Connect with us

رویداد های اخیر

جوبایدن: افغان‌ها باید در باره آینده کشور شان تصمیم بگیرند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۰)

جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، روز گذشته (جمعه، ۴ سرطان) در دیدار با رییس جمهورغنی گفته که نیروهای خارجی افغانستان را ترک میکنند و افغان‌ها باید در باره آینده کشور شان تصمیم بگیرند.

بایدن گفته که نیروهای خارجی از افغانستان خارج میشوند، اما امریکا به حمایت اش از افغانستان ادامه خواهد داد.

بایدن در این باره گفته” قرار است افغان‌ها در باره آینده کشورشان تصمیم بگیرند که چی میخواهند؟”

رییس جمهور امریکا افزود که “خشونت‌های بی معنی باید توقف یابد.”

رییس جمهور غنی در این دیدار گفته که به تصمیم بایدن احترام گذاشته و با خروج سربازان خارجی از افغانستان روابط دو کشور وارد یک فصل جدید میشود.

آقای غنی افزوده که نیروهای امنیتی افغان شش ولسوالی را از طالبان پس گرفته اند.

پس از دیدار با بایدن رییس جمهور غنی در یک نشست خبری گفته که تصمیم امریکا مبنی بر خروج سربازان خارجی از افغانستان یک تصمیم مستقل است، اما این مسوولیت کابل است که عواقب آن را اداره کند.

به اساس گزارش رویترز بایدن گفته که سفارت امریکا در کابل به کارش ادامه خواهد داد و کمک‌های نظامی امریکا نیز دوام خواهد کرد.

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، گفت که گفتگوهای بین الافغانی در دوحه نباید متوقف شود،مگر این که طالبان خود شان نخواهد.

عبدالله در یک گفتگو با رویترز گفته ” من فکر میکنم که ما نباید در گفتگوهای صلح را بسته کنیم، مگر این که خود شان درهای گفتگو را بسته کند. با وجودیکه در میدان نبرد پیشرفت شده، اما ما نمی توانیم درهای گفتگو را بسته کنیم.”

رونالد نيومن، سفیر پیشین امریکا در کابل در این باره گفته” در حالیکه مورال بسیار ضعیف است، هر کسی که این مورال را قوی بسازد این یک کار خوب است. دعوت غنی به اینجا یک کار خوب است ما از او حمایت میکنیم.”

این درحالی است که قبل از این امریکا در یک نامه از رییس جمهور غنی خواسته بود تا برای تاسیس حکومت انتقالی در افغانستان موافقه کند.

به اساس گزارش رویترز بایدن از کانگرس امریکا خواسته تا در سال آینده ۳،۳ میلیارد دالر کمک‌های امنیتی به افغانستان تصویب کند و همچنان افزوده که امریکا سه میلیون دوز واکسین ضد کرونا به افغانستان میفرستد.

از سوی دیگر مقام‌های امریکایی گفته که جوبایدن روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان را متوقف نخواهد کرد و همچنان حمایت نیروهای هوایی امریکا برای توقف حملات طالبان را نیز تایید نخواهد کرد.

این درحالی استکه مقام‌های افغان روز گذشته شماری از مقام‌های امریکایی دیدار و در باره مسایل  افغانستان گفتگو کردند.

رویداد های اخیر

نشرات رادیو صدای بانوان در ولایت بدخشان متوقف شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۴۰۲)

رادیو صدای بانوان، یک رادیویی زنان در ولایت بدخشان به دلیل پخش موسیقی در ماه مبارک رمضان متوقف شده است.

به گفته مسئولان رادیو «رادیو صدای بانوان»، نشرات پخش این رادیو در ولایت بدخشان در شمال شرق این کشور به ظن نقض پالیسی‌ نشراتی از سوی امارت اسلامی متوقف گردیده است.

معزالدین احمدی، مدیر اطلاعات و فرهنگ در ولایت بدخشان، اعلام کرده است که نشرات این رادیو تحت مدیریت زنان، به دلیل پخش موسیقی در ماه رمضان، ممنوع شد.

احمدی گفت:«اگر این رادیو پالیسی امارت اسلامی افغانستان را بپذیرد و ضمانت دهد که دیگر چنین کاری را تکرار نکند، اجازه فعالیت مجدد را می‌دهیم.»

به گزارش گاردین، ناجیه سروش، مسئول این رادیو، هرگونه تخلف را رد کرده و گفت که نیازی به بستن نیست و آن را توطئه خواند.

وی در این باره گفت:«به ما گفتند که شما موسیقی پخش کرده‌اید. ما هیچ نوع موسیقی پخش نکرده‌ایم.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

مجاهد: داعش دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که نیروهای امنیتی توانسته‌اند داعش را از بین ببرند و این گروه آنگونه که سال قبل بود، دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست.

به نقل از القدس العربی، ذبیح‌الله مجاهد در مصاحبه با صدای امریکا، پشتو، گفته است که نیروهای امنیتی از ماه آگوست ۲۰۲۱ تاکنون حدود ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تن از عناصر داعش را بازداشت کرده‌اند و بیش از ۱۱۰۰ تن نیروی این گروه را کشته‌اند.

آقای مجاهد با اشاره به این‌که مخفیگاه‌های داعش در مناطق مختلف کشور از بین رفته، افزود دولت‌های قبلی در افغانستان اساساً از نیروهای داعش حمایت می‌کردند. با تغییر نظام، برخی از آن‌ها از زندان‌ها فرار کردند.

پیش از این، مایکل اریک کوریلا، رییس فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) گفته است که داعش در حال حاضر از آنچه که در گذشته در افغانستان بود، قوی‌تر شده است.

این جنرال امریکایی تصریح کرد که دست‌کم حدود ۶۵۰۰ نیروی داعش در افغانستان هستند که از جمله آن‌ها، چهار هزار تن در نزدیکی مرزها با تاجیکستان حضور دارند.

اما ذبیح‌الله مجاهد اظهارات این جنرال امریکایی را رد کرد و گفت که عناصر داعش سرکوب شده و تعدادشان عملاً کم شده است.

داعش اخیراً مسوولیت حمله در نزدیکی وزارت امور خارجه را برعهده گرفت که طی آن شش تن کشته شده و ۱۲ تن زخمی شدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک تاجر از چنگ آدم‌ربایان در مزارشریف آزاد شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت امور داخله می‌گوید که نیروهای قطعات خاص این وزارت و قول اردوی ۲۰۹ الفتح، یک تاجر ملی را در شهر مزارشریف از چنگ آدم‌ربایان نجات داده‌اند.

وزارت داخله در توییتر نگاشته است که این تجار یک ماه پیش در ناحیه اول شهر مزارشریف از سوی اختطاف‌چیان اختطاف و در بدل رهایی وی مبلغ ۳۰۰ هزار دالر امریکایی درخواست شده بود.

مسوولان در این وزارت نیز گفته‌اند که در این عملیات دو تن از آدم‌ربایان بازداشت شده‌اند.

اسم این تاجر ملی «حاجی سردار» گزارش شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!