Connect with us

رویداد های اخیر

حکومت: طالبان ۱۳ میلیون افغان را از دستررسی به خدمات عامه محروم کرده اند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۴, ۱۴۰۰)

نادر نادری رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی میگوید که طالبان در هفته های پسین دست کم ۲۶۰ ساختمان حکومتی را در ۱۰۶ ولسوالی تخریب و یا به آتش کشیده اند.

آقای نادری امروز(پنج‌شنبه، ۲۴ سرطان) با نشر یافته های یک بررسی گفته است که طالبان در ساحات تحت تصرف شان ۱۳ میلیون افغان را از خدمات عامه محروم کرده، ۲۶۰ تعمیر دولتی را تخریب، ۵۰ هزار کارکن خدمات ملکی را متضرر ، کار ۱۱۲ پروژه انکشافی را متوقف و در ۳۵ ولسوالی ۵۰ در صد ادارات عامه افغانستان را غارت کرده اند.

از سوی هم طالبان برای سه ماه آتش بس، آزادی هفت هزار زندانی شان و بیرون شدن نام سران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل را شرط گذاشته اند.

آقای نادری گفته است که این شرط طالبان بیش از حد سنگین است و رهایی هفت هزار زندانی این گروه در گذشته، باعث افزایش خشونت ها شده است.

وی گفته است:” طالبان پیشنهاد سه ماه آتش‌بس کرده‌ اند اما در مقابل آن آزاد شدن ۷ هزار زندانی و خارج شدن نام رهبران خود از لیست سیاه ملل متحد را خواستار شده‌ اند.”

یافته‌های بررسی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری نشان می‌دهد:

  1. طالبان با تصرف ولسوالی‌ها در ۲۹ ولایت کشور ۲۶۰ ساختمان نهادهای عامه را در ۱۰۶ ولسوالی به وسیله حریق، انفجار ماین ویران کرده‌اند.
  2. غارت‌گری تجهیزات و اموال نهادهای عامه

در گزارش آمده است: “در ۸۲ ولسوالی میزان غارت تجهیزات ۱۰۰ درصد، در ۱۸ ولسوالی از ۷۰ تا ۹۰ درصد، در ۱۴ ولسوالی از ۵۰ تا ۶۰ درصد و در ۳۵ ولسوالی تا ۵۰ درصد گزارش شده است.”

  1. بی‌جا شدن هزارها کارکن خدمات عامه نزدیک به چهار هزار تن از کارکنان خدمات عامه، در نتیجهٔ تصرف ولسوالی‌ها از سوی طالبان متضرر شده و شمار زیادی از آن‌ها به خاطر وضعیت بد امنیتی و تهدیدات بلند علیه شان، از مناطق‌شان به مراکز ولایات متواری شده‌اند.
  2. محروم شدن میلیون شهروند از خدمات اساسی دولتی بیش‌تری از ۱۳ میلیون افغان از خدمات اساسی دولتی و پروژه‌های انکشافی چون بازسازی شبکه‌های آب‌رسانی، سرک‌سازی، دیوارهای استنادی، اعمار مکاتب، پل‌سازی، حفر چاه‌ها، اعمار شفاخانه‌ها، اعمار سردخانه‌ها و دیگر پروژه‌ها محروم شده‌اند.
  3. بی‌سرنوشتی ۵۰هزار کن خدمات ملکی

بر اساس گزارش: “بیش‌تر از ۵۰ هزار کارکن خدمات ملکی در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند و نمی‌توانند به وظایف‌شان حاضر شوند.”

  1. تنها در ولسوالی‌های زیر تصرف طالبان در ولایت تخار، ۱۱۲ پروژۀ انکشافی که برای سال روان برنامه‌ریزی شده بود، هم اکنون کاملاً متوقف شده است.
  2. وضع قیود و محدودیت ها بر زنانی که خدمات صحی ارایه می کنند

در گزارش آمده است: “طالبان در شمار کمی از ولسوالی‌های زیر تصرف‌شان کارکنان زن را که در بخش خدمات‌رسانی صحت کار می‌کنند تنها با قید پوشش حجاب و داشتن محرم شرعی، در مسیر رفت و برگشت، اجازۀ فعالیت داده‌ اند.”

  1. در ولسوالی‌های زیر تصرف طالبان در ولایت پکتیا نیز فقط به زنانی که در بخش نسایی ولادی کار می‌کنند، با قید پوشش حجاب و داشتن محرم شر عی در مسیر رفت و برگشت، اجازه فعالیت داده شده است.
  2. حمله و صدمه زدن به افراد و تاسیسات ملکی به اساس قوانین بین المللی بشر دوستانه جنایت جنگی پنداشته می‌شود. توقف جنگ و توافق سیاسی برای یک آینده مشترک برای تمام افغان‌ها راه جلو گیری از تداوم این جنایات است. تداوم جنگ افغان ها را بازنده میسازد. در صلح سرفرازی مردم ما نهفته است.

در همین حال طالبان با رد این گزارش گفته است که این گروه حد اقل توانسته است که در ساحات زیر تصرف خود «امنیت بهتر» تامین کند.

رویداد های اخیر

رییس دفتر یوناما با سرپرست اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی در کابل دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۷, ۱۴۰۱)

رییس دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما در دیدار با غلام حیدر شهامت، سرپرست اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی، در کابل بر شمولیت زنان و دختران در آموزش‌های مسلکی تأکید کرده است.

در این دیدار، رزا اتونبایوا گفته است که آموزش‌های مسلکی برای پیشرفت اقتصادی افغانستان ضروری بوده و زنان و دختران باید شامل این آموزش‌ها شوند.

از سویی هم، آقای شهامت نیز ابراز کرده است که تعلیمات تخنیکی و مسلکی برای فقرزدایی و رشد اقتصاد کشور تاثیرگذار می‌باشد.

او گفت: «اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی ۳۸۳ مرکز انستتیوت و لیسه در سراسر افغانستان دارد که در ۲۵۰ ولسوالی فعالیت می‌کند و ۶۸۵۰ نفر تشکیل دارد.»

در همین حال، برخی از آگاهان می‌گویند که افغانستان نیاز به توسعه و ایجاد فرصت‌های شغلی برای همه به‌ویژه زنان و دختران دارد و تمامی نهادهای بین‌المللی نقش سازنده برای پیشرفت افغانستان ایفا می‌کنند.

در این نشست، رییس سازمان فرهنگی وعلمی سازمان ملل یا یونسکو نیز حضور داشت و بر امضای یک توافق‌‌نامه و ایجاد گروه کاری مشترک میان هردو نهاد تأکید کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

د افغانستان بانک ۱۷ میلیون دالر را لیلام می‌کند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۷, ۱۴۰۱)

د افغانستان بانک اعلام کرده است که روز چهارشنبه، ۱۹ دلو، ۱۷میلیون دالر را لیلام می‌کند.

این بانک امروز (دوشنبه، ۱۷ دلو) در اعلامیه‌ای از بانک‌ها، شرکت‌های خدمات پولی و صرافی‌های واجد شرایط خواسته است تا در این داوطلبی شرکت کنند.

در اعلامیه هم‌چنان آمده است که برند‌گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم روز لیلام، تصفیه کنند.

گفتنی است که یک دالر امریکایی امروز (۱۷ دلو) ۹۰ افغانی تبادله شده است.

این بانک روز گذشته نیز یک‌ بسته ۱۶ میلیون دالری را به‌منظور حفظ ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی لیلام کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ضمیر کابلوف: روسیه هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت خود در افغانستان ندارد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۷, ۱۴۰۱)

ضمیر کابلوف، نماینده خاص رییس‌جمهور پوتین و مدیر شعبه دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه (۱۷دلو) به تاس نیوز گفته است که روسیه هیچ برنامه‌ای برای بستن نمایندگی دیپلماتیک خود در کابل ندارد.

کابلوف در پاسخ به این سوال که آیا روسیه چنین برنامه هایی دارد یا خیر، گفت:«چنین فکری حتی خطور نکرده است».

پیش از این شبکه تلویزیونی العربیه گزارش داده بود که مقامات چند کشور عربی و غربی به دلایل امنیتی تصمیم به بستن نمایندگی‌های دیپلماتیک خود در کابل گرفته اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!