Connect with us

خبرهای تازه

خلیلزاد: طالبان نیز در سرکوب داعش در افغانستان نقش داشته است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۳۹۸)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که هرچند شاخه خراسان داعش به گونه کامل نابود نشده است اما این گروه از سوی نیروهای خارجی، نظامیان افغان و گروه طالبان سرکوب شده است.

آقای خلیلزاد میگوید: “کمپاین علیه داعش در ننگرهار مثال خوب است؛ عملیات های موثر ایالات متحده، نیروهای امنیتی افغان و همچنان طالبان منجر شد که داعش- خراسان اراضی و جنگجویان را از دست بدهند، صدها نفر تسلیم شده اند. ولی بخش خراسان داعش کاملا محو نشده است.”

اما برنامه صلح امریکا در افغانستان چیزی دیگری به نظر می‌رسد. سیاسیون افغان هم به این باورند که واشنگتن خود به نحوی خواهان نزدیک کردن طالبان با نظامیان افغان و نیز با حکومت افغانستان است. این گفته های خلیل‌زاد هم می تواند بخشی از آن برنامه ها باشد.

داور نادی رییس انجمن صلح افغانستان میگوید: “همکاری بین دولت افغانستان طالبان و نیروهای ایالات متحده امریکا در افغانستان وجود دارد و زمینه اعتماد به وجود آمده است تا با همدیگر همکاری کنند و امیدوار هستیم که این منتج شود به مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت افغانستان.”

اگر برنامه نزدیک ساختن طالبان با نظامیان و دولت افغانستان آنچه که سیاسیون افغان می گویند: کامیاب شود می تواند زمینه بیشتر گفتگوهای میان افغانان را فراهم  کنند.

توبی لنزر معاون نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان میگوید: “مردم در نبود صلح رنج میبرند صلح نیاز حتمی است هر چند رسیدگی به این وضعیت دشوار است ما آخرین تلاش خود را انجام میدهیم که بتوانیم پول مورد نیاز را از کشورها به دست آوریم این نیازمند تلاش های جدی است ما در کنار مردم افغانستان ایستاده خواهیم بود.”

در مورد سرکوب گروه داعش در کنار نظامیان افغان و نیروهای خارجی از سوی طالبان، وزارت دفاع ملی چیزی نمی‌گوید: اما پیشتر رییس جمهوری و سرپرست وزارت دفاع ملی گفته بودند که نیروهای امنیتی، داعش را در افغانستان شکست داده اند.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending