Connect with us

رویداد های اخیر

جاپان از کشورهای گروه هفت خواست که با امارت اسلامی وارد تعامل مستقیم شوند

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۲۹, ۱۴۰۲)

وزیر خارجه جاپان در نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در مورد افغانستان و آسیای مرکزی بر «تعامل دوامدار و مستقیم» با امارت اسلامی افغانستان تأکید کرده است.

به گفته هایاشی یوشیماسا، به منظور جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع بشری در افغانستان، کمک‌های بشردوستانه به این کشور صورت گیرد.

در بخشی از اعلامیه وزارت خارجه جاپان آمده است: «تعامل یوناما با طالبان (امارت اسلامی) و نقش آن در تحقق صلح و ثبات در افغانستان و منطقه بسیار مهم است. به منظور جلوگیری از وخامت بیشتر وضعیت بشردوستانه در افغانستان، جاپان به ارایه کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های اولیه برای مردم افغانستان با همکاری جامعه بین‌المللی ادامه می‌دهد. برعلاوه، جاپان برای تعامل مستقیم با طالبان برای تغییر مسیر خود از جمله برگرداندن محدودیت‌های مختلف بر حقوق زنان و دختران و تضمین فراگیری سیاسی تلاش مداوم خواهد کرد.»

در همین حال، در دیدار معاون اداری رییس الوزراء با سفیر جاپان در کابل نیز بر تعامل سازندۀ جهان با افغانستان تأکید شده و سفیر جاپان وعده کرده است که این کشور از جامعه جهانی خواهد خواست تا با افغانستان همکاری کنند.

از سویی هم، سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنان گفته است که سیاست ایران با افغانستان نه دوگانه است و نه دارای تناقض و این کشور خواستار تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان می‌باشد.

ناصر کعنانی افزوده است که افغانستان و ایران دارای مرز مشترک اند و این کشور نمی‌تواند در باره تحولات افغانستان بی‌تفاوت بماند.

به گفته کعنانی، ایران حامی صلح و ثبات در افغانستان است.

قابل ذکر است که وزیران خارجه گروه هفت در کنار مسایل دیگر، از امارت اسلامی خواسته‌اند که افغانستان نباید به پناهگاه امن تروریزم در جهان مبدل شود.

رویداد های اخیر

وزارت تجارت: روند جلب و جذب سرمایه‌گذاری در افغانستان به سرمایه‌گذاران چینایی و امریکایی ارایه گردید

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که امروز (چهارشنبه، ۸قوس) یک جلسه با سرمایه‌گذاران چینایی و امریکایی دایر گردیده بود که در آن جلسه روند جلب و جذب سرمایه‌گذری در افغانستان به این سرمایه‌گذاران تشریح گردید.

صبغت‌الله آخندزاده، رئیس سرمایه‌گذاری وزارت صنعت و تجارت گفت: «امنیت کلی در افغانستان فراهم شده و سرمایه‌گذاران می‌توانند با خاطر راحت در این کشور سرمایه‌گذاری نمایند.»

این وزارت افزوده است که سپس پیرامون روند جلب و جذب سرمایه‌گذاری در کشور، پرزنتیشنی از سوی ریاست سرمایه‌گذاری وزارت صنعت و تجارت ارائه و در آن فُرصت‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری موجود در افغانستان با آنها شریک گردید.

در اخیر به پرسش‌های تخنیکی سرمایه‌گذاران چینایی و امریکایی که در بخش‌های انرژی، معدن و ساختمان خواهان سرمایه‌گذاری بودند؛ پاسخ ارایه گردید.

Continue Reading

رویداد های اخیر

خانواده افغان ادعا دارد که پسرش از هفده سال به این سو در زندان گوانتانامو بسر می‌برد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

یک خانواده در کابل مدعی است که عضو این فامیل در زندان گوانتانامو زندانی است.

اعضای این خانواده می‌گویند که این عضو خانواده شان محمد رحیم نام دارد و از هفده سال به این سو در زندان گوانتانامو بسر می‌برد.

آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که برای رهایی محمد رحیم با امریکا وارد مذاکره شوند تا او آزاد شود.

صفورا بی‌بی، مادر محمد رحیم مدعی است پسرش هفده سال پیش از شهر لاهور پاکستان بازداشت و به گوانتانامو انتقال یافت.

می‌گوید؛ محمد رحیم عسل میفروخت و درکنارش درس‌های دینی را فرامی ‌گرفت.

این زن پاکستان را مقصر این کار میداند.

این زن می‌گوید؛ با پسرش از رهگذر صلیب سرخ در تماس است و گاهی با فرستادن نامه جویایی احوال یک دیگر می‌شوند.

اعضای دیگر این خانواده مدعی اند؛ محمد رحیم در دور اول حکومت امارت اسلامی در معینیت مبارزه با مواد مخدر کار می‌کرد و در حال حاضر به عنوان آخرین زندانی افغان در زندان گوانتانامو به سر می‌‌برد.

آنان از امریکا می‌خواهند محمد رحیم را آزاد کند.

خواست دیگر این خانواده این است که می‌گویند؛ حکومت سرپرست باید برای رهایی‌ پسر شان دست به کار شود.

امارت اسلامی می‌گوید این موضوع را دنبال می‌کند و در نشست‌های که با امریکایی‌ها داشته اند این موضوع را مطرح کرده اند.

محمد داوود؛ پسر کوچک محمد رحیم است که پس از بازداشت او دوسال داشت. داوود حالا مرد بزرگ شده، اما آرزو دارد که روزی پدرش را به آغوش گرم خانواده بیبیند.

این در حالی است که همین چندی پیش بشر نورزی یکی از اعضای امارت اسلامی از زندان گوانتانامو آزاد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قرغیزستان: کشورهای آسیای مرکزی همکاری‌ها درمورد افغانستان را افزایش دهند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

زیر خارجه قرغیزستان از کشورهای آسیای مرکزی خواسته است تا همکاری‌ها و هماهنگی‌ها درباره افغانستان را افزایش دهند.

جنبیک کولوبایف در نشست سالانه معاونان وزرای خارجه کشورهای آسیای مرکزی گفت که صلح و ثبات در افغانستان برای امنیت و رفاه منطقه مهم است.

بر بنیاد خبرنامه وزارت خارجه قرغیزستان، کولوبایف در این نشست همچنان حمایت خود را از فعالیت‌های یوناما در افغانستان اعلام کرد.

در این نشست که به روزهای دوشنبه و سه شنبه در بیشکک، پایتخت قرغیزستان برگزار شد، هیچ مقام امارت اسلامی حضور نداشت، اما روزا اوتونبایوا، رئیس یونما در آن شرکت کرده و درمورد فعالیت‌های یوناما در افغانستان معلومات ارایه نمود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!