Connect with us

اخبار ویژه

حقوق بشر افغانستان خواستار افزایش نقش زنان در روند صلح شد

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۴۰۰)

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، روز گذشته (سه شنبه، ۳ حمل) در یک نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که عجله در روند صلح افغانستان میتواند باعث عدم توازن و وقوع جنگ تمام عیار داخلی شود.

شهرزاد اکبر همچنان گفت که گفتگوهای صلح توسط مردان که بعضی شان در خشونت نیز دست دارند انحصار شده است.

اکبر همچنان گفت که راه حل سیاسی بدون حضور زنان، جوانان، فعالان مدنی و اقلیت‌های افغانستان کوتاه مدت خواهد بود و باعث صلح دوامدار نخواهد شد.

او در این باره گفت که” تامین صلح بیشتر از یک معامله در میان سیاسیون باید باشد.”

او افزود که حد اقل شرکت کننده‌گان گفتگوهای صلح افغانستان باید ۳۰ درصد زنان باشند و تعادل جنسیتی باید در نظر گرفته شود.

اکبر در این باره گفت:” در نشست پسین مسکو، من میدانم که زنان افغان از حضور یک زن (حبیبه سرابی) در میان مردان قهر شده اند.”

وی افزود که زنان افغانان در ۲۰ سال گذشته شاهد پیشرفت‌ها در بخش‌های گوناگون استند و باید این پیشرفت‌ها حفظ شود.

رییس  کمیسون حقوق بشر همچنان گفت که به حاشیه کشیدن زنان از بحث‌های مهم در باره آینده افغانستان نه تنها قابل قبول نیست، بل باعث صلح دوامدار نخواهد شد.

اکبر افزود که افغان‌ها از خشونت‌ها خسته شده اند و باید خواست‌ها و حقوق اساسی آنان در روند صلح افغانستان منعکس شود.

وی بر نقش سازمان ملل در روند صلح افغانستان تاکید کرد و گفت که صلح در افغانستان باعث صلح و ثبات در منطقه و جهان خواهد شد.

این درحالی است که امریا میخواهد روند صلح افغانستان را سرعت ببخشد و از همین لحاظ نشست ترکیه را به همکاری سازمان ملل راه اندازی کرده است.

اما طرف‌های تاکید میکنند که روند صلح افغانستان باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها صورت گیرد.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

اخبار ویژه

ماهواره جاسوسی امریکا به فضا پرتاب شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس، امریکا یک ماهواره محرمانه جاسوسی را از ایالت کالیفرنیا به فضا پرتاب کرده است.

بر اساس این گزارش، ماهواره محرمانه جاسوسی «۹۱-NROL» ساعت ۰۳:۲۵ بعداز ظهر روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۵ سپتمبر) از پایگاه فضایی «وندنبرگ» واقع در منطقه «سانتا باربارا» ایالت کالیفرنیا با راکت ماهواره بر «دلتا۴» به فضا پرتاب شد.

طبق گزارش اسوشیتدپرس، دفتر ملی شناسایی امریکا یک نهاد دولتی است که مسئولیت توسعه، ساخت، پرتاب و مراقبت ماهواره‌های جاسوسی این کشور را برعهده داشته است که از این طریق اطلاعات جاسوسی را برای سیاستگذاران، جوامع اطلاعاتی و وزارت دفاع فراهم می‌سازد.

بربنیاد گزارش، این سیصدوهشتادو‌هفتمین پرتاب راکت دلتا ازسال ۱۹۶۰ میلادی و نودو پنجمین و آخرین پرتاب این نوع راکت از پایگاه فضایی وندنبرگ در غرب امریکا بود.

این گزارش می‌افزاید که این آخرین بار است که پرتاب ماهواره با راکت دلتا۴ از سواحل غربی امریکا صورت می گیرد چون قرار است در آینده این راکت‌ها جایگزین شده و از راکت‌های نسل بعدی «ولکان سنتائر» از ایالت فلوریدا واقع در سواحل شرقی امریکا درانجام این پرتاب‌ها استفاده شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!