Connect with us

جهان

جوبایدن از سوی کانگرس امریکا بحیث رییس جمهور تایید شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

جوبایدن، رییس جمهور منتخب امریکا از سوی گانگرس این کشور بحیث چهل‌و ششمین رییس‌جمهور امریکا تأیید شد.

قرار است بایدن به تاریخ ۲۰ ماه جنوری مراسم تحلیف بجا آورد.

مایک پنس، معاون دانلد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا، گفت  که گانگرس امریکا نتیجه انتخابات کالج انتخاباتی امریکا را تایید میکند که بر بنیاد آن جوبایدن برنده این انتخابات است.

این در حالی است  که تلاش‌های شماری از جمهوری خواهان برای پذیرفته نشدن نتایج انتخابات از دو ایالت، به نتیجه نرسیدند.

پس از تاییدی گانگرس امریکا دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، در یک اعلامیه گفته است که وی با این نتیجه مخالف است اما انتقال قدرت صورت خواهد گرفت.

او در این باره گفت:” باوجودیکه من با نتیجه انتخابات کاملا مخالق استم، ما به تاریخ ۲۰ جنوری یک انتقال منظم قدرت انجام خواهد شد.”

این در حالی است که روز گذشته شماری از هواداران دونالد ترمپ بر یک نشست گانگرس این کشور یورش بردند که در نتیجه آن ۴ تن جان باختند، ۵۲ تن بازداشت شدند.

جهان

توافق امنیتی ۱۰ ساله امریکا و اوکراین

ولودیمیر زلنسکی این توافق را «تاریخی» خواند و آن را پلی به سوی عضویت کشورش در ناتو توصیف کرد. پیمان ناتو هرگونه حمله علیه یکی از ۳۲ عضو خود را حمله به همه تلقی می‌کند.

Published

on

(Last Updated On: )

جو بایدن، رئیس‌ جمهور امریکا و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین یک توافقنامه امنیتی دوجانبه ده‌‌ ساله امضا کردند، که هدفش تقویت دفاع اوکراین در برابر روسیه و کمک به این کشور برای عضویت در ناتو است.

این توافق که در حاشیه نشست سران گروه هفت در ایتالیا امضا شد، دولت ایالات متحده را به حمایت از اوکراین متعهد می‌کند، حتی اگر دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری پیشین امریکا در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده پیروز شود.

دونالد ترامپ از اروپا خواسته است بار بیشتر حمایت از کی‌یف را برعهده بگیرد.

بایدن در یک کنفرانس خبری مشترک با زلنسکی پس از امضای توافق در حاشیه نشست سران گروه هفت گفت: «پیام کشورهای گروه هفت به ولادیمیر پوتین این است که نمی‌توانی ما را منتظر نگه داری و یا جدایمان کنی.»

این گروه متشکل از هفت اقتصاد ثروتمند جهان همچنین موافقت کردند که با استفاده از سود به دست آمده از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی روسیه در خارج از آن کشور، وام ۵۰ میلیارد دالری به اوکراین را پرداخت کنند.

توافق امنیتی ایالات متحده و اوکراین همچنین چارچوبی را برای کمک درازمدت به توسعه نیروهای مسلح قدیمی اوکراین و برداشتن گامی جهت عضویت این کشور در ناتو، ارائه می‌دهد.

ولودیمیر زلنسکی این توافق را «تاریخی» خواند و آن را پلی به سوی عضویت کشورش در ناتو توصیف کرد. پیمان ناتو هرگونه حمله علیه یکی از ۳۲ عضو خود را حمله به همه تلقی می‌کند.

طبق توافقنامه امنیتی امریکا و اوکراین، در صورت حمله مسلحانه یا تهدیدی از این دست علیه اوکراین، مقام‌های دو کشور ظرف ۲۴ ساعت برای تصمیم‌گیری در مورد پاسخ مناسب و این که اوکراین به چه نیازهای دفاعی نیاز دارد، ملاقات خواهند کرد.

در بحبوحه پیشروی روسیه در جبهه شرقی اوکراین، این توافق امنیتی بار دیگر بر حمایت ایالات متحده از حمایت از اوکراین در دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی خود تأکید می‌کند.

توافق همچنین برنامه‌هایی را برای توسعه صنایع دفاعی اوکراین و گسترش اردوی این کشور مشخص کرده است.

 

خبرهای مرتبط:

 

تضمین‌های امنیتی دراز مدت کشورهای گروه ۷ به اوکراین

ترکیه: کشورهای در ناتو به دنبال تضعیف کردن روسیه اند

Continue Reading

جهان

شورای امنیت سازمان ملل از طرح آتش بس اسرائیل و حماس حمایت کرد

Published

on

(Last Updated On: )

شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز دوشنبه (۲۱جوزا) با ۱۴رای مثبت قطعنامه پیشنهادی آتش بس در غزه، که توسط جو بایدن رئیس جمهور امریکا ارائه شده بود را تصویب کرد.

رویترز روز سه‌شنبه (۲۲جوزا) نیز در گزارشی از این جلسه نوشت که چهارده عضو شورای امنیت به قطعنامه پیشنهادی امریکا برای آتش‌بس سه مرحله‌ای که پیشتر در آخر ماه مه از سوی جو بایدن ارائه شده است استقبال کردند و به آن رای مثبت دادند، روسیه اما به آن رای ممتنع داد.

این قطعنامه از پیشنهاد آتش‌بس جدید استقبال می‌کند، تصریح می‌کند که اسراییل آن را پذیرفته است، از حماس می‌خواهد با آن موافقت کند و «از هر دو طرف می‌خواهد تا شرایط آن را بدون تأخیر و بدون قید و شرط به‌طور کامل اجرا کنند».

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائمی امریکا در سازمان ملل نیز در پایان این رأی‌گیری گفت «جامعه جهانی برای معامله‌یی که جان‌ها را نجات می‌دهد و به غیرنظامیان فلسطینی در غزه کمک می‌کند تا بازسازی و بهبود خود را آغاز کنند اتحاد دارد و برای معامله‌یی که گروگان‌ها را پس از هشت ماه اسارت به خانواده‌هایشان برساند اتفاق‌نظر دارد».

خاطر نشان می‌شود که قطعنامه پیشنهادی امریکا که روز گذشته به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید از دو طرف مخاصمه در غزه می‌خواهد که فوراً به جنگ هشت ماهه پایان داده و بر اساس سه مرحله پیشنهادی در طرح مزبور برای رسیدن به یک آتش‌بس دائمی تلاش کنند.

قطعنامه پیشنهادی سه فاز گام‌به‌گام را از آغاز تا تثبیت آتش‌بس در نظر گرفته است، در مرحله نخست خواستار مبادله گروگان‌ها و زندانیان فلسطینی همزمان با برقراری آتش‌بس موقت شده است.

فاز دوم قطعنامه شامل پایان دائمی خصومت و درگیری‌ها است که قرار است همزمان با عقب‌نشینی کامل ارتش اسراییل از غزه عملی شود.

فاز سوم هم متمرکز بر برنامه بلندمدت برای آینده منطقه از جمله آغاز طرح چندین ساله بازسازی غزه است.

این قطعنامه هم‌چنین به جزئیات پیشنهاد جو بایدن می‌پردازد و تصریح می‌کند که «اگر مذاکرات برای مرحله اول بیش از شش هفته طول بکشد، تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد، آتش‌بس هم‌چنان ادامه خواهد داشت».

به گفته مقام‌های صحی غزه، حملات هوایی، زمینی و دریایی اسراییل به خاک فلسطین تاکنون منجر به کشته شدن بیش از ۳۷۰۰۰فلسطینی شده است.

Continue Reading

جهان

وزیر کابینه جنگ اسرائیل استعفا داد

Published

on

(Last Updated On: )

بنی گانتز، چهره میانه‌رو کابینه جنگ حکومت اسرائیل یک‌شنبه (۲۰جوزا) استعفای خود را در اعتراض به برخورد سیاسی حکومت با مسایل استراتژیک و سرنوشت ساز کشور اعلام کرد.

گانتز در یک کنفرانس خبری گفت: «نتانیاهو ما را از حرکت به‌سوی یک پیروزی واقعی باز می‌دارد.»

گانتز، وزیر دفاع پیشین و رقیب اصلی سیاسی نتانیاهو، ماه گذشته از صدراعظم اسرائیل خواست تا تاریخ ۸ جون طرح جدیدی برای اداره غزه پس از پایان جنگ ارائه کند.‌ اما، نتانیاهو ضرب الاجل او را نادیده گرفت.

انتظار می‌رفت گانتز روز شنبه استعفا دهد، اما پس از انتشار خبر آزادی چهار اسرائیلی از بند حماس به تعویق افتاد.

گانتز روز یک‌شنبه گفت که تصمیمات استراتژیک و سرنوشت‌ساز تحت تاثیر مسایل و محاسبات سیاسی در حکومت نتانیاهو است.

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل روز شنبه از گانتز خواست تا در حکومت فعلی اسرائیل بماند. نتانیاهو گفت: «من از بنی گانتز می‌خواهم که حکومت را ترک نکند.»

با رفتن گانتز، نتانیاهو حمایت جناح میانه‌رو را از دست می‌دهد و جایگاه چهره‌های تندرو که خواهان اشغال کامل غزه و جنگ با حزب‌الله در لبنان اند، در کابینه تقویت خواهد شد.

با اینکه نتانیاهو و احزاب متحدش کنترول ۶۴ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل را در دست دارند، اما او باید بیشتر به حمایت سیاسی احزاب افراطی ملی‌گرا تکیه کند. اظهارات این سیاستمداران بارها ناراحتی شدید واشنگتن را برانگیخته‌اند.

در حال حاضر، نتانیاهو با درخواست‌های گسترده متحدان غربی اسرائیل و خانواده‌های گروگان‌ها در غزه، برای پایان دادن جنگ و بازگرداندن اسیران مواجه است.

با گذشت هشت‌ماه از آغاز جنگ، اسرائیل هنوز به اهداف اعلام شده خود نرسیده است، زیرا اکثر رهبران ارشد حماس آزاد هستند و بیش از ۱۰۰ گروگان در نزد حماس نگهداری می‌شوند.

ایالات متحده بارها از صدراعظم اسرائیل خواسته است تا یک طرح ملموس پس از جنگ برای غزه ارائه کند.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا، که هفته گذشته پیشنهاد صلح در غزه را ارائه کرد، گفته است که نتانیاهو احتمالاً از طولانی شدن درگیری سود می‌برد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!