Connect with us

رویداد های اخیر

تیم مذاکراتی جمهوریت: طالبان آماده مذاکرات “معنی‌دار” است

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۰)

اعضای هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان امروز (چهارشنبه، ۲۹ ثور) می گویند که طالبان آماده مذاکرات معنی دار شده و به زودی این گفتگوهای از سر گرفته خواهد شد.

حبیبه سرابی، یک عضو این هییت، می گوید، با رسیدن هیئت‌‎های دوطرف به دوحه گفت‌وگوها را درباره نهایی سازی اجندای مذاکرات صلح از سر خواهند گرفت.

سرابی در این باره گفت:” زمانی که هییت طالبان مکمل به دوحه برسد، به ما اطلاع میدهند وما هم طرف دوحه میرویم، با شروع گفتگوها برای نهایی سازی اجندای مذاکرات بحث خواهیم کرد”.

درحال حاضر بیشترین اعضای هیئت‌های جمهوریت در کابل و از طالبان هم در پاکستان بسر می برند.

غلام فاروق مجروح، عضو دیگر هییت مذاکره کننده جمهوریت، در این مورد گفت:” اینبار طالبان آماده شده اند که گفتگوهای معنادار داشته باشند.”

ازسویی هم منابع می گویند همزمان با پیشرفت در رهایی ۷۰۰۰ هزار زندانی طالب این گروه آماده شرکت درنشست های صلح شده اند.

همایون جریر، عضو حزب اسلامی افغانستان، در این باره گفت:” مذاکرات در دوحه مذاکرات موفق نبوده، نتیجه نداشته، هنوز هم همه امیدوار استند به کنفرانس ترکیه و این کنفرانس … مهم و سازنده‌ی خواهد.”

 اما حکومت افغانستان میگوید که اگر رهایی ۷۰۰۰ زندانی طالب باعث آتش و راه حل شود، حکومت آ ماده است  تا این کار را انجام بدهد.

دواخان مینه پال، رییس مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت، در این باره گفت:” اگر طالبان اراده رسیدن به یک صلح پایدار و باثبات و برقراری آتش بس را داشته باشد، دراین باره آماده بحث هستیم.”

دوطرف درحالی برای مذاکره آماده‌گی نشان میدهند، که قرار بود پیش از تکمیل روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان نشست استانبول در باره صلح افغانستان برگزار شود؛ اما برگزاری این نشست که بسیار مهم وحیاتی گفته شده است در ابهام قرار دارد.

رویداد های اخیر

دو هزار کیلوگرام مواد مخدر در زابل از بین برده شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

مسوولان مبارزه با مواد مخدر ولایت زابل می‌گویند دو هزار کیلوگرام مواد مخدر که چندی پیش کشف و ضبط شده بود به آتش کشیده شد.

به گفته مسوولان، این مقدار مواد مخدر از ولسوالی «شاه‌جای» ولایت زابل به دست آمده بود و در پیوند به این قضیه یک تن بازداشت و به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شد.

عبدالستار، آمر عملیاتی مدیریت مبارزه با مواد مخدر زابل می‌گوید: «این مقدار مواد مخدر از سوی مجاهدین در یک چیک پاینت ولسوالی شاه‌جوی به دست آمده بود. ما بر اساس امر آمر مان به آن‌جا رفتیم و مواد را انتقال دادیم.»

شماری از عالمان دینی می‌گویند که بر اساس شریعت اسلام و فرمان اخیر رهبر امارت اسلامی هیچ کسی حق کشت تولید و قاچاق مواد مخدر را در کشور ندارد.

شاه محمود، مفتی دیوان محکمه شهری ولایت زابل می‌گوید: «تمام انواع مواد مخدر از سوی امیر‌المؤمنین ممنوع شده است. بالای تمام مسلمان‌ها واجب است که از این کار‌ها خودداری کنند.»

این در حالی است که پس از فرمان رهبر امارت اسلامی مبنی بر منع کشت کوکنار، از آغاز سال جاری تاکنون هزاران کیلو گرام مواد مخدر از سوی مدیریت مبارزه با مواد مخدر ولایت زابل کشف و حریق شده است.

Continue Reading

تجارت

پاکستان از ترکمنستان از راه افغانستان گاز وارد می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

بربنیاد گزارش‌ها، حکومت پاکستان در نظر دارد از طریق افغانستان از ترکمنستان گاز مایع وارد کند.

روزنامه «پاکستان تودی» گزارش داده است که گمرک کویته، مرکز ایالت بلوچستان، پس از مشورت با نهاد‌های ذیدخل، طرحی را به بورد ایالتی عواید برای تورید گاز مایع از راه چمن فرستاده است.

به گزارش این روزنامه، حکومت ایالتی بلوچستان برای این اقدام بزرگ آماده است و به ورود موترهای حامل گاز مایع اجازه خواهد داد.

براساس این طرح، راننده‌گان افغان موترهای باربری خالی کشور پاکستان را از مرز چمن به مرز ترکمنستان انتقال می‌دهند و با گاز مایع دوباره بر می‌گردند و در مرز چمن به راننده‌گان کشور پاکستان تحویل می‌دهند.

این طرح شامل سه مرحله می شود. مرحله اول فوراً آغاز می‌شود. مرحله دوم یا کوتاه مدت شش الی هشت ماه و مرحله سوم یک سال را دربر خواهد گرفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان به پنجشیر سفر کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان با محسن هاشمی، والی پنجشیر و سایر مسوولین ادارات دولتی، موسسات و متنفذین این ولایت دیدار کرده است.

خلیل الرحمن حقانی اخیراً طی سفری به ولایت پنجشیر و در دیدار با مردم و مقام‌های این ولایت گفته است که امارت اسلامی با هیچ گروه، قوم و زبان دشمنی ندارد و اگر دشمنی هم وجود داشت بخاطر اشغال بود که فعلاً پایان یافته است.

آقای خلیل الرحمن حقانی در این ملاقات ضمن تبریکی پیروزی امارت اسلامی و تحکیم نظام اسلامی، از مردم و مسوولین پنجشیر خواست که با روحیه برادری، دوستی، صمیمیت و اطمینان خاطر درکنار هم به زنده‌گی ادامه دهند.

آقای حقانی خطاب به کسانی که در مقابل امارت اسلامی می‌جنگند می‌گو‌ید از جنگ دست بردارند و به مردم خدمت کنند و در آبادی کشور سهیم باشند.

وی هم‌چنان در این دیدار تأکید کرد که دشمنی، جنگ و مبارزه به خاطر تحکیم نظام اسلامی، تأمین امنیت، دفاع از تمامیت ارضی و ختم اشغال بود و با تحکیم نظام اسلامی، دلیلی برای دشمنی باقی نمانده است.

وزیر امور مهاجرین با تشکری از همکاری موسسات کمک‌کننده، از آن‌ها تقاضای مساعدت‌های بیشتر را در تمام کشور و به‌خصوص برای باشنده‌گان پنجشیر نمود و تأکید کرد که سروی و توزیع باید در تفاهم و هماهنگی با وزارت امور مهاجرین و ادارات ذیربط صورت گیرد و هیچ موسسه‌ای حق سروی و توزیع خود‌سرانه را ندارد.

وی نیز از اداره امور مهاجرین پنجشیر دیدن کرد و برای جلوگیری از فساد، حل مشکلات عودت‌کننده‌گان وبیجاشده‌گان هدایات لازم را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!