Connect with us

اخبار ساحوی

تغییرروز برگزاری انتخابات آینده تنها از صلاحیت کمیسیون مستقل انتخابات است

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

بنیاد انتخبات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) و شماری از حقوق دانان میگویند که مطابق به قانون اساسی تنها کمیسیون مستقل انتخابات صلاحیت دارد تا زمان برگزای انتخابات را پیش ازپایان کار رییس جمهور مشخص سازد.

هيچ نهاد ديگری حتا رفتن به اجماع سياسی  نمي تواند زمان برگزاری انتخابات رياست جمهوری پیشرو را تغییر دهد.

در همين حال شورای همكاری احزاب و ايتلاف ها ميگويند،که مطابق به قانون اساسی، كميسيون مستقل انتخابات ميتواند تا اواخر ماه حمل  سال 1393 ، زمان برگزاری انتخابات را به تاخير بی اندازد.

براساس تقویم انتخاباتی اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، مردم باید شانزدهم حمل سال 1393 برای انتخاب رییس جمهور شان برای پنج سال بعد از آن به پای صندوق های رای بروند، اما سردی هوا و احتمال بسته بودن زیادی راه ها در بخش های سرد سیر و دور دست، نگرانی بزرگی را نسبت به این تقویم خلق کرده است.

ذكريا باركزی سرپرست دارالانشای كميسيون مستقل انتخابات میگوید که بخاطراینکه مسأله زمان کار رییس جمهور مطرح است این تغییرات خارج از صلاحیت های کار کمیسیون است باید در این رابطه اجماع سیاسی میتواند تصمیم بگیرند.

شورای همكاری احزاب و ايتلاف ها در مشوره با حقوق دانان و نهاد های انتخاباتی روزهای پایانی حمل سال 1393 را برای برگزاری انتخابات درمطابقت به قانون اساسی ، فرصتی ميدانند كه می تواند تا اندازه ای به نگرانی های موجود پايان دهد.

به گفته حميدالله فاروقی عضو شورای همكاری احزاب و ايتلاف ها ” مه فکر میکنم که تا دوهفته دیگر بدون آنکه قانون اساسی به کدام چالشی مواجع شود میتوانیم روز برگزاری انتخابات را تمدید کنیم.”

عبدالقيوم سجادی عضو مجلس نمايندگان میگوید که زمان و تاریخی را که کمیسیون مستقل انتخبات تعیین کرده امکان دارد تا یک ماه دیگر به تاخیر بی افتد ولی تلاش که سهولت های تخنیکی فراهم گردد تا نتایج انتخابات زود تر اعلان گردد.

بربنیاد قانون اساسی، دوره كاری رييس جمهور کرزی در اول ماه جوزای سال 1393 خورشیدی تکمیل میشود. سوال اینجاست که آيا احتمال تاخير در زمان برگزاری انتخابات ، خلای قانونی ايجاد نخواهد کرد؟  و یا هم چه طرحی میتواند راه حل برای اين معضل باشد؟

برخلاف این همه طرح ها، نادر نادری رییس بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان (فیفا) اجماع سياسی را برای تغيير در زمان برگزاری انتخابات راه حل نميداند. و میگوید که کميسيون مستقل انتخابات ميتواند بر بنیاد قانون اساسی، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیشرو را به تاخير بی اندازد.

مشخص شدن زمان برگزاری انتخابات رياست جمهوری و شوراهای ولایتی مطابق به قانون اساسی افغانستان هرچند كه استقبال حكومت افغانستان و شماری از احزاب و نهادی های انتخاباتی را به همراه داشت، اما حالا بحث تازه اجماع سياسی بخاطر تغيير زمان این انتخابات بالا میگیرد.

حكومت افغانستان تاکنون در اين مورد ابراز نظری نكرده است.

Advertisement

اخبار ساحوی

وزیر تحصیلات در خطاب به محصلان: در مبارزه با جنگ تبلیغاتی غرب از رسانه‌های اجتماعی استفاده نماید

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

نداء محمد ندیم، وزیر تحصیلات عالی امارت اسلامی در دیدار با محصلان نهادهای تحصیلی دولتی و خصوصی زون شرق کشور از آنها خواسته است که در مبارزه با جنگ تبلیغاتی غرب از رسانه‌های اجتماعی شان استفاده نمایند و نگزارند که آنان به اهداف شوم شان برسند.

آقای ندیم طی سفر کاری خویش به ولایت ننگرهار، با محصلان نهادهای تحصیلی دولتی و خصوصی زون شرق کشور نشستی را انجام داده است.

در این نشست آقای ندیم محصلان زون یاد شده را به اتحاد دعوت نموده از آنان خواست که از راه علم و مسلک خویش به مردم و کشور شان خدمت نمایند.

