Connect with us

اخبار ویژه

حقوق بشر افغانستان خواستار افزایش نقش زنان در روند صلح شد

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۴۰۰)

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، روز گذشته (سه شنبه، ۳ حمل) در یک نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که عجله در روند صلح افغانستان میتواند باعث عدم توازن و وقوع جنگ تمام عیار داخلی شود.

شهرزاد اکبر همچنان گفت که گفتگوهای صلح توسط مردان که بعضی شان در خشونت نیز دست دارند انحصار شده است.

اکبر همچنان گفت که راه حل سیاسی بدون حضور زنان، جوانان، فعالان مدنی و اقلیت‌های افغانستان کوتاه مدت خواهد بود و باعث صلح دوامدار نخواهد شد.

او در این باره گفت که” تامین صلح بیشتر از یک معامله در میان سیاسیون باید باشد.”

او افزود که حد اقل شرکت کننده‌گان گفتگوهای صلح افغانستان باید ۳۰ درصد زنان باشند و تعادل جنسیتی باید در نظر گرفته شود.

اکبر در این باره گفت:” در نشست پسین مسکو، من میدانم که زنان افغان از حضور یک زن (حبیبه سرابی) در میان مردان قهر شده اند.”

وی افزود که زنان افغانان در ۲۰ سال گذشته شاهد پیشرفت‌ها در بخش‌های گوناگون استند و باید این پیشرفت‌ها حفظ شود.

رییس  کمیسون حقوق بشر همچنان گفت که به حاشیه کشیدن زنان از بحث‌های مهم در باره آینده افغانستان نه تنها قابل قبول نیست، بل باعث صلح دوامدار نخواهد شد.

اکبر افزود که افغان‌ها از خشونت‌ها خسته شده اند و باید خواست‌ها و حقوق اساسی آنان در روند صلح افغانستان منعکس شود.

وی بر نقش سازمان ملل در روند صلح افغانستان تاکید کرد و گفت که صلح در افغانستان باعث صلح و ثبات در منطقه و جهان خواهد شد.

این درحالی است که امریا میخواهد روند صلح افغانستان را سرعت ببخشد و از همین لحاظ نشست ترکیه را به همکاری سازمان ملل راه اندازی کرده است.

اما طرف‌های تاکید میکنند که روند صلح افغانستان باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها صورت گیرد.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!