Connect with us

رویداد های اخیر

حکومت: طالبان ۱۳ میلیون افغان را از دستررسی به خدمات عامه محروم کرده اند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۴, ۱۴۰۰)

نادر نادری رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی میگوید که طالبان در هفته های پسین دست کم ۲۶۰ ساختمان حکومتی را در ۱۰۶ ولسوالی تخریب و یا به آتش کشیده اند.

آقای نادری امروز(پنج‌شنبه، ۲۴ سرطان) با نشر یافته های یک بررسی گفته است که طالبان در ساحات تحت تصرف شان ۱۳ میلیون افغان را از خدمات عامه محروم کرده، ۲۶۰ تعمیر دولتی را تخریب، ۵۰ هزار کارکن خدمات ملکی را متضرر ، کار ۱۱۲ پروژه انکشافی را متوقف و در ۳۵ ولسوالی ۵۰ در صد ادارات عامه افغانستان را غارت کرده اند.

از سوی هم طالبان برای سه ماه آتش بس، آزادی هفت هزار زندانی شان و بیرون شدن نام سران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل را شرط گذاشته اند.

آقای نادری گفته است که این شرط طالبان بیش از حد سنگین است و رهایی هفت هزار زندانی این گروه در گذشته، باعث افزایش خشونت ها شده است.

وی گفته است:” طالبان پیشنهاد سه ماه آتش‌بس کرده‌ اند اما در مقابل آن آزاد شدن ۷ هزار زندانی و خارج شدن نام رهبران خود از لیست سیاه ملل متحد را خواستار شده‌ اند.”

یافته‌های بررسی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری نشان می‌دهد:

  1. طالبان با تصرف ولسوالی‌ها در ۲۹ ولایت کشور ۲۶۰ ساختمان نهادهای عامه را در ۱۰۶ ولسوالی به وسیله حریق، انفجار ماین ویران کرده‌اند.
  2. غارت‌گری تجهیزات و اموال نهادهای عامه

در گزارش آمده است: “در ۸۲ ولسوالی میزان غارت تجهیزات ۱۰۰ درصد، در ۱۸ ولسوالی از ۷۰ تا ۹۰ درصد، در ۱۴ ولسوالی از ۵۰ تا ۶۰ درصد و در ۳۵ ولسوالی تا ۵۰ درصد گزارش شده است.”

  1. بی‌جا شدن هزارها کارکن خدمات عامه نزدیک به چهار هزار تن از کارکنان خدمات عامه، در نتیجهٔ تصرف ولسوالی‌ها از سوی طالبان متضرر شده و شمار زیادی از آن‌ها به خاطر وضعیت بد امنیتی و تهدیدات بلند علیه شان، از مناطق‌شان به مراکز ولایات متواری شده‌اند.
  2. محروم شدن میلیون شهروند از خدمات اساسی دولتی بیش‌تری از ۱۳ میلیون افغان از خدمات اساسی دولتی و پروژه‌های انکشافی چون بازسازی شبکه‌های آب‌رسانی، سرک‌سازی، دیوارهای استنادی، اعمار مکاتب، پل‌سازی، حفر چاه‌ها، اعمار شفاخانه‌ها، اعمار سردخانه‌ها و دیگر پروژه‌ها محروم شده‌اند.
  3. بی‌سرنوشتی ۵۰هزار کن خدمات ملکی

بر اساس گزارش: “بیش‌تر از ۵۰ هزار کارکن خدمات ملکی در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند و نمی‌توانند به وظایف‌شان حاضر شوند.”

  1. تنها در ولسوالی‌های زیر تصرف طالبان در ولایت تخار، ۱۱۲ پروژۀ انکشافی که برای سال روان برنامه‌ریزی شده بود، هم اکنون کاملاً متوقف شده است.
  2. وضع قیود و محدودیت ها بر زنانی که خدمات صحی ارایه می کنند

در گزارش آمده است: “طالبان در شمار کمی از ولسوالی‌های زیر تصرف‌شان کارکنان زن را که در بخش خدمات‌رسانی صحت کار می‌کنند تنها با قید پوشش حجاب و داشتن محرم شرعی، در مسیر رفت و برگشت، اجازۀ فعالیت داده‌ اند.”

  1. در ولسوالی‌های زیر تصرف طالبان در ولایت پکتیا نیز فقط به زنانی که در بخش نسایی ولادی کار می‌کنند، با قید پوشش حجاب و داشتن محرم شر عی در مسیر رفت و برگشت، اجازه فعالیت داده شده است.
  2. حمله و صدمه زدن به افراد و تاسیسات ملکی به اساس قوانین بین المللی بشر دوستانه جنایت جنگی پنداشته می‌شود. توقف جنگ و توافق سیاسی برای یک آینده مشترک برای تمام افغان‌ها راه جلو گیری از تداوم این جنایات است. تداوم جنگ افغان ها را بازنده میسازد. در صلح سرفرازی مردم ما نهفته است.

در همین حال طالبان با رد این گزارش گفته است که این گروه حد اقل توانسته است که در ساحات زیر تصرف خود «امنیت بهتر» تامین کند.

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!