Connect with us

رویداد های اخیر

خلیلزاد در دیدار با غنی و عبدالله بر تعهدات امریکا در قبال افغانستان تاکید کرد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با رییس جمهور غنی، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی و برخی از مقام های دیگر دولتی در کابل دیدار کرده است.

ارگ ریاست جمهوری میگوید که آقای خلیلزاد چاشت امروز در دیدار با رییس جمهور روی تسریع روند صلح و ادامه کمک های امریکا با افغانستان بحث کرده است.

ارگ میگوید که امریکا سالانه ۳.۳ میلیارد دالر را به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان کمک خواهد کرد.

گفتگوهای آقای غنی و خلیلزاد هرچند بیشتر روی روابط سیاسی و متمرکز بود، اما ارگ میگویند که در روزهای آینده روی روند صلح با زلمی خلیلزاد گفتگوهای بیشتر صورت خواهد گرفت.

لطیف محمود معاون سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “امروز هیات که از امریکا به رهبری زلمی خلیلزاد به کابل آمده بود با رییس جمهور دیدار کرد. طرف ها روی تداوم سیاسی گفتگو کرده اند.”

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز در دیدار با زلمی خلیلزاد از آغاز فصل جدید روابط با امریکا ابراز خوشبینی کرده است.

شورای مصالحه ملی میگوید آقای خلیلزاد در این دیدار روی آغاز مذاکرات نتیجه بخش و جدی میان جمهوریت و طالبان پافشاری کرده است.

از سوی دیگر گروه طالبان با نماینده سازمان ملل در دوحه دیدار کرده است.

دفتر سیاسی این گروه در دوحه گفته است که طالبان از تعهد خود برای گفتگوهای صلح به نماینده سازمان ملل اطمینان داده است.

این در حالیست که هیات جمهوری اسلامی افغانستان در حال حاضر در دوحه به سر میبرد. این هیات گفته که منتظر پاسخ طالبان برای آغاز گفتگوها است. در سوی دیگر، قرار است زلمی خلیل زاد برای گفتوگو با طالبان هم به قطر برود.

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۳۰ تن از جوانان برای ادامه تحصیلات عالی عازم کشور قزاقستان می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که قرار است به زودی ۳۰ تن از جوانان افغان برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا عازم کشور قزاقستان شوند.

در محفلی رهنمودی با محصلان یاد شده که در وزارت تحصیلات عالی دایر شد، مفتی محمد طاهر احمد، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، ضمن قدردانی از کشور قزاقستان بابت اهدای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان، روی گسترش روابط علمی و اکادمیک با آن کشور تاکید نمود.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی همچنان در خطاب به محصلان کامیاب شده، آنان را سفیران کشور شان خوانده اظهارداشت که :«شما در کنار حفظ ارزش‌های دینی و ملی خویش به قوانین و فرهنگ کشور میزبان نیز احترام گذاشته به فراگیری علم و دانش تان بیشتر توجه نمائید.» وی اضافه نموده که:« چشم امید مردم و نظام به شما دوخته شده تا بعد از کسب علم و دانش در راستای آبادی و ترقی کشور تان سهم خویش را ادا نمائید.»

سپس داکتر نظر محمد عرفان، رئیس ارتباط خارجه و تنظیم بورس‌های وزارت تحصیلات عالی، کشور قزاقستان را از جمله کشور‌های خواند که در شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار گرفته و به همکاری‌های شان در بخش‌های مختلف به ویژه تحصیلات عالی ادامه دادند.

وی همچنان از محصلان خواست که از این فرصت استفاده اعظمی نموده و کشور شان را به دست‌های خود آباد نمایند .

همچنان محمد اشرف غیرت، معاون علمی پوهنتون کابل پیرامون ارزش علم و دانش و اهداف وزارت تحصیلات عالی در راستای تربیه و آموزش کادر های جوان از دیدگاه دین مقدس اسلام و باورهای دینی صحبت نموده از محصلان یاد شده خواست که اساس و محور تمام فعالیت‌های شان را «عقیده اسلامی» قرار دهند.

به گفته‌ای وزارت تحصیلات عالی در امتحان یاد شده ۲۵۶ تن اشتراک نموده بودند که از جمله ۳۰ تن در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا کامیاب شدند که قرار است جهت تحصلات عالی در رشته‌های اقتصاد، کمپیوتر ساینس، حقوق، فزیک، بیولوژی و کیمیا در آینده نزدیک عازم کشور قزاقستان گردند .

Continue Reading

رویداد های اخیر

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم: امارت اسلامی با همسایه‌ها متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع ملی می‌گوید که الحاج ملا شراف الدین تقی، قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم، روز گذشته (چهارشنبه، ۱۰جوزا) در رأس یک هیأت به ولایت نیمروز سفر نمود ‌‌و از کندک‌های سوم و پنجم سرحدی مستقر در مرز با کشور ایران دیدار کرد.

در اعلامیه‌ای وزارت دفاع آمده است که قوماندان قول اردوی عزم با معاون مقام ولایت نیمروز و قوماندان امنیه این ولایت در مورد هماهنگی بیشتر میان نیروها و حفاظت از سرحدات بحث و تبادل نظر نمودند.

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم با اشاره به درگیری‌های اخیر گفت: «امارت اسلامی حفاظت از سرحدات را مسولیت خود می‌داند و با کشورهای همسایه متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک می‌باشد.»

همچنان؛ نیروهای سرحدی را مدافعین مرزها، تمامیت ارضی و استقلال کشور خواند و در دیدار با مسؤلین واحدهای سرحدی وعده همکاری در حل مشکلات آنان را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!