وزیر تحصیلات عالی در خطاب به محصلان گفت که:«آینده این کشور و خارج کردن آن از وابستگی اقتصادی دیگران مسئولیت شما می‌باشد و برای اداء کردن این مسئولیت در فراگیری علم و دانش تلاش بیشتر نمائید.»

همچنان وزیر تحصیلات عالی محصلان را متوجه جنگ فکری غرب نموده از آنان خواست که برای استحکام نظام شان کار کرده و شکار دسایس بیگانه‌گان نشوند.

وی همچنان به محصلان و استادان کشور اطمینان داده است که با تمام توان و با استفاده امکانات دست داشته خویش در حل مشکلات و ایجاد یک محیط بهتر تحصیلی تلاش خواهند کرد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

انفجار در مارکیت صرافی شهر جلال‌آباد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی از وقوع انفجار در شهر جلال‌آباد، مرکز ننگرهار خبر داده اند.

به نقل از منابع محلی حوالی چاشت امروز (سه شنبه ۱۵قوس) در بازار صرافی شهر جلال‌آباد، مرکز ننگرهار انفجاری رُخ داده است.

منابع در شفاخانه حوزوی ننگرهار به آریانانیوز می‌گویند که در این رویداد نه تن رخم برداشته است.

به گفته منابع این انفجار در جریان داوطلبی صرافان رخ داده است.

از سوی دیگر مقام‌های محلی ننگرهار می‌گویند که در انفجار ناشی از مواد جاسازی شده شش تن زخم برداشته اند و بررسی‌ها در مورد این رویداد آغاز شده است.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

جان باختن هشت تن در انفجار بالای موتر کارمندان ریاست مواد نفت در بلخ

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۱)

در اثر انفجار ماین کنار جاده امروز (سه‌شنبه ۱۵قوس) در ولایت بلخ هشت تن جان باخته و نه تن دیگر زخمی شده اند.

مقام‌های امنیتی این ولایت می‌گویند ماین کنار جاده هنگام انفجار می‌کند که موتر حامل کارمندان ریاست مواد نفتی بندر حیرتان به سوی این بندر در حرکت بود.

ریاست صحت عامه بلخ وضعیت یکی از زخمیان را هم وخیم می‌خواند.

پس از آرامش نسبی در بلخ باشنده‌گان شهر مزار شریف صبح شانرا با یک انفجار مرگبار آغاز کردند.

موتر حامل کارمندان ریاست مواد نفتی حیرتان در حالی آماج انفجار ماین کنار جاده قرار می‌گیرد که به سوی این بندر در حرکت بود.

رویداد حوالی ساعت هفت صبح در منطقه سیدآباد در مربوطات ناحیه سوم رخ داده است. قوماندانی امنیه این ولایت آمار جان باخته گان را هفت تن و زخمی‌ها را شش تن می‌گوید.

محمد آصف وزیری، سخنگوی قوماندانی امنیه بلخ می‌گوید که:«امروز ساعت هفت صبح دشمن بزدل بدبختانه عامل جنایت شدند که در چهارراهی سیدآباد بالای موتر عامل کارمندان ملکی ریاست مواد نفتی شهرک بندر حیرتان انفجار صورت گرفت.»

اما صحت عامه ولایت بلخ از افزایش قربانیان این رویداد سخن میزند.

نجیب‌الله توانا، رییس صحت عامه بلخ می‌گوید که:«از انفجار امروز هشت کشته و همچنان ۹ تن زخمی به شفاخانه انتقال شده و وضعیت هشت زخمی خوب است و وضعیت یک تن وخیم است.»

زخمیان این رویداد می‌گویند که در میان آنان هیچ فرد نظامی نبود و همه قربانیان افراد نادار هستند که برای پیدا کردن لقمه نانی در ریاست مواد نفتی کار می‌کردند.

ظریف، زخمی رویداد می‌گوید که:«ساعت هفت بجه بود می‌رفتیم در موتر حمله برای کار در چوک سیدآباد انفجار صورت گرفت دیگه نفهمیدم که چی شد وقتی دیدم همه زخمی بودند نمی‌دانم غرفه انفجار کرد.»

یک زخمی دیگر این رویداد می‌گوید که :«امسال چندمین سال است که در مواد نفتی کار میکردیم ولی این انفجار بدبخت تمام غریب و بیچاره را زخمی و شهید ساختن تمام ما غریب کار بودیم و سلاح نداشتیم ما کدام کار خراب نمی‌کردیم بلکه خدمت مردم ر می‌کردیم .»

این انفجار خسارت مالی هم بر جا گذاشته است.

انفجار امروز در ولایت بلخ بعد از انفجار در مسجد سه دوکان شهر مزار شریف خونین ترین رویدادی است که پس از چند ماه در این ولایت رخ میدهد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!