Connect with us

رویداد های اخیر

حملات طالبان بر ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲۶, ۱۳۹۹)

مقام‌های محلی ولایت کندز امروز (دوشنبه ۲۶عقرب) درپی حمله طالبان بر ولسوالی دشت ارچی این ولایت بدست  طالبان سقوط کرد.

یوسف ایوبی، رییس شورای ولایتی این ولایت می‌گوید از شب گذشته تا صبح نبرد شدید در بازار ولسوالی جریان داشت و به دلیل نرسیدن نیروهای کمکی نیروهای امنیتی مستقر در دشت ار چی عقب نشینی کردند و ساعت ۹:۳۰ امروز طالبان مرکز این ولسوالی را تصرف کردند.

 او  در مورد تلفات وارد شده چیزی نمی‌گوید.

از سوی دیگر مقام‌های امنیتی سقوط ولسوالی دشت ارچی را نمی‌پزیرند و می‌گویند نبرد در اطراف ساختمان فرماندهی پولیس وساختمان ولسوالی جریان دارد.

عصمت‌الله مرادی، سخنگوی والی کندز می‌گوید حمله طالبان از شب گذشته تاکنون در مرکز ولسوالی دشت ار چی جریان دارد و در نبردها ۸ طالب و۳ سرباز ارتش کشته شدند و۱۳ طالب و ۸ نیروی دولتی زخم برداشتند.

به گفته آقای مرادی حمله طالبان با مقاومت شدید نظامیان روبرو شده است و حمایت هوایی و نیروهای کمکی به محل رسیده و نبرد در باز این ولسوالی جریان دارد.

درهمین وزارت دفاع گفته است که کماندوهای تازه نفس به ولسوالی دشت ارچی کندز رسیدند و در مرکز ولسوالی به گونه گسترده حضور دارند.

این وزارت افزوده است که جنگ به گونه‌ی پراکنده در برخی ساحات دورتر در اطراف مرکز ولسوالی ادامه دارد و به زودی این بخش‌ها از وجود طالبان پاکسازی خواهد شد و‌ وضعیت به حالت عادی برخواهد گشت.

طالبان مسوولیت حملات را بر عهده گرفته اند.

Advertisement

رویداد های اخیر

IEA will be balanced in its politics and relations with all countries: Muttaqi

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

The foreign minister says the Islamic Emirate’s relations with all the neighboring countries and the region are going well, but the country’s relations with Western countries have some problems.

In an interview with an Arabic TV channel, Amir Khan Muttaqi said currently the embassies of neighboring countries and the region are open in Kabul, and the diplomats of the IEA are accepted in many countries.

“Currently, the embassies of neighboring countries and the region such as China, Uzbekistan, Turkmenistan, Iran, Pakistan, Kazakhstan and Russia are open in Kabul,” said Muttaqi.

“Also, India, Turkey, United Arab Emirates and Qatar have diplomatic activities, and in addition, the diplomats of the Islamic Emirate are accepted and active in many of these countries. It should be said that Afghanistan has no problems in its relations with neighboring countries and the region, and we only have problems in relations with Western countries,” he added.

Muttaqi criticized America’s interference in Afghanistan’s internal affairs, which is against the Doha Agreement, but he emphasized that their meetings continue to help improve relations with the US and progress has been made.

“At the moment, we have relations with the United States, our meetings continue and various and important issues are discussed, and we have many good developments with them,” he said.

He meanwhile emphasized that IEA is in favor of good relations and positive interactions with the international community, but the world should not set preconditions for interaction with the Islamic Emirate.

Continue Reading

رویداد های اخیر

لوی درستیز قوای مسلح: شمار اردوی ملی را تا ختم سال ۱۴۰۲ به دوصد هزار می‌رسانیم

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع امارت اسلامی می‌گوید که در نظر دارد تا در سال روان خورشیدی شمار اردوی ملی کشور را از مرز ۱۵۰ هزار به ۱۷۰ الی ۲۰۰ هزار نیرو افزایش دهد.

فصیح‌الدین فطرت، لوی درستیز قوای مسلح، در یک مصاحبه گفته است که تمامی تجهیزات باقیمانده از حکومت پیشین در اختیار امارت اسلامی است و وزارت دفاع نیز آماده مبارزه با هرگونه خطر احتمالی می‌باشد.

آقای فطرت در مورد افزایش تعداد نیروها گفته است: «ان‌شاء‌الله با همین تعداد هم ما می‌توانیم که از تمام سرزمین افغانستان حفاظت و حراست بکنیم اما به تعداد نیروهای دیگری هم ضرورت است و ما این تصمیم را داریم که از این تعداد بیش‌تر شود.»

آقای فطرت افزود: «و ان‌شاء‌الله در همین سال پیش‌رو تصمیم داریم که تعداد نیروها را از ۱۵۰ هزار تا ۱۷۰ هزار برسانیم و آهسته آهسته تا ۲۰۰ هزار برسانیم.»

