Connect with us

رویداد های اخیر

حمله طالبان بر یک پایگاه نیروهای ارتش در کندز

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۳۹۹)

مقام‌های محلی ولایت کندز می‌گویند که در حمله طالبان در کندز ۱۲ نیروی ارتش بشمول سه پولیس جانباخته و۵ تن دیگر شان اسیر شده اند.

امرالدین ولی، عضو شورای ولایتی کندز می‌گوید که گروه طالبان ساعت ۱۰:۰۰ شب گذشته بالای یک پایگاه نیروهای ارتش در ساحه سرحوض واقع روستای چرخاب در شرق شهر کندز حمله کردند.

به گفته  آقای ولی بعداز چندین ساعت درگیری شدید این پایگاه سقوط ودرنتیجه ۱۰ نیروی ارتش جان باخته اند.

آقای ولی می‌افزاید در جریان درگیری ها تعداد نیروهای پولیس که به کمک این پایگاه درحرکت بودند مورد کمین طالبان قرار گرفته سه پولیس نیز جان باخته است.

بر بنیاد اطلاعات این عضو شورای ولایتی کندز به تعداد ۵ نیروی ارتش بشمول یک پولیس درین ساحه اسیر طالبان شدند.

پولیس کندز با تایید حمله در مورد تلفات چیزی نمی‌گوید و مسوولان ارتش در کندز به تماس‌ها پاسخ نمیدهند.

طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته اند.

رویداد های اخیر

نشست یک روزه برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها در بخش انرژی و آب برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۲۰اسد) یک نشست بزرگ را برای جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی در بخش انرژی و آب برگزار کرد.

در این نشست که از سوی وزارت انرژی و آب برگزار شده بود شماری زیادی از مقام‌های ارشد دولتی و شرکت‌های خصوصی شرکت داشتند.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزرا از سرمایه گذاران خواست که در بازسازی و خودکفایی افغانستان همکاری کنند. به گفته‌ای او تمام مسوولین امارت اسلامی تلاش دارند تا مشکلات کشور حل شود.

معاون اقتصادی ریس الوزرا می‌گوید که تمامی مسوولان امارت اسلامی تلاش میکنند تا مشکلات کشور را حل کنند و از سرمایه‌گذاران میخواهند که در بازسازی و خودکفایی افغانستان را همکاری کنند

ملا برادر می‌گوید که جلب سرمایه گذاری و هم چنان تامین امنیت پروژه‌ها از اولویت‌های امارت اسلامی است.

همچنان سرپرست وزارت انرژی وآب می‌گوید که در چهار دهه گذشته کار برای مدیریت آب‌ها و تولید انرژی در داخل کشور صورت نگرفت، اما آنان کار ساخت بیش از صد بند را آغاز کرده اند که پس از تکمیل این پروژه‌ها بیش از هزار میگاوات برق تولید خواهد شد.

در هیمن حال وزارت معادن و پترولیم می‌گوید عواید این اداره افزایش یافته است، شهاب الدین دلاور، سرپرست این وزارت می‌گوید که عواید این نهاد در سه ماه نخست سال مالی در حکومت گذشته ۶۸ میلیون افغانی بود، اما اکنون این عواید به بیش از ۴ میلیارد افغانی رسیده است.

آقای دلاور می‌افزاید که مسولان شرکت بیات پاور به آنان وعده داده است که ظرفیت تولید برق را در کشور چند برابر افزایش خواهند داد.

اعضای سکتور خصوصی هم ازآمادگی‌های شان برای سرمایه گذاری روی تولید انرژی برق سخن زدند.

با این همه به گفته‌ای آگاهان افغانستان ظرفیت‌های بزرگ تولید انرژی برق آفتابی، آبی و همچنان ذغال سنگ را نیز داراست و هرگاه همه این منابع مدیریت درست شود افغانستان یک کشور وارد کننده برق نه بل به کشور صادر کننده برق مبدل خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

خواست ۷۰ اقتصاددان بین‌المللی از جوبایدن برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

بیش از ۷۰ اقتصاددان و کارشناس، از جمله جوزف استیگلیتز، برنده جایزه نوبل، در نامه‌ای که روز چهارشنبه (۱۹اسد) به جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا ارسال شده است، از واشنگتن و سایر کشورها خواستند دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را آزاد کنند.

