Connect with us

رویداد های اخیر

خبرنگاران و فعالان مدنی خواهان خارج شدن از افغانستان شدند

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۴, ۱۴۰۰)

شماری از گزارشگران و فعالان مدنی در یک گردهمایی در نزدیکی درب میدان هوایی کابل از جامعه جهانی میخواهند تا آنان از افغانستان خارج کند.

این گزارشگران و فعالان می‌گویند که در چند روز اخیر با بی‌‍سرنوشتی روبرو شده اند.

آنان ادعا می‌کنند که شماری از اشخاص با استفاده از نام خبرنگاران و با اسناد جعلی از افغانستان بیرون شده اند و جلو این کار باید گرفته شود.

شماری از افرادی‌که سندهای سفر در دست دارند و یا ویزه کشورهای خارجی دریافت کرده از مردم می‌خواهند تا این محل را ترک کرده تا راه برای سفر آنان باز شود.

یک تن از باشندگان کابل در این باره گفت:” من با نیروهای امریکایی کار کرده ام، اسناد دارم و حتی گرین کارت هم دارم. منتظر استم که راه باز شود سفر کنم.”

باشنده دیگری کابل در این مورد می‌گوید:”همگی ما عزت و آبرو داریم، از مردم که مدرک ندارند خواهش میکنم که ازدحام نکنند و بروند طرف خانه.”

شماری از شهروندان که از ولایت‌های دور دست به کابل آمده می‌گویند پس از آن که گزارش‌های مبنی بر خارج کردن افغان‌های از سوی نیروهای امریکایی به نشر رسید، تمام دارو ندار شان را به فروش رسانده و به کابل آمده اند.

یک باشنده مزار در این باره گفت:” من از مزار آمدم، خبر شدم که مردم گفتند امریکایی‌ها مردم افغانستان را به خارج می‌برند.”

یک باشنده خوست در این مورد می‌گوید:” به مردم که اسناد ندارند پیام من این است که لطفا به میدان هوایی مراجعه نکنید، به هیچ صورت بدون اسناد برده نمی‌شوند.”

با این همه طالبان گفته اند که تنها به افرادی اجازه ورود به داخل میدان هوایی داده می‌شود که اسناد و یا گذرنامه خارجی با خود داشته باشد.

از سوی دیگر هر چند امریکا و بریتانیا از حمله احتمالی گروه داعش در نزدیک میدان هوایی کابل هشدار داده اما هنوز هم از حضور مردم در برابر درهای ورودی این فرودگاه کاسته نشده است.

نظامیان این کشورها می‌افزایند که آنان در میدان هوایی پیش از پیش نگران بمبگذاری‌های انتحاری یا شلیک راکت به سوی جمعیتی است که سعی دارند از کشور خارج شوند.

بریتانیا می‌گوید که از همین لحاظ تخلیه شهروندان بریتانیایی و افغان‌های همکار را تا ۳۱ اگست سرعت خواهند بخشید.

رویداد های اخیر

امریکا ممکن برنامه بورسیه فولبرایت را برای افغان‌ها از سر بگیرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید که در حال بررسی از سرگیری برنامه بورسیهٔ تحصیلی فلبرایت برای دانشجویان افغان در سال تحصلی آینده می‌باشد.

یک سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده به صدای امریکا گفته است: “ما به کار در جهت از سرگیری مصوون برنامه فولبرایت برای دانشجویان افغان ادامه می‌دهیم.”

به گفتهٔ این سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا باوجودیکه وضعیت در افغانستان تغییر نکرده اما آنان در حال برنامه ریزی از سرگیری بورسیه فلبرایت برای محصلین افغان برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ می‌باشند.

او علاوه کرد: “برای این دوره ما متقاضیان نیمه نهایی [سال تحصیلی] ۲۰۲۲-۲۰۲۳ را در نظر می‌گیریم.”

متقاضیان نیمه نهایی در حال حاضر اکثر مراحل واجد شرایط بودن و امتحانات از جمله امتحان زبان انگلیسی را که برای شمولیت در این برنامه تحصیلی الزامی می‌باشند،سپری کرده اند.

پس از فروپاشی حکومت پیشین و تسلط امارت اسلامی بر افغانستان در ماه اگست ۲۰۲۱ ایالات متحده برنامهٔ فلبرایت را برای افغان‌ها لغو کرد.

برخلاف بورسیه‌های دیگر که محصلین باید هزینه ویزه و مصارف سفر شان را بپردازند، محصلین فولبرایت مبلغی را به حیث کمک هزینه تحصیل طی زمان تحصیل در صنف های درسی شان و همچنین، مبلغی را ماهانه برای مصارف تحصیل شان دریافت می‌کنند. مزایای بیمه صحی و پرداخت هزینه سفر رفت و برگشت به امریکا، از دیگر امتیازات بورس تحصیلی فولبرایت است.

سالانه حدود ۴۰۰۰ دانشجوی خارجی از ده‌ها کشور بورسیه تحصیلی فولبرایت دریافت می‌کنند. بیش از ۴۰۰ هزار دانشجو از ۱۶۰ کشور جهان از زمان آغاز آن در سال ۱۹۴۶در این برنامه شرکت کرده اند.

وزارت خارجهٔ امریکا گفته است که درخواست‌های جدید برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ را نمی‌پذیرد و تاکنون مشخص نیست که آیا افغان‌ها می‌توانند برای سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۰۲۵ درخواست بدهند یا خیر.

از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۱، بیش از ۹۵۰ افغان از فرصت تحصیلی در مقطع ماستری و دکتورا در برنامه های فولبرایت مستفید شده اند. برنامه های ماستری فلبرایت یک یا دوساله بوده اما دورۀ تحصیلی مقطع دوکتورا پنج ساله می‎‌باشد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حکمتیار: اگر مکاتب دختران باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها کشور را ترک خواهند کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفته است که در صورتیکه مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها افغانستان را ترک خواهند کرد.

حکمتیار در سخنرانی پیش از نماز جمعه روز گذشته گفت که امارت اسلامی نباید مانع تحصیل زنان شود زیرا خداوند، قرآن و اجماع امت اجازه تعلیم را برای زنان و دختران داده است.

حکمتیار گفت: “اسلام چه می‌گوید؟ مذهب ما چه می‌گوید؟ ائمه و فقهای ما چه می‌گویند؟ قرآن و حدیث چه می‌گوید؟ در ارتباط به این موضوع باید یک فیصله جامع و مورد قبول برای همه مردم داشته باشیم.”

حکمتیار گفت که موضوع بازگشایی مکاتب باید در نشست علما در کابل مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت که مسایل مهم دیگر از قبیل ایجاد پارلمان و قانون اساسی جدید نیز باید شامل آجندای این نشست می‌شد.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان خواستار روشن شدن سیاست حکومت در قبال نقش و فعالیت احزاب شد.

این چهره سیاسی هم‌چنان گفت که آزادی بیان نباید سلب شود زیرا در سکوت جامعه، بیش‌تر حکومت زیان خواهد دید وجلو فساد گرفته نخواهد شد.

حکمتیار گفت: “هیچ کس حق سلب آزادی بیان را ندارد. جای‌که سانسور باشد و به دهن مردم پلستر باشد و حق گفتن گناه را نداشته باشند آن‌جا ریشه فساد گسترده می‌شود و آن‌قدر ریشه فساد قوی می‌شود که باعث سرنگونی حکومت‌ها می‌شود. آزادی بیان ارزش حیاتی دارد.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

پرتاب بمب دستی بر یک مدرسه در ننگرهار هشت زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی در ننگرهار می‌گویند که در نتیجه پرتاب یک بمب دستی بر یک مدرسه در این ولایت هشت تن زخم برداشتند.

عبدالبصیر زابلی، سخنگوی پولیس ننگرهار امروز (شنبه، ۱۱ سرطان) گفت که مدرسه عثمانی ذوالنورین در قریه زینوی ولسوالی رودات نیمه شب گذشته مورد حمله قرار گرفت.

او گفت که پولیس فوراً به ساحه رسید و زخمی‌ها برای تداوی به شفاخانه منتقل شدند.

سخنگوی پولیس ننگرهار گفت در پیوند به این حادثه هیچ فردی بازداشت نشده اما تحقیقات جریان دارد.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!