از سویی هم، این مقام ارشد دفاعی کشور نیز تصریح کرده که گزارش‌های مبنی بر شکل‌گیری گروه‌های مخالف برای ایستادگی در برابر نظام فعلی افغانستان در بیرون از کشور در حد یک «رویا» است.

آقای فطرت تأکید کرده که کشورهای بیرونی حضور داعش در افغانستان را بزرگ نمایی می‌کنند در حالیکه این پدیده در کشور فعالیت جبهه‌یی ندارد و همواره سرکوب می‌شود.

او گفت: «اعمال تخریبی قسمی که در افغانستان صورت می‌گیرد در بسیاری کشورهای پیشرفته هم همچنین اعمال صورت می‌گیرد، اما باوجود آن امارت اسلامی کوشش‌ها و پلان‌های آنان را خنثی کرد و الحمدالله می‌بینید امنیت که امروز در افغانستان است شاید در واشنگتن نباشد.»

برعلاوه، آقای فطرت هم‌چنان از نقض حریم هوایی کشور توسط ایالات متحده امریکا انتقاد کرده است.

لوی درستیز قوای مسلح در این مورد گفت: «کوشش می‌کنیم که خود را به یک سطح برسانیم که فضای افغانستان هم اشغال‌اش ختم شود و در اختیار امارت اسلامی قرار گیرد.»

به گفته این مقام ارشد دفاعی کشور، در کنار دو فرقه نظامی در بگرام و بدخشان، هشت قول اردوی نظامی به شمول قول اردوی مرکزی در ولایت‌های کندهار، هلمند، پکتیا، لغمان، کندز و بلخ وجود دارد.

گفتنی است که آقای فطرت نیز خاطرنشان کرده که نظامیان حکومت پیشین نیز در چارچوب وزارت دفاع ملی وظیفه اجرا می‌کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی خطاب به اعضای سازمان شانگهای: افغانستان برضد هیچ کشور استفاده نخواهد شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۲)

امارت اسلامی در واکنش به نگرانی مشاوران امنیت ملی برخی کشورها در نشست اعضای شانگهای در هند می‌گوید که خاک افغانستان بر ضد هیچ کشور استفاده نخواهد شد و نباید کشورها از این رهگذر نگرانی داشته باشند.

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید تمامی جغرافیای افغانستان توسط نیروهای امنیتی به گونه خوب مدیریت می‌شود و نمیگذارند کسی مانع اخلال امنیت شود.

مشاور امنیت ملی روسیه در نشست شانگهای گفته است که وضعیت در افغانستان نه تنها متشنج است، بل خطراتی را برای امنیت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ایجاد کرده است.

هند دیروز (چهارشنبه ۹حمل) میزبان نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای عضو شانگهای بود. دراین نشست مشاور امنیت ملی روسیه گفته است که وضعیت در افغانستان نه تنها متشنج است، بلکه به عنوان یک بحران طولانی مدت، تهدیدات و خطرات عمده برای امنیت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ایجاد کرده است.

نیکلای پاتروشف، مشاور امنیت ملی روسیه گفته است: «نظارت دقیق اوضاع در افغانستان مهم است، زیرا وضعیت در این کشور ناپایدار است و با وجود ادامه حاکمیت طالبان (امارت اسلامی افغانستان) بر این کشور این وضعیت ادامه داشته است افغانستان تهدیدها و خطرات بزرگی برای امنیت کشورهای عضو این سازمان به ویژه از ناحیه تروریزم، قاچاق غیرقانونی اسلحه و مواد مخدر، مهاجرت‌های غیرقانونی ایجاد کرده است.»

اما امارت اسلامی این نگرانی‌ها را بجا نمی‌داند و می‌گوید که افغانستان هیچ تهدیدی برای کشورها نیست بل خاک افغانستان بر ضد کشورها استفاده نخواهد شد زیرا تمامی جغرافیای افغانستان توسط نیروهای امنیتی به گونه درست مدیریت میشود.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید:«ما این نگرانی‌ها را رد می‌کنیم و ما بارها گفته ایم که دیگر خاک افغانستان به ضد هیچ کشوری استفاده نمی‌شود و در قسمت داعش باید بگویم که داعش در حال نابود شدن است.»

به گفته آقای مجاهد داعش به شدت در افغانستان کوبیده شده است و داعش را تهدید خطاب کردن و یا هم نگرانی از حضور داعش حرف درست نیست و به دور از حقیقت میباشد.

مشاور امنیت ملی روسیه مسئولیت ایالات متحده امریکا و ائتلاف غربی را برای احیای اقتصاد افغانستان مهم خواند، اما در عین حال هشدار داده که حضور نظامی دوباره امریکا و ناتو به منطقه تحمل نخواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!