به نقل از خبرگزاری رویترز در این نامه آمده است که کشورهای خارجی باید حدود ۹ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را آزاد کنند تا اقتصاد این کشور بتواند فعالیت کند.

در بخشی از این نامه آمده است:” مردم افغانستان اگرچه حکومت کنونی را انتخاب نکرده‌اند اما مجبور به تحمل رنج مضاعف شده‌اند. به منظور کاهش بحران بشردوستانه و بهبودی اقتصاد افغانستان، از شما می‌خواهیم که به بانک مرکزی افغانستان اجازه دهید تا به ذخایر ارزی بین المللی خود دسترسی داشته باشد.”

نویسندگان این نامه از کشورهایی چون امریکا، هند، انگلیس و آلمان هستند.

پیش از این رویترز به نقل از سه منبع آگاه به گفتگوها میان نمایندگان امریکا و امارت اسلامی افغانستان گزارش داده بود که واشنگتن پیشنهادهایی برای آزادسازی چند میلیارد دالر از ذخایر مسدودشده بانک مرکزی افغانستان در امریکا را به یک صندوق امانی در کشور سوم داده است تا در مقابله با بحران اقتصادی افغانستان به مصرف برسد.

یک منبع امارت اسلامی به رویترز گفته که امارت اسلامی اصل گذاشتن این ذخایر ارزی در یک صندوق امانی را رد نکرده اما با پیشنهاد امریکا برای کنترل طرف سوم بر این صندوق مخالف است.

یک منبع امریکایی نیز گفته که واشنگتن در حال مذاکره با سوئیس و سایر طرف‌ها در مورد ایجاد مکانیزمی از جمله یک صندوق امانی است که پرداخت‌های آن با کمک یک هیات بین‌المللی تعیین ‌شود.

پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، امریکا ادعا کرد که به دلیل نقض توافق دوحه از سوی امارت اسلامی و تصرف کابل؛ امارت اسلامی را مورد تحریم قرار می‌دهد و دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را در امریکا به خاطر عدم استفاده امارت اسلامی مسدود می‌کند.

پیش از این امارت اسلامی بارها خواستار رهایی این دارایی‌ها شده‌اند؛ اما امریکا تا هنوز به این خواسته پاسخ مثبت نداده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شرکت انکشاف ملی: کار ۶۹۲ پروژه به ارزش بیش از صد میلیارد افغانی را آغاز کرده ایم

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۴۰۱)

مسئولان شرکت انکشاف ملی در برنامه حساب‌دهی دولت به ملت گفته اند که کار ۶۹۲ پروژه به ارزش ۱۱۲ میلیارد افغانی را در کشورآغاز کرده اند.

به گفته مسدولان این شرکت پس از روی کار آمدن امارت اسلامی کار ۵۵ پروژه  ساختمانی  تکمیل شده و ۲۶ پروژه دیگر به بهره برداری سپرده شده است.

عبدالولی عادل، معاون مالی و اداری شرکت انکشاف ملی امروز (چهارشنبه، ۱۹ اسد) گفت که شرکت انکشاف ملی در چهار سکتور از جمله مدیریت منابع آبی، زراعت، ساختمان و تولیدات فعالیت داشته است.

به گفته مسئولان این شرکت، کار پروژه های قوش تیپه ۴ اعشاریه ۴۷ فیصد، دریاچه نمک آب تخار ۵۰ فیصد، کانال آب ترک و خوشک ۶۹ فیصد، کانال آبیاری بند مچلغو ۲۳ فیصد و آب گردان فراه هم ۷۳ در صد پیش رفته است.

این شرکت همچنان در حدود یک میلیارد و دو صد میلیون افغانی را از بابت مقروضیت شرکت های قرار دادی همکار را پرداخت کرده است.

همزمان با این اداره ملی استندرد گفته است که در یک سال گذشته دو میلیارد افغانی عواید داشته اند و تلاش های این اداره برای کنترول جدی مواد نفتی وخوراکی ادامه دارد.

پیشتر  وزارت های انرژی و آب، کار و امور اجتماعی، معادن، زراعت ومالداری، اداره خط آهن و شرکت برشنا فعالیت‌ها و دست آورد هایشان را با مردم شریک ساخته اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!