Connect with us

رویداد های اخیر

تهداب مدرسه مولوی جلال‌الدین حقانی در پکتیا گذاشته شد

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۰)

به گفته اعضای خانواده حقانی، از این پس مردم برای آموزش دینی به کشورهای همسایه نخواهند رفت و مدرسه جلال‌الدین حقانی به آنها تعلیمات دینی و معاصر ارایه خواهد کرد.

باشنده‌گان پکتیا از ایجاد این مدرسه خرسند هستند و می‌گویند که فرزندان آینده می‌توانند به تعلیمات دینی در کشور دسترسی پیدا کنند و مصدر خدمت به جامعه شوند.

این مدرسه به نام مولوی جلال‌الدین حقانی در زمینی به مساحت چهار جریب در مرکز شهر گردیز ولایت پکتیا و با هزینه یک تاجر ساخته می‌شود.

با راه اندازی این مدرسه، افغان‌ها دیگر مجبور نخواهند شد برای تعلیمات دینی به پاکستان، ایران و عربستان سعودی سفر کنند.

به گفته آنها علاوه بر تعلیمات دینی، مضامین نوین نیز در این مدرسه تدریس خواهد شد.

اسحاق حقانی، برادر زاده مولوی جلال‌الدین حقانی می‌گوید که:”طلاب به پاکستان، ایران و عربستان سعودی نخواهند رفت، ما در این مدرسه بنیادی برای آموزش زبان‌های انگلیسی، عربی و سایر زبان‌ها ایجاد خواهیم کرد، همچنین می‌خواهیم در اینجا آموزش کامپیوتر ارائه دهیم.”

مردم از تصمیم بر ساخت این مدرسه ابراز خورسندی می‌کنند.

لالی زدران، باشنده پکتیا گفت:”جوانان بسیار بیکار هستند و لازم بود چنین مرکزی در جامعه راه اندازی شود، ما مسلمان هستیم و باید آموزش دینی بگیریم.”

طارق، باشنده پکتیا گفت:”این یک قدم بزرگ است، پیش از آمدن امارت اسلامی، ما در پکتیا چنین مکتبی نداشتیم که بتوانیم فرزندان خود را در آن آموزش‌های دینی بدهیم.”

علمای دین از مردم می‌خواهند که فرزندان خود را به این مدرسه بفرستند تا بتوانند در کشور به خوبی عمل کنند.

مولوی احمد، عالم دین دراین مورد گفت:”این فرصت بسیار خوبی است، ما دیگر طلبه‌های خود را برای تعلیمات دینی به سفرهای طولانی نمی‌فرستیم، بلکه فرزندانشان را فعالانه به این مدرسه می فرستیم تا تحصیلات خوبی داشته باشند.”

به نام مولوی جلال الدین حقانی، یک مدرسه دینی در منطقه میرانشاه در وزیرستان شمالی، پاکستان هم است که هزاران عالم دینی را تربیت کرده است و اعضای خانواده حقانی می‌گویند که شعبه‌های از این مدرسه را در ولایت‌های بیشتری برای آموزش نسل‌های آینده گسترش خواهد داد.

رویداد های اخیر

حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان یک ساله شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۴۰۱)

۳۶۵ روز پیش در بیست و چهارم اسد سال ۱۴۰۰ امارت اسلامی پس از بیست سال مبارزه بار دیگر به قدرت رسید و تمام ساختارهای نظام جمهوریت در کشور از هم پاشید.

یک سال گذشته برای دولت جدید افغانستان پُر از فراز و نشیب‌های سیاسی بود.

امارت اسلامی در حالی که بیست روز از حاکمیت‌اش می گذشت، کابینه سرپرست خود را به تاریخ شانزدهم ماه سنبله سال ۱۴۰۰ اعلام کرد، کابینه که واکنش‌های زیادی را نسبت به عدم همه شمول بودنش در داخل و خارج از کشور به دنبال داشت.

