Connect with us

علم و تکنالوژی

خوشبینی‌ها برای نمایش موتر ساخت افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی موتر

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲۷, ۱۴۰۱)

اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی حکومت امارت اسلامی افغانستان ادعا کرده است، که یک موتر مدل ۲۰۲۲ را ساخته‌اند و قرار است که در آینده نزدیک در یک نمایشگاه بین‌المللی موتر جینیوا در قطر به نمایش گذاشته شود.

این اداره می‌افزاید که با سفیر قطر در کابل درباره نمایش این موتر در نمایشگاه موترهای ۲۰۲۲ قطر دیدار و گفتگو کرده است.

سفیر قطر، از رهبری اداره تعلیمات تخنیکی ومسلکی، برای حمایت از آموزش جوانان با فرصت‌های محدود و ساخت یک موتر، توسط مرکز نوآوری این اداره اظهار خرسندی کرد و از همکاری سفارت مربوط با این اداره اطمینان داد.

اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی می‌گوید، که همه اجزا و دیزاین این موتر از سوی کارکنان بخش نوآوری این اداره ساخته شده و تنها “انجن” این موتر ساخت بیرونی است که به آن نصب شده است.

مسئول اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی افغانستان در صفحه توییتر خود نوشت تا دو هفته دیگر موتر ساخت افغانستان که به ابتکار این اداره طراحی و ساخته شده، تکمیل می‌گردد.

غلام حیدر شهامت، رئیس اداره تعلیمات و تخنیکی گفت: «آخرین لحظات ساخت موتر ۲۰۲۲ ساخت داخلی افغانستان در ورکشاپ‌ تخنیکی مرکز نوآوری اداره تعلیمات تخنیکی و‌ مسلکی تا ۲ هفته بعد این‌ موتر‌ تکمیل خواهد شد.»

حیدر شهامت افزوده است که رنگ مالی و نصب چراغ‌های این موتر تا حدود دوهفته دیگر مطابق آنچه درصفحات اجتماعی دیده شده، آماده خواهد شد و تولید نهایی آن دو هفته بعد با شما شریک می‌شود.

علم و تکنالوژی

فروش آیفون و درآمد شرکت اپل کاهش یافت

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۴, ۱۴۰۱)

پس از چندین فصل عملکرد درخشان با وجود افزایش مشکلات اقتصادی، سرانجام درآمد، سود و آمار فروش اپل در بسیاری از کسب‌و‌کارهایش ضعیف‌تر از حد انتظار تحلیلگران وال‌استریت شد. در نتیجه‌ این وضعیت،‌ ارزش سهام اپل افت کرد.

به نقل ازCNBC ، فروش اپل در فصل تعطیلات سال ۲۰۲۲ حدوداً پنج درصد کمتر از سال ۲۰۲۱ بود. این نخستین بار از سال ۲۰۱۹ تاکنون است که فروش محصولات اپل با افت سالانه مواجه می‌شود.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، می‌گوید سه عامل روی عملکرد مالی این شرکت در سه‌ماهه‌ منتهی‌ به پایان ۲۰۲۲ اثر گذاشتند: دالر قوی، مشکلات تولید آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس در چین و افزایش مشکلات اقتصادی.

کوک می‌گوید وضعیت دشوار اقتصادی روی عملکرد همه‌ شرکت‌ها اثر گذاشته است.

ارزش سهام اپل به‌طور موقتی تا چهار درصد افت کرد، اما به دنبال ارایه پیش‌بینی‌های جزئی، اپل درباره‌ فصل اول سال ۲۰۲۳ مجدداً بالا رفت. بر اساس پیش‌بینی‌های اپل، سرعت افت فروش آیفون در فصل جاری کمتر از فصل تعطیلات خواهد بود.

اپل در گزارش مالی جدیدش می‌گوید در فصل پایانی سال گذشته‌ میلادی، ۱۱۷٫۱۵ میلیارد دالر درآمد کسب کرد، در حالی که تحلیلگران درآمد ۱۲۱٫۱۰ میلیارد دالری پیش‌بینی کرده بودند. درآمد اپل در این برهه زمانی ۵٫۴۹ درصد نسبت‌ به فصل پایانی ۲۰۲۱ افت کرده است.

در سه‌ماهه‌ پایانی ۲۰۲۲ درآمد آیفون ۶۵٫۷۸ میلیارد دالر بود که از افت ۸٫۱۷ درصدی نسبت‌ به یک سال قبل خبر می‌دهد. درآمد مک ۲۸٫۶۶ درصد افت کرد و درآمد آیپد ۲۹٫۶۶ درصد بالا رفت. این دو واحد تجاری به ترتیب ۷٫۷۴ میلیارد دالر و ۹٫۴ میلیارد دالر درآمد برای اپل به ارمغان آوردند.

درآمد «سایر محصولات» اپل که شامل مواردی مثل اپل واچ و ایرپاد می‌شود، ۸٫۳ درصد افت کرد و به ۱۳٫۴۸ میلیارد دالر رسید. درآمد واحد خدمات اپل با رشد ۶٫۴ درصدی برای اولین بار از ۲۰ میلیارد دالر عبور کرد و حتی فراتر از انتظار تحلیلگران ظاهر شد.

اپل می‌گوید در فصل پایانی ۲۰۲۲ حاشیه‌ سود ناخالصش ۴۲٫۹۶ درصد بود. تحلیلگران عدد ۴۲٫۹۵ درصد را پیش‌بینی کرده بودند.

Continue Reading

علم و تکنالوژی

آرتیفکت، خدمات جدید بنیان‌گذاران اینستاگرام و آینده شبکه‌های اجتماعی، معرفی شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۳, ۱۴۰۱)

خدمات جدید آرتیفکت را بنیان‌گذاران اینستاگرام معرفی کرده‌اند. این خدمات تلاش می‌کند «آینده‌ی شبکه‌های اجتماعی» را به‌تصویر بکشد.

کوین سیستروم و مایک کریگر، بنیان‌گذاران اینستاگرام، در سال ۲۰۱۸ به‌دلیل اختلافات با متا از این شرکت جدا شدند. سپس، آن‌ها کسب‌و‌کار جدیدی تشکیل دادند تا «نسل بعد شبکه‌های اجتماعی» را روی کار بیاورند. نخستین خدمات جدید آن‌ها آرتفیکت (Artifact) است.

آرتفیکت بخش خبری شخصی‌سازی‌شده‌ای است که از تکنالوژی یادگیری ماشین برای فهمیدن علایق کاربر استفاده می‌کند و به‌زودی بحث درباره‌ی مقالات را برای استفاده کننده‌گان امکان‌پذیر خواهد کرد.

نام سرویس Artifact نتیجه‌ی ترکیب Article (مقاله) و Fact (حقایق) و Artificial Intelligence (هوش مصنوعی) است. این خدمات جدید ثبت‌نام استفاده کننده‌گان جدید را می‌پذیرد؛ اما فعلاً آغاز به‌ کار نکرده است. کوین سیستروم می‌گوید به‌زودی فعالیت آرتفیکت شروع می‌شود.

برای حضور در آرتیفکت، می‌توانید از‌طریق وب‌سایت این سرویس اقدام کنید. نسخه‌ی اندروید و iOS آرتفیکت هم‌اکنون در‌دسترس است.

به‌محض ورود به آرتیفکت با صفحه‌ای شامل مقالات محبوب از رسانه‌های بزرگ و کوچک مواجه خواهید شد. با ورود به مقالات مدنظر، دستورالعمل آرتیفکت با علایق شما آشنا می‌شود و مقالات مشابه را به‌نمایش می‌گذارد. در‌حال‌حاضر، تیک‌تاک از سیستمی مشابه برای نمایش ویدئو استفاده می‌کند.

آرتیفکت مدتی پس از انتشار به دو قابلیت مهم مجهز خواهد شد: ۱. نمایش مقالات نشر شده استفاده کننده‌گانی که آن‌ها را دنبال کرده‌اید. این خدمات جدید در ابتدا انتشار متن‌های ساده‌ی بدون لینک را امکان‌پذیر نمی‌کند؛ ۲. امکان ارسال پیام خصوصی (دایرکت) تا با دوستانتان درباره‌ی مقالات مختلف گفتگو کنید.

Continue Reading

علم و تکنالوژی

دانشمندان رباتی ساخته‌اند که مایع می‌شود و از قفس فرار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۰, ۱۴۰۱)

دانشمندان یک ربات انسان‌نما ساخته ‌اند که می‌تواند برای فرار از قفس تغییر شکل داده و به مایع تبدیل شود.

به نقل از ساینس‌آلرت، دانشمندان پیشرفتی در حوزه رباتیک داشته‌ اند و موفق به ساخت رباتی شده‌ اند که می‌تواند از حالت مایع به فلز و بالعکس تغییر حالت دهد تا در محیط‌های سخت بدون مشکل حرکت کند.

این ربات‌های کوچک که برای ساخت آن‌ها از خیار دریایی الهام‌گرفته شده است می‌توانند هم نرم و هم سخت باشند و بر محدودیت‌های ربات‌هایی که تنها یک حالت دارند، غلبه کنند. بنابراین پتانسیل ارایه خدمات کاربردی بیشتری در زمینه‌هایی مانند مونتاژ الکترونیک و حتی طبی دارند.

این ربات‌ها می‌توانند مسیرهای دارای موانع را طی کنند، مواردی را به مدل‌هایی از معده انسان برسانند و حتی برای فرار از قفس به مایع تبدیل شوند.

انجنیر چنگ‌فنگ‌ پان از دانشگاه هانگ کانگ در چین می‌گوید: «توانایی جابجایی بین حالت مایع و جامد در ربات‌ها، عملکرد آن‌ها را افزایش می‌دهد.»

برای طراحی رباتی که بتواند چنین کاری انجام دهد، محققان به ماده‌ای غیرسمی نیاز داشتند که بتواند به راحتی بین حالت نرم و سخت در دمای محیط تغییر حالت دهد. آن‌ها به گالیم روی آوردند، فلز نرمی که نقطه ذوب آن ۲۹.۷۶ درجه سانتیگراد در فشار استاندارد است و این تنها چند درجه کمتر از میانگین دمای بدن انسان است. شما می‌توانید گالیم را تنها با نگه‌داشتن آن در دست خود ذوب کنید.

محققان یک ماتریس گالیم را با ذرات مقناطیسی ادغام کردند و چیزی ایجاد کردند که آن را «دستگاه انتقال فاز جامد-مایع مقناطیسی فعال» می‌نامند.

محققان پس از اینکه برگشت‌پذیر بودن انتقال جامد به مایع ربات را آزمایش کردند ربات