Connect with us

رویداد های اخیر

حقوق بشر، سازمان ملل و زنان افغان خواهان آتش‌بس شدند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۷, ۱۴۰۰)

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و اداره سازمان ملل متحد برای زنان در افغانستان سندی را با تاکید بر آتش‌بسی «جنسیت‌محور» به عنوان پیش‌نیازی برای گفتگوهای صلح و توافقنامه صلح نشر کرده است.

این سازمان‌ها در اعلامیه ای گفته است که زنان همیشه در سطح جهانی در خط مقدم بحران‌ها و منازعات و به‌نحوی پیشتاز در پایان دادن به منازعات قرار داشته‌ اند، فعالانه در روندهای صلح شرکت کرده‌اند و برای حقوق زنان و دختران در توافق‌نامه‌هایی که در جستجوی ختم درگیری‌های خشونت‌آمیز بوده است، همواره تلاش و دادخواهی کرده‌‌اند.

در اعلامیه آمده است: “با وجود این، اغلب مهارت‌ها و اولویت‌های زنان از موافقت‌نامه‌ها و تطبیق میکانیزم‌های مربوط‌به آتش‌بس رسمی نادیده گرفته شده است.”

این سازمان ها گفته اند زنان درافغانستان، تحت نام صلح، همه‌روزه زندگی خود را به مخاطره می‌اندازند.

اعلامیه افزوده است که از زمانی که ماموریت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال ۲۰۰۹ مستندسازی سیستماتیک را شروع کرده، سال ۲۰۲۰ میلادی به خونین‌ترین سال برای زنان این کشور به ثبت رسیده است.

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است: “چرا وقتی میزان خشونت به این حد بالاست، ما در مورد آتش‌بس و صلح صحبت می‌کنیم؟ به خاطر که صلح تقاضای مشترک همه افغان‌ها، اعم از اقوام مختلف، زنان و مردان شامل گروه‌های سنی مختلف کشور است: از منظر حقوق بشر و از همه منظرها تلاش برای صلح ، پایان جنگ و برقراری آتش‌بس بزرگ‌ترین نیاز است.”

کمیسیون حقوق بشر و اداره ملل متحد برای زنان در افغانستان «آتش‌بس پاسخگو به نیازمندی‌های جنسیتی و توافقات آتش‌بس» را منتشر کرده است.

این سند بر میزان ضرورت جدی آتش‌بسی پاسخگو به نیازهای جنسیتی در شرایط افغانستان و مهیا کننده‌ی اوضاع برای گفتگوهای صلح معنادار تاکید شده است.

در این سند، به مجموعه‌ای از پیشنهادهای عملی به‌عنوان نقاط قابل‌توجه برای حفظ مسایل مرتبط‌به نیازمندی‌های جنسیتی در متن آتش‌بس پرداخته شده و هم‌چنین خاطرنشان می‌سازد که توافقات آتش‌بس چگونه می‌تواند به درگیری‌های مبتنی بر جنسیت رسیدگی کند.

این سند در مراسمی با حضور عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، حسینه صافی، سرپرست وزیر وزارت امورزنان، حبیبه سرابی، عضو هیات مذاکرکننده دولت جمهوری اسلامی افغانستان، شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و میتی کنودسین، معاون نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان، راه‌اندازی گردید.

در اعلامیه آمده است که این محفل ویژه، دربرگیرنده صدای تمامی زنان افغان از تمام ولایات و جامعه جهانی در کابل است تا به تمامی اشکال خشونت پایان داده شود.

 عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی گفته است: “زنان قربانیان اصلی جنگ در ۴۰ سال گذشته در افغانستان بوده‌اند. اگر واقعاً خواهان آتش‌بسی پایدار در افغانستان هستیم، لازم است که زنان و نیاهای آنان به‌طور درست آن مدنظر داشته باشیم. تمام شهروندان افغانستان خواهان صلح هستند – صلحی عادلانه، صلحی برای همه. چنین صلحی حقوق تمام شهروندان افغانستان را تحت پوشش قرار می‌دهد.”

میتی کنودسین گفته است: “بحث امروز، در مورد موضوع جنسیت در توافقنامه‌های آتش‌بس، برای افغانستان بسیار مهم و به‌موقع است. نیاز به کاهش خشونت همچنان باقی است. زنان نگران‌اند که مبادا حقوقشان به خطر مواجه شود، آن‌ها نگران محدود شدن فضای جامعه مدنی‌اند. همه افغان‌ها، به‌ویژه زنان، خواهان پایان دادن به خشونت در همه اشکال آن هستند.”

رویداد های اخیر

ادامه واکنش‌ها به هتک حرمت قرآن‌کریم در سویدن

Published

on

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۱)

رامز الاکبروف، معاون دفتر معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان، آتش‌زدن نسخه قرآن کریم در سویدن را نکوهش کرده است.

رامز الاکبروف این عمل را نفرت‌انگیز خوانده و گفته است که همچو اعمال آزادی بیان نیست و احترام به یکدیگر برای ترویج فضای صلح‌آمیز ضروری است.

از سویی هم، دفتر نماینده عالی اتحاد تمدن‌های سازمان ملل متحد نیز با شرورانه خواندن این عمل گفته است که این بی‌‍‌‌حرمتی و توهین به پیروان اسلام است و نباید آنرا با آزادی بیان ربط داد.

نماینده عالی اتحاد تمدن‌های سازمان ملل، سوزاندن قرآن توسط یک سیاستمدار راست افراطی سویدنی-دانمارکی را «اقدامی شرورانه» خوانده است.

این سازمان در بیانیه‌ای گفته است: «در حالی که نماینده عالی بر اهمیت حمایت از آزادی بیان به‌عنوان یک حق اساسی بشر تأکید می‌کند اما عمل قرآن‌ سوزی به منزله ابراز نفرت نسبت به مسلمانان است.»

در این بیانیه نیز آمده است: «این بی احترامی و توهین به پیروان اسلام است و نباید آن را با آزادی بیان یکسان دانست.»

میگل آنجل موراتینوس که ریاست این نهاد سازمان ملل را بر عهده دارد در این‌ باره گفت که نگران افزایش تبعیض و خشونت علیه اعضای بسیاری از جوامع مذهبی و سایر جوامع در بخش‌های مختلف جهان است. او خواستار ایجاد احترام متقابل و ارتقای جوامع فراگیر و صلح آمیز با ریشه در حقوق بشر و کرامت برای همه شد.

در همین حال، باشندگان ولایت زابل نیز در واکنش به این موضوع اعتراض کرده‌اند و در یک حرکت اعتراضی می‌گویند که باید مسلمانان در برابر این‌گونه اعمال متحد شوند.

خواست معترضان این است که برای جلوگیری از این‌گونه اعمال، باید این افراد محاکمه شوند.

یکی از معترضین می‌گوید: «خواست ما از کشورها این است که همچو افراد را محاکمه و مجازات کنند.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

تاکید پاکستان و روسیه به تعامل عملی با افغانستان

Published

on

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید که این کشور متعهد است تا با همکاری سایر کشورهای منطقه زمینه را برای رفاه و انکشاف افغانستان فراهم کنند.

این وزارت با نشر اعلامیه‌‎ای از جهان خواسته است تا به کمک ‌و پشتیبانی خود برای رسیدگی به نیازهای فوری در افغانستان نیز ادامه دهند.

این اعلامیه در حالی نشر می‌شود که نماینده خاص روسیه برای افغانستان با حنا ربانی کهر، معاون وزارت خارجه پاکستان در باره وضعیت افغانستان در اسلام آباد دیدار و گفتگو کرده است.

وزارت خارجه پاکستان با نشر اعلامیه گفته است که این کشور تلاش می‌کند تا راه زمینه رفاه و انکشاف را در افغانستان فراهم کند.

در بخشی از اعلامیه وزارت خارجه پاکستان آمده است:«افغانستان به عنوان پل ارتباطی میان آسیای مرکزی و جنوبی، نقش مهم در توسعه اجتماعی و اقتصادی در منطقه را دارد و از جامعه جهانی میخواهیم تا به کمک‌ و پشتیبانی خود برای رسیدگی به نیازهای فوری در افغانستان ادامه دهد.»

شماری از آگاهان در پاکستان می‌گویند که روسیه و پاکستان میخواهند که تعامل سیاسی و عملی با امارت اسلامی داشته باشند و روسیه تلاش میکند تا سیاست کشورهای منطقه در مورد امارت اسلامی همسو با سیاست‌های مسکو در قبال کابل باشد.

در افغانستان هم باورها بر این است که نباید افغانستان در انزوای سیاسی نگهداشته شود و با گسترش گفتگوها کشور باید به یک عضو فعال جامعه جهانی مبدل شود.

روسیه و پاکستان از کشورهای محسوب می‌شوند که روابط نزدیک با دولت سرپرست افغانستان دارند ضمیر کابلوف پیش از سفر به اسلام آباد به کابل آمد گفت که تلاش‌های روسیه معطوف بر به رسمیت شناسی امارت اسلامی است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون سرمنشی سازمان ملل: خواست امارت اسلامی از جامعه جهانی به رسمیت شناختن حکومت شان است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۱)

معاون سرمنشی سازمان ملل متحد می‌گوید که دو هفته را برای گفتگو در مورد زنان افغان، در افغانستان و چندین کشور جهان سپری کرد.

امینه محمد شام روز چهارشنبه (۵ دلو) به خبرنگاران در نیویارک گفت که در دیدار با مقام‌های امارت اسلامی افغانستان تلاش کرد تا صدای تمامی زنان و دختران افغان را به گوش آنها برساند.

به گفته او، امارت اسلامی یگانه تاکیدی که داشتند، به رسمیت شناختن و داشتن نماینده در سازمان ملل متحد بود.

“خانم محمد گفت: «می‌دانم که باید برای به رسمیت شناختن بر اساس معیار‌های ما خیلی محتاط باشیم، چون راه خیلی باریک و لغزنده است و اگر مسائل را درست بدست نیاورید، باعث لغزش خواهد شد. چیزی که ما به کشور‌های عضو گفته می‌توانیم همین که چگونه به وسیله داد و گرفت‌ها، می‌توانیم طالبان (امارت اسلامی) را در جامعه جهانی داشته باشیم و آنها معیار‌ها را رعایت کنند.»

معاون سرمنشی سازمان ملل متحد گفت که در سفرش به افغانستان، در کابل و کندهار با مقام‌های امارت اسلامی دیدار کرد و در ولایت هرات با شماری از زنانی که کار‌های‌شان در نتیجه محدودیت امارت اسلامی از دست داده اند، دیده است.

امینه محمد افزود که سی درصد نیروی کاری در افغانستان زنان استند و موسسه‌های غیردولتی، زنان کارمند در این اداره‌ها را که اکنون خانه نشین شده اند، با مردان تعویض نمی‌کنند.

او در بخشی از اظهاراتش از امارت اسلامی نقل کرد که برایش گفته اند، می‌خواهند زنان را از فرهنگ غربی به دور نگهدارند.

وی گفته است که:«آنها به تقویت باور‌های‌شان ادامه دادند و تلاش کردند برای من درس بدهند که معیار‌های بشری چیست؟ پاسخ من همین بود که برای‌شان یادآوری کردم که معیار‌های حقوق بشری شامل محو تبعیض می‌شود و کاری را که آنها می‌کنند، تبعیض در برابر هر زن و دختر است.»

امینه محمد گفت که مشکل برای زنان و دختران در افغانستان روز افزون شده است.

در مجموع، او گفت که مطمئن نیست چه زمانی امارت اسلامی در اقدام‌های جدی‌شان تغییر وارد می‌کنند. اما تاکید کرد که کشور‌های جهان به ویژه کشور‌های اسلامی به تشویق امارت اسلامی جهت پذیرش خواسته‌های جامعه جهانی کار کنند.

به دنبال وضع محدودیت بر کار زنان در موسسه‌های غیر دولتی و ممانعت دانشجویان دختر از پوهنتون‌ها در افغانستان، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد به این کشور رفت و با مقام‌های امارت اسلامی دیدار کرد.

امینه محمد در نشست خبری روز گذشته گفت که دو هیئت منطقه‌یی به شمول نماینده‌های سازمان همکاری اسلامی در نیمه‌های ماه مارچ امسال به افغانستان خواهند رفت و در مورد حق آموزش و کار زنان با مقام‌های امارت اسلامی گفتگو خواهند کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!