Connect with us

رویداد های اخیر

حکمتیار: امریکا درپی توافق دیگر با امارت اسلامی است

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی می‌گوید که امریکا مذاکرات مهمی را در سطح مقام‌های بلند امنیتی و استخباراتی با امارت اسلامی آغاز کرده و این مذاکرات پیشرفت‌هایی را هم به‌دنبال داشته است.

حکمتیار تأکید دارد که بخشی از این مذاکرات در پاکستان صورت گرفته و مرحله مهم آن در دوحه به پیش می‌رود.

آقای حکمتیار می‌افزاید مذاکرات میان کابل و واشنگتن پیشرفت‌هایی را هم به‌دنبال داشته و محدود‌شدن حملات طیاره‌های بی‌پیلوت امریکا در افغانستان، چاپ بانکنوت‌های جدید افغانی و افزایش کمک‌های نقدی هفته‌وار از سوی امریکا به کابل ممکن جزء توافق‌ها میان دو طرف باشد.

آقای حکمتیار می‌گوید: «امریکا سلسله جدید مذاکرات با طالبان را آغاز کرده است آنهم در سطح هیئت‌های بلند پایه و مسوولان بخش‌های امنیتی و استخباراتی. در کنار آن امریکا اقداماتی را داشته که نشان می‌دهد درپی توافق و تفاهم با طالبان بوده و می‌خواهد مثل مذاکرات و توافق گذشته دوحه، مذاکرات و یا معاهده دیگر با طالبان داشته باشد.»

رهبر حزب اسلامی اما تأکید دارد که مذاکرات میان کابل و واشنگتن در حالت ابهام به پیش می‌رود و این وضعیت کشورهای منطقه به‌خصوص چین و روسیه را نگران کرده است.

آقای حکمتیار افزود: «همه کشورها از انکشافات مذاکرات اخیر میان کابل و واشنگتن تشویش دارند و به این نتیجه رسیده‌اند که شاید در افغانستان کارهایی برضد منافع آن‌ها صورت بگیرد. عدم افشای این توافق‌ها و سکوت کامل کابل به این تشویش‌ها افزوده است.»

رهبر حزب اسلامی خاطرنشان کرده است که اگر توافقات میان کابل و واشنگتن همگانی نشود ممکن افغانستان درگیر رقابت‌های منطقه‌ای گردد که این وضعیت افغانستان را به اوکراین دیگر مبدل خواهد ساخت.

آقای حکمتیار گفت: «اگر ما افغان‌ها با قضایای کشور مسوولانه برخورد نکنیم، در نتیجۀ سهل انگاری‌های ما کابل در جنگ رقابتی کشورهای بزرگ در کنار یک جهت و علیه جهت دیگر قرار گیرد افغانستان به اوکراین دیگری تبدیل خواهد شد.»

گفتنی است که امارت اسلامی تاکنون در مورد این اظهارات آقای حکمتیار اظهار نظر نکرده است.

رویداد های اخیر

بیش از ۵ هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج شدند

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان اعلام‌ کرده که بیش از ۵ هزار پناهجوی افغان از پاکستان و ایران اخراج شده‌اند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای امروز (شنبه، ۲۶ جوزا) گفته است که ۴ هزار و۸۸۱ مهاجر از ایران و ۷۷۵ پناهجو از پاکستان طی دو روز گذشته اخراج شده‌اند.

براساس خبرنامه، این مهاجران به روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته از طریق مرزهای تورخم در ولایت ننگرهار و سپین‌بولدک در ولایت کندهار به کشور بازگردانده شده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کابلوف: تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

Published

on

(Last Updated On: )

ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه برای افغانستان، گفته است که تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است.

کابلوف در گفتگو با خبرگزاری ریا نووستی گفته است که روسیه و اکثر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای با از سرگیری کار گروه تماس این سازمان و افغانستان موافق اند، اما مقامات تاجیکستانی در این مورد ملاحظاتی دارند.

او ابراز امیدواری کرده که تاجیکستان در مورد این موقف خود تجدید نظر کند.

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

احمد سید مراد زاده، هماهنگ کننده ملی تاجیکستان برای سازمان همکاری‌های شانگهای، افزوده است که کشورش مخالف از سرگیری فعالیت‌های گروه تماس سازمان همکاری‌های شانگهای و افغانستان نیست.

مرادزاده خاطر نشان کرده که افغانستان عضویت ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای را در سال ۲۰۱۲ به دست آورده بود، در حالی که توافق‌نامه‌ها برای ایجاد گروه تماس با مقامات این کشور در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۸ امضا شد.

وی افزوده است که تاجیکستان در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری‌های شانگهای پیشنهاد کرد که در این مرحله، یک گفتگوی تخصصی در باره مسایل افغانستان در فارمت سازمان همکاری‌های شانگهای راه اندازی شود.

مطالب مرتبط:

وزیر خارجه پاکستان خواستار احیای گروه تماس سازمان شانگهای برای افغانستان شد

 

وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای در مورد تقویت ثبات در افغانستان گفتگو کردند

Continue Reading

رویداد های اخیر

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران: اگر برنده شوم، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندم

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

Published

on

(Last Updated On: )

مسعود پزشکیان، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که در صورت برنده شدن در این انتخابات، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

او گفت: «نباید انکار کرد که تعداد زیادی از برادران افغان نقش موثری در اقتصاد ایران دارند یا در جنگ تحمیلی و … فدا کاری کرده اند ولی حضور آنها در ایران باید تنظیم شده و با انضباط باشد.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران همچنان گفته است که حکومت او برای پذیرش بخشی از مهاجران و یا پرداخت هزینه حضور آنها در ایران، وارد مذاکره با کشورهای اروپایی خواهد شد.

وی افزود: «غرب باید مسوولیت آنچه را که در افغانستان انجام داده و منجر به مهاجرت میلیون‌ها افغان شده است، بپذیرد. دلیلی ندارد که مردم ایران هزینه سیاست‌های غلط دیگران را بپردازند.»

انتخابات ریاست جمهوری ایران به تاریخ ۸ سرطان برگزار می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

معاون والی تهران: با مهاجران غیرقانونی مثل زمان جنگ مقابله می‌کنیم

 

یک مقام ایرانی: برای مهاجران غیرقانونی خدمات فراهم نمی‌کنیم، خارج شوند

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!