Connect with us

رویداد های اخیر

حمله بالای خانه سرپرست وزارت دفاع؛ ۸ تن کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۰)

شمار قربانیان حمله موتر بمب و گروهی از مهاجمان بر منزل بسم الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع ملی به هشت نفر افزایش پیدا کرده است.

مسوولان امنیتی می‌گویند که مهاجمان مسلح شب گذشته، نخست یک موتر مملو از مواد انفجاری را در ساحه شیرپور، ناحیه دهم شهر کابل انفجار دادند و سپس بالای خانه آقای محمد یورش بردند.

این رویداد ۲۰ نفر نیز زخم برداشته اند.

از سوی هم گواهان می گویند، مهاجمان وارد خانه عظیم محسنی و زلمی مجددی نمایندگان مردم بغلان و بدخشان در مجلس نیز شدند، و شماری را به گلوله بستند.

عبدالرازق صافی رییس عقیدتی و فرهنگی وزارت دفاع میگوید: “دشمن بسیار استخبارات قوی دارند، اکثر اوقات وزیر دفاع ناوقت تر به خانه می آمد؛ اما دیشب بخاطر جلسه وقت تر آمده بود”.

عبدالله، یکی از گواهان رویداد میگوید: “درموتر نشسته بودم که صدای انفجار شد، ۲۰ دقیقه بیهوش بودم”.

هرچند هدف اصلی این حمله، خانه سرپرست وزارت دفاع بوده است؛ اما درگیری بیشتر در خانه عظیم محسنی نماینده مردم بغلان در مجلس نمایندگان رخ داده است.

یاسین مظلوم‌یار یک گواه دیگر رویداد میگوید: “مهاجمان را برای چندین ساعت مصروف ساخته شدند و افراد غیرنظامی به جای مصوون انتقال داده  شدند”.

محمد عظیم مرادی گواه رویداد میگوید: “موج موتر بمب، بسیار شدید بود، و خسارات زیادی برجا گذاشت”.

اما این سرباز از ، یکی از مهاجمان را ازین جا از در درب ورودی از پا در می آورد، اما پسر کاکایش جان می بازد.

گل داد  سرباز خانه زلمی مجددی نماینده مردم بدخشان درمجلس که یکی از مهاجمان را حین ورود از پا در آورده است، میگوید: “بسیار مجهز بودند، واسکت های انتحاری بر تن داشتند”.

خسارات برجا مانده ازین حمله نیز بسیار گسترده است، ساختمان های تخریب شده و موترهای سوخته شدت حمله را نشان میدهند.

مسوولیت این حمله را طالبان بدوش گرفته و گفته است که این حمله آغاز عملیات‌های انتقام‎جویانه از هسته‌ها و مقام‌های حکومتی در واکنش به حمله‌های هوایی دولت است.

این نخستین و بزرگترین حمله گروهی طالبان از زمان اعلام خروج کامل نیروهای خارجی در کابل است.

رویداد های اخیر

برگشت نظام الدین قیصاری به کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

نظام الدین قیصاری، یکی از قوماندانان خیزش‌های مردمی حکومت پیشین در ولایت فاریاب، صبح امروز، یک‌شنبه، ۵ سرطان، در نتیجه تلاش‌های کمیسیون تماس باشخصیت ها دوباره به کشور برگشته است.

آقای قیصاری دلیل بازگشت‌اش را خدمت به وطن می‌گوید و از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که حکومت فراگیر که همه اقوام درآن سهم داشته باشند، شکل دهند.

این فرماندۀ پیشین می‌گوید که اگر امارت اسلامی خواسته باشد، حاضر است که در بدنۀ حکومت، به کشور و مردم خود خدمت کند.

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی از برگشت چهره‌های سیاسی حتا کسانی که مخالف امارت هم بودند، استقبال می‌کند.

به باور آگاهان افغانستان خانه مشترک همه است وبرگشت چهره‌های سیاسی ومتخصص می‌تواند زمینه ثبات دایمی و هم‌چنان رشد وشگوفایی افغانستان را فراهم کند.

Continue Reading

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تلاش زلزله‌زدگان ولسوالی گیان ولایت پکتیکا برای غذا و سرپناه

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

برخی از نجات یافته‌گان که چندین عضو خانوادۀ شان را یکجا از دست داده‌اند، از بی خانمانی و گرسنگی روایت های تلخی دارند.

سید بختاجان یکی از نجات یافته‌ها که در زلزلۀ مرگبار چهار عضو خانواده‌اش را به خاک سپرده است و درهمین حال، دو عضوی دیگر خانواده‌اش در شفاخانه بستری می‌باشند، می‌گوید که نجات یافته‌گان این حادثه المناک که زنده مانده‌اند، با بی خانمانی و گرسنگی روبرو هستند.

سید بختا دراین مورد گفته است: «اینجا جایی برای ما نیست، غذا نداریم، همه بیرون نشسته‌اند و سقفی بالای سرشان نیست».

درهمین حال، شماری از مقام های امارت اسلامی که به محل رویداد در ولسوالی گیان رفته‌اند می‌گویند که حدود ۹۰ درصد منازل مسکونی در این منطقه ویران شده است.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه گفته است: «تقریبا ۹۰ درصد خانه‌ها ویران شده‌اند، تنها تعداد کمی از آنها برای زندگی مناسب هستند، اکثر آنها قابل سکونت نیستند».

این درحالیست که جاده‌های ناهموار تلاش‌های امدادی را به گیان که با بحران انسانی دست و پنجه نرم می‌کند مختل کرده، اما چرخ بال‌های اردو می‌کوشند تا برای آسیب‌دیدگان کمک برسانند.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حواث طبیعی دراین مورد گفت: «بر اساس دستور رییس الوزرا جلسه‌ای تشکیل شد و بر اساس آن جلسه به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کمک کننده دستور داده‌ شد که در اسرع وقت به محل زلزله آمده و ازهمه امکانات خود برای نجات مردم استفاده کنند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!