Connect with us

رویداد های اخیر

جایزه نقدی امریکا در باره رهبر شاخه خراسان داعش و عاملان حمله میدان هوایی کابل

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۲۰, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه‌ امریکا تحت برنامه پاداش برای عدالت برای معلوماتی که منجر به شناسایی یا تثبیت موقعیت ثناالله غفاری، رهبر شاخه‌ خراسان گروه داعش و یا معلومات که منجر به بازداشت عاملان حمله مرگبار میدان هوایی کابل شود۱۰میلیون دالر جایزه نقدی تعیین کرده است.

این درحالی است که وزارت خارجه امریکا به تاریخ ۲۲ نومبر سال ۲۰۲۱، غفاری را بر اساس یک فرمان اجرایی منحیث تروریست ویژه جهانی شناسایی کرد.

در بخش از اعلامیه وزارت خارجه آن کشور آمده “در بدل معلومات در مورد عاملان حمله تروریستی که به تاریخ ۲۶ اگست سال گذشته، در جریان عملیات تخلیه ایالات متحده در میدن هوایی کابل، سبب مرگ حد اقل ۱۸۵ نفر، به شمول ۱۳ نظامی امریکا شد، ۱۰ میلیون دالر انعام تعیین شده است.”

ثمر سادات، آگاه نظامی، در این باره گفت:” امریکا و متحدان اش برای این مجرمین ۱۰ میلیون دالر جایزه مانده است در حالیکه تمام قدرت در دست شان بود نتوانستند این کار کنند حالا نیز امکان پزیر نیست.”

در اعلامیه آمده است که وزارت خارجه امریکا این انعام را صَرف نظر از این که این افراد در کدام کشور بازداشت می‌شوند به فرد معلومات دهنده خواهد داد.

اما آگاهان می‌گویند که تعین انعام برای معلومات در مورد یک گروه از مهاجمان که در زمان حضور نیروهای امریکایی در افغانستان حمله انتحاری را سازمان دهی کرده بودند دلیل بر ناتوانی نظامی امریکا است.

سرور نیازی، آگاه نظامی، در این باره گفت:”از لحاظ استخباراتی اینقدر ضعیف هستند که باید پول بدهند یا معامله کنند تا عاملین یک حمله ترورستی را دستگیر بکنند.”

این در حالیست که ایالات متحده ماه گذشته شماری از مقام‌های ارشد شاخه خراسان گروه داعش، به شمول یک سرمایه‌گذار را که متهم به کمک مالی تندروان داعش و شرکای خارجی آن بود تحریم کرد.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رونمایی از یاقوت ۵هزار قیراطی افغانستان در دبی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

یاقوت کمیاب ۵هزار قیراطی افغانستان دریک نمایشگاه در دبی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش نشنل نیوز، این یاقوت حدود یک کیلوگرم وزن دارد و بزرگتر از کف دست میباشد.

به نقل از این منبع، دلیل رنگ بنفش و اندازه آن به عنوان یاقوت کمیاب شناخته شده است.

این یاقوت در قریه‌ی حیدرآباد هم مرز با ایران و افغانستان کشف شده و صاحب آن گفته که امیدوار است این کشف غیرمترقبه بتواند به تغییر بخت برای ساکنان قریه بدون دسترسی به مکاتب، شفاخانه یا حتی برق کمک کند.

گفته می‌شود که ارزش این سنگ تراش نخورده در بازار نزدیک به ۱۰ میلیون دالر میرسد.

لابراتوار بین‌المللی آزمایش جواهرات در جیپور، ایالت راجستان هند وزن و کیفیت این یاقوت را تایید کرده است.

آزاد رخستی، یک از جواهر شناسان که در مراسم رونمای نیز حضور داشت، همچنان سایز و وزن این یاقوت را تایید کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!