Connect with us

رویداد های اخیر

خبرنگاران بدون مرز: وضعیت مطبوعات در افغانستان فاجعه بار است

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۳, ۱۴۰۰)

سازمان گزارشگران بدون مرز امروز (دوشنبه، ۱۳ ثور)  به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفته که وضعیت مطبوعات در افغانستان فاجعه بار است.

روز جهانی آزادی مطبوعات در حالی در افغانستان فرا میرسد که سال گذشته خونین ترین سال برای ژورنالیستان افغان بوده است.

به اساس گزارش‌ها در سال گذشته یما سیاوش، مجری پیشین برنامه‌های سیاسی طلوع نیوز، الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی ، رحمت الله نیکزاد، رییس اتحادیه خبرنگاران غزنی، بسم الله عادل ایماق، مسوول رادیو صدای غور، مرسل وحیدی، کارمند رسانه‌ی، سعدیه سادات، کارمند رسانه‌ی، طاهر خان، ملاله میوند، مجری تلویزون انعکاس در ننگرهار، میر واحد شاه ضمیر امیری، خبرنگار، شفیق ذبیح و احمد خان نوید، کارمند رسانه‌ی کسانی استند که در جریان یک سال گذشته جان‌های شان را از دست داده اند که بیشتر آنان بر اثر حمله‌های هدفمند بوده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در یک اعلامیه گفته است که ” ۱۴ ماه پس از امضای توافقنامه امریکا و طالبان و هشت ماه بعد از آغاز گفتگوهای میان طالبان و حکومت وضعیت آزادی مطبوعات فاجعه بار است.”

این سازمان افزوده که ۲۰ ژورنالیست و کارمند رسانه‌‌ی در شش ماه گذشته در ترورهای هدفمند قربانی شده و هشت تن دیگر بمشول چهار زن زخم برداشته اند.

این سازمان افزوده که در این مدت ۳۰ تن دیگر اخطار مرگ دریافت کرده اند.

جامعه جهانی نیز در یک اعلامیه از ژورنالیستان افغان حمایت کرده و افزوده که خشونت‌ها در برابر آنان باید خاتمه یابد.

در این اعلامیه آمده است که ” به عنوان همکاران بین المللی افغانستان ما تعهد خود را از ژورنالیستان افغان و رسانه‌ها بار دیگر تکرار میکنیم. ما از ژورنالیستان افغان حمایت میکنیم از حقوق خود دفاع کنند از محدودیت‌ها در برابر کارشان مخالفت کنند.”

جامعه جهانی همچنان قتل‌های هدفمند ژورنالیستان و کارمندان رسانه‌ی را محکوم کرده اند.

سازمان ملل متحد نیز نگران ادامه خشونت‌ها در برابر خبرنگاران افغان است.

دیبورا لاینز، نماینده ویژه دبیر سازمان ملل متحد در افغانستان، در این باره گفت:” خطر و تهدید که در برابر رسانه‌های افغانستان است در حقیقت این خطر در برابر تمامی جوامع افغانستان است و باید جامعه ملی و بین الملی از آنان محافظت و حمایت کنند.”

در همین حال، سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور، در این باره گفت:” گروه طالبان با کشتار مردم و جامعه مدنی جز رسوایی شان چیزی بدست نمی آورند.”

بربنیاد آمارهای کمیته مصونیت خبرنگاران در جریان شش ماه گذشته ۶۹۶ کارمند رسانه‌ی مرد و بیش از ۳۰۰ خبرنگار زن در افغانستان به دلیل تهدیدهای امنیتی وظایف شان را ترک کرده و در کنار آن ۴۳ خبرنگار دیگر نیز کشور را ترک کرده اند.

نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران، در این باره گفت:” باید نهاد‌های امنیتی و حکومت در راستای رسیدگی‌های شان به پرونده‌های خبرنگاران بر ما اطلاعات شریک کنند که چی کردند و چگونه رسیدگی کردند که متاسفانه با ما شریک نمی کنند.”

 خبرنگاران افغان نگران وضعیت کنونی اند می گویند که با ادامه این وضعیت کار شان با دشوارهای بیشتر روبرو خواهد شد.

با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و افزایش خشونت‌ها شهروندان کشور به ویژه  جوامع رسانه یی را نگران کرده که مبادا با خروج کامل نیروهای امریکایی و سلطه دوباره طالبان دست آوردها در بخش آزادی بیان از دست برود.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رونمایی از یاقوت ۵هزار قیراطی افغانستان در دبی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

یاقوت کمیاب ۵هزار قیراطی افغانستان دریک نمایشگاه در دبی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش نشنل نیوز، این یاقوت حدود یک کیلوگرم وزن دارد و بزرگتر از کف دست میباشد.

به نقل از این منبع، دلیل رنگ بنفش و اندازه آن به عنوان یاقوت کمیاب شناخته شده است.

این یاقوت در قریه‌ی حیدرآباد هم مرز با ایران و افغانستان کشف شده و صاحب آن گفته که امیدوار است این کشف غیرمترقبه بتواند به تغییر بخت برای ساکنان قریه بدون دسترسی به مکاتب، شفاخانه یا حتی برق کمک کند.

گفته می‌شود که ارزش این سنگ تراش نخورده در بازار نزدیک به ۱۰ میلیون دالر میرسد.

لابراتوار بین‌المللی آزمایش جواهرات در جیپور، ایالت راجستان هند وزن و کیفیت این یاقوت را تایید کرده است.

آزاد رخستی، یک از جواهر شناسان که در مراسم رونمای نیز حضور داشت، همچنان سایز و وزن این یاقوت را تایید کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!