انعام الله سمنگانی، رییس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت می‌گوید که:”امارت اسلامی افغانستان سال گذشته در این روزها درحالی زمام کشور را بدست گرفت که یک نظام دست نشانده از هم فروپاشید و امارت اسلامی بگونه ناگهانی و فوری زمام امور را در دست گرفت و امور کشور را به پیش برد. الحمدالله علا رغم همه تحریم‌ها و مشکلات دست آوردهای زیادی داریم.”

با روی کار آمدن امارت اسلامی در کشور بسیاری از رهبران سیاسی، مقام‌های رهبری دولت پیشین، وکلای پارلمان، مدافعان حقوق بشر، و برخی فعالان مدنی کشور را ترک و به خارج از افغانستان پناهنده شدند. اما رهبر امارت اسلامی برای مهار وضعیت فرمان عفو عمومی را صادر کرد.

در حالی که چهار ماه از حاکمیت امارت اسلامی در کشور می گذشت دولت جدید افغانستان همچنان در انزوای سیاسی و اقتصادی قرار داشت و با گذشت هر روز بر فشارها و تحریم‌های جهانی در برابر امارت اسلامی نیز افزوده می شد.

پس از چهار ماه، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه در راس یک هیئت برای نخستین بار به ایران سفر کرد و ضمن دیدار با مقام‌های ایرانی با محمد اسماعیل خان از رهبران پیشین جهادی و احمد مسعود رهبر جبهه موسوم به مقاومت ملی دیدار نموده و از آنها خواست که به کشور برگردند.

دولت جدید افغانستان با همه دشواری‌های که در برابرش قرارداشت حاکمیت خود را مستحکم تر ساخت و پس از نه ماه کمیسیونی را زیر نام تماس و دعوت از شخصیت‌های افغان به اساس فرمان رهبر امارت اسلامی شکل گرفت، کمیسیونی که زمینه برگشت شخصیت‌های افغان به شمول سیاسیون و مقام‌های دولت پیشین را دوباره به کشور مساعد ساخت و ده‌ها تن به شمول برخی مقام ارشد دولت پیشین از طریق این کمیسیون به کابل برگشتند.

در یک سال گذشته عدم شکل گیری حکومت همه شمول، وضع محدودیت‌ها در برابر زنان و دختران و  نقض حقوق بشری از برجسته ترین موارد انتقادی در برابر امارت اسلامی بوده است.

برخی از چهره‌های سیاسی هم با برگزاری نشست‌ها در بیرون از افغانستان یکی از شرایط بازگشت به کشور و مشروعیت دانستن امارت اسلامی را وابسته به عملی شدن همین موارد بیان کردند.

پس از ده ماه حاکمیت امارت اسلامی در کشور، بزرگترین نشست علما با حضور حدود سه هزار عالم دینی از ولایت‌های مختلف کشور در کابل برگزار شد و برای نخستین بار ملا هبت الله آخند زاده، رهبر امارت اسلامی وارد کابل شده و در این نشست سخنرانی کرد. و سخنرانی رهبر امارت اسلامی در این نشست بگونه صوتی از طریق رادیو تلویزیون ملی افغانستان پخش شد.

رهبر امارت اسلامی تاکید کرد که آماده تعامل با جهان استند اما قوانین اسلامی برای شان خط سرخ است.

امارت اسلامی در یک سال گذشته همچنان بارها از مداخله‌های بیرونی در مسایل داخلی افغانستان انتقاد کرد و از کشورهای منطقه و جهان خواست که دست مداخله در مسایل داخلی افغانستان بردارند.

وزارت خارجه افغانستان هم می‌گوید که دولت جدید افغانستان اکنون مستقل است و نباید دولت‌های دیگر چشم مداخله به مسایل داخلی افغانستان را داشته باشند.

با این حال دولت جدید افغانستان با گذشت یک سال هنوزهم در بحران مشروعیت جهانی به سر می برد تا کنون نتوانسته منحیث یک دولت جایگاه رسمی خود را در سازمان ملل بدست بیاورد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

اشرف غنی: نخواستم امارت اسلامی لذت تحقیر رییس جمهور افغانستان را ببینند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۴۰۱)

محمداشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در یک سالگی فرار خود و به قدرت رسیدن امارت اسلامی در کابل در گفتگو با فرید ذکریا در شبکه خبری سی‌ان‌ان تاکید کرد که آخرین فردی بوده که پایتخت را ترک کرده است‌.

درباره‌ی دلیل فرار خود گفته است: “نخواستم به طالبان (امارت اسلامی) و حامیانش، بازهم لذت تحقیر رئیس جمهور افغانستان را بدهم.”

غنی پیش از آن بارها گفته بود که در دفاع از کشورش حاضر است جان خود را بدهد. اما فرار او در بعدازظهر ۱۵ آگست از کابل، جهان را حیرت‌زده ساخت.

او گفت:”من سوار طیاره شدم و از کشور خارج شدم چون دفاع غیرممکن شده بود. تمامی محافظان رئیس جمهوری آب شده بودند (نبودند)، وزیر دفاع رفته بود و وزارت دفاع خالی بود.”

بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع پیشین افغانستان که در آخرین هفته‌ها به سرپرستی وزارت دفاع گماشته شد، به تازگی در مورد اظهارات آقای غنی واکنشی نشان نداده است اما او سال گذشته گفته بود:”حوالی ساعت ۲ بعدازظهر روز یک‌شنبه، ۱۵ آگوست ۲۰۲۱، سه بال هلیکوپتر از ارگ برخاستند و به استقامت شمال پرواز کردند. من از کلکین (پنجره) دفترم هلیکوپترها را دیدم. فکر کردم طبق معمول رفت‌وآمد می‌کنند. سه بال هلیکوپتر رییس جمهور همیشه در ارگ بودند و فرمان‌دهی‌اش طبعاً به دست خودشان بود.”

غنی همچنین ادعاهای مداوم مبنی بر اینکه ده‌ها میلیون دالر پول نقد را با خود به همراه سایر مقامات در حال فرار با هلیکوپتر برده است را رد کرد.

این درحالی است که اشرف غنی پیش از این در مصاحبه با تلویزیون دیجیتالی ای‌بی‌ان نیز مدعی شد که براساس قانون اساسی افغانستان هنوز هم رئیس جمهور کشور است. او در آن مصاحبه، توافقنامه دوحه و وعده‌های زلمی خلیلزاد به شماری از سیاسیون افغان را عامل اصلی فروپاشی نظام “جمهوریت” در افغانستان عنوان کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

EU reiterates calls for inclusive govt

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۴۰۱)

On the one year anniversary of the take over by the Islamic Emirate of Afghanistan (IEA), the European Union stated it remains committed to the Afghan people and to stability, prosperity and sustainable peace in the country.

Again they said there needs to be an inclusive political process with full, equal and meaningful participation of all Afghan men and women.

“We advocate for the protection and the fulfillment of human rights and fundamental freedoms in accordance with international conventions, to which Afghanistan as a State Party should adhere, while respecting International Humanitarian Law.

“Afghanistan must not remain a safe haven for terrorists, nor a threat to international security,” the statement read.

The EU also pointed out that nearly half of the population are acutely food insecure and that “in the absence of a recognised Afghan government, the EU has been working tirelessly with the international community to find principled, pragmatic and creative solutions to support the Afghan people and mitigate the grave humanitarian and economic crisis.”

According to the statement, the EU has committed over EUR 300 million in humanitarian aid, and has mobilized EUR 330 million to maintain basic services and sustain livelihoods, delivered though UN partners and local and international organizations and NGOs.

The EU intends to continue its support to the Afghan people in close coordination with international partners.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!