Connect with us

رویداد های اخیر

خواست خلیلزاد از رهبران افغان برای آغاز مذاکره با پاکستان روی صلح افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، از رهبران حکومت و سیاستگران خواسته که برای رسیدن به صلح با پاکستان وارد گفتگوهای جدی شوند.

برخی ازین سیاستگران که به تازگی با آقای خلیلزاد دیدار کرده اند، می گویند که خلیلزاد خواهان رفتن یک هیات بلند پایه از آدرس جمهوریت به پاکستان از بهر حل این چالش ها شده است.

شماری از این چهره ها می گویند که این دور تلاش های او وادار ساختن طالبان برای آغاز مذاکرات جدی با هیات دولت است.

عبدالبصیر سالنگی مشاور شواری عالی مصالحه میگوید: “بسیار ناوقت است که امریکا قاطعیت را برای وادار ساختن طالبان به میز مذاکره نشان میدهد، خلیلزاد گفت که به دوحه می رود و طالبان را وادار به مذاکرات جدی می سازد. “

اما هیات امریکایی به ریاست خلیلزاد، در دیدار با حامدکرزی رییس جمهوری پیشین کشور، خواهان مذاکرات جدی برای حل چالش های افغانستان با پاکستان شده و از حکومت و سیاست‌گران خواسته که برای این کار یک هیات بلند پایه به پاکستان بفرستند.

جعفر مهدوی دبیر کل حزب ملت افغانستان میگوید: “خلیلزاد بر (اهمیت) اجماع سیاسی، برگزاری لوی جرگه و حل چالش افغانستان با پاکستان تاکید کرد”.

در این میان، منابع می‌گویند که خلیلزاد در دیدار با برخی سیاستگران در شواری عالی مصالحه ملی، مورد پرسش‌های جدی شماری از سیاستگران قرار گرفته است.

قرار است زلمی خلیلزاد، پس از کابل به دوحه نیز برود و هر دو طرف مذاکره ‌کننده را تشویق به آغاز مذاکرات جدی و معنادار کند.

وزارت خارجه امریکا گفته که خلیلزاد دراین دور سفرهایش با رهبران شماری از کشورهای منطقه نیز درباره روند صلح افغانستان و احتمال فرصت‌های افزایش بازرگانی و توسعه که صلح آنها را فراهم خواهد ساخت، گفتگو کند.

رویداد های اخیر

IEA’s Prime Minister congratulates Erdogan on his victory

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۲)

Prime Minister of Islamic Emirate of Afghanistan (IEA), Mullah Mohammad Hassan Akhund, has extended his heartfelt congratulations to Recep Tayyip Erdoğan on his re-election.

Turkey’s president, Recep Tayyip Erdoğan, won an election runoff Sunday after the strongest challenge to his 20-year rule.

The IEA Prime Minister expressed his sincere hope for increased strength, stability, and dedication to religious service in Turkey under President Erdogan’s leadership.

Akhund also noted the bond of brotherhood and friendship between the people of Afghanistan and Turkey and conveyed his aspirations for continued cooperation and mutual support between the two nations in various fields.

He also said Erdogan’s successful re-election will further strengthen diplomatic ties and shared values between the two countries.

Official results showed Erdogan’s challenger, Kemal Kilicdaroglu won 47.9% of the votes to Erdogan’s 52.1%, pointing to a deeply divided nation.

The election had been seen as one of the most consequential yet for Turkey, with the opposition believing it had a strong chance of unseating Erdogan and reversing his policies after his popularity was hit by a cost-of-living crisis.

Instead, victory reinforced his image of invincibility, after he had already redrawn domestic, economic, security and foreign policy in the NATO member country of 85 million people.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر مهاجرین: جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان امارت اسلامی افغانستان گفته است که جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش و با موضوعات بشری برخورد سیاسی کند.

خلیل الرحمن حقانی روز یکشنبه (۷ جوزا) در مراسم توزیع کمک به نیازمندان در کابل گفت: «از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که سیاست و رسمیات ومسایل نظامی را یک طرف بگذارند. مهاجرت قوانین خاص خودرا دارد. وزارت مهاجرین برای حل مشکلات مهاجرین ایجاد شده است.»

وی افزود که اکنون در سرتاسر افغانستان صلح برقرار شده است و جامعه جهانی به جای مجبور ساختن افغان‌ها به مهاجرت، با آنان در بازگشتاندن پناهجویان افغان همکاری کند.

آقای حقانی گفت: «جامعه جهانی سهولت‌های معیشتی و رفت و آمد را فراهم کند. جامعه جهانی نباید مردم افغانستان را فراموش کند.»

در افغانستان خانواده های زیادی با فقر و تنگ دستی دست وپنجه نرم می‌کنند از این رو زنان و مردان زیادی در برنامه های کمکی صف‌های طولانی می‌کشند.

در میان این زنان نیازمند، کسانی هستند که حتی مجبور شده اند تا فرزندان شان را به فرزندی دیگری بدهند تا از بهر گرسنگی جان نبازند.

گلنار، یکی از زنان بی بضاعت گفت: «از مجبوری دخترم را به خواهر خود دادم. توانایی نان و لباس او را نداشتم.»

شکیبا، زن دیگر بی بضاعت گفت: «شوهرم بیکار است. چهار نفر در خانه فامیل هستیم.»

هرچند این کمک‌ها می‌تواند برای مدت کوتاه مشکل این خانواده ها را حل کند ولی خواست‌ها این است که برای از بین بردن فقر برنامه های بزرگتر و دایمی روی دست گرفته شود.

فریدالدین نوری، مسئول موسسه زنان برای زنان گفت: «ده قلم مواد توزیع می‌شود. این مواد سه ماه برای یک خانواده پنج الی هفت نفری کفایت می‌کند. توازن تغذیه را هم درنظر گرفته ایم. بطول مثال این کمک‌ها شامل آرد، برنج، دال، بوره، چای و نمک می‌شود.»

نهاد های بین المللی بارها از وخامت اوضاع بشری در افغانستان هشدار داده اند اما جامعه جهانی هنوز امکانات مالی اندکی در اختیار سازمان های بشری قرار داده اند تا به نیازمندان در افغانستان رسیدگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته مشترک برای تسهیل تردد اتباع افغانستان و پاکستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که یک کمیته‌ی مشترک میان بخش قنسولی این وزارت و سفارت پاکستان در کابل برای تسهیل تردد اتباع دو کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس اعلامیه‌ی این وزارت، روی تشکیل این کمیته در دیدار روز گذشته (شنبه، ۶جوزا) امیرخان متقی، وزیر خارجه و عبدالرحمان نظامانی، سفیر پاکستان در کابل، توافق صورت گرفته است.

در این اعلامیه که در صفحه‌ی تویتر حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ منتشر شده، آمده است که در مورد ایجاد این کمیته به درخواست و تاکید آقای متقی توافق صورت گرفته است.

او افزوده که سفیر پاکستان در این دیدار خواستار افزایش مدت ویزای محصلین پاکستانی که برای تحصیل به افغانستان می‌آیند، شده است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌، در رابطه به این موضوع متقی به سفیر پاکستان اطمینان داده است.

همچنان حافظ ضیا احمد در ادامه نوشته است که در این دیدار سفر وزیر امور خارجه‌ به پاکستان در رأس یک هیأت سیاسی و تجارتی مثبت ارزیابی شده و دو طرف بر تداوم همکاری مؤثر دو جانبه تأکید کرده‌اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!