Connect with us

رویداد های اخیر

حیف‌ومیل شدن پول بودجه اختصاصی مبارزه با کرونا در پروان

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۳۹۹)

سندهای که به آریانانیوز رسیده است نشان می‌دهد که بیشتر از یک میلیون افغانی بودجه اختصاصی مبارزه با کرونا در پروان حیف و میل شده است.

این سندها نشان می‌دهد که ۹ قلم اجناس بهداشتی حتی به قیمت‌های دو برابر در مقایسه به بازار خریداری شده است.

هر چند والی ورییس صحت پروان حیف‌ومیل پول‌ها را رد می‌کنند، اما دادستانی کل کشور از بررسی پول‌های حیف‌ومیل شده خبر می‌دهد.

چنانکه پودر کلورین کیلوگرام ۴۰۵ افغانی خریداری شده در حالیکه بررسی‌ها نشان می‌دهند که قیمت یک کیلوگرام ۳۵۰ افغانی بوده است.

در خرید ۲ هزار و ۳۸۰ قطی دست‌کش ۴۰۰ و ۳۳ هزار ۱۶۰ افغانی تفاوت دیده می‌شود. 

و در خرید لباس محافظتی نیز تفاوت ۳۰۷ هزار و ۶۲۹ افغانی وجود دارد.

در قیمت مایع دست‌شویی نیز تفاوت دو برابر است در بهای خرید چپرکت، امپول ویتامین دی، موزه پلاستیکی، ابزار آزمایش سنج حرات بدن افراد و ماسک طبی تفاوت بالای وجود دارد.

مجموع تفاوت پولی یک میلیون ۱۳۷ هزار و ۹۴ افغانی شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل کشور می‌گوید که:”موضوع حیف‌ومیل در بودجه حیف‌ومیل بودجه اختصاصی در بخش مبارزه با ویروس کرونا در ولایات لوگر، خوست، پروان، بغلان، قندز، بامیان و دایکندی غرض تحقیقات و بررسی از جانب اداره بازرس با دادستانی مواصلت ورزیده و تحت بررسی قرار دارد.”

بربنیاد رهنمود اقدامات تدارکاتی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور؛ والیان ولایت‌ها صلاحیت منظوری الی پنج میلیون افغانی خرید پرچون را دارند، اما والی برحال ولایت پروان منظوری قرارداد بیشتر از هشت میلیون افغانی را برای خرید سه قلم مواد خوراکی داده است.

در خرید مواد خوراکی نیز تفاوت‌های وجود چنانکه یک سیر لوبیا به قیمت ۹۵۰ افغانی خریداری شده در حالیکه در بازار حدود ۸۴۰ افغانی بوده است و در خرید یک هزار سیر آن یک۱۰۰ و ۱۰ هزار افغانی تفاوت بوده است. در کنار این، در خرید آرد ۴۰۰ هزار افغانی و در خرید روغ مایع ۱۴۰هزار افغانی تفاوت نسبت به بهای این مواد در بازارا، دیده می‌شود.

فضل الدین عیار، والی ولایت پروان می‌گوید که:”ما در بخش بودجه کرونا هیات تعین کرده بودیم که به رهبری معاون ولایت، جامعه مدنی میتواند این موضوع را بررسی کند. ما به تمام نهادها پاسخگو هستیم.”

ناصر تیموری، پژوهشگر نهاد دیدبان شفافیت افغانستان می‌گوید که:”به دلیل نبود نهادهای نظارتگر پول ملی به هدر رفته است.”

به اتهام فساد در مصرف بودجه کرونا والی برحال پروان، رییس صحت، مسوول فارمسی ، مدیر تهیه و تدارکات ، مدیر حواله جات مستوفیت، سر طبیب شفاخانه ولایتی و چندین تن دیگر به دادستانی کل کشور معرفی شده اند.

تنها مسوولان ولایت پروان نیستند که از متهم به حیف‌ومیل پولی‌های کرونا شده اند بل والیان و مسولین چندین ولایت دیگر نیز متهم به حیف و میل هستند.

رویداد های اخیر

دو هزار هکتار زمین درهرات از مواد مخدر پاکسازی شده است

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی درهرات می‌گویند که طی ماه‌های اخیر حدود دو هزار هکتار زمین از وجود کشت مواد مخدر دراین ولایت پاکسازی شده است.

مسوولان محلی در هرات که به بهانه تجلیل از روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گردهم آمدند از مبارزه جدی با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر اطمینان دادند.

آنان هم‌چنان تاکید کردند که روند تداوی معتادان به مواد مخدر در این ولایت جریان دارد.

حیات الله روحانی، مدیر مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه هرات گفت: «آنگونه که تجربه نشان داده است تا اینکه مواد فروشان را دستگیر نکنیم، تعداد معتادان کم نمی شود، ما تقریبا ۲۵۰ عملیات انجام داده‌ایم که تعداد زیاد از مواد فروشان را بازداشت کرده‌ایم و دوسیه‌های شان را به نهادهای عدلی وقضایی فرستاده‌ایم».

در همین حال، داکترسید محمد سادات، مدیرعمومی کاهش تقاضای مواد مخدر ریاست صحت عامه هرات گفت که کار اساسی و بنیادی که امارت اسلامی قرار است انجام بدهد این است که مسئله اعتیاد و شفاخانه ترک اعتیاد را “از حالت پروژه‌ای بیرون کند و وارد سیستم صحت افغانستان بسازد.”

بر اساس آمارهای که همواره از سوی نهادهای مربوطه ارائه می‌شود تقریبا هفتاد هزار معتاد به مواد مخدر در هرات وجود دارد که تعدادی از این افراد شب‌ها و روزها را در کنار جاده‌ها و پارک‌های شهر سپری می کنند.

نذیراحمد، معتاد به مواد مخدر گفت: «این ها زن و بچه دارند، هیچ کس نیست که خانواده نداشته باشد، اما همه این‌ها از روی بیکاری است، من خودم دوازده سال درس خواندم، اما نگاه کنید که مجبور شدم و در کنار خیابان هستم».

رضا، معتاد به مواد مخدر گفت: «به وضعیت ما هیچ کس رسیدگی نمی کند، ما چه کار کنیم، ما را زندانی ساختند و دوباره آزاد شدیم، اما با این وضعیت گرسنگی چه کار کنیم».

با این حال، آگاهان به این باور اند که فقر، بیکاری و دسترسی آسان معتادان به مواد مخدر سبب شده است تا روزانه بر آمار این افراد اضافه شود، و این وضعیت باعث افزایش جرم های جنایی در جامعه می شود.

محمد ابراهیم مصئون، استاد پوهنتون گفت: «باید یک میکانیزم درست سنجیده شود تا حکومت‌ها با نهادهای مختلف داخلی و نهادهای مختلف بین‌المللی ساختاری را ایجاد کنند که بتوانند جلو هرنوع رفتاری که با مواد مخدر می تواند مرتبط باشد جلوگیری کنند».

نیروهای مبارزه با مواد مخدر می‌گویند که طی ده ماه گذشته بیش از دوصد تن به ارتباط فروش وقاچاق مواد مخدر بازداشت شدند که بیش از یک هزار کیلوگرام مواد مخدر از نزد شان بدست آمده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جمعیت هلال احمر برای زلزله‌زدگان ۱۰ میلیون افغانی تخصیص داده است

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

جمعیت هلال احمر افغانی برای آسیب‌دیدگان زلزله در ولایت‌های خوست و پکتیکا ۱۰ میلیون افغانی اختصاص داده است.

مسوولان این نهاد امروز دوشنبه، ۶ سرطان، در یک نشست خبری در کابل می‌گویند که برای هر خانوادۀ متضرر صد دالر امریکایی که معادل آن کم و بیش نه هزار افغانی می‌شود، توزیع خواهند کرد که در مجموع برای ده هزار خانواده کمک‌های نقدی صورت خواهد گرفت.

ملا نور الدین ترابی، معین هلال احمر افغانی دراین مورد گفته است:  «این پول‌های کمک شده با تیم‌های سروی به مناطق اعزام می‌شود و ما بنابر خواست مردم محل این کمک‌ها را نقدی برای شان توزیع می‎‌کنیم». 

هم‌چنان این نهاد در کنار کمک‌های نقدی، کمک‌های غیرنقدی از قبیل کمپل، خیمه و وسایل خانه و آشپزخانه نیز به آسیب‌دیدگان کمک کرده است.

درهمین حال، آسیب‌دیدگان در برخی از مناطق ولایت پکتیکا می‌گویند که هنوز برای آنان کمک نرسیده است.

مینا گل، یکی از آسیب‌دیدگان در ولایت پکتیکا می‌گوید: «جای برای زندگی نداریم، آب برای نوشیدن نیست و همه خانوادۀ ما در بیرون و در صحرا خشک زندگی میکنند». 

این درحالیست که جمعیت هلال احمر یکی از نهاد‌های است که می‌تواند کمک‌ها را مدیریت درست کند و یک هماهنگی میان نهاد‌های کمک کنندۀ داخلی و خارجی به وجود بیاورد. اما به گفته‌ای باشندگان محل، از اینکه روند کمک رسانی از یک منبع واحد مدیریت و رهبری نمی‌شود، کمک‌ها به برخی آسیب‌دیدگان نرسیده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان: کمک‌های بین المللی به زلزله زدگان افزایش یابد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

رامز الاکبروف، معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان از جامعه جهانی خواسته است که کمک‌های‌شان را به آسیب دیدگان زلزله در این کشور افزایش دهند.

آقای الاکبروف پس از سفر روز شنبه به ولایت زلزله زده پکتیکا در صفحه تویتر اش نگاشته است که مردم در مشقت شدید قرار دارند.

سازمان ملل و شرکای آن درخواست اضطراری سه ماهه را برای مقابله با خسارات این زلزله ترتیب داده اند.

هدف از این برنامه افزایش و تسریع کمک بشری به بیش از سه صد وپنجاه هزار تن در ولایت های  پکتیکا و خوست است.

بیش از یک هزار تن بر اثر زلزله در شرق کشور کشته و حدود دو هزار تن دیگر زخمی شده اند.

طبق آمار سازمان ملل، ۲۳۵ کشته و ۶۰۰ زخمی تنها در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا ثبت شده است.

آقای الاکبروف گفته است که در کنار مواد غذایی، سرپناه و بازسازی خانه ها، مردم به ترمیم پایپ‌های آب، فعالیت‌های پیشگیرانه کولرا، اعاده مخابرات، دسترسی به جاده و وسیله امرار معاش نیاز دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!