Connect with us

اخبار ویژه

حقوق بشر افغانستان خواستار افزایش نقش زنان در روند صلح شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۴۰۰)

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، روز گذشته (سه شنبه، ۳ حمل) در یک نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که عجله در روند صلح افغانستان میتواند باعث عدم توازن و وقوع جنگ تمام عیار داخلی شود.

شهرزاد اکبر همچنان گفت که گفتگوهای صلح توسط مردان که بعضی شان در خشونت نیز دست دارند انحصار شده است.

اکبر همچنان گفت که راه حل سیاسی بدون حضور زنان، جوانان، فعالان مدنی و اقلیت‌های افغانستان کوتاه مدت خواهد بود و باعث صلح دوامدار نخواهد شد.

او در این باره گفت که” تامین صلح بیشتر از یک معامله در میان سیاسیون باید باشد.”

او افزود که حد اقل شرکت کننده‌گان گفتگوهای صلح افغانستان باید ۳۰ درصد زنان باشند و تعادل جنسیتی باید در نظر گرفته شود.

اکبر در این باره گفت:” در نشست پسین مسکو، من میدانم که زنان افغان از حضور یک زن (حبیبه سرابی) در میان مردان قهر شده اند.”

وی افزود که زنان افغانان در ۲۰ سال گذشته شاهد پیشرفت‌ها در بخش‌های گوناگون استند و باید این پیشرفت‌ها حفظ شود.

رییس  کمیسون حقوق بشر همچنان گفت که به حاشیه کشیدن زنان از بحث‌های مهم در باره آینده افغانستان نه تنها قابل قبول نیست، بل باعث صلح دوامدار نخواهد شد.

اکبر افزود که افغان‌ها از خشونت‌ها خسته شده اند و باید خواست‌ها و حقوق اساسی آنان در روند صلح افغانستان منعکس شود.

وی بر نقش سازمان ملل در روند صلح افغانستان تاکید کرد و گفت که صلح در افغانستان باعث صلح و ثبات در منطقه و جهان خواهد شد.

این درحالی است که امریا میخواهد روند صلح افغانستان را سرعت ببخشد و از همین لحاظ نشست ترکیه را به همکاری سازمان ملل راه اندازی کرده است.

اما طرف‌های تاکید میکنند که روند صلح افغانستان باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها صورت گیرد.

اخبار ویژه

برنامه جهانی غذا: مجبوریم کمک غذایی به دو میلیون افغان نیازمند را قطع کنیم

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۱۴, ۱۴۰۲)

برنامه جهانی غذا می‌گوید به دلیل کاهش شدید بودجه، مجبور شده توزیع جیره غذایی را برای دو میلیون نفر دیگر در افغانستان در ماه روان قطع کند.

این سازمان در ماه‌های گذشته نیز به همین دلیل، پیوسته کمک غذایی به میلیون‌ها افراد نیازمند در افغانستان را کاهش داده است.

سخنگوی برنامه جهانی غذا گفته است عملیات کمک این سازمان در افغانستان با یک میلیارد دالر کسری بودجه مواجه است.

با کاهش بیشتر بودجه، اکنون این نهاد کمک‌رسان، کمک غذایی خود به ده میلیون افغان را متوقف کرده است.

سازمان ملل، عدم تمایل کشورهای تمویل کننده برای کمک به افغانستان، محدودیت‌ها بر کار وتحصیل دختران و زنان خوانده شده و ظاهراً دلیل دخالت امارت اسلامی در کمک‌های بشری را از دلایل دیگر قطع این کمک‌ها عنوان کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

قوماندان گروه واگنر در سقوط طیاره جان باخت

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲, ۱۴۰۲)

جت شخصی متعلق به «پریگوژین» قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در نزدیکی مسکو سقوط کرد.

به نقل از خبرگزاری تاس، شامگاه چهارشنبه، جت شخصی متعلق به پریگوژین، قوماندان واگنرها در نزدیکی مسکو سقوط کرد که در نتیجه آن، ۱۰ نفر جان باختند.

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای اداره منطقه‌ای زاپوروژیا گفت که افراد نزدیک به پریگوژین، مرگ او و دیمیتری اوتکین بنیانگذار گروه واگنر را تأیید کردند.

اداره هوانوردی ملکی روسیه اعلام کرد که پریگوژین، قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در فهرست مسافران طیاره‌ی شخصی بود که در شمال مسکو سقوط کرد.

وبسایت نظامی ریبار گزارش داد که اطلاعات درباره حضور قوماندانان واگنر در میان مسافران طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو هنوز تایید نشده است.

وبسایت روسی ریدووکا نوشته است که:«ممکن است پریگوژین فقط به دلایل امنیتی نام خود را به عنوان مسافر در طیاره ثبت کرده و سوار طیاره‌ی دیگری شده باشد.

وزارت وضعیت اضطراری روسیه اعلام کرد که اجساد 8 مسافر طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو پیدا شد.

برخی از رسانه‌های روسیه گزارش دادند که احتمالا یوگنی پریگوژین در یک طیاره‌ی دوم حضور دارد که در مسکو فرود آمده است.

مطابق با ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی، یک طیاره‌ی امبرائر متعلق به پریگوژین در ولایت تور و در ۱۵ کیلومتری میدان هوایی نظامی خوتیلوو سقوط کرده است.

گفته می‌شود که این طیاره حامل ۳ خدمه و ۷ مسافر بوده است.

در همین حال، شبکه بی‌بی‌سی مدعی شد رییس واگنرها در حادثه سقوط هواپیما جان باخته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

عمران خان، صدر اعظم پیشین پاکستان بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان روز شنبه عمران خان، صدر اعظم سابق این کشور را در خانه اش در شهر لاهور در شرق این کشور دستگیر کرد. این دومین بار است که رهبر مخالفان در سال جاری بازداشت می‌شود.

به گزارش اسوشیتدپرس، اوایل روز شنبه، محکمه خان را در یک قضیه اختفای دارایی مجرم شناخته و حکم حبس را صادر کرد که ممکن باعث منع فعالیت‌های سیاسی او شود. محکمه اسلام آباد پس از محکوم کردن عمران خان، حکم بازداشت را صادر و پولیس در لاهور به سرعت او را از خانه اش به پایتخت پاکستان منتقل کرد.

این یک ضربه تازه به تلاش خان برای بازگشت به قدرت است. از زمان برکناری وی از قدرت در یک رأی عدم اعتماد در پارلمان در اپریل ۲۰۲۰، خان با بیش از ۱۵۰ قضیه حقوقی، از جمله چندین مورد اتهام فساد، تروریزم و تحریک مردم به خشونت در اعتراضات مرگبار در ماه می مواجه شده است. طی این اعتراضات، حامیان خان به اموال دولتی و نظامی در سراسر کشور حمله کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!