Connect with us

اخبار ویژه

تحریم روند بازشماری آرا از سوی عبدالله، حکمتیار و نبیل

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۳۹۸)

روند بازشماری آرا امروز(شنبه، ۱۸ عقرب) آغاز شد اما دسته های انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل این روند را تحریم کردند.

تیم «ثبات و همگرایی» در خبرنامه ای گفته است که کمیسیون انتخابات بر خلاف قانون، ” قبل از تفکیک و تصفیه‌ی آرای باطل و بدون بایومیتریک و بدون مشخص شدن سقف و تعداد آرای تصفیه شده‌ی هرمحل، تصمیم گرفته است تا بازشماری آراء را در ولایات آغاز نماید.”

در خبرنامه آمده است: ” رهبری دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، به منظور دفاع از آرای پاک مردم، به همه ستادهای ولایتی و ناظرین خویش در ولایات هدایت داده است تا روشن شدن موضوع، از اشتراک در این روند خلاف قانون خودداری ورزند.”

دسته‌ انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» به رهبری حکمیتار و دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت الله نبیل نیز آغاز باز شماری آرا را تحریم کرده اند.

همایون جریر عضو دسته انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی میگوید: “تا زمانیکه آرای بایومتریکی سقف اش نهایی نشود و تصفیه صورت نگیرد روند بازشماری را نمی پذیریم.”

مطیع الله ابراهیم زی ناظر دسته انتخاباتی امنیت و عدالت میگوید: “آغاز روند بازشماری آرا به نفع یک دسته انتخاباتی است و ما قبول نداریم.”

در همین حال دسته انتخاباتی «دولت ساز» می‌گوید که از آغاز هر روند که از سوی کمیسیون بر اساس کارشیوه و قانون انتخابات باشد حمایت می کنند.

فضل الرحمن عمرخیل ناظر دسته انتخاباتی دولت ساز میگوید: “این یک پروسه قانونی است که باید در وقت معین آن آغاز می‌شد، اما حالا که آغاز شده است از آن حمایت میکنیم.”

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان آغاز روند بازشماری آرا را در ولایت ها واقع بینانه نمی داند.

ناصر ناصر زاده ناظر بنیاد انتخابات شفاف افغانستان میگوید: “کمیسیون برای بازشماری می‌رود، حداقل باید اطلاعات دقیق از تعداد مراکز و محلات که به بازشماری میرود را داشته باشد.”

پیش از این یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که به دلیل تاخیر در بازشماری آرا نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در ۲۳ام عقرب اعلام نخواهد شد.

اخبار ویژه

کشته شدن ۴ داعشی در درگیری با نیروهای امارت اسلامی در کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۱)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در توییترش از پایان درگیری میان نیروهای امارت اسلامی و افراد گروه داعش در شهر کابل خبر داده است.

مجاهد نوشته است که نیروهای امارت اسلامی امروز در منطقۀ کارته سخی، از مربوطات حوزۀ سوم امنیتی شهر کابل بر یک پناه‌گاه داعش عملیات انجام داده‌اند.

سخنگوی امارت اسلامی گفته است که در نتیجۀ این عملیات ۴ عضو گروه داعش کشته شده‌ و یک عضو دیگر این گروه را زنده بازداشت کرده‌اند. او افزوده که در نتیجۀ این عملیات شمار بسیاری سلاح و جنگ‌افزار نیز به‌دست نیروهای امارت اسلامی افتاده است.

ذبیح‌الله مجاهد تأکید کرده است افراد داعش برنامه داشتند از این مرکز بر شهروندان شیعه‌ مذهب کشور که در روزهای محرم در منطقۀ کارته سخی شمار بسیاری از آن‌ها تجمع می‌کنند، حمله کنند.

مجاهد دربارۀ تلفات نیروهای امارت اسلامی چیزی نگفته است. از سویی هم، وزارت امور داخله با پخش خبرنامه‌یی گفته است که در این عملیات دو تن از منسوبان امنیتی به‌شمول یک پولیس زن کشته شده و چهار سرباز امارت اسلامی نیز زخم برداشته‌اند.

این درحالی است که این درگیری حوالی ساعت ۱۱:۳۰ دقیقۀ پیش از چاشت روزچهارشنبه آغاز شد و چندین ساعت ادامه داشت.

Continue Reading

اخبار ویژه

هیأت وزارت انرژی ایران بخاطر حق‌آبه به کابل سفر ‌می‌کند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۴۰۱)

براساس گزارش رسانه‌های ایرانی، وزیر امور خارجه ایران گفته است که  بزودی هیأت عالیرتبه‌ای از وزارت خارجه این کشور برای بررسی و رفع موانع موجود و رایزنی با مقام‌های افغانستان در مورد حق‌آبه عازم این کشور خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در پی دستور رییس جمهور ایران در خصوص پیگیری مساله حق‌آبه این کشور، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه این کشور با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان مکالمه تلفنی داشته است.

خبرگزاری می‌افزاید که امیرعبداللهیان دراین  گفت وگوی تلفنی  با اشاره به بارندگی‌های اخیر و جاری شدن آب در دریای هریرود اظهار امیدواری کرد که موانع جهت رسیدن آب‌ به ایران و تأمین حق‌آبه این کشور وجود نداشته باشد.

امیرعبداللهیان گفته است: «تحویل حق‌آبه ایران شاخص مهمی برای سنجش تعهدات هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات بین المللی در قبال ایران است».

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود با توجه‌ به علاقمندی فعالان بخش‌های خصوصی ایران برای حضور در اقتصاد افغانستان گفت: «ایران از حضور و فعالیت بخش‌ خصوصی خود در افغانستان پشتیبانی می‌کند و همزمان انتظار دارد مقام‌های افغانستان نیز با توجه به اهمیت فعالیت‌های بخش خصوصی در اقتصاد افغانستان از فعالان اقتصادی ایران در افعانستان حمایت کنند».

امیرمتقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در این گفتگوی تلفنی روابط دو کشور را برادرانه و در مسیر کمک به ملت افغانستان توصیف کرد.

آقای متقی با استقبال از سفر هیأت این کشور گفته است: «ما نسبت به حق‌آبه ایران متعهد هستیم. زمانی که آب موجود باشد، آنرا به سوی ایران روان می‌کنیم».

درهمین حال، عبداللهیان هم‌چنان گفته است: «ما می‌توانیم با تشکیل تیم فنی و عملیاتی مشترک مسیر رودخانه را به مجرای درست خود برگردانیم تا مردم دو سوی مرز از هدر رفت آب آسیب نبینند».

Continue Reading

اخبار ویژه

آزمایشگاه تحقیقاتی چین به فضا پرتاب شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۳, ۱۴۰۱)

این آزمایشگاه توسط یک موشک روز یک‌شنبه (۲اسد) از مرکز پرتاب فضایی ونچانگ در ولایت هاینان چین پرتاب شد.

آزمایشگاه ونتیان یا در جستجوی بهشت (اولین بخش آزمایشگاهی ایستگاه فضایی تیانگونگ) وزنی معادل بیش از ۲۰ متریک تن و ارتفاعی معادل یک ساختمان ۶ طبقه دارد.

معاون سازمان فضایی سرنشین دار چین گفت: “کابین‌های علمی داخل آزمایشگاه ونتیان عمدتا برای انجام وظایف بیولوژیکی و علوم زیستی مورد استفاده قرار خواهند گرفت و از تحقیقات در مورد رشد، پیری و صفات ژنتیکی گیاهان، حیوانات و میکروب‌ها در فضا حمایت خواهند کرد.”

ونتیان برای انجام مجموعه‌ای از آزمایش‌های علمی در مدار طراحی شده است. این ماژول همچنین دارای چند اتاق خواب برای فضانوردان است تا به چین امکان ارسال چندین خدمه را بدهد و این به آن معناست که شش خدمه می‌توانند به طور موقت در تیانگونگ بمانند.

ونتیان یکی از دو موشکی است که امسال به مدار فرستاده شده است. چین قرار است در ماه اکتبر موشک آزمایش دیگری به نام منگتیان را نیز در ماه اکتوبر پرتاب کند. 

پس از اتصال هر دو آزمایشگاه به تیانگونگ، ایستگاه یک ساختار T شکل خواهد داشت و فضانوردان یک فضای قابل استفاده‌ای به مساحت ۱۱۰ متر مکعب خواهند داشت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!