Connect with us

اخبار ویژه

خلیلزاد: امریکا در صورت شکست مذاکرات میان افغان‌ها افغانستان را ترک نخواهد کرد

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۲, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در این هفته برای پایان دادن به بن‌بست در گفتگوهای صلح در دوحه وارد عمل شد. وی گفته است که امریکا در صورت شکست مذاکرات میان افغان‌ها، افغانستان را ترک نخواهد کرد.

آقای خلیل‌زاد در گفتگویی با «NPR» گفته است که واشنگتن اشتباه مشابه اتحاد جماهیر شوروی را که در سال ۱۹۸۹ با بیرون شدن ناگهانی از افغانستان مرتکب شد، را تکرار نخواهد کرد. زیرا این اشتباه منجر به یک جنگ داخلی ویرانگر در افغانستان شد که در نهایت منجر به قدرت رسیدن طالبان انجامید.

وی گفت: “ما مرتکب اشتباهی جماهیر شوروی پس از خروج از افغانستان که در واقع این کشور را تنها رها کرد نخواهیم شد. و عواقب آن به دلیل اشتباهاتی که رهبران افغانستان مرتکب شدند، برای افغانستان بسیار سنگین تمام شد.”

فرستاده ویژه امریکا افزوده است: “آنها بجای کنار آمدن با هم و تشکیل یک دولت، با یکدیگر جنگیدند در حالی که بقیه جهان از شکست شوروی در افغانستان و تجزیه شوروی سود بردند که تا حدی با فتح یا تلاش آنها برای فتح افغانستان کمک کرد.”

وی گفت اکنون زمان آن فرا رسیده است که افغانستان از فرصت استفاده کرده و در مورد نقشه راهی مذاکره کند “جایی که گروه های مختلف از ایده ها یا ایدیولوژی ها، ارزش ها می توانند در یک کشور زندگی کنند.

آقای خلیلزاد تاکید کرده است: “و در عین حال، درسی برای ایالات متحده نیز وجود دارد که ما نمی توانیم افغانستان را به حال خودش رها کنیم. ما نمی توانیم (به افغانستان) پشت کنیم.”

وی افزوده است: “اما اگر شرایط فراهم باشد. تهدیدی متوجه نباشد. می توانیم نیروهای نظامی خود را بیرون بکشیم یا آنها را متناسب با شرایط وفق بدهیم.”

خلیلزاد خاطرنشان کرد که وضعیت فعلی گفتگوهای صلح برای رهبران افغانستان لحظه ای است که اشتباهات گذشته را تکرار نکنند، بلکه در عوض برای ایجاد یک سیستم مبتنی بر اجماع که تمام طرف‌های اصلی در آن اشتراک داشته باشند و “شاید صلح در افغانستان بتواند پویایی را حتی در منطقه تغییر دهد.”

اخبار ویژه

ایلان ماسک برای فعالسازی دوباره حساب توییتری ترامپ نظر سنجی راه اندازی کرد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۸, ۱۴۰۱)

ایلان ماسک، مالک توییتر روز جمعه از کاربران خواست تا درباره موافقت یا مخالفت خود با فعالسازی دوباره حساب دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین امریکا در این شبکه اجتماعی نظر دهند.

میلیون ها تن در این نظر سنجی که تا فردا ادامه خواهد داشت اشتراک کرده اند.

ماسک این نظرسنجی را ساعاتی پس از آن راه اندازی کرد که او فعال شدن دوباره حساب توییتری سه چهره مشهور دیگر را اعلام کرد.

ترامپ پیش از مسدود شدن حساب اش در توییتر در ماه جنوری ۲۰۲۱ بیش از ۸۸ میلیون دنبال کننده داشت. توییتر علت مسدود سازی حساب ترامپ را «تشویش و ترغیب به خشونت» عنوان کرده بود.

ماسک در ماه می اخراج ترامپ از توییتر را «اخلاقاً نادرست و عمل احمقانه» خوانده بود.

Continue Reading

اخبار ویژه

انفجار در استانبول دست‌کم شش کشته و ۵۳ زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۳, ۱۴۰۱)

مقام‌های ترکیه اعلام کرده‌اند که در نتیجه یک انفجار امروز (یکشنبه) در شهر استانبول دست‌کم شش تن کشته شدند و ۵۳ تن دیگر زخم برداشتند.

این انفجار در منطقه‌ای مزدحم در سرک استقلال استانبول رخ داد.

علی یرلیکایا، والی استانبول گفت که زخمیان این حادثه برای تداوی به شفاخانه‌ها منتقل شدند.

تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه اعلام کرده است که نهادهای دولتی تلاش خواهند کرد تا عاملان این حمله را شناسایی کنند.

او گفت: «تمام افراد مسئول شناسایی و مجازات خواهند شد.»

Continue Reading

اخبار ویژه

توزیع تذکره تابعیت به باشندگان پامیرهای ولسوالی واخان بدخشان

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۱)

اداره ملی احصائیه و معلومات امروز (سه شنبه ۱۷عقرب) می‌گوید که هیأت اداره طی سفری به پامیرهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان برای باشندگان آن تذکره تابعیت توزیع نمودند.

به گفته این اداره دراین روند برای حدود ۵۷۱ تن از باشندگان آن تذکره تابعیت توزیع گردید که شامل ۵۰۱ قطعه تذکره مثنی و ۳۵ قطعه تذکره جدید می باشد.

هم‌چنان حدود ۱۲۷ تذکره دیگر تجدید فوتو گردید.

این اداره افزوده است که برای سهولت هرچه بیش‌تر باشندگان پامیرها در مرحله بعدی برای افراد باقی مانده تذکره تابعیت توزیع خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!