Connect with us

اخبار ساحوی

حاضر نبودن ناظران بین المللی در وقت تعیین شده، سبب تاخیر در روند تفتیش آراء میشود

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

elections

با آنکه اوقات کاری در کمیسیون مستقل انتخابات برای تفتیش آراء بیشتر شده است و ناظران دو دسته انتخاباتی طبق معمول در این پروسه حضور میداشته باشند، اما نبود ناظران بین المللی در زمان تعیین شده سبب شده است تا این روند به کندی پیش برود.

ناظران دو دسته انتخاباتی ازکارکرد ناظران بین المللی روند تفتیش شکایت نمودند و گفتند که این ناظران در زمان تعیین شده حاضر نمی باشند.

به گفته مسوولان در ستاد های انتخاباتی تاخیر درآغاز روزمره روند تفتیش بدلیل نبود ناظران بین المللی سبب کندی در کار ها شده است.

داود سلطان زوی عضو دسته انتخاباتی داکتر اشرف غنی احمدزی گفت:” این پروسه باید به زودی خاتمه پیدا کند، جامعه بین المللی را تشویق میکنم که به وقت تعیین شده حاضر شوند چرا که در اکثر موارد ناظران خارجی ساعات ده بجه یا یازده بجه تشریف میاروند که نباید این پروسه بخاطر آنها انتظار بماند”.

دسته انتخابات اصلاحات و همگرایی نیز کندی روند کار را تایید میکند. محمدظاهر اغبر عضو دسته انتخاباتی داکتر عبدالله عبدالله گفت:” یک مقدار کاستی ها در کار وجود دارد که تمام مسایل تخنیکی را از زبان ناظرین و مسوولان در این روند تفتیش یاد داشته شده است”.

اما کمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارد که روند تفتیش نسبت به روزهای گذشته سریعتر شده است.

نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت:” روز شنبه سریع ترین روز درجریان تمام روزهای تفتیش بوده است و دراین روز ۸۵۳ صندوق تفتیش شده است”.

درکنار روند تفتیشی که از قبل آغاز شده بوده کار تفتیش شش هزار صندوق ویژه نیز ادامه دارد که گفته میشود در این تفتیش ویژه ناظران بین المللی بیشتر حضور دارند که به باور شماری از آگاهان این تفتیش ویژه است که سرنوشت را تعیین خواهد کرد.

به گفته مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات به نسبت سرعت در کارها به تعداد ۹۳ تن از ناظران بین المللی تازه به جمع دسته های تفتیش پیوسته اند و کمیسیون شکایت های انتخاباتی نیز وارد این روند شده است.

Advertisement

اخبار ساحوی

انفجار در مارکیت صرافی شهر جلال‌آباد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی از وقوع انفجار در شهر جلال‌آباد، مرکز ننگرهار خبر داده اند.

به نقل از منابع محلی حوالی چاشت امروز (سه شنبه ۱۵قوس) در بازار صرافی شهر جلال‌آباد، مرکز ننگرهار انفجاری رُخ داده است.

منابع در شفاخانه حوزوی ننگرهار به آریانانیوز می‌گویند که در این رویداد نه تن رخم برداشته است.

به گفته منابع این انفجار در جریان داوطلبی صرافان رخ داده است.

از سوی دیگر مقام‌های محلی ننگرهار می‌گویند که در انفجار ناشی از مواد جاسازی شده شش تن زخم برداشته اند و بررسی‌ها در مورد این رویداد آغاز شده است.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

جان باختن هشت تن در انفجار بالای موتر کارمندان ریاست مواد نفت در بلخ

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۱)

در اثر انفجار ماین کنار جاده امروز (سه‌شنبه ۱۵قوس) در ولایت بلخ هشت تن جان باخته و نه تن دیگر زخمی شده اند.

مقام‌های امنیتی این ولایت می‌گویند ماین کنار جاده هنگام انفجار می‌کند که موتر حامل کارمندان ریاست مواد نفتی بندر حیرتان به سوی این بندر در حرکت بود.

ریاست صحت عامه بلخ وضعیت یکی از زخمیان را هم وخیم می‌خواند.

پس از آرامش نسبی در بلخ باشنده‌گان شهر مزار شریف صبح شانرا با یک انفجار مرگبار آغاز کردند.

موتر حامل کارمندان ریاست مواد نفتی حیرتان در حالی آماج انفجار ماین کنار جاده قرار می‌گیرد که به سوی این بندر در حرکت بود.

رویداد حوالی ساعت هفت صبح در منطقه سیدآباد در مربوطات ناحیه سوم رخ داده است. قوماندانی امنیه این ولایت آمار جان باخته گان را هفت تن و زخمی‌ها را شش تن می‌گوید.

محمد آصف وزیری، سخنگوی قوماندانی امنیه بلخ می‌گوید که:«امروز ساعت هفت صبح دشمن بزدل بدبختانه عامل جنایت شدند که در چهارراهی سیدآباد بالای موتر عامل کارمندان ملکی ریاست مواد نفتی شهرک بندر حیرتان انفجار صورت گرفت.»

اما صحت عامه ولایت بلخ از افزایش قربانیان این رویداد سخن میزند.

نجیب‌الله توانا، رییس صحت عامه بلخ می‌گوید که:«از انفجار امروز هشت کشته و همچنان ۹ تن زخمی به شفاخانه انتقال شده و وضعیت هشت زخمی خوب است و وضعیت یک تن وخیم است.»

زخمیان این رویداد می‌گویند که در میان آنان هیچ فرد نظامی نبود و همه قربانیان افراد نادار هستند که برای پیدا کردن لقمه نانی در ریاست مواد نفتی کار می‌کردند.

ظریف، زخمی رویداد می‌گوید که:«ساعت هفت بجه بود می‌رفتیم در موتر حمله برای کار در چوک سیدآباد انفجار صورت گرفت دیگه نفهمیدم که چی شد وقتی دیدم همه زخمی بودند نمی‌دانم غرفه انفجار کرد.»

یک زخمی دیگر این رویداد می‌گوید که :«امسال چندمین سال است که در مواد نفتی کار میکردیم ولی این انفجار بدبخت تمام غریب و بیچاره را زخمی و شهید ساختن تمام ما غریب کار بودیم و سلاح نداشتیم ما کدام کار خراب نمی‌کردیم بلکه خدمت مردم ر می‌کردیم .»

این انفجار خسارت مالی هم بر جا گذاشته است.

انفجار امروز در ولایت بلخ بعد از انفجار در مسجد سه دوکان شهر مزار شریف خونین ترین رویدادی است که پس از چند ماه در این ولایت رخ میدهد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

انفجار در یک مدرسه دینی در ولایت سمنگان ۱۵ کشته برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

امداد الله مهاجر، ریس اطلاعات و فرهنک ولایت سمنگان می‌گوید چاشت امروز (چهارشنبه، ۹ قوس) یک انفجار در یک مدرسه دینی به نام «الجهادیه» در مربوطات شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان رخ داده است.

به گفته مهاجر، انفجار زمانی رخ داده است که دانش آموزان این مدرسه مصروف ادای نماز بودند.

به گفته رییس اطلاعات و فرهنگ سمنگان، در این رویداد ۱۵طالب العلم جان باخته اند.

آقای مهاجر می‌افزاید که تاهنوز شمار دقیق زخمیان انفجار روشن نشده است.

وی می‌گوید که همه قربانیان، دانش‌آموزان این مدرسه دینی بوده و هیج یکی از مقام‌های حکومتی در آنجا حضور نداشت.

وزارت داخله نیز این رویداد را تایید کرده است.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله گفته است که دراین رویداد ۱۰ تن جان باخته اند و شماری هم زخمی شده اند.

تاهنوز هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!