Connect with us

رویداد های اخیر

توزیع پاسپورت در کابل متوقف شد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۴۰۰)

ریاست عمومی پاسپورت وزارت داخلۀ امارت اسلامی افغانستان گفته است که به دلیل مشکلات تخنیکی، توزیع پاسپورت در کابل سر از سه شنبه (۲۵ عقرب) برای مدت نامعلوم متوقف شده است.

علم گل حقانی، سرپرست ریاست پاسپورت شام دوشنبه (۲۴ عقرب) در یک پیام ویدیویی که در صفحۀ فیسبوک آن اداره نشر شد، گفته است که برخی وسایل این ریاست از کار افتاده است.

آقای حقانی به گونۀ مثال گفت: “مثلاً امروز حوالی چاشت ماشین‌های بایومتریک ما از کار ماند. اگر این ماشین از کار بماند، اسناد و معلوماتی که در آن ذخیره شده است نیز پاک می‌شود.”

او گفت که تا زمان افزایش شمار کارمندان این اداره و ترمیم ماشین‌های بایومتریک و دیگر وسایل، کار ریاست پاسپورت برای مدتی متوقف می‌شود، اما مشخص نکرد که توزیع پاسپورت به کدام تاریخ از سر گرفته خواهد شد.

بر اساس معلومات ریاست عمومی پاسپورت، شمار مراجعین این اداره روزانه بین ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار نفر می‌رسد، حالانکه به گفتۀ آقای حقانی ظرفیت اعظمی توزیع پاسپورت در این ریاست تا ۳۰۰۰ پاسپورت در روز است.

علم گل حقانی گفت که به زودی وسایل جدید برای ریاست عمومی پاسپورت در کابل فراهم شده و به مراجعین بیشتری پاسپورت توزیع خواهد شد.

این مقام طالبان گفت که روند توزیع پاسپورت تنها در کابل متوقف شده است و در ولایات کار توزیع پاسپورت ادامه دارد.

ریاست پاسپورت روز شنبه (۲۲ عقرب) اعلام کرد که روند توزیع پاسپورت در ولایات ننگرهار، قندهار، هرات، بلخ، کندز، خوست و پکتیا شروع شده است.

در حال حاضر، امارت اسلامی تنها به افرادی در کابل پاسپورت توزیع می‌کنند که پیش از مسلط شدن بر افغانستان، به گونۀ آنلاین ثبت نام کرده بودند. امارت اسلامی همچنین تنها به مریضانی که امکان تداوی شان در افغانستان موجود نیست، پاسپورت می‌دهند.

رویداد های اخیر

افغانستان برای زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه ۱۵ میلیون افغانی کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان روز سه‌شنبه (۱۸ دلو) ده میلیون افغانی برای زلزله‌زدگان در ترکیه و پنج میلیون افغانی برای زلزله‌زدگان در سوریه کمک اعلام کرد.

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که این کمک براساس همدردی بشری و اخوت اسلامی صورت می‌گیرد.

اعلامیه افزوده است که در صورت نیاز، تیم‌های نجات و صحی نیز آماده اند به زلزله‌زدگان رسیدگی کنند.

وزارت امور خارجه هم‌چنان به مأموریت دیپلوماتیک خویش در ترکیه هدایت داده تا در محدوده امکانات خویش از هیچ‌گونه تلاش برای کمک به زلزله‌زدگان دریغ نکنند. از افغان‌های مقیم ترکیه نیز خواسته شده تا به زلزله‌زدگان کمک کنند.

هزاران تن درپی زلزله‌های شدید روز دوشنبه در ترکیه و سوریه جان باختند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صندوق حمایت از کودکان: حدود ۲۸ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرده است که افغانستان نیاز به کمک‌های فوری بشردوستانه دارد.

عمر عبدی، معاون اجرائیه یونسیف روز دوشنبه، ۱۷ دلو، گفت که افغانستان بدترین سال‌هایش‌ طی ۱۵ سال اخیر را تجربه می‌کند.

آقای عبدی در صفحه توییترش نگاشته است: «نیازهای بشردوستانه در افغانستان بسیار زیاد است.»

او هشدار داده که در صورت عدم رسیدگی به افغان‌ها فاجعه به‌بار خواهد آمد.

در همین حال، آقای عبدی افزوده است که حدود ۲۸ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

رییس اجرایی یونیسف در دیدار با امیر خان متقی، وزیر امور خارجه، نیز تأکید کرده است که اداره یونیسف حضور و فعالیت دوامدار در افغانستان خواهد داشت و در بخش‌های صحت، تعلیم و واکسن به اطفال افغان کمک‌ خواهد کرد.

صندوق حمایت از کودکان پیش از نیز اعلام کرده بود که افغانستان با داشتن ۶.۶ میلیون نفر در میان ۸ کشور بالاترین آمار افرادی را دارد که با گرسنگی شدید مواجه است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

منشی شورای امنیت ملی ایران به روسیه سفر کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

منشی شورای عالی امنیت ملی ایران برای شرکت در پنجمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای به روسیه سفر کرده است.

طبق گزارش‌ها، علی شمخانی، منشی شورای عالی امنیت ملی ایران، برای شرکت در پنجمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای که روز چهارشنبه (۱۹ دلو) در مسکو برگزار می‌شود، صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۸ دلو) تهران را به مقصد مسکو ترک کرد.

در این نشست، تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی افغانستان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

طبق گزارش‌ها، در حاشیه این نشست آقای شمخانی با برخی همتایان خود نیز به‌طور جداگانه دیدار و پیرامون مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو خواهد کرد.

بربنیاد گزارش‌ها، او نیز با برخی دیگر از مقام‌های عالی فدارسیون روسیه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

گفتنی است که نشست‌های اول و دوم گفتگوی امنیت منطقه‌ای با میزبانی ایران در تهران و نشست سوم و چهارم نیز با میزبانی هندوستان در دهلی‌نو و تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!