Connect with us

رویداد های اخیر

خبرنگاران بدون مرز: وضعیت مطبوعات در افغانستان فاجعه بار است

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۳, ۱۴۰۰)

سازمان گزارشگران بدون مرز امروز (دوشنبه، ۱۳ ثور)  به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفته که وضعیت مطبوعات در افغانستان فاجعه بار است.

روز جهانی آزادی مطبوعات در حالی در افغانستان فرا میرسد که سال گذشته خونین ترین سال برای ژورنالیستان افغان بوده است.

به اساس گزارش‌ها در سال گذشته یما سیاوش، مجری پیشین برنامه‌های سیاسی طلوع نیوز، الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی ، رحمت الله نیکزاد، رییس اتحادیه خبرنگاران غزنی، بسم الله عادل ایماق، مسوول رادیو صدای غور، مرسل وحیدی، کارمند رسانه‌ی، سعدیه سادات، کارمند رسانه‌ی، طاهر خان، ملاله میوند، مجری تلویزون انعکاس در ننگرهار، میر واحد شاه ضمیر امیری، خبرنگار، شفیق ذبیح و احمد خان نوید، کارمند رسانه‌ی کسانی استند که در جریان یک سال گذشته جان‌های شان را از دست داده اند که بیشتر آنان بر اثر حمله‌های هدفمند بوده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در یک اعلامیه گفته است که ” ۱۴ ماه پس از امضای توافقنامه امریکا و طالبان و هشت ماه بعد از آغاز گفتگوهای میان طالبان و حکومت وضعیت آزادی مطبوعات فاجعه بار است.”

این سازمان افزوده که ۲۰ ژورنالیست و کارمند رسانه‌‌ی در شش ماه گذشته در ترورهای هدفمند قربانی شده و هشت تن دیگر بمشول چهار زن زخم برداشته اند.

این سازمان افزوده که در این مدت ۳۰ تن دیگر اخطار مرگ دریافت کرده اند.

جامعه جهانی نیز در یک اعلامیه از ژورنالیستان افغان حمایت کرده و افزوده که خشونت‌ها در برابر آنان باید خاتمه یابد.

در این اعلامیه آمده است که ” به عنوان همکاران بین المللی افغانستان ما تعهد خود را از ژورنالیستان افغان و رسانه‌ها بار دیگر تکرار میکنیم. ما از ژورنالیستان افغان حمایت میکنیم از حقوق خود دفاع کنند از محدودیت‌ها در برابر کارشان مخالفت کنند.”

جامعه جهانی همچنان قتل‌های هدفمند ژورنالیستان و کارمندان رسانه‌ی را محکوم کرده اند.

سازمان ملل متحد نیز نگران ادامه خشونت‌ها در برابر خبرنگاران افغان است.

دیبورا لاینز، نماینده ویژه دبیر سازمان ملل متحد در افغانستان، در این باره گفت:” خطر و تهدید که در برابر رسانه‌های افغانستان است در حقیقت این خطر در برابر تمامی جوامع افغانستان است و باید جامعه ملی و بین الملی از آنان محافظت و حمایت کنند.”

در همین حال، سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور، در این باره گفت:” گروه طالبان با کشتار مردم و جامعه مدنی جز رسوایی شان چیزی بدست نمی آورند.”

بربنیاد آمارهای کمیته مصونیت خبرنگاران در جریان شش ماه گذشته ۶۹۶ کارمند رسانه‌ی مرد و بیش از ۳۰۰ خبرنگار زن در افغانستان به دلیل تهدیدهای امنیتی وظایف شان را ترک کرده و در کنار آن ۴۳ خبرنگار دیگر نیز کشور را ترک کرده اند.

نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران، در این باره گفت:” باید نهاد‌های امنیتی و حکومت در راستای رسیدگی‌های شان به پرونده‌های خبرنگاران بر ما اطلاعات شریک کنند که چی کردند و چگونه رسیدگی کردند که متاسفانه با ما شریک نمی کنند.”

 خبرنگاران افغان نگران وضعیت کنونی اند می گویند که با ادامه این وضعیت کار شان با دشوارهای بیشتر روبرو خواهد شد.

با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و افزایش خشونت‌ها شهروندان کشور به ویژه  جوامع رسانه یی را نگران کرده که مبادا با خروج کامل نیروهای امریکایی و سلطه دوباره طالبان دست آوردها در بخش آزادی بیان از دست برود.

رویداد های اخیر

رییس دفتر یوناما با سرپرست اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی در کابل دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۷, ۱۴۰۱)

رییس دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما در دیدار با غلام حیدر شهامت، سرپرست اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی، در کابل بر شمولیت زنان و دختران در آموزش‌های مسلکی تأکید کرده است.

در این دیدار، رزا اتونبایوا گفته است که آموزش‌های مسلکی برای پیشرفت اقتصادی افغانستان ضروری بوده و زنان و دختران باید شامل این آموزش‌ها شوند.

از سویی هم، آقای شهامت نیز ابراز کرده است که تعلیمات تخنیکی و مسلکی برای فقرزدایی و رشد اقتصاد کشور تاثیرگذار می‌باشد.

او گفت: «اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی ۳۸۳ مرکز انستتیوت و لیسه در سراسر افغانستان دارد که در ۲۵۰ ولسوالی فعالیت می‌کند و ۶۸۵۰ نفر تشکیل دارد.»

در همین حال، برخی از آگاهان می‌گویند که افغانستان نیاز به توسعه و ایجاد فرصت‌های شغلی برای همه به‌ویژه زنان و دختران دارد و تمامی نهادهای بین‌المللی نقش سازنده برای پیشرفت افغانستان ایفا می‌کنند.

در این نشست، رییس سازمان فرهنگی وعلمی سازمان ملل یا یونسکو نیز حضور داشت و بر امضای یک توافق‌‌نامه و ایجاد گروه کاری مشترک میان هردو نهاد تأکید کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

د افغانستان بانک ۱۷ میلیون دالر را لیلام می‌کند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۷, ۱۴۰۱)

د افغانستان بانک اعلام کرده است که روز چهارشنبه، ۱۹ دلو، ۱۷میلیون دالر را لیلام می‌کند.

این بانک امروز (دوشنبه، ۱۷ دلو) در اعلامیه‌ای از بانک‌ها، شرکت‌های خدمات پولی و صرافی‌های واجد شرایط خواسته است تا در این داوطلبی شرکت کنند.

در اعلامیه هم‌چنان آمده است که برند‌گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم روز لیلام، تصفیه کنند.

گفتنی است که یک دالر امریکایی امروز (۱۷ دلو) ۹۰ افغانی تبادله شده است.

این بانک روز گذشته نیز یک‌ بسته ۱۶ میلیون دالری را به‌منظور حفظ ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی لیلام کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ضمیر کابلوف: روسیه هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت خود در افغانستان ندارد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۷, ۱۴۰۱)

ضمیر کابلوف، نماینده خاص رییس‌جمهور پوتین و مدیر شعبه دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه (۱۷دلو) به تاس نیوز گفته است که روسیه هیچ برنامه‌ای برای بستن نمایندگی دیپلماتیک خود در کابل ندارد.

کابلوف در پاسخ به این سوال که آیا روسیه چنین برنامه هایی دارد یا خیر، گفت:«چنین فکری حتی خطور نکرده است».

پیش از این شبکه تلویزیونی العربیه گزارش داده بود که مقامات چند کشور عربی و غربی به دلایل امنیتی تصمیم به بستن نمایندگی‌های دیپلماتیک خود در کابل گرفته اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!