Connect with us

تغییرات اقلیمی

تلفات طوفان ایان فلوریدا امریکا به ۸۳ تن رسید

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۱)

منابع رسانه‌ای خبر دادند، تلفات طوفان “ایان” در فلوریدا و بخش‌های دیگری از امریکا به حداقل ۸۳ کشته افزایش یافته و برق ۱.۱ میلیون نفر قطع شده است.

در شرایطی که خبرها از سفر جو بایدن برای بازدید از مناطق طوفان زده امریکا نشر می‌شود، تلفات انسانی طوفان “ایان” همچنان رو به افزایش است.

صلیب سرخ امریکا طوفان “ایان” را یکی از بزرگ‌ترین فجایع طبیعی ایالت فلوریدا توصیف کرده است؛ طوفانی که مقام‌ها را برآن داشته که بیش از هزار نفر از نیروهای کمک رسان را برای کمک به طوفان زدگان به مناطق اعزام کنند.

به گزارش شبکه اسکای نیوز، طوفان ایان که پورتوریکو و فلوریدا در امریکا را هدف خود قرار داده، در حال حرکت به سمت واشنگتن دی سی پایتخت امریکا و نیویارک است.

این رسانه نوشت: «طوفان ایان به یک “بمب اتمی” تشبیه شده است و هنوز اطلاعی از سرنوشت حدود هزار نفر از مردم در دست نیست البته مقام‌ها معتقدند بسیاری از آنها احتمالا در پناهگاه‌ها یا بدون برق هستند.»

طبق گزارش‌ها، قرار است بایدن و همسرش امروز دوشنبه نخست به پورتوریکو بروند و چهارشنبه به ایالت فلوریدا سفر کنند.

صلیب سرخ امریکا اعلام کرد که بیش از ۱۳۰ هزار نیروی کمکی در حال ارائه کمک‌ها به ساکنان پنج ایالت هستند که در معرض طوفان ایان قرار گرفته‌اند.

توفان ایان تاکنون جان ۸۳ نفر را در ایالت فلوریدا گرفته و چهار امریکایی هم در ایالت کارولینای شمالی در نتیجه طوفان جانشان را از دست داده‌اند.

مرکز ملی طوفان در امریکا با هشدار درباره ادامه طوفان ایان اعلام کرده که هم اکنون این طوفان در حال حرکت به سمت جنوب ایالت ویرجنیا است.

در دو ایالت کارولینای شمالی و جنوبی، طوفان ایان باعث ایجاد خسارات شدید و قطع برق گسترده شده است.

مقام‌های اداره هواشناسی امریکا درباره احتمال حرکت طوفان ایان به سمت سواحل شرقی این کشور شامل بخش‌های وسیع از نیویارک، نیوجرسی و واشنگتن دی سی هشدار داده‌اند.

از ایالت فلوریدا خبرها میرساند که با وجود تلاش‌های نیروهای کمکی برای کمک به طوفان زدگان، بیش از ۱.۱ میلیون نفر از ساکنان این ایالت همچنان به برق و اینترنت وایفای (WiFi) دسترسی ندارند.

تغییرات اقلیمی

آغاز فوران آتش‌فشان در اندونیزیا و آماده‌گی هزاران نفر برای فرار

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

هزاران نفر از مردم جاوه شرقی در اندونیزیا، پس از هشدار مقامات در مورد آغاز فوران یک آتش‌فشان، در حالت آماده‌باش برای تخلیه و فرار قرار دارند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، امروز (دوشنبه) و پس از فوران شدید در بلندترین آتش‌فشان جزیره سمورو در جاوه شرقی، مقامات مجبور به اعلام یک محدوده ممنوعه ۸ کیلومتری و آغاز تخلیه مردم شده‌اند.

این کوه آتش‌فشانی با ارتفاع ۳۶۷۶ متری ساعت ۰۲:۴۶ روز گذشته به وقت محلی فوران کرد.

هنوز هیچ تلفاتی در این منطقه گزارش نشده است.

تصاویر گرفته شده توسط باشنده‌گان محلی، کوه سمرو را نشان می‌دهد که ابری بزرگ از خاکستر را به کیلومترها بالای دهانه خود پرتاب می‌کند. این خاکستر کوه و مزارع برنج اطراف، جاده‌ها و پل‌ها را فرا گرفته و آسمان را سیاه کرده است.

ویدیویی که توسط وزارت محیط زیست اندونیزیا هم در توییتر به اشتراک گذاشته شده است، جرییاتی از مواد گدازه (ذوب شده آتش‌فشانی)، سنگ‌ها و گازهای داغ را نشان می‌دهد که از دامنه کوه فوران می‌کنند.

مقام‌ها اندونیزیا گفته اند: «سازمان جستجو و نجات، تیم‌هایی را به مناطق آسیب‌دیده در نزدیکی کوه سمرو اعزام کرده تا خسارات را ارزیابی کنند.»

به گفته مقام‌ها، روز گذشته میزان بارش‌ها بالا بود و باعث شد همه مواد از بالای کوه به سمت پایین سرازیر شود.

تاکنون تلفاتی ناشی از این حادثه گزارش نشده و هیچ مشکلی در سفرهای هوایی ایجاد نشده است.

مقام‌های محلی اعلام کردند که با فوران این کوه مردم با موترسایکل‌ها از محل حادثه فرار و تقریباً ۲۵۰۰ نفر مجبور به تخلیه شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سال گذشته نیز در پی فوران کوه سمرو بیش از ۵۰ نفر کشته و هزاران نفر دیگر بی‌جا شدند.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

سازمان هواشناسی جهانی: دست کم ۳.۶ میلیارد نفر، یک ماه در هر سال به آب کافی دسترسی ندارند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

سازمان هواشناسی جهانی در گزارش تازه‌اش می‌گوید که به دلیل تغییرات اقلیمی و خشک‌سالی‌ها، در حال حاضر ۳.۶ میلیارد انسان در جهان، دستکم یک ماه در سال با دسترسی ناکافی آب مواجه ‌اند.

در این گزارش آمده است که این رقم تا سال ۲۰۵۰ به ۵ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت.

سازمان هواشناسی جهانی گفته است که این نخستین گزارش اش به منظور ارزیابی اثرات تغییرات اقلیمی، زیست محیطی و اجتماعی بر منابع آبی زمین بوده است.

این سازمان گفته است که در گزارش جریان دریا، سیل‌های بزرگ و خشک‌ سالی‌ها را مرور کرده است.

در گزارش آمده است که ۷۴ درصد آفات طبیعی بین سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ مربوط به آب بوده است.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

 ماه‌ گرفتگی کامل که به آن “ماه خونین” هم گفته می‌شود امروز اتفاق خواهد افتاد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۱)

به اساس گزارش‌ها امروز (سه‌شنبه ۱۷ عقرب) ماه‌ گرفتگی کامل یا خسوف کامل که به آن “ماه خونین” هم گفته می‌شود اتفاق خواهد افتاد.

این پدیده تا سال ۲۰۲۵ تکرار نخواهد شد. خسوف کامل زمانی اتفاق می‌افتد که زمین مستقیماً از بین ماه و آفتاب عبور می‌کند.

خسوف کامل (موسوم به ماه خون یا ماه خونین) از مناطق امریکای شمالی و جنوبی، اقیانوس آرام و استرالیا قابل مشاهده خواهد بود؛ این سومین خسوف یا ماه‌گرفتگی کامل در ۱۸ ماه گذشته و دومین مورد در سال ۲۰۲۲ میلادی و آخرین ماه‌ گرفتگی کامل تا سال ۲۰۲۵ خواهد بود.

این ماه که به‌عنوان ماه خونی شناخته می‌شود، از نور غروب و طلوع آفتاب به رنگ نارنجی متمایل به سرخ ظاهر می‌شود. به‌گفته دانشمندان ناسا، در اوج ماه‌گرفتگی، ماه ۳۹۰۶۵۳ کیلومتر با ما فاصله خواهد داشت.

امریکای جنوبی در صورت مساعد بودن آب‌وهوا، نگاهی اجمالی به ماه‌گرفتگی امروز خواهد داشت. در مجموع، آفریقا، خاورمیانه و بیشتر اروپا باید تا سال ۲۰۲۵ برای دیدن دوباره ماه‌گرفتگی کامل صبر کنند؛ مرکز ستاره‌شناسی گریفیتس در لس ‌آنجلس و پروژه تلسکوپ مجازی مستقر در ایتالیا پخش زنده‌ای از این ماه گرفتگی کامل را امروز ارائه می‌دهند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!