختران طی دو دهه گذشته ، و همچنان اقدامات قاطع دولت برای مقابله با فساد اداری و عمل به تعهدات در کنفرانس جینوا ۲۰۲۰.”

این کشورها و سازمان‌ها مذاکرات پسین میان دولت افغانستان و طالبان را استقبال کرده اند.

در اعلامیه مشترک آمده است” ما همچنان از تعهد اعلام شده دو طرف برای تسریع مذاکرات برای دستیابی به یک توافق سیاسی فراگیر و دیدار مجدد در آینده نزدیک استقبال می کنیم. ما معتقد استیم که نشست‌های آینده باید بر موضوعات اصلی متمرکز باشد که برای دستیابی به یک توافق سیاسی فراگیر اساسی بنظر میرسد. “

آنها افزودند که توافق بر سر راه حل سیاسی در افغانستان  بمشول قانون اساسی زمان گیر است، اما از هر دو طرف خواستند تا بر سر آتش بس دایمی و جامعه و همچنان بر سر اصول حکومت آینده توافق کنند.

آنها از هر دو طرف خواستند تا  با نیت نیک وارد مذاکرات شوند تا به یک راه حل سیاسی برسند.

در اعلامیه از تلاش‌های قطر ستایش شده و همچنان از همسایه‌های افغانستان نیز خواسته شده تا برای تامین صلح پایدار از تلاش‌ها خود دریغ نکنند.

اعلامیه افزوده” ما همچنان از همه طرف‌ها می خواهیم که از مصوونیت سفارتخانه‌های خارجی و سایر نمایندگی‌های دیپلماتیک ، نهادهای چندجانبه ، نمایندگان رسانه‌ها ، میدان‌های هوایی و سازمان‌های غیردولتی و کارمندان داخلی و بین المللی آنها اطمینان حاصل کنند. “

این کشورها و سازمان‌ها از اراده ترکیه برای اداره و محافظت میدان هوایی کابل نیز استقبال کرده اند.

رویداد های اخیر

وزیر دفاع ملی در یک سفر رسمی عازم امارات متحده عربی شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی می‌گوید محمد یعقوب مجاهد، وزیر این وزارت طی یک سفر رسمی عازم کشور امارات متحده عربی شده است.

وزارت دفاع ملی در رشته توییت‌های شنبه شب (۱۲ قوس) از سفر رسمی یعقوب مجاهد خبر داده است و افزوده که آقای مجاهد در رأس یک هیأت حکومتی رهسپار امارات متحده عربی شده است.

به گفته این وزارت، هدف از سفر وزیر دفاع ملی دیدار با رهبران کشور امارات متحده عربی، افغان‌های مقیم این کشور و هم‌چنان تحکیم روابط امارت اسلامی با کشور‌های خلیج می‌باشد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی در محل تبادله سرباز امریکایی با زندانیان گوانتانامو یک کمپلکس می‌سازد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

وزیر امور داخله می‌گوید قرار است یک کمپلکس بزرگ در محلی ساخته شود که باو برگدال، سرباز امریکایی با پنج زندانی گوانتانامو تبادله شد.

این کمپلکس شامل یک باب مدرسه، مکتب، کلینیک و منار آزادی می‌شود.

سراج الدین حقانی، وزیر داخله امارت اسلامی در مراسم تهداب‌گذاری این کمپلکس در ولایت خوست گفت که این تبادله بزرگترین رویداد را رقم زد که منجر به امضای توافق نامه دوحه شد، توافقی که امریکا از افغانستان بیرون شد و امارت اسلامی قدرت سیاسی را بدست گرفت.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، در بدل آزادی باو برگدال، پنج تن از اعضای ارشد امارت اسلامی که شامل عبدالحق وثیق، رییس کنونی استخبارات، محمد فاضل مظلوم، معاون وزارت دفاع، نورالله نوری، وزیر اقوام و قبایل، خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ و محمد نبی عمری، معین کنونی وزارت امور داخله از زندان گوانتانامو آزاد شدند. این چهره های ارشد امارت اسلامی نقش مهم در توافق نامه دوحه نیز داشتند.

در این کمپلکس یک باب مدرسه، مکتب ، کلینیک و منار آزادی ساخته می‌شود که کار آن رسماً شروع شده است.

باوبرگدال، سرباز امریکایی در سال ۲۰۰۹ به اسارت نیروهای امارت اسلامی در آمد و اما او در سال ۲۰۱۴ در پی یک تبادله نادر آزاد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!