Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید کمیته صلیب سرخ بر تقویت روابط با چین برای کمک به افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۳, ۱۴۰۰)

کمیته بین المللی صلیب سرخ و برنامه جهانی غذا یک بار دیگر خواهان کمک های مالی به گونه فوری برای افغانستان شده اند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ می‌گوید: همکاری با چین را از بهر ارایه کمک های بشردوستانه به افغانستان، به ویژه در بخش صحت تقویت خواهد کرد.

پیر کراهنبول رییس هیات منطقه ای صلیب سرخ برای شرق آسیا میگوید: “ما حمایت کشورها را بسیج خواهیم کرد و در این راستا به چین نزدیک می شویم و این برای ما یک اولویت است. اکنون نیز با وزارت امور خارجه چین به گفتگو ادامه می دهیم و امیدواریم راه های همکاری وجود داشته باشد.”

همزمان سازمان ملل متحد می گوید که گفتگوها را جامعه جهانی و طالبان برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه کاری می توان برای حمایت از سیستم بانکی و مالی افغانستان انجام داد آغاز کرده اند.

کانی ویگناراجا عضو برنامه انکشافی سازمان ملل متحد میگوید: “به نظرم، اگر بتوانیم نقدینگی کافی را به سیستم بانکی علاوه کنیم؛ شاهد فعالیت دوباره شرکت های خصوصی خورد، متوسط و بزرگ خواهیم بود. به همین دلیل است که ما پیشنهاد کردیم که طرح بیمه سپرده‌های بانکی در بانک‌های تجاری فعال، همچنان ضمانت‌های اعتباری برای شرکت‌های کوچک، اهمیت دارد.”

به گفته وی: “بنابرین اگر بخش خصوصی دوباره فعال نشوند، نقدینگی دوباره به سیستم تزریق نخواهد شد. و فقط در حال حاضر به حدود ۵۰ (درصد) قرضه‌های سیستم بانکی که غیرقابل اجرا هستند که درصد بالایی است؛ فکر کنید.”

در همین حال وزارت امور خارجه امریکا در واکنش به هشدار ملل متحد مبنی بر فروپاشی نظام بانکی افغانستان، گفته است که ایالات متحده به دنبال گزینه‌هایی برای تزریق پول نقد در سیستم بانکی افغانستان است.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا میگوید: “امریکا با کشورهای دیگر به صورت «دوجانبه و چند جانبه» همکاری می‌کند تا مردم افغانستان بتوانند از حمایت‌های بین‌المللی به شیوه‌ای استفاده کنند که این کمک‌ها به خزانه طالبان سرازیر نشود.”

در کنار این برنامه جهانی غذا نیز تاکید بر تهیه کمک ها برای ۲۲ میلیون افغان نیازمند کرده و گفته است آنان می‌کوشند که برای نجات زندگی مردم در سراسر افغانستان کمک برسانند.

رویداد های اخیر

نخستین دور فراغت «نیروهای کماندو» با حضور وزیر دفاع برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولین در وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۳حمل) می‌گویند که ۴۸۵ تن از نیروهای قوت‌های خاص (کماندو) پس از سپری نمودن دوره تعلیمات نظامی، مسلکی و عقیدتی سه ماهه یک روز قبل طی مراسم با شکوه‌ی با حضور داشت مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی مسؤلان و سایر مجاهدین از فرقه “قوت‌های خاص” این وزارت فارغ گردیدند.

وزیر دفاع ملی در سخنانی خطاب به مجاهدین گفت:«اهداف و تلاش‌های خستگی ناپذیر شما همانا تطبیق شریعت اسلامی در کشور و مبارزه با دشمنان بوده است، من از این طریق به مردم خویش اطمینان می‌دهم این نیروها از ناموس، جان و مال شما محافظت نموده و به کسی اجازه اخلال و گرفتن خوشی ها شما را نخواهند داد.»

همچنان مولوی مختار احمد عمری، معاون فرقه قطعه خاص ضمن سپاسگزاری از مسئولان، اطمینان داد که آنان در آینده برای حفاظت از حاکمیت ملی و نظام اسلامی متعهد و مصمم به تربیت نیروهای بیشتری می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک زن در فاریاب چهارگانگی بدنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولان صحی در ولایت فاریاب می‌گویند یک زن در این ولایت چهارگانگی بدنیا آورده است.

مسئولان صحی شفاخانه نسایی شهرمیمنه می‌گویند:«مریم باشنده ولسوالی غورماچ شب گذشته (۱حمل ۱۴۰۲) چهارگانگی به دنیا آورده که ۳ پسر و یک دختر می‌باشند.»

داکتران وضعیت صحی این زن و فرزندانش را خوب توصیف‌ کرده‌اند.

یک ماه قبل نیز در یکی از شفاخانه‌های ولایت فاریاب مادری که در انتظار یک کودک بود صاحب چهار فرزند شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ملا عبدالغنی برادر هنگام بازدید از بند کمال خان بر افزایش ظرفیت ذخیره آب تاکید کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

معاون اقتصادی ریاست الوزرا هنگام بازدید از بند کمال خان در ولایت نیمروز روز سه شنبه (۱ حمل) گفت که بند کمال خان یک پروژه ملی است و افزایش ظرفیت ذخیره آب و پاک سازی کانال‌ها به مدیریت سالم نیاز دارد.

ملا عبدالغنی برادر همچنان گفت که مشکل پرچوی ها در این بند حل و آب بگونه درست مدیریت خواهد شد.

بازدید این مقام امارت اسلامی همراه با برخی اعضای کابینه از بند کمال خان یک روز قبل از روز بین‌المللی آب صورت گرفته است.

این در حالی است که آب‌های کشور نیاز به مدیریت دارند و امارت اسلامی هم فرصت‌های کلانی در پیش دارد تا آب‌های کشور را طوری مدیریت کند که بیشترین بهره را مردم افغانستان ببرند.

میرویس حاجی زاده، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «ما به نمایندگی از سکتور خصوصی از بزرگانی که از بند کمال خان بازدید کردند، تشکری می‌کنیم. مسئولیت هر فرد ما است که باید سرمایه ملی وطن خودرا حفاظت کنیم تا باشد مثل کشورهای دیگر به خودکفایی رو بیاوریم.»

به باور شماری دیگر از کارشناسان، مدیریت آب‌های کشور می‌تواند افغانستان را در زمان اندک از مشکلات اقتصادی بیرون کند و دولت باید تمرکز روی ایجاد بندهای آبی داشته باشد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «افغانستان کشوری است که زمین‌های زراعتی زیادی دارد و بیشتر به زراعت اتکا می‌کند. بناءً برای زمین‌هایی که به آب نیاز دارد، اگر مدیریت آب صورت گیرد، می‌تواند افغانستان را از لحاظ غله‌جات خودکفا کند و هم می‌تواند به کشور صادراتی مبدل شود.»

به باور بسیاری‌ها زمینه سرمایه گذاری در بخش زراعت در افغانستان وجود دارد و هرگاه حکومت بتواند آب‌های کشور را مدیریت کند حتا سرمایه گذاران خارجی هم به افغانستان خواهند آمد و در بخش زراعت سرمایه گذاری خواهند کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!