Connect with us

رویداد های اخیر

تغییرات در رهبری میدان‎های نبرد و هیات مذاکره کننده طالبان در آستانه‌ی مذاکرات میان افغان‌ها

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۸, ۱۳۹۹)

خبرگزاری اسوشیتد پرس گزارش کرده است که طالبان فرزند ملا عمر را به عنوان مسوول نظامی این گروه تعیین و شماری از چهره های با نفوذ این گروه را نیز عضو تیم مذاکره کننده خود کرده است.

این اقدام در حالی صورت گرفته است که به زودی طالبان وارد گفتگوهای میان افغان ها با کابل خواهد شد.

ملا یعقوب ۳۰ ساله، فرزند ملا عمر بنیانگذار گروه طالبان، به عنوان رهبر بخش نظامی تازه متحد شده این گروه قرار است شهرت و غیرانعطاف پذیری پدرش را به میدان های نبرد برگرداند.

مقامات طالبان به اسوشیتد پرس گفته اند که چهار عضو شورای رهبری این گروه نیز به تیم مذاکره کننده ۲۰ نفری پیوسته اند.

 گفته میشود که این تغییرات از بهر کنترول بیشتر ملا هیبت الله آخوندزاده رهبر طالبان بر بخش نظامی و سیاسی این گروه صورت گرفته است.

 به گفته اسوشیتد پرس، تحلیلگران می گویند که این میتواند خبر خوبی برای مذاکرات با حکومت افغانستان باشد و نشانه ای از جدی گرفتن مرحله دوم از سوی طالبان – شاید مهمترین – در توافق واشنگتن با این گروه که در ماه فبروری به امضا رسید، است.

آندرو وایلدر، نایب رییس برنامه آسیا در موسسه صلح امریكا مستقر در واشنگتن است میگوید: “من میگویم به نظر می رسد این یک پیشرفت مثبت است زیرا طالبان هیاتی را ایجاد می کنند که به نظر می رسد ارشدتر و با نفوذتر نسبت به افراد قبلی اند، که ممکن است برای مراحل آغاز مذاکرات کاملا ضروری باشد.”

 وی گفت: “اگر نیمه پر گیلاس را ببینیم، این هیات تقویت شده طالبان را می توان به عنوان نشانه ای از عزم جدی این گروه برای مذاکرات، تعبیر کرد.”

هنگامی که امریکا در تاریخ ۲۹ فبروری پس از یک و نیم سال مذاکراه قراردادی با طالبان امضا کرد، بهترین فرصت برای پایان جنگ چهار دهه افغانستان، همچنین به عنوان نقشه راه برای خروج سربازان امریکایی از طولانی ترین جنگ این کشور تلقی شد.

روز دوشنبه هفته گذشته، زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفت که امریکا مرحله نخست توافق با طالبان را عملی کرده است.

آقای خلیلزاده در یک رشته تویت هایی گفته است: “ما در روز ۱۳۵ام ؛ یک نقطه عطف کلیدی در تطبیق توافق نامه‌ی امریکا با طالبان رسیده ایم. بر اساس این توافق امریکا سخت تلاش کرده است تا مرحله اول تعهدات خود، از جمله کاهش نیروها و ترک پنج پایگاه را عملی کند.”

فرستاده ویژه امریکا با محکوم کردن حملات پسین طالبان گفته است که، “. استفاده از مواد منفجره برای منفجر کردن موتر در مرکز یک ولایت غیر قابل قبول است و موجب تقویت کسانی خواهد شد که مخالف صلح هستند و آله دست تخریب کنندگان این روند اند. همه طرف ها باید خشونت را کاهش دهند.”

آقای خلیلزاد افزوده است: “خشونت به ویژه در روزها و هفته های پسین زیاد بوده است. شمار زیاد افغان ها بدون هیچ دلیلی همچنان کشته میشوند. حمله امروز طالبان در مرکز یک ولایت در تناقض با تعهدی است که آنها برای کاهش خشونت برای رسیدن آتش بس دایمی که منجر به برگزاری مذاکرات میان افغان ها کرده بودند.”

وی گفته است که امریکا میخواهد مرحله دوم این توافق نامه را اجرا کند، اما تاکید کرده است که عملی کردن آن مشروط خواهد بود.

رویداد های اخیر

کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج تصویب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می گوید که به اساس فیصله کابینه طرحی وزارت ترانسپورت و هوانوردی در مورد ایجاد کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور مربوط به حج تصویب شد.

آقای سمنگانی در صحفه تویترش نگاشته است که:” ریاست کمیته متذکره به عهده مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا بوده و وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف، ترانسپورت و هوانوردی، عدلیه، مالیه، امور خارجه، صحت عامه و امور داخله، ریاست عمومی استخبارات و اطاق تجارت به حیث اعضای آن می‌باشند.”

همچنان به گفته آقای سمنگانی به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج در ولایات، کمیته تحت ریاست معاون ولایت و به اشتراک نمایندگان با صلاحیت ریاست‌های حج و اوقاف، میدان‌هوایی، قومندانی امنیه، مستوفیت، استخبارات و‌صحت عامه‌ ایجاد گردد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمک ۱۵۰ ملیون دالر از سوی بانک جهانی به وزارت صحت افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر به این وزارت اخیرا به منظور ادامه فعالیت‌های صحی کمک نموده است.

این وزارت می‌گوید که این کمک بر اساس تفاهم نامه نشست جنوا که به تاریخ ۷ فبروری در کشور سویس برگذار شده بود و در آن داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه و هیئت هراه شان اشتراک نموده بودند از سوی بانک جهانی صورت گرفته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است مقدار این پول برای مراقبت‌های اولیه صحی در ۳۴ ولایت از جمله پرداخت معاشات و آموزش کارکنان صحی، تهیه دوا، تجهیزات طبی، مبارزه با امراض ساری و تقویت نظارت بر ارایه خدمات صحی به مصرف برسد.

در نشست جنوا نماینده‌گان کشورهای جرمنی، بریتانیا، سویس و نهادهای ای سی آر سی و سازمان صحی جهان اشتراک داشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سرپرست وزارت دفاع به ولایت پنجشیر رفت؛ از مردم خواست شکار تبلیغات دشمن نشوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی در سفرش روز گذشته (جمعه ۳۰ثور) با مردم، متنفذین قومی و مسوولین امنیتی این ولایت دیدار و گفتگو نمود و از مردم خواست تا شکار تبلیغات دشمن نشوند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

آقای مجاهد همچنان پیشنهادات مردم این ولایت را استماع نمود و همچنان از مردم خواست در قسمت برقراری نظم با مسئولین خود همکاری‌های همه جانبه داشته باشند.

وی اطمینان سپرد که به هیچ فرد اخلال گر اجازه برهم زدن امنیت را نخواهد داد.

از سوی هم، سرپرست وزارت دفاع وضعیت امنیتی این ولایت را بهتر خوانده و از فعالیت‌ها و کارکردهای مسوولین و نیروهای امارت اسلامی قدردانی نمود.

درهمین حال آقای مجاهد در قسمت تامین امنیت هرچه بیشتر هدایت‌های لازم نیز صادر نمود.

به خواندن ادامه دهید

Trending