Connect with us

رویداد های اخیر

حکومت: طالبان ۱۳ میلیون افغان را از دستررسی به خدمات عامه محروم کرده اند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۴, ۱۴۰۰)

نادر نادری رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی میگوید که طالبان در هفته های پسین دست کم ۲۶۰ ساختمان حکومتی را در ۱۰۶ ولسوالی تخریب و یا به آتش کشیده اند.

آقای نادری امروز(پنج‌شنبه، ۲۴ سرطان) با نشر یافته های یک بررسی گفته است که طالبان در ساحات تحت تصرف شان ۱۳ میلیون افغان را از خدمات عامه محروم کرده، ۲۶۰ تعمیر دولتی را تخریب، ۵۰ هزار کارکن خدمات ملکی را متضرر ، کار ۱۱۲ پروژه انکشافی را متوقف و در ۳۵ ولسوالی ۵۰ در صد ادارات عامه افغانستان را غارت کرده اند.

از سوی هم طالبان برای سه ماه آتش بس، آزادی هفت هزار زندانی شان و بیرون شدن نام سران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل را شرط گذاشته اند.

آقای نادری گفته است که این شرط طالبان بیش از حد سنگین است و رهایی هفت هزار زندانی این گروه در گذشته، باعث افزایش خشونت ها شده است.

وی گفته است:” طالبان پیشنهاد سه ماه آتش‌بس کرده‌ اند اما در مقابل آن آزاد شدن ۷ هزار زندانی و خارج شدن نام رهبران خود از لیست سیاه ملل متحد را خواستار شده‌ اند.”

یافته‌های بررسی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری نشان می‌دهد:

  1. طالبان با تصرف ولسوالی‌ها در ۲۹ ولایت کشور ۲۶۰ ساختمان نهادهای عامه را در ۱۰۶ ولسوالی به وسیله حریق، انفجار ماین ویران کرده‌اند.
  2. غارت‌گری تجهیزات و اموال نهادهای عامه

در گزارش آمده است: “در ۸۲ ولسوالی میزان غارت تجهیزات ۱۰۰ درصد، در ۱۸ ولسوالی از ۷۰ تا ۹۰ درصد، در ۱۴ ولسوالی از ۵۰ تا ۶۰ درصد و در ۳۵ ولسوالی تا ۵۰ درصد گزارش شده است.”

  1. بی‌جا شدن هزارها کارکن خدمات عامه نزدیک به چهار هزار تن از کارکنان خدمات عامه، در نتیجهٔ تصرف ولسوالی‌ها از سوی طالبان متضرر شده و شمار زیادی از آن‌ها به خاطر وضعیت بد امنیتی و تهدیدات بلند علیه شان، از مناطق‌شان به مراکز ولایات متواری شده‌اند.
  2. محروم شدن میلیون شهروند از خدمات اساسی دولتی بیش‌تری از ۱۳ میلیون افغان از خدمات اساسی دولتی و پروژه‌های انکشافی چون بازسازی شبکه‌های آب‌رسانی، سرک‌سازی، دیوارهای استنادی، اعمار مکاتب، پل‌سازی، حفر چاه‌ها، اعمار شفاخانه‌ها، اعمار سردخانه‌ها و دیگر پروژه‌ها محروم شده‌اند.
  3. بی‌سرنوشتی ۵۰هزار کن خدمات ملکی

بر اساس گزارش: “بیش‌تر از ۵۰ هزار کارکن خدمات ملکی در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند و نمی‌توانند به وظایف‌شان حاضر شوند.”

  1. تنها در ولسوالی‌های زیر تصرف طالبان در ولایت تخار، ۱۱۲ پروژۀ انکشافی که برای سال روان برنامه‌ریزی شده بود، هم اکنون کاملاً متوقف شده است.
  2. وضع قیود و محدودیت ها بر زنانی که خدمات صحی ارایه می کنند

در گزارش آمده است: “طالبان در شمار کمی از ولسوالی‌های زیر تصرف‌شان کارکنان زن را که در بخش خدمات‌رسانی صحت کار می‌کنند تنها با قید پوشش حجاب و داشتن محرم شرعی، در مسیر رفت و برگشت، اجازۀ فعالیت داده‌ اند.”

  1. در ولسوالی‌های زیر تصرف طالبان در ولایت پکتیا نیز فقط به زنانی که در بخش نسایی ولادی کار می‌کنند، با قید پوشش حجاب و داشتن محرم شر عی در مسیر رفت و برگشت، اجازه فعالیت داده شده است.
  2. حمله و صدمه زدن به افراد و تاسیسات ملکی به اساس قوانین بین المللی بشر دوستانه جنایت جنگی پنداشته می‌شود. توقف جنگ و توافق سیاسی برای یک آینده مشترک برای تمام افغان‌ها راه جلو گیری از تداوم این جنایات است. تداوم جنگ افغان ها را بازنده میسازد. در صلح سرفرازی مردم ما نهفته است.

در همین حال طالبان با رد این گزارش گفته است که این گروه حد اقل توانسته است که در ساحات زیر تصرف خود «امنیت بهتر» تامین کند.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رونمایی از یاقوت ۵هزار قیراطی افغانستان در دبی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

یاقوت کمیاب ۵هزار قیراطی افغانستان دریک نمایشگاه در دبی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش نشنل نیوز، این یاقوت حدود یک کیلوگرم وزن دارد و بزرگتر از کف دست میباشد.

به نقل از این منبع، دلیل رنگ بنفش و اندازه آن به عنوان یاقوت کمیاب شناخته شده است.

این یاقوت در قریه‌ی حیدرآباد هم مرز با ایران و افغانستان کشف شده و صاحب آن گفته که امیدوار است این کشف غیرمترقبه بتواند به تغییر بخت برای ساکنان قریه بدون دسترسی به مکاتب، شفاخانه یا حتی برق کمک کند.

گفته می‌شود که ارزش این سنگ تراش نخورده در بازار نزدیک به ۱۰ میلیون دالر میرسد.

لابراتوار بین‌المللی آزمایش جواهرات در جیپور، ایالت راجستان هند وزن و کیفیت این یاقوت را تایید کرده است.

آزاد رخستی، یک از جواهر شناسان که در مراسم رونمای نیز حضور داشت، همچنان سایز و وزن این یاقوت را تایید کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!