Connect with us

خبرهای تازه

جایزه «مادر ترزا» برای عدالت اجتماعی به بنیاد بیات اهداء گردید

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲۵, ۱۳۹۶)

موسسه هارمونی جایزه بین المللی یادبود “مادر ترزا” برای عدالت اجتماعی را طی یک مراسم با شکوه به بنیاد بیات اهدا کرد.

بنیاد بیات با نشر خبرنامه ای اعلام نمود که این جایزه طی مراسمی بتاریخ چهاردهم  دسامبر ۲۰۱۷ به سازمان خصوصی پیشگام در امور خیریه و بشر دوستانه بنیاد بیات اهدا گردید.

در خبرنامه آمده است که داکتر احسان الله بیات، از بنیان گذاران بنیاد بیات و رئیس بیات گروپ و همسرشان خانم فاطمه بیات، رئیس اجرائیه بنیاد بیات این جایزه بین المللی را از سوی آقای توشار گاندی، نواسه مهاتماگاندی، آقای داکتر ابراهیم ماتای، رئیس بیناد هارمونی و آقای جیری جوسی، مسؤل منابع بشری در آی سی آی سی لامبارد دریافت نمودند.

جایزه بین المللی مادر ترزا با درنظر داشت خدمات ارزنده بنیاد بیات برای فراهم آوردن مواد غذایی، لباس، مراقبت های صحی، آموزش و پرورش، آب آشامیدنی و دیگر ساختار های حیاتی که هر انسان به آن نیاز دارد، به داکتر احسان الله بیات اهدا گردید.

گفته میشود که در این مراسم شماری از مقامات عالی رتبه دولتی به شمول محمد سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور، خانم یاسوکو شیمیز، مسؤل بخش مهاجرت سازمان ملل متحد و آقای توشار گاندی، نواسه مهاتماگاندی نیز شرکت نموده بودند.

در بخشی از خبرنامه نگاشته شده است: “سایر دریافت کنندگان جایزه بین المللی یاد بود مادرترزا برای عدالت اجتماعی در سال ۲۰۱۷ عبارتند از خانم پریانکا چوپرا، هنرپیشه، آوازخوان، گرداننده فلم و شخصیت بشردوست از هندوستان، آقای شیگیرو بان، مهندس جاپانی بخاطر خلقت طرح های بشردوستانه که دربرگیرنده نیازمندی های پناهندگان با پایداری است، می باشند.”

در جریان این مراسم، آقای احسان الله بیات اظهار نمود: “مادر ترزا، خدمات برای بهبود زندگی برای فقرا را به عنوان کار مقدس شناخته و جایزه بین المللی مادر ترزا برای عدالت اجتماعی را با نهایت قدر دانی و تواضع می پذیریم.”

آقای بیات همچنان اضافه کرد: “در سال ۲۰۰۶  زمانیکه من و همسرم خانم فاطمه بیات کارهای بنیاد بیات را آغاز نمودیم، در آن وقت ما آرزوی ساده اما قوی داشتیم و آن اینکه میخواستیم برای افغانها خدمات صحی، تعلیم و تربیه، آب آشامیدنی  صحی-  نیازمندی های اولیه زندگی را فراهم نماییم.”

در عین حال، آقای بیات تاکید کرد: “امروز افتخار می نمایم که بنیاد بیات با حمایت مالی بیش از ۳۰۰ پروژه در افغانستان از جمله احداث ۱۳ شفاخانه  از ۲۰۰۰.۰۰۰  مادر و اطفال شان را مراقبت نموده است. از این فرصت خوب برای خدمت به افغان ها بهره خواهیم برد و  تلاش می نمایم تا از معرفت که مادر ترزا به دنیا به ارمغان آورده است بهره گیریم، زمانیکه مادر ترزا گفته بود “بهترین اعمال آن است که ما برای یک دیگر انجام بدهیم.”

از سال ۲۰۰۵ بدینسو بنیاد بیات مستقر در ایالات متحده آمریکا که یک سازمان خیریه برای رفاه مردم افغانستان است، توانسته است در بخش صحت مردم افغانستان سهم بسزای بگیرد.

پروژه ها شامل احداث تاسیسات جدید و زیر ساخت های پایدار در مناطق نیازمند و با هدف ارتقای برنامه های صحی، آموزشی، اقتصادی و فرهنگی می باشد.

آقای احسان الله بیات علاوه بر ابتکارات خیرخواهانه خویش در سال ۲۰۰۲ اولین شبکه مخابراتی بنام افغان بیسیم را تاسیس نمود که نخستین ارایه کننده خدمات بی سیم و اینترنت در افغانستان می باشد و سپس شبکه رادیو و تلویزیون آریانا را تاسیس نمودند.

تکنالوژی

بنیاد بیات اپلیکیشن “من و کودکم” را برای اطفال افغان منتشر کرد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۱)

بنیاد بیات (www.bayatfoundation.org)، بزرگترین نهاد خیریه در افغانستان و همچنان عضو گروه بیات (www.bayat-group.com) در ادامه ارتقاء سطح زندگی افغان‌ها که هدف اساسی آن می‌باشد، ابتکار تازه‌ای را زیر نام رشد در دوران طفولیت راه اندازی کرده است. هدف این برنامه افزایش سطح آگاهی درمورد اهمیت سال‌های آغازین یک کودک و همچنان توانمند سازی والدین و اولیاء است تا اینکه به کودکان شان بهترین آغاز در زندگی را فراهم کنند.

این ابتکار که اپلیکشین “من و کودکم” نام دارد والدین و اولیاء را الهام می‌بخشد تا با اطفال شان تعامل بیشتر و با کیفیت تر داشته باشند و رفتار شان را با برجسته سازی افعال مطلوب و مجاز مانند بازی “می‌بینمت” که از نگاه علم ثابت شده است که تاثیر بزرگی بر رشد یک کودک می‌گذارد، اصلاح کنند.

فاطمه لیا بیات، رییس اجرایی بنیاد بیات گفت:”اطفال از همان آغاز زندگی شان نیاز به مراقبت و پرورش و تربیت شوخی ‌آمیزش دارند تا اینکه به رشد مغزی و قابلیت شان در آینده کمک شود. هدف “من وکودکم” فراهم سازی معلوماتی برای والدین و اولیاء افغان است که کودکان در سال‌های آغازین گران‌بهای شان به آن نیاز دارند. علم نشان می‌دهد که این همان لحظات کوچک ارتباط و اختلاط مخصوصا درهنگام سخت ترین شرایط است که تغییر را به میان می‌آورد.”

این اپلیکیشن بطور رایگان در هر دو زبان دری و پشتو در سیستم‌های عامل آی‌اواس (IOS) و اندروید در دسترس قرار دارد و ازآن می‌شود حتی در موبایل‌های قدیمی و با تکنالوژی پایین تر کار گرفت. بخش زیادی از معلومات اساسی همچنان در شبکه‌های اجتماعی، اس‌ ام اس، رادیو، تلویزیون و رسانه‌های چاپی و دیجیتلی در دسترس قرار می‌گیرد.

داکتر احسان‌الله بیات، یکی از بنیان گذاران بنیاد بیات گفت:”هر طفل افغان، صرفنظر از اینکه در کجا زندگی می‌کند، حق بهترین آغاز زندگی را دارد.”

او افزود:”آموزش از دیر زمانی به این سو برای بنیاد بیات یک اولویت بوده است و اپلیکیشن “من وکودکم” والدین و اولیاء را آگاه و توانمند می‌سازد که به اطفال شان کمک کنند تا به ظرفیت کامل شان برسند مخصوصا در جوامعی که سطح آگاهی از اهمیت رشد اوان طفولیت پایین است و یا اینکه دسترسی به چنین معلومات محدود است. این اپلیکیشن معلومات قابل دسترس بطور آسان را که مناسب شیوه زندگی افغان‌هاست برای آن‌ها فراهم می‌سازد.”

محتویات “من و کودکم” مبتنی بر تحلیل‌های عمیق انسان شناسی، نورم‌های جهانی تربیت و جامعه، نقش جنسیت‌ها و والدین و همچنان مبتنی بر عوامل مشخص مذهبی، فرهنگی و محیطی افغانستان است. بنیاد بیات در شراکت با بنیاد مایندروی آسترالیا و در همکاری با مرکز مغزی و ذهنی پوهنتون سیدنی کار کرده است تا اطمینان حاصل کند که پیشرفته ترین علم اعصاب و شیوه‌های تربیت فرزندان با عنعنات افغانستان یکجا شده محیطی را ایجاد کند که به هر طفل کمک کند تا به قابلیت اعظمی شناختی و احساسی‌اش برسد.

معلومات در مورد بنیاد بیات:

نهاد خیریه بنیاد بیات مستقر در ایالات متحده امریکا از سال ۲۰۰۵ به اینسو در بخش ارتقاء رفاه و آسایش مردم افغانستان کار کرده است. بنیانگذاران و رییسان این بنیاد احسان‌الله بیات و فاطمه بیات اند و این بنیاد به ۳۰۰ پروژه ارتقاء سطح زندگی جوانان، زنان، فقرا و سالمندان افغانستان کرده است. این پروژه‌ها شامل اعمار ۱۴ زایشگاه که تا حال سه میلیون مادر و نوزاد را تداوی کرده است می‌باشد.

این پروژه‌ها همچنان شامل اعمار مراکز جدید و زیرساخت‌های پایدار در مناطق نیازمند و ارتقاء برنامه‌های صحی، آموزشی، اقتصادی و فرهنگی می‌باشد. احسان‌الله بیات در کنار ابتکار خیریه‌اش شرکت افغان بیسیم را در سال ۲۰۰۲ بنیان گذاشت، شرکتی که برای نخستین بار در افغانستان خدمات مخابراتی بیسیم جی اس ام (GSM) و انترنت را فراهم کرد. او بعد از مدتی شبکه رادیو و تلویزیون آریانا که شامل رادیو آریانا (۹۳.۵ اف ام) می‌باشد را تاسیس کرد.

برای اطلاعات بیشتر با ایمیل آدرس ذیل به تماس شوید:

info@bayatfoundation.org

Continue Reading

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!