Connect with us

رویداد های اخیر

خبرنگاران بدون مرز: وضعیت مطبوعات در افغانستان فاجعه بار است

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

سازمان گزارشگران بدون مرز امروز (دوشنبه، ۱۳ ثور)  به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفته که وضعیت مطبوعات در افغانستان فاجعه بار است.

روز جهانی آزادی مطبوعات در حالی در افغانستان فرا میرسد که سال گذشته خونین ترین سال برای ژورنالیستان افغان بوده است.

به اساس گزارش‌ها در سال گذشته یما سیاوش، مجری پیشین برنامه‌های سیاسی طلوع نیوز، الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی ، رحمت الله نیکزاد، رییس اتحادیه خبرنگاران غزنی، بسم الله عادل ایماق، مسوول رادیو صدای غور، مرسل وحیدی، کارمند رسانه‌ی، سعدیه سادات، کارمند رسانه‌ی، طاهر خان، ملاله میوند، مجری تلویزون انعکاس در ننگرهار، میر واحد شاه ضمیر امیری، خبرنگار، شفیق ذبیح و احمد خان نوید، کارمند رسانه‌ی کسانی استند که در جریان یک سال گذشته جان‌های شان را از دست داده اند که بیشتر آنان بر اثر حمله‌های هدفمند بوده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در یک اعلامیه گفته است که ” ۱۴ ماه پس از امضای توافقنامه امریکا و طالبان و هشت ماه بعد از آغاز گفتگوهای میان طالبان و حکومت وضعیت آزادی مطبوعات فاجعه بار است.”

این سازمان افزوده که ۲۰ ژورنالیست و کارمند رسانه‌‌ی در شش ماه گذشته در ترورهای هدفمند قربانی شده و هشت تن دیگر بمشول چهار زن زخم برداشته اند.

این سازمان افزوده که در این مدت ۳۰ تن دیگر اخطار مرگ دریافت کرده اند.

جامعه جهانی نیز در یک اعلامیه از ژورنالیستان افغان حمایت کرده و افزوده که خشونت‌ها در برابر آنان باید خاتمه یابد.

در این اعلامیه آمده است که ” به عنوان همکاران بین المللی افغانستان ما تعهد خود را از ژورنالیستان افغان و رسانه‌ها بار دیگر تکرار میکنیم. ما از ژورنالیستان افغان حمایت میکنیم از حقوق خود دفاع کنند از محدودیت‌ها در برابر کارشان مخالفت کنند.”

جامعه جهانی همچنان قتل‌های هدفمند ژورنالیستان و کارمندان رسانه‌ی را محکوم کرده اند.

سازمان ملل متحد نیز نگران ادامه خشونت‌ها در برابر خبرنگاران افغان است.

دیبورا لاینز، نماینده ویژه دبیر سازمان ملل متحد در افغانستان، در این باره گفت:” خطر و تهدید که در برابر رسانه‌های افغانستان است در حقیقت این خطر در برابر تمامی جوامع افغانستان است و باید جامعه ملی و بین الملی از آنان محافظت و حمایت کنند.”

در همین حال، سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور، در این باره گفت:” گروه طالبان با کشتار مردم و جامعه مدنی جز رسوایی شان چیزی بدست نمی آورند.”

بربنیاد آمارهای کمیته مصونیت خبرنگاران در جریان شش ماه گذشته ۶۹۶ کارمند رسانه‌ی مرد و بیش از ۳۰۰ خبرنگار زن در افغانستان به دلیل تهدیدهای امنیتی وظایف شان را ترک کرده و در کنار آن ۴۳ خبرنگار دیگر نیز کشور را ترک کرده اند.

نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران، در این باره گفت:” باید نهاد‌های امنیتی و حکومت در راستای رسیدگی‌های شان به پرونده‌های خبرنگاران بر ما اطلاعات شریک کنند که چی کردند و چگونه رسیدگی کردند که متاسفانه با ما شریک نمی کنند.”

 خبرنگاران افغان نگران وضعیت کنونی اند می گویند که با ادامه این وضعیت کار شان با دشوارهای بیشتر روبرو خواهد شد.

با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و افزایش خشونت‌ها شهروندان کشور به ویژه  جوامع رسانه یی را نگران کرده که مبادا با خروج کامل نیروهای امریکایی و سلطه دوباره طالبان دست آوردها در بخش آزادی بیان از دست برود.

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد: القاعده در چندین ولایت افغانستان فعالیت می‌کند

شورای امنیت گفته است که تی‌تی‌پی در مقیاس قابل توجهی در افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بین ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ عضو این گروه در افغانستان مستقر اند.

Published

on

(Last Updated On: )

کمیته تحریم‌های شورای امنیت ملل متحد در گزارش تازه‌ای تاکید کرده است که گروه‌های تروریستی، افغانستان را یک مکان امن می‌بینند و این منجر به گسترش تروریزم به کشورهای همسایه این کشور خواهد شد.

در این گزارش آمده است که در یک سال گذشته، گروه القاعده فعالیت‌های سازمانی و جذب نیرو را از سر گرفته و در پنج ولایت از جمله کابل و ننگرهار مراکز آموزشی ایجاد کرده است و خانه‌های امن دارند.

در این گزارش، تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) بزرگترین گروه تروریستی در افغانستان دانسته شده است.

شورای امنیت گفته است که تی‌تی‌پی در مقیاس قابل توجهی در افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بین ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ عضو این گروه در افغانستان مستقر اند.

اما امارت اسلامی این گزارش را بی اساس دانسته و آن را رد می‌کند.

حمدالله فطرت، معاون سخنگوی امارت اسلامی تاکید می‌کند که هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور ندارد و امارت اسلامی به هیچ‌کسی اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان دربرابر کشورهای دیگر استفاده کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هرچند در این گزارش از تلاش‌های امارت اسلامی در امر مبارزه با گروه داعش قدردانی کرده، اما در مورد توانمندی‌های آن در برابر تروریزم و جذب افراد توسط گروه داعش شاخه خراسان ابراز نگرانی کرده است.

مطالب مرتبط: 

مقام‌های امریکایی: بعید است که القاعده در افغانستان دوباره احیا شود

متقی: امریکا حالا باید مسئولیت‌هایش را ادا کند

Continue Reading

رویداد های اخیر

عفو بین‌الملل: بیش از ۳۵۰ هزار نفر در جهان از امارت اسلامی خواستند به حقوق بشر احترام بگذارد

Published

on

(Last Updated On: )

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که ۳۵۴ هزار و ۸۴۷ نفر در سراسر جهان با امضای عریضه‌ای از مقام‌های امارت اسلامی خواسته اند تا به حقوق بشر در افغانستان احترام بگذارند و از آن محافظت کنند.

این سازمان روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت که با «تداوم وضعیت فاجعه‌بار حقوق بشر، ما باید به خواست مشترک خود برای پاسخگویی و تامین عدالت در افغانستان ادامه دهیم.»

سازمان‌های بین المللی همواره در مورد وضع محدودیت‌ها بر زنان و دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

امارت اسلامی اما گفته است که به تامین حقوق زنان مطابق اصول شریعت متعهد است و این یک موضوع داخلی افغانستان می‌باشد.

مطالب مرتبط:

سازمان عفو بین‌الملل: امارت اسلامی به صورت گسترده حقوق بشر را نقض کرده است

نماینده ملل متحد: امارت اسلامی تا زمانی که مسایل حقوق زنان و قانون اساسی حل نشود، نباید به رسمیت شناخته شود

Continue Reading

رویداد های اخیر

رئیس شورای پناهندگان ناروی خواستار حضور دیپلوماتیک کشورهای کمک کننده در کابل شد

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

Published

on

(Last Updated On: )

یان ایگلن، رئیس شورهای پناهندگان ناروی از کشورهای کمک کننده خواسته است تا برای حمایت از حقوق زنان و آموزش دختران در کابل حضور دیپلوماتیک داشته باشند.

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

ایگلن روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت: «بلی، بریتانیا و سایر کمک‌کنندگان باید دیپلومات‌های خود را به کابل بفرستند و به ما بپیوندند تا برای حقوق زنان، آموزش دختران و حمایت از اقلیت‌ها مبارزه کنند. ما به عنوان گروه های بشردوستانه در میان ۴۰ میلیون غیرنظامی که ناتو در سال ۲۰۲۱ آنان را ترک کرد، بسیار تنها، کم بودجه و بیش از حد تحت فشار هستیم.»

با روی کار آمدن امارت اسلامی در آگست سال ۲۰۲۱، کشورهای غربی دیپلومات‌های خودرا از افغانستان خارج کردند.

هیچ کشوری تا کنون امارت اسلامی را به عنوان حکومت افغانستان به رسمیت نشناخته است، هرچند که سفارت کشورهایی مانند روسیه، چین، ایران، ترکیه و هند در کابل فعالیت می‌کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!