Connect with us

اخبار ویژه

خلیلزاد: حل جنگ چهل ساله افغانستان صبر و حوصله می‌خواهد

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۶, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان میگوید که طرف های مذاکره کننده باید راهی برای دستیابی به صلحی پیدا کنند که بازنده یا برنده ای نداشته باشد.

آقای خلیلزاد میگوید که طالبان حکومت افغانستان را بدست نمی‌گیرند بلکه بخشی از حکومت خواهند بود، “تمام طرف ها باید خود را در این حکومت پیدا کنند زیرا حکومت باید همه شمول باشد.”

فرستاده ویژه امریکا در مصاحبه ای با رادیو آزادی گفت: “مذاکرات به صبر ضرورت دارد. نمی توان پیش بینی کرد که حل یک درگیری ۴۰ ساله چه مدت طول می کشد، اما هرچه زودتر بهتر.”

آقای خلیلزاد گفته است: “داشتن شکیبایی، پذیرش همدیگر و یافتن فورمولی که برای همه قابل قبول و قابل تطبیق باشد، نیاز است.”

وی افزوده است: “این کار نیاز دارد؛ هر دو طرف باید آماده باشند تا راهی پیدا کنند که در آن نه یک برنده وجود داشته باشد و نه یک بازنده و برنده واقعی باید مردم افغانستان باشند تا جنگ طولانی مدت آنها که متاسفانه روزانه تعداد زیادی افغان کشته یا زخمی میشوند، باید پایان یابد.”

وی گفت که یکی از مهمترین موانع پیشرفت مذاکرات میان افغان‌ها، سطح بالای خشونت است که “باعث بی اعتمادی بین دو طرف می شود.”

آقای خلیلزاد گفته است: “ما طرفدار کاهش خشونت استیم. ما در نشست های دوحه نیز ترغیب کردیم که خشونت ها باید کاهش پیدا کنند.”

در همین حال آقای خلیلزاد گفته است که طرف ها روی طرزالعمل برای پیشبرد مذاکره به توافقی نرسیده اند.

خلیل‌زاد گفت كه امریكا به همه طرفها تاكید كرده است كه سیاست آینده این کشور در قبال افغانستان با تصمیم که تیم‌های مذاكره كننده درباره ساختار نظام سیاسی جدیدی كه به خواست همه افغانها احترام گذاشته شود، ارتباط مستقیم دارد.

وی گفته است که چگونگی حمایت مالی امریکا از افغانستان نیز بستگی به تصمیم این هیات ها دارد.

این در حالی است که محمد اشرف غنی در یک سفر دو روزه در قطر با هیات مداکره کننده حکومت و رسانه های کشور در مورد روند صلح افغانستان دیدار کرد.

آقای غنی با آنکه با هیات طالبان دیدار نکرد، اما مسوولان رسانه های کشور با تیم این گروه نشستی داشته اند.

 

در همین حال محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور روز گذشته گفت که هیات مذاکره کننده حکومت در این مرحله روی سه موضوع تمرکز دارد.

آقای اتمر در گفتگویی با خبرنگاران در دوحه پایتخت قطر گفت که اولین اختلاف فرا راه مذاکرات میان افغان‌ها کارشیوه گفتگوها است که هرچه زودتر از میان برداشته شود.

موضوع دوم، کاهش خشونت‌ها است که این خواست تمام مردم افغانستان است که هرچه زودتر باید به آن دست پیدا کنیم.

موضوع سوم این که هیات های مذاکره کننده باید هرچه زودتر به یک توافق سیاسی دست پیدا کنند.

به گفته آقای اتمر این توافق منجر به پایان خون ریزی در کشور و تمام مشکلات که باعث ادامه جنگ شده است، حل شود.

اخبار ویژه

برگزاری نشست علمی در کابل درمورد شیوع ویروس جلدی حیوانی

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۴۰۱)

نشست علمی در مورد ویروس جلدی حیوانی (lumpy skin disease)، امروز سه‌شنبه، ۱۸ اسد، در پوهنتون کابل برگزار شد.

در این نشست شماری از استادان پوهنتون کابل، نمایندگان وزارت‌های صحت عامه، زراعت ومالداری و شاروالی اشتراک کرده بودند که روی علایم و خطرات این ویروس بحث کردند. شرکت کنندگان در این نشست ویروس جلدی حیوانی را از ویروس‌های خطرناک می‌دانند و برجلوگیری و وقایه آن در کشور تأکید کردند.

بربنیاد گفته‌های وزارت صحت عامه، این ویروس از حیوان مریض به حیوان سالم، توسط پشه انتقال میابد اما قابل انتقال به انسان‌ها نمی‌باشد.

شیرشاه سادات، رییس پوهنزی وترنری پوهنتون کابل گفته است: «این ویروس از ولایت‌های شرقی و جنوب شرقی مانند لغمان ننگرهار و کنر شیوع پیدا کرده اما در حال حاضر این ویروس واکسن ندارد و جای خوشبختی این است که این مریضی به انسان‌ها انتقال نمی‌کند».

نصیراحمد، نماینده وزارت صحت عامه هم‌چنان گفت: «این ویرویس برای صحت غذایی مشکل‌زا می‌باشد خصوصاً برای افراد مبتلا به سوء تغذیه که اگر این محصولات کم شود، دچار مشکل می‌شویم».

این ویروس ساری است و توسط حشرات و تماس از حیوان بیمار به حیوانات سالم انتقال می‌کند.

اسدالله صمدی، استاد پوهنتون کابل گفته است: «این ویروس از یک حیوان به حیوان دیگر توسط پشه‌ها و مگس‌ها انتقال می‌کند و باید مرجع انتقال آنرا از بین برد و قرنطین و واکسن راه‌های مبازره خوب در مقابل این مرض گفته می‌شود».

نماینده وزارت زراعت و مالداری اما از کمپاین سراسری برای جلوگیری از این ویروس به همکاری سازمان‌های بین المللی در تمام ولایت‌ها در آینده نزدیک خبر می‌دهد.

Continue Reading

اخبار ویژه

کشته شدن ۴ داعشی در درگیری با نیروهای امارت اسلامی در کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۱)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در توییترش از پایان درگیری میان نیروهای امارت اسلامی و افراد گروه داعش در شهر کابل خبر داده است.

مجاهد نوشته است که نیروهای امارت اسلامی امروز در منطقۀ کارته سخی، از مربوطات حوزۀ سوم امنیتی شهر کابل بر یک پناه‌گاه داعش عملیات انجام داده‌اند.

سخنگوی امارت اسلامی گفته است که در نتیجۀ این عملیات ۴ عضو گروه داعش کشته شده‌ و یک عضو دیگر این گروه را زنده بازداشت کرده‌اند. او افزوده که در نتیجۀ این عملیات شمار بسیاری سلاح و جنگ‌افزار نیز به‌دست نیروهای امارت اسلامی افتاده است.

ذبیح‌الله مجاهد تأکید کرده است افراد داعش برنامه داشتند از این مرکز بر شهروندان شیعه‌ مذهب کشور که در روزهای محرم در منطقۀ کارته سخی شمار بسیاری از آن‌ها تجمع می‌کنند، حمله کنند.

مجاهد دربارۀ تلفات نیروهای امارت اسلامی چیزی نگفته است. از سویی هم، وزارت امور داخله با پخش خبرنامه‌یی گفته است که در این عملیات دو تن از منسوبان امنیتی به‌شمول یک پولیس زن کشته شده و چهار سرباز امارت اسلامی نیز زخم برداشته‌اند.

این درحالی است که این درگیری حوالی ساعت ۱۱:۳۰ دقیقۀ پیش از چاشت روزچهارشنبه آغاز شد و چندین ساعت ادامه داشت.

Continue Reading

اخبار ویژه

هیأت وزارت انرژی ایران بخاطر حق‌آبه به کابل سفر ‌می‌کند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۴۰۱)

براساس گزارش رسانه‌های ایرانی، وزیر امور خارجه ایران گفته است که  بزودی هیأت عالیرتبه‌ای از وزارت خارجه این کشور برای بررسی و رفع موانع موجود و رایزنی با مقام‌های افغانستان در مورد حق‌آبه عازم این کشور خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در پی دستور رییس جمهور ایران در خصوص پیگیری مساله حق‌آبه این کشور، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه این کشور با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان مکالمه تلفنی داشته است.

خبرگزاری می‌افزاید که امیرعبداللهیان دراین  گفت وگوی تلفنی  با اشاره به بارندگی‌های اخیر و جاری شدن آب در دریای هریرود اظهار امیدواری کرد که موانع جهت رسیدن آب‌ به ایران و تأمین حق‌آبه این کشور وجود نداشته باشد.

امیرعبداللهیان گفته است: «تحویل حق‌آبه ایران شاخص مهمی برای سنجش تعهدات هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات بین المللی در قبال ایران است».

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود با توجه‌ به علاقمندی فعالان بخش‌های خصوصی ایران برای حضور در اقتصاد افغانستان گفت: «ایران از حضور و فعالیت بخش‌ خصوصی خود در افغانستان پشتیبانی می‌کند و همزمان انتظار دارد مقام‌های افغانستان نیز با توجه به اهمیت فعالیت‌های بخش خصوصی در اقتصاد افغانستان از فعالان اقتصادی ایران در افعانستان حمایت کنند».

امیرمتقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در این گفتگوی تلفنی روابط دو کشور را برادرانه و در مسیر کمک به ملت افغانستان توصیف کرد.

آقای متقی با استقبال از سفر هیأت این کشور گفته است: «ما نسبت به حق‌آبه ایران متعهد هستیم. زمانی که آب موجود باشد، آنرا به سوی ایران روان می‌کنیم».

درهمین حال، عبداللهیان هم‌چنان گفته است: «ما می‌توانیم با تشکیل تیم فنی و عملیاتی مشترک مسیر رودخانه را به مجرای درست خود برگردانیم تا مردم دو سوی مرز از هدر رفت آب آسیب نبینند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!