Connect with us

اخبار ساحوی

ترمپ گفته‌های جنجالی‌اش را در مورد افغانستان بار دیگر تکرار کرد

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۳۹۸)

دونالد ترمپ، رئیس‌جمهور امریکا، بار دیگر گفته است که اگر می‌خواست، در سه و یا چهار روز، در جنگ افغانستان، پیروز می‌شد؛ اما وی نمی‌خواهد که ۱۰ میلیون نفر بیگناه در این کشور کشته شوند.

هرچند سخنانان پسین رئیس جمهور امریکا، در مورد چگونه‌گی پیروزی در جنگ افغانستان جنجال برانگیز شد؛ اما آفای ترمپ بار دیگر در گفت‌وگو با خبرنگاران، در کاخ سفید، گفته‌های جنجالی اش در مورد جنگ افغانستان را تکرار کرده است.

آقای ترمپ، گفت: “در نزده سال گذشته در افغانستان بودیم. ما در واقع وظیفه پولیس را در آن‌جا انجام می‌دهیم. ما می‌توانیم در افغانستان در دو روز،،سه روز و یا چهار روز برنده شویم، اگرما بخواهیم؛ اما من نمی‌خواهم ده میلیون نفر کشته شوند.”

در همین حال، آقای ترمپ تاکید ورزید که پیشرفت‌های زیادی در گفت‌وگوهای صلح افغانستان به‌میان آمده و می‌خواهد که نیروهای اش را در افغانستان کاهش دهد.

آقای ترمپ، افزود: “ما در افغانستان پیشرفت‌‌های زیاد داشتیم. ما مذاکره می‌کنیم؛ اما پیشرفت‌های زیاد داریم. ما درحال کاهش حضور خود نیز استیم.”

با این حال، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان از پی‌آمد خروج شتاب‌زده نیروهای خارجی از افغانستان، هشدار می‌دهند.

فدا محمد الفت صالح، رئیس کمیسیون امنیت داخلی این مجلس، میگوید: “ما باید به یاد داشته باشیم که خروج نیروهای خارجی از افغانستان اگر صورت می‌گیرد، باید مسوولانه صورت بگیرد.”

اما، مسئولان در وزارت دفاع ملی می‌گویند، نیروهای امنیتی کشور اکنون مستقلانه در میدان‌های نبرد مبارزه می‌کنند و توانمندی تأمین امنیت را به‌گونه مستقلانه پس از خروج نظامیان خارجی از کشور دارند.

روح الله احمدزی، سخنگوی این وزارت، بیان میدارد: ” زمانی که آن‌ها تصمیم خروج نیرهای خود را می‌گیرد، زیاد تاثیرگذار سر جنگ افغانستان نیست.”

در جریان دو هفته گذشته، این دومین بار است که رئیس جمهور امریکا، گفته‌های مشابهی در مورد جنگ افغانستان داشته است؛ هرچند حکومت افغانستان بعد از اظهارات بار نخست آقای ترمپ در این مورد خواستار وضاحت شده بود، اما تا اکنون هیچ پاسخی در این زمینه دریافت نکرده است.

گزارشگر: خالد نیکزاد

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!