Connect with us

رویداد های اخیر

تجلیل از نخستین سالروز شکست امریکا و متحدانش در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۹, ۱۴۰۱)

از نخستین سالروز شکست امریکا و متحدانش در افغانستان امروز چهارشنبه، ۹ سنبله، در مراسم ویژه‌ای با حضور مقام‌های ارشد امارت اسلامی به‌شمول ملا محمدحسن آخند، رییس الوزرای امارت اسلامی در میدان هوایی بگرام ولایت پروان تجلیل به عمل آمد.

ملا محمدحسن آخند در این مراسم از جهان به ویژه ایالات متحده خواست که تجارب تلخ بیست سال گذشته را تکرار نکند و با دولت جدید افغانستان تعامل کند.

رییس الوزرا در سخرانی‌اش مشکلات موجود در افغانستان را ناشی از اعمال خراب کارانه امریکا و متحدانش در بیست سال گذشته می‌داند.

در این مراسم هم‌چنان قطعات مختلف نظامی به «رسم و گذشت» پرداختند و وسایط و وسایل نظامی بجامانده از نیروهای خارجی و دولت پیشین به نمایش گذاشته شد.

از سویی هم، دریک اعلامیه امارت اسلامی به ‌مناسبت یک‌سالگی حکومت گفته‌شده است که هرگونه پالیسی، فشار و تهدید بالای مردم افغانستان در بیست ‌سال حضور نظامی امریکا در افغانستان ناکام بوده و تنها سبب افزایش بحران گردیده است.

بربنیاد این اعلامیه، امارت اسلامی از جامعه جهانی می‌خواهند که سیاست معقول را در برابر افغانستان اختیار و به نظام مستقل اسلامی و اراده مردم ارج بگذارند تا افغانستان به عنوان یک ملت مستقل با جهان روابط عادی و تعامل مثبت داشته باشد.

سال گذشته در همین روز، نهم سنبله، نیروهای خارجی به رهبری امریکا و ناتو پس‌از بیست سال حضور نظامی در افغانستان شکست خوردند و از این کشور بیرون شدند.

دراین مراسم، امارت اسلامی تأکید کرده که دیگر به هیچ‌کشوری اجازه حضور نظامی در افغانستان را نمی‌دهد و تنها از راه‌های دیپلوماتیک بر بنیاد منافع ملی با کشورها روابط برقرار خواهند کرد.

رویداد های اخیر

ملل متحد: ۶۴۵ خانواده در هفت ولایت افغانستان از اثر سیلاب‌ها متاثر شده اند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۹, ۱۴۰۲)

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید که باران‌های شدید و جاری شدن سیلاب‌ها حدود ۶۴۵ خانواده را در هفت ولایت افغانستان متاثر ساخته است.

اوچا گفته است که نهادهای کمک ‌رسان در حال ارزیابی بخش‌های آسیب‌دیده و ارایه کمک در صورت نیاز استند، اما بودجه محدود توانایی آن‌ها را برای افزایش کمک‌ها محدود می‌کند.

با این حال، سازمان بین المللی مهاجرت برای بیش از ۵۰۰ خانواده آسیب دیده از سیلاب‌های اخیر در ولایت بلخ کمک نقدی کرده است.

برخی از آسیب دیدگان در ولسوالی شولگره ولایت بلخ اما از اندک بودن این کمک‌ها شاکی اند و می‌گویند که به کمک‌های بیشتر نیاز دارند.

سلطان علی، باشنده ولسوالی شولگره ولایت بلخ می‌گوید: «اگر کمک‌ها بگونه جدی در ولسوالی زارع فراهم نشود، در آینده عواقب بدی برای مردم خواهد داشت.»

قادر خان، باشنده دیگر این ولسوالی می‌گوید: «چاه های ما را سیل از خاک پر کرد. آب صحی بکلی نداریم.»

در همین حال وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث تاکید می‌کند که برخی از کمک‌‌ها را به سیلاب زدگان در ولایت‌های مختلف رسانیده اند اما نیاز است که به آنان کمک‌‌های بیشتر صورت گیرد.

به گفته این وزارت، در اثر سرازیر شدن سیلاب و زلزله از اول حمل ۱۴۰۲ تاکنون در ۲۳ ولایت کشور ۱۰ تن جان باخته، ۷۶ تن زخم برداشته، ۱۷۷۹ منزل مسکونی تخریب و ۲۲ هزار جریب زمین زراعتی از بین رفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

اعضای شورای امنیت سازمان ملل حمله بر غیرنظامیان در افغانستان را نکوهش کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۹, ۱۴۰۲)

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای در واکنش به حمله‌ی انتحاری روز گذشته (سه شنبه ۸حمل) در چهارراهی ملک اصغر شهر کابل این حمله را شنیع خوانده و آن را نکوهش کرده‌اند.

در بیانیه این سازمان آمده است که هراس‌افگنی در همه اشکال و مظاهر آن یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح و امنیت در افغانستان و جهان است.

اعضای این شورا گفته اند که هرگونه اقدام هراس افگنانه صرف نظر از انگیزه‌ی آن، در هر کجا، هر زمان و توسط هر کسی که مرتکب شده باشد، مجرمانه و غیرقابل توجیه است.

اعضای این شورا خواهان محاکمه عاملان این چنین حمله‌ها شده اند.

در بیانیه این شورا آمده است: «شورای امنیت اقدام تروریستی علیه غیرنظامیان افغانستان را به شدت محکوم می‌کند.»

انفجار انتحاری روز گذشته در چهارراهی ملک اصغر در شهرکابل جان شش غیر نظامی را گرفت و شماری را هم زخمی ساخت.

مسوولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ستانکزی از امریکا خواست سفارت خودرا در کابل بازگشایی کند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۹, ۱۴۰۲)

معین سیاسی وزارت امور خارجه امارت اسلامی از ایالات متحده امریکا خواسته است تا سفارت خودرا در کابل بازگشایی کند.

شیرمحمد عباس ستانکزی در دیدار از قونسلگری افغانستان در شهر دبی، امارات متحده عربی گفت: «مسئولیت‌های خودرا ادا بکنیم. بیایید سفارت خودرا باز کنید. امنیت تان را ما می‌گیریم. وقتی شما بیایید دیگر کشورها هم این کار را می‌کنند. حالا بسیاری از کشورها در ملاقات خصوصی با ما می‌گویند که اگر امریکا روابط خودرا با شما ترمیم کند، ما فوراً می‌آییم.»

در حالی که امارت اسلامی در پی ایجاد تعامل مثبت در پرتو شریعت اسلامی و منافع ملی با جهان است، اما امریکا می‌گوید که قرار نیست هیچ کشوری امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد.

شارژدافیر سفارت ایالات متحده برای افغانستان در یک نشست آنلاین با شماری از خبرنگاران زن افغان گفته است هرچند برخی مراکز دیپلماتیک افغانستان در اختیار امارت اسلامی قرار گرفته است، اما هیچ کشوری برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی ندارد.

کرن دیکر همچنین تاکید کرده است که ایجاد روابط خوب امارت اسلامی با زنان و مردان در داخل افغانستان، به معنی ایجاد روابط خوب سایر کشورهای جهان با امارت اسلامی است.

او گفت: «ما از همه این کشورها شنیده ایم که به رسمیت شناختن حکومت طالبان (امارت اسلامی) را به مثابه حکومت مشروع افغانستان در برنامه ندارند. درک من این است که هیچ کشوری به شمول کشور خودم وجود ندارد که حکومت طالبان (امارت اسلامی) را به رسمیت بشناسد. بنابراین اگر طالبان (امارت اسلامی) خواهان روابط خوب با سایر کشور های جهان اند، باید با زنان و مردان کشور خود روابط خوبی داشته باشند.»

همزمان با این وزارت خارجه امریکا گفته است که ادامه محدودیت‌ها بر زنان، سبب می‌شود تا ایجاد روابط عادی امارت اسلامی با کشور های سراسر جهان در زمان طولانی هم اتفاق نیافتد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: «طالبان (امارت اسلامی) به دنبال روابط عادی با کشورهای سراسر جهان هستند. این امر در مدت زمان طولانی اتفاق نمی‌افتد. آنها به پیشبرد اقدام‌های سرکوب گرانه علیه زنان ادامه می‌دهند. ما امیدواریم آنها پیامدهای برخی از این تصمیمات فاجعه بار، مانند ممنوعیت زنان از مکاتب و موضوعات از این قبیل را درک کنند.»

آقای پاتل همچنان تاکید کرد که ایالات متحده در همکاری با شرکایش از ابزارهای که در اختیار دارد برای پاسخگو قرار دادن امارت اسلامی استفاده می کند.

او گفت: «ما همچنان ابزارهایی در اختیار داریم تا طالبان (امارت اسلامی) را پاسخگو قرار دهیم، محدودیت های ویزه و غیره و همچنین ابزارهایی که می‌توانیم با متحدان و شرکای خود دنبال کنیم.»

امارت اسلامی بارها اعلام کرده که سیاست فشار در افغانستان نتیجه نمی‌دهد و باید کشورها با افغانستان تعامل کنند زیرا کابل خواهان برقراری روابط با همه کشور ها به شمول ایالات متحده است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی گفت: «مسایل سیاسی یا مسایل بیرونی کشور نباید وابسته به مسایل داخلی افغانستان باشد. مسایل داخلی افغانستان مربوط به مردم افغانستان است. مردم افغانستان درمورد مسایل داخلی کشور مستقلانه تصمیم می‌گیرند.»

در دست کم یک ماه پسین، سفارت افغانستان در تهران، قونسلگری افغانستان در شهر دبی امارات متحده عربی و قونسلگری افغانستان در شهر استانبول ترکیه به امارت اسلامی واگذار شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!