Connect with us

اخبار ساحوی

جنرال سید خیل: برای تامین امنیت مرزهای شمالی به چرخبال وقایق های امنیتی نیاز داریم

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

مسئولان در زون 5 سرحدی درشمال می گوید که برای گشتزنی متداوم در امتداد مرزهای کوهستانی، آبی و صعب العبور شمال به چرخ بال و قایق های امنیتی نیاز دارند.

جنرال عبدالحبیب سیدخیل این موضوع را در سفر یک جنرال ارشد وزارت دفاع امریکا برای بررسی توانمندی نیروهای سرحدی شمال افغانستان به مزار شریف بیان کرده است.

استين مايرجنرال ارشد وزارت دفاع ايالات متحده امريكا برای بررسی توانمندی های نیروهای سرحدی شمال افغانستان به شهر مزار شریف سفر کرده است.

او می گوید برای انتقال کامل مسئولیت های امنیتی تا پایان سال 2014 به نیروهای افغان، نظارت و ارزیابی از تمامی بخش های پولیس و اردوی افغانستان را شدت داده اند.

این مقام ارشد وزارت دفاع امریکا گفت: ” ما به اين منظوربه زون سرحدی شمال آمده يم كه اين نيروها تا چي اندازه توانمند شده اند، قسميكه ديده ميشود نيروهاي مرزي شمال از توانمندي خاص برخوردار است و وزارت دفاع امريكا باور دارد كه اين نيروها حتي پس از سال 2014 نيز با مشكلي روبرو نخواهد شد”.

درهمین حال زون 5 سرحدی درشمال می گوید که برای گشتزنی متداوم در امتداد مرزهای کوهستانی، آبی و صعب العبور شمال به چرخ بال و قایق های امنیتی نیاز دارند.

بخش اعظم مشکلات پولیس سرحدی درشمال در ماه های اخیر از مناطق کوهستانی و صعب العبور بدخشان بوده که نیروهای پولیس سرحدی در برابر کمین های مخالفان از ارتفاعات، آسیب پذیر بوده اند.

با آنهم فرمانده زون سرحدی شمال می گوید، پولیس سرحدی شمال توانایی کنترول و تامین امنیت سرحدات را دارند، اما برای بهبود کار به تجهیزات بیشتر نیازمند است.

او میگوید پولیس سرحدی شمال با نیروهای مرزی کشورهای همسایه شمالی افغانستان همکاری خوب دارند و با انگیزه در برابر عبور و مرور غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر مبارزه می کنند.

افغانستان مرز مشترک طولانی با کشورهای آسیای میانه دارد و گفته می شود برخی اعظم مواد مخدر تولید شده در این کشور از این طریق به روسیه و بازارهای جهانی قاچاق می گردد.

Advertisement

اخبار ساحوی

زنی در ولایت لغمان چهارنوزاد به دنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۹, ۱۴۰۱)

منابع محلی از ولایت لغمان می‌گویند که یک خانم که باشنده ولسوالی علینگار این ولایت می‌باشد روز جمعه (۲۷ عقرب) در شفاخانه‌ی مرکزی چهار نوزاد به دنیا آورد.

به نقل از داکتران این شفاخانه نوزادان، سه پسر و یک دختر اند.

داکترپاینده محمد سهاک، رییس شفاخانه ی مرکزی لغمان به خبرگزاری باختر گفته است که وضع صحی مادر و نوزادان، خوب است.

پدر نوزادان در گفتگو با خبرگزاری باختر گفته است از این که صاحب چهار فرزند شده است بسیار خوشحال است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

وقوع یک انفجار در ولایت تخار؛ تلفاتی در پی ندارد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی در ولایت تخار از وقوع یک انفجار خبر داده و می‌گویند که موتر حامل زندانیان در مرکز این ولایت هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

این انفجار قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵عقرب) در سرک سوم گدام، مقابل دروازه‌ی محکمه شهر تالقان، مرکز ولایت تخار رخ داده است.

دفتر مطبوعاتی قومندانی امنیه امارت اسلامی در تخار نیز وقوع این انفجار را تایید کرده است.

این نهاد امنیتی در خبرنامه‌ای گفته که انفجار خفیف بوده و به کسی آسیب نرسیده است.

شاهدان رویداد می‌گویند انفجار ناشی از ماین جاسازی شده بوده و هنگام انتقال محبوسین به محکمه رخ داده و تلفات در پی ندارد.

به گفته شاهدان در این انفجار رنجر پولیس و کاستر قسماً تخریب شده است.

تاکنون مسوولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

گلچرن؛ یگانه شهروند اهل هنود کشور که نمی‌خواهد افغانستان را ترک کند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۴۰۱)

گلچرن سینگ، یگانه شهروند اهل هنود کشور در ولایت ننگرهار می‌گوید؛ خانواده‌های سیک و اهل هنود به دلیل نا امنی‌ها و ترس از حملات هدفمند به کشورهای خارجی مهاجرت کرده اند، اما او نمی‌خواهد وطن اش را ترک کند و قصد دارد در افغانستان بماند.

آقای سینگ از امارت اسلامی می‌خواهد برای تامین امنیت اش کوشا باشد.

در گوشه‌ی از شهر جلال آباد، در کنار درمسال اهل هنود بسیاری از دکان‌های یونانی سیک‌ها نیز وجود داشت.

اکنون اما تنها دکان گلچرن سینگ در آنجا مانده و بقیه به دلیل ترس از حملات اخیر بر هندوها رخت سفر بستند و از افغانستان مهاجرت کردند.

گلچرن می‌گوید؛ هزاران خانواده سیک در کابل و ننگرهار زیست داشتند که اکنون بیشتر آنها به کشورهای دیگر همچون هند، انگلستان و کانادا پناهنده شده اند.

گلچرن سینگ می‌گوید که:« در گذشته در ولایت ننگرهار شمار فامیل‌های ما به ده هزار میرسید، اما اکنون تنها من مانده ام. زمانی که وضعیت خراب شد و ناامنی شد ما قربانی وضعیت شدیم.»

هرچند این تنهایی برای او سخت میگذرد و از رفتن عزیزان‌اش ابراز نا راحتی می‌کند، اما می‌گوید که نمی‌خواهد از خانه اصلی‌اش برود و کشورش را ترک کند.

بسیاری‌ها در ننگرهار به امید روزی هستند که دوباره شهروندان اهل هنود کشور به افغانستان برگردند تا به زیبایی افغانستان افزوده شود.

درهمین حال، باشده‌گان ننگرهار می‌گویند سیک‌ها مردم بی‌آزار و روشنفکر هستند از این رو باید دولت با آنان همکاری لازم داشته باشد.

شماری زیادی از خانواده‌های اهل هنود از افغانستان در حالی رخت سفر بستند و راه مهاجرت در پیش گرفتند که، امارت اسلامی کمیسیونی را برای بازگشت شخصیت‌ها و افغان‌های بیرون از کشور ایجاد کرده است معلوم نیست که برای برگشت اهل هنود هم تلاش شده و یا خیر ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!