Connect with us

رویداد های اخیر

خواست رهبران افغان از طالبان، کاهش خشونت‌ها و ختم جنگ

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۳, ۱۴۰۰)

مارشال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری عطا محمد نور، والی پیشین ولایت بلخ امروز پنج شنبه (۲۳ثور) بر کاهش خشونت‌ها و ختم کشتار مردم در افغانستان دارد تاکید نمودند.

سومین مارشال افغانستان در مراسم ادای  نماز عید فطر، در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان از طالبان خواست که برای رسیدن به صلح آتش‌بس دوام‌دار را در نظر بگیرند.

مارشال دوستم می‌گوید نقش و جایگاه مردم در گفت‎‌وگوهای صلح باید به گونه اساسی در نظر گرفته شود.

مارشال دوستم در حالی بر ختم جنگ و کاهش خشونت‌ها در افغانستان تاکید می‌کند که حکومت افغانستان و طالبان در اعلامیه‌های جداگانه‌ سه روز عیدفطر در این کشور آتش‌بس اعلام کردند.

آقای دوستم می‌افزاید که  حضور طالبان با مفکوره بستن مکاتب و محروم ساختن دختران از درس و تحصیل را در قدرت نمی‌پذیرد.

مارشال دوستم گفت:”ما از صلحی که مطمین شویم همه مردم افغانستان، همه چهره‌های اقوام مردم افغانستان در آن تصمیم گیری‌ها خود را ببیننند حمایت می‌کنیم.”

مارشال دوستم با اشاره به برکناری نقیب‌الله فایق والی پیشین فاریاب از حکومت خواست تا تصمیم‌‌گیری‌ها مبنی تعیین والی‌‌ها و ولسوالان را برای مردم بگذارند.

در همین حال عطا محمد نور والی پیشین بلخ و رییس شاخه جدا حزب جمعیت به طالبان هشدار می‌دهد که اگر پای میز مذاکره نیایند، و فکر تسخیر افغانستان را از راه جنگ داشته باشند با بسیج مردمی در کنار نیرو های امنیتی کشور خواهد ایستاد.

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ گفت:” به برادر کشی اگر دوام دادند آنجاست که بسیج ملی می‌تواند با قوت در کنار قوای مسلح افغانستان زیر چتر نظام و یک نظم واحد، جواب کوبنده و دندان شکن بدهد.”

شماری  از مقامات محلی بلخ نیز تاکید بر آتش بس دایمی دارند.

فرهاد عظیمی، والی بلخ گفت:” هدف اساسی جمهوری اسلامی افغانستان آتش بس دایمی و توقف کشتار بی گناهان است.”

محمد افضل حدید، رییس شواری ولایتی بلخ گفت:” اگر کسی بخواهد با ظلم با شکنجه با سر نیزه بالای مردم افغانستان حکومت کنند، چنین حکومت‌ها پایدار نیست.”

این در حالی است که طالبان پیش از این گفته اند که آتش بس روزهای عید، پس از عید دوام نمی‌کند و آنان به حملات شان ادامه خواهند داد.

درهمین حال، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی می‌گوید که با خروج نظامیان خارجی و تغییر موقف حکومت از بهر ایجاد حکومت انتقالی، دلیل دیگری برای دوام جنگ درکشور باقی نمانده است.

آقای حکمتیار از طالبان می‌خواهد برای رسیدن به صلح یک راهبرد تازه را در پیش گیرند.

آقای حکمتیار تاکید می‌کند که افغانستان در یک وضعیت حساس قرار دارد و استخبارات شماری از کشورها در تلاش به هم زدن وضیعت از بهر رسیدن منافع شان است.

وی گفت:”انتطار ما از طالبان هم این است که با درنظرداشت وضعیت و با مشاهده اینکه نیروهای خارجی خارج و با خروج آنها یکی از عامل بزرگ جنگ آنها از بین می‌رود، نیاز است که طالبان هم یک راهبرد تازه را اختیار کند.”

باور وی این است که یگانه راه برای رسیدن به صلح اجماع بدون قید شرط جریان‌های تاثیر گذار سیاسی داخلی است. وی همچنان تکید می‌کند که در صورت تغییر نظام ساختارهای نظامی و امنیتی باید سراجایش باقی بماند.

این درحالی است که پس از آغاز روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان طالبان نبردها در بیش ۲۲ ولایت افغانستان را بیشتر ساخته اند و احتمال دارد پس از آتش بس سه روز عید این نبردهای بیشتر از پیش جریان پیدا کند.

رویداد های اخیر

جاپان به افغانستان بیش از ۲۱ میلیون دالر کمک کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۴۰۲)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از کمک کشور جاپان به ارزش ۲۱.۶ میلیون دالر به بخش‌های صحت و آموزش افغانستان خبر داده است.

یونیسف حمایت جاپان به بخش‌های صحت و آموزش افغانستان را قابل ستایش دانسته است.

یونیسف در گزارشی روز گذشته (۲۶ مارچ) گفت ۱۸ میلیون دالر از این کمک‌‌ها برای تهیه واکسین‌های ضروری به بیش از ۱۸ میلیون کودک و مادر و ۳.۶ میلیون دالر دیگر برای ساخت زیرساخت‌های مکاتب دولتی در افغانستان هزینه خواهد شد.

براساس این گزارش، واکسین‌هایی که قرار است از این کمک‌ها برای کودکان و مادران در افغانستان تهیه شود، شامل سرخک، روتاويروس، تیتانوس، دیفتری، فلج اطفال، هپاتیت بی و غیره است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل هم‌چنان گفته است که این بودجه به یونیسف کمک می‌کند تا در جریان سال ۲۰۲۳ برای حدود ۱۰ میلیون کودک واکسین فلج اطفال تهیه کند.

اطلاعات نشرشده حاکی از آن است که ۳.۶ میلیون دالر از این کمک‌ها از طریق یونیسف برای فراهم‌سازی آب تصفیه‌شده و امکانات صحی برای ۱۰ هزار شاگرد از جمله ۵ هزار دانش‌آموز دختر در ۲۰ مکتب به مصرف خواهد رسید.

Continue Reading

رویداد های اخیر

انفجار در شهر کابل ۶ کشته و چندین زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۴۰۲)

سخنگوی فرماندهی امنیه کابل می‌گوید که در انفجار پس از چاشت امروز (دوشنبه) در چهارراه ملک اصغر از مربوطات حوزه دوم امنیتی شهر کابل، ۶ غیرنظامی جان باخته و چند تن دیگر به شمول سه تن از نیروهای امنیتی زخم برداشته‌اند.

خالد زدران در توییتر نگاشته است که حمله کننده انتحاری پیش از رسیدن به هدف از سوی نیروهای امنیتی در ایست بازرسی از پا درآمد.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله، هم‌چنان گفته است که دست‌کم ۶ تن درپی این انفجار کشته و شماری دیگر زخمی شده‌اند.

آقای تکور گفته است پیش از آنکه عامل انتحاری به هدف برسد، توسط نیروهای امنیتی شناسایی شد و پس از کشته شدن او، مواد جاسازی شده در بدنش منفجر شد.

با این حال، شفاخانه ایمرجنسی کابل گفته که در نتیجه این انفجار ۱۲ زخمی به شمول یک کودک به این شفاخانه منتقل شده که دو تن آنان در جریان انتقال به این شفاخانه جان باختند.

تاکنون مسوولیت این انفجار را فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

خلیل‌زاد: عملیات اخیر امارت اسلامی ضربه بزرگی به داعش در شمال افغانستان است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۴۰۲)

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده پیشین وزارت خارجه امریکا در امور افغانستان گفته است اگر ادعای امارت اسلامی در مورد کشتن سه عضو کلیدی داعش درست باشد، ضربه بزرگی به پیکر داعش در شمال افغانستان وارد شده است.

پس از آنکه ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی افغانستان از کشته شدن سه عضو برجسته داعش در شمال افغانستان خبر داد، زلمی خلیل‎زاد، فرستاده پیشین وزارت خارجه امریکا در امور افغانستان، خواستار افزایش تعامل میان امریکا و امارت اسلامی برای اجرایی شدن کامل توافق‌نامه دوحه شد.

وی این درخواست را صبح روز دوشنبه (۷حمل) در رشته تویت‌هایی در واکنش به ادعای امارت اسلامی مبنی بر کشتن اعضای کلیدی گروه داعش در بلخ مطرح کرده است. خلیل‌زاد گفته است که اگر ادعای امارت اسلامی مبنی بر کشته شدن مولوی ضیاءالدین، فرد شماره دوم شاخه خراسان داعش، ابوعمر افریدی، مشاور و سلمان تاجیکستانی، کارشناس آموزش و ساخت بمب این گروه تأیید شود، ضربه بزرگی به پیکر داعش در شمال افغانستان وارد شده است.

به گفته زلمی خلیل‌زاد، مبارزه با شاخه خراسان داعش از تعهدات امارت اسلامی در توافق‌نامه دوحه به امریکا است. ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی افغانستان گفته است که طی یک عملیات، شماری از اعضای رهبری شاخه خراسان داعش را در ولایت بلخ به هلاکت رسانده‌اند.

این ریاست افزوده است که افراد کشته شده در عملیات شب گذشته طراحی و اجرای حمله انتحاری علیه داوود مزمل والی ولایت بلخ را به عهده داشتند که منجر به کشته شدن وی و چند فرد دیگر شده بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!