Connect with us

رویداد های اخیر

حضور بیست ساله امریکا در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۳, ۱۴۰۱)

طولانی ترین جنگ امریکا درافغانستان با فرمان جورج بوش، رییس جمهور وقت آغاز شد.

در آن زمان نیروهای امریکایی از زمین وهوا به افغانستان حمله کردند، جنگی که هدف آن مبارزه با تروریزم خوانده شد.

دراین جنگ امریکا صدها هزار سرباز به افغانستان به هدف استقرار امنیت و ثبات اعزام نمود و در این جنگ سلاح‌های گونه گون را استعمال کرد و حتی در یک مورد از مادری بم‌ها نیز کار گرفت.

اما حالا افغانستان همان افغانستانی است که بیست سال پیش بود، امریکا مخالف نظام سیاسی کنونی خود را قلمداد می‌کند و برای انتقام جویی هم میلیون‌ها انسان را شکنجه اقتصادی می‌کند.

این کشور در آخرین حمله خود، در نزدیک میدان هوایی کابل جان ده غیرنظامی را گرفت که شامل کودکان و زنان بودند.

این حمله درست یک روز پیش از پایان روند تخلیه انجام شد

دراین ۲۰ سال میراث امریکا در افغانستان چی بوده ؟

عبدالطیف نظری، معین تازه گماشته شده وزارت اقتصاد می‌گوید که حضور امریکا در افغانستان جز فلاکت؛ نا امنی، و وابستگی سیاسی و امنیتی چیز دیگر نبود.

عبدالطیف نظری، معین وزارت اقتصاد دراین باره گفت:”حضور بیست ساله امریکا در افغانستان جز فلاکت، گسترش فقر، نا امی و وابستگی سیاسی وامنیتی چیز دیگر نبود”.

امارت اسلامی افغانستان هم که بیست سال با امریکا جنگیده اند می‌گویند که امریکا افغانستان را در باطلاق جنگ برده بود و سبب اختلاف‌های قومی و از هم پاشیدگی اجتماعی شده است.

عبدالحق حماد، از چهره‌های نزدیک به امارت اسلامی می‌گوید که:” یک پروژه زیربنایی وجود ندارد از لحاظ سیاسی و اجتماعی احزاب را قومی ساخته بود که سبب شکنندگی اجتماعی شده، خلاصه در هر میدان میراث اش یک بحران است”.

با خروج امریکا از افغانستان، امارت اسلامی به سرعت حکومت تحت حمایت امریکا را سرنگون کردند می‌گوید که امریکا یک حکومت میان تهی را به میراث مانده بود که هیچ بنیادی نداشت و امریکا هم وقتی بیرون شد دست به تخریب نهادهای دولتی زد بخصوص در میدان‌های هوایی کابل.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی دراین باره می‌گوید که:” درکل ما با نظام میان تهی روبه رو شدیم وشما دیدید که امریکا در آخرین خیانت‌اش میدان‌های هوایی را تخریب کرد”.

آگاهان هم باور دارند که این امریکا است که با تحریم هایش مردم بی‌گناه را زجر میدهد.

سید اسحاق گیلانی، رهبر نهضت همبستگی ملی افغانستان دراین باره می‌گوید که:” امریکا در حقیقت مردم بی‌گناه را زجر میدهد وقایع تاسف باری رخ خواهد داد چون مردم گرسنه استند.”

عبدالاحد مسلم، استاد پوهنتون دراین باره گفت:”جنگ بیست ساله تمام هست و بود مردم افغانستان را از بین برد در ظاهر به طرف آبادی روان بودیم اما در حقیقت تمام زیربناهای سیاسی و اقتصادی افغانستان را از بین بردند مشکلات کنونی که با آن روبه رو استیم زاده امریکا است.”

با این حال صدها تنی که برای نجات در میدان هوایی کابل دست و پا میزدند قربانی یک انفجار شدند و براساس گزارش‌ها پس از انفجار نیروهای امریکایی نیز بر مردم گلوله باری کردند.

امریکا به این هم بسنده نکرد وپشتوانه مالی افغانستان را منجر به فقر وگرسنگی میلیون‌ها نفر شد مسدود کرد.

هرچند که مردم بارها وبار ها دست به اعتراض زدند اما امریکا صدای این مردم را نشنید.

حالا با بسته شدن سفارت افغانستان در واشنگتن امریکا به نظر می‌رسد که نقطه پایان بر روابط سیاسی خود را مردمی که بیست سال در جنگ این کشور قربانی شده بود گذاشت.

با این همه نگرانی‌ها معلوم نیست که آینده افغانستان چگونه رقم خواهد خورد و امریکا با امارت اسلامی از در دوستی پیش میایند و یا از دشمنی.

 

رویداد های اخیر

دو هزار هکتار زمین درهرات از مواد مخدر پاکسازی شده است

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی درهرات می‌گویند که طی ماه‌های اخیر حدود دو هزار هکتار زمین از وجود کشت مواد مخدر دراین ولایت پاکسازی شده است.

مسوولان محلی در هرات که به بهانه تجلیل از روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گردهم آمدند از مبارزه جدی با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر اطمینان دادند.

آنان هم‌چنان تاکید کردند که روند تداوی معتادان به مواد مخدر در این ولایت جریان دارد.

حیات الله روحانی، مدیر مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه هرات گفت: «آنگونه که تجربه نشان داده است تا اینکه مواد فروشان را دستگیر نکنیم، تعداد معتادان کم نمی شود، ما تقریبا ۲۵۰ عملیات انجام داده‌ایم که تعداد زیاد از مواد فروشان را بازداشت کرده‌ایم و دوسیه‌های شان را به نهادهای عدلی وقضایی فرستاده‌ایم».

در همین حال، داکترسید محمد سادات، مدیرعمومی کاهش تقاضای مواد مخدر ریاست صحت عامه هرات گفت که کار اساسی و بنیادی که امارت اسلامی قرار است انجام بدهد این است که مسئله اعتیاد و شفاخانه ترک اعتیاد را “از حالت پروژه‌ای بیرون کند و وارد سیستم صحت افغانستان بسازد.”

بر اساس آمارهای که همواره از سوی نهادهای مربوطه ارائه می‌شود تقریبا هفتاد هزار معتاد به مواد مخدر در هرات وجود دارد که تعدادی از این افراد شب‌ها و روزها را در کنار جاده‌ها و پارک‌های شهر سپری می کنند.

نذیراحمد، معتاد به مواد مخدر گفت: «این ها زن و بچه دارند، هیچ کس نیست که خانواده نداشته باشد، اما همه این‌ها از روی بیکاری است، من خودم دوازده سال درس خواندم، اما نگاه کنید که مجبور شدم و در کنار خیابان هستم».

رضا، معتاد به مواد مخدر گفت: «به وضعیت ما هیچ کس رسیدگی نمی کند، ما چه کار کنیم، ما را زندانی ساختند و دوباره آزاد شدیم، اما با این وضعیت گرسنگی چه کار کنیم».

با این حال، آگاهان به این باور اند که فقر، بیکاری و دسترسی آسان معتادان به مواد مخدر سبب شده است تا روزانه بر آمار این افراد اضافه شود، و این وضعیت باعث افزایش جرم های جنایی در جامعه می شود.

محمد ابراهیم مصئون، استاد پوهنتون گفت: «باید یک میکانیزم درست سنجیده شود تا حکومت‌ها با نهادهای مختلف داخلی و نهادهای مختلف بین‌المللی ساختاری را ایجاد کنند که بتوانند جلو هرنوع رفتاری که با مواد مخدر می تواند مرتبط باشد جلوگیری کنند».

نیروهای مبارزه با مواد مخدر می‌گویند که طی ده ماه گذشته بیش از دوصد تن به ارتباط فروش وقاچاق مواد مخدر بازداشت شدند که بیش از یک هزار کیلوگرام مواد مخدر از نزد شان بدست آمده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جمعیت هلال احمر برای زلزله‌زدگان ۱۰ میلیون افغانی تخصیص داده است

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

جمعیت هلال احمر افغانی برای آسیب‌دیدگان زلزله در ولایت‌های خوست و پکتیکا ۱۰ میلیون افغانی اختصاص داده است.

مسوولان این نهاد امروز دوشنبه، ۶ سرطان، در یک نشست خبری در کابل می‌گویند که برای هر خانوادۀ متضرر صد دالر امریکایی که معادل آن کم و بیش نه هزار افغانی می‌شود، توزیع خواهند کرد که در مجموع برای ده هزار خانواده کمک‌های نقدی صورت خواهد گرفت.

ملا نور الدین ترابی، معین هلال احمر افغانی دراین مورد گفته است:  «این پول‌های کمک شده با تیم‌های سروی به مناطق اعزام می‌شود و ما بنابر خواست مردم محل این کمک‌ها را نقدی برای شان توزیع می‎‌کنیم». 

هم‌چنان این نهاد در کنار کمک‌های نقدی، کمک‌های غیرنقدی از قبیل کمپل، خیمه و وسایل خانه و آشپزخانه نیز به آسیب‌دیدگان کمک کرده است.

درهمین حال، آسیب‌دیدگان در برخی از مناطق ولایت پکتیکا می‌گویند که هنوز برای آنان کمک نرسیده است.

مینا گل، یکی از آسیب‌دیدگان در ولایت پکتیکا می‌گوید: «جای برای زندگی نداریم، آب برای نوشیدن نیست و همه خانوادۀ ما در بیرون و در صحرا خشک زندگی میکنند». 

این درحالیست که جمعیت هلال احمر یکی از نهاد‌های است که می‌تواند کمک‌ها را مدیریت درست کند و یک هماهنگی میان نهاد‌های کمک کنندۀ داخلی و خارجی به وجود بیاورد. اما به گفته‌ای باشندگان محل، از اینکه روند کمک رسانی از یک منبع واحد مدیریت و رهبری نمی‌شود، کمک‌ها به برخی آسیب‌دیدگان نرسیده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان: کمک‌های بین المللی به زلزله زدگان افزایش یابد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

رامز الاکبروف، معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان از جامعه جهانی خواسته است که کمک‌های‌شان را به آسیب دیدگان زلزله در این کشور افزایش دهند.

آقای الاکبروف پس از سفر روز شنبه به ولایت زلزله زده پکتیکا در صفحه تویتر اش نگاشته است که مردم در مشقت شدید قرار دارند.

سازمان ملل و شرکای آن درخواست اضطراری سه ماهه را برای مقابله با خسارات این زلزله ترتیب داده اند.

هدف از این برنامه افزایش و تسریع کمک بشری به بیش از سه صد وپنجاه هزار تن در ولایت های  پکتیکا و خوست است.

بیش از یک هزار تن بر اثر زلزله در شرق کشور کشته و حدود دو هزار تن دیگر زخمی شده اند.

طبق آمار سازمان ملل، ۲۳۵ کشته و ۶۰۰ زخمی تنها در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا ثبت شده است.

آقای الاکبروف گفته است که در کنار مواد غذایی، سرپناه و بازسازی خانه ها، مردم به ترمیم پایپ‌های آب، فعالیت‌های پیشگیرانه کولرا، اعاده مخابرات، دسترسی به جاده و وسیله امرار معاش نیاز دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!