Connect with us

رویداد های اخیر

جرمنی: دولت و ارتش افغانستان با سرعت غیر قابل باور از هم پاشید

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۳۱, ۱۴۰۰)

انگلا مرکل، نخست وزیر آلمان، می‌گوید که ارتش و دولت افغانستان به گونه غیر قابل باور از هم پاشید.

مرکل افزوده که وضعیت در افغانستان یک هفته پیش از ورود طالبان به کابل وخیم شده بود، اما جهان مقاومت نیروهای افغان و دولت افغانستان را قوی ارزیابی می‌کرد.

مرکل گفته:” وضعیت در افغانستان حدود یک هفته پیش با ورود طالبان به کابل بدتر شد. دولت و ارتش افغانستان با سرعتی غیر قابل باور سقوط کردند. و ما مقاومت آنها را قوی‌تر ارزیابی می کردیم. این حقیقت است. و اکنون مهمترین چیز این است که مردم را نجات دهید، چه شهروندان آلمانی باشند ، چه شهروندان کشورهای دیگر از کشورهای ناتو، و چه کسانی که به ما کمک کرده اند.”

نخست وزیر آلمان می‌گوید کشورش برای افغانستان در ۲۰ سال گذشته تمام تلاش‌ها را از رهگذر اینکه افغانستان کشور خود مختار باشد، انجام داده است.

او در این باره گفته:”ما می‌خواستیم تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری را در افغانستان قادر به زندگی آزاد ، خوب و خود مختار کنیم. اما حالا فقط باید بگوییم که نتیجه‌ای نداشت ما باید در مورد آنچه می‌توانیم انجام دهیم و چگونه می‌توانیم این وضعهیت را تغیر دهیم صحبت کنیم.”

اما اکنون و باگذشت یک هفته از ورود طالبان به کابل، بیش از ۱۵کشور جهان برای بیرون کردن شهروندان شان و افغان‌های همکار با کشور‌های شان از افغانستان تلاش میکنند.

 آسترالیا شب یک شنبه در چهار پرواز ۳۰۰ تن از را فرودگاه کابل به بیرون کشیده است.

اسکات موریسن، نخست وزیر استرالیا، در این باره گفت:” دیشب ما چهار پرواز به داخل کابل انجام دادیم و بیش از ۳۰۰ نفر توانستند از کابل خارج شوند. ما این پروازها را با همکاری شرکای خود و متحدان خود ادامه خواهیم داد. ما نه تنها استرالیایی‌ها و دارندگان ویزای افغانستان برای استرالیا را تقویت می کنیم با دیگران نیز همکاری خواهیم داشت.”

هرج و مرج و هجوم بیش از حد مردم در اطراف میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی عملیات نجات کشورهای خارجی به ویژه امریکا را کند کرده است و از آنچه که انتظار می‌رفت روند انتقال به بیرون از افغانستان آهسته تر به پیش می‌رود.

رویداد های اخیر

افغان بیسیم خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی را در ولسوالی حصارک ننگرهار فعال کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مسوولان شبکه‌ مخابراتی افغان بیسیم می‌گویند که خدمات نسل دوم و سوم اینترنت ۳جی و ۲جی را در ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار فعال کرده‌اند.

مسوولان این شبکه گفته‌اند که حالا هزاران خانواده در این ولسوالی از خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی بهره‌مند شده‌اند.

آنان افزوده‌اند که نسل جدید اینترنت را در دیگر ولسوالی‌های این ولایت نیز گسترش خواهند داد.

عطاالله ساحل، مسوول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق گفته است: «این پایه به‌گونه معیاری ساخته شده و امروز ما این‌جا خدمات اینترنت ۳جی و ۲جی را فعال کردیم.»

در همین حال، مقام‌های محلی این ولایت از گسترش خدمات اینترنتی شبکه مخابراتی افغان بیسیم استقبال کرده و گفته‌اند که این خدمات در ولسوالی‌های دیگر نیز فعال شود.

ذبیح‌الله ذکی، رئیس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی ننگرهار بیان کرده است: «یک پایه افغان بیسیم فعال شده که فعلن خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی ارایه می‌کند.»

با این حال، باشند‌ه‌گان ولسوالی حصارک از این‌که به خدمات اینترنتی نسل جدید دست‌رسی پیدا کرده‌اند ابراز خرسندی می‌کنند و خواهان کاهش قیمت‌ها هستند.

جنت گل، باشنده ولسوالی حصارک ننگرهار گفت: «بسیار خوشحال هستیم که این‌جا پایه افغان بیسیم فعال شد.»

این در حالی است که دو سایت جدید هم‌چنان از سوی افغان بیسیم در این ولسوالی به هدف ارایه خدمات مخابراتی و اینترنتی فعال شده و قرار است یک سایت جدید دیگر نیز فعال شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در دیدار با رئیس یوناما: نشست دوحه نتیجه خاصی نداشت

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در دیدار با رزا اوتونبایوا، رئیس یوناما گفته است که نشست دوحه در مورد افغانستان «نتیجه خاصی» نداشت.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه با نشر خبرنامه‌ای در شبکه ایکس نوشته که آقای متقی در این دیدار گفته امارت اسلامی امیدوار است که نشست‌های تعامل با امارت اسلامی نتایج خوبی در پی داشته باشد.

به گفته متقی، برای اثربخشی نشست‌ها، باید رای‌زنی‌های همه‌جانبه با امارت اسلامی در موضوع‌های مربوط به افغانستان انجام شود.

در همین حال، بلخی به نقل از اوتونبایوا نیز نوشته است که از دیدگاه انتونیو گوترش، منشی عمومی سازمان ملل متحد در تعیین نماینده خاص برای افغانستان هیچ اقدامی نباید انجام شود که کار با امارت اسلامی را پیچیده بسازد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کار بازسازی خط ‌آهن مزارشریف – ازبیکستان آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

مقام‌های محلی ولایت بلخ می‌گویند که کار بازسازی خط ‌آهن مزارشریف – ازبیکستان به ارزش شش میلیون و ۳۰۰ هزار دالر امریکایی آغاز شده است.

مقام‌های محلی این ولایت گفته‌اند که این پروژه به‌طول ۷۵ کیلومتر از میدان هوایی بلخ آغاز می‌شود و تا ازبیکستان امتداد دارد.

به گفته آنان، بازسازی این خط آهن با یک شرکت ازبیکستانی قرارداد شده است که به مدت سه ماه تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

خط آهن ازبیکستان – مزارشریف خطی است که زمینه انتقال کالا‌های تجارتی را از بندر حیرتان به مرکز شهر فراهم می‌کند.

محمد شفیق محمود، رئیس خط آهن بلخ گفته است: «هزینه این قرارداد تقریبن شش میلیون و ۳۰۰ هزار دالر امریکایی است.»

با این حال، مقام‌های محلی بلخ فعال‌شدن دوباره خط آهن را به‌منظور رشد اقتصادی و گسترش فعالیت‌های تجارتی مهم دانسته و گفته‌اند که تمرکز امارت اسلامی برای اجرا و عملی‌کردن پروژه‌های بزرگ اقتصادی است.

نورالهادی ابوادریس، معاون والی بلخ هم‌چنان گفته است: «تشکر می‌کنیم از همسایه دوست ازبیکستان خود که در این این‌جا تشریف آوردند و این قسم پروژه‌ها را در این‌جا افتتاح می‌کنند.»

مسوولان اداره خط آهن تصریح کرده‌اند که شرکت قراردادی بدون هیچ نگرانی کارش را ادامه دهد.

گفتنی است که خط آهن مزارشریف – ازبیکستان کالاهای تجارتی را از شهر ترمز ازبیکستان ابتدا به شهرک تجارتی حیرتان و سپس به میدان هوایی مولانا ‌جلال‌الدین محمد بلخی انتقال می‌دهد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!