Connect with us

رویداد های اخیر

خلیل‌زاد آخرین جزئیات سفرهایش را با رهبران افغان شریک ساخت

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۵, ۱۳۹۹)

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان امروز (دوشنبه ۲۵حوت) پس از بازگشت از قطر با رهبران حکومت افغانستان درکابل دیدار و روی پیشرفت‌های اخیر در باره صلح بحث و تبادل نظر کرده است.

ارگ ریاست جمهور می‌گوید که رییس جمهور غنی پس از چاشت امروز با آقای خلیل‌زاد، دیدار کرده است.

ریاست جمهوری می‌افزاید که در این دیدار آقای خلیل‌زاد در باره سفرها و فعالیت‌ها و دیدارهای اخیر‌اش به رییس جمهور غنی معلومات داد و دو طرف روی روند صلح و اقدامات بعدی در این باره، بحث و گفتگو کردند.

درهمین حال، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز با خلیل‌زاد دیدار و گفتگو کرده است.

در این دیدار، که دومین سفر آقای خلیل‌زاد به کابل بعد از ارایه طرح صلح ایالات متحده‌ی امریکا می‌باشد، دو طرف در باره‌ی آخرین پیش‌رفت‌ها و تحولات در باره‌ی صلح افغانستان، تصامیم اجلاس اخیر کمیته رهبری شورای عالی مصالحه‌‌ی، کنفرانس ماسکو و ترکیه در باره‌ی صلح افغانستان، مذاکرات دوحه، تسریع روند مذاکرات و کاهش خشونت بحث و تبادل نظر کردند.

این درحالی است که منابع در شورای عالی مصالحه ملی امروز به آریانانیوز تایید کرده است که هیات حکومت افغانستان به رهبری عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه، در نشست مسکو شرکت خواهد کرد.

منابع در این باره جزییات بیشتار نداده است و همچنان شمار دقیق این هیات که در نشست مسکو شرکت میکند نیز روشن نیست.

در همین طالبان نیز تایید کرده است که یک هیات ده نفری این گروه به رهبری ملابرادر در نشست مسکو شرکت خواهد کرد.

قرار است نشست مسکو به تاریخ ۱۸ ماه روان میلادی برگزار شود.

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل: شش میلیون تن در افغانستان با ناامنی غذایی مواجه اند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

سازمان ملل متحد اخیراً هشدار داده است که شش میلیون تن در افغانستان با ناامنی غذایی مواجه هستند.

رامیز الاکبروف، معاون فرستاده خاص سرمنشی عمومی ملل متحد در امور افغانستان گفته است دمای هوا در برخی مناطق افغانستان در زمستان به منفی ۲۵ درجه سانتیگراد می‌رسد و مردم این کشور با ناامنی غذایی مواجه هستند.

وی گفته است: «برای حمایت از آماده‌گی‌های زمستانی به ۷۶۸ میلیون دالر نیاز داریم که باید ۶۱۴ میلیون دالر آن پیش از پایان سال به دستمان برسد. در طول سال برای تأمین بودجه تلاش فراوانی کردیم.»

الاکبروف با بیان اینکه شش میلیون تن در افغانستان در سطح اضطراری با ناامنی غذایی مواجه هستند، تأکید کرد: «این میزان ناامنی غذایی بسیار بالا است.»

بر اساس گزارش سازمان ملل، دو سوم جمعیت افغانستان (بیش از ۲۸ میلیون تن) در سال ۲۰۲۳ به کمک‌های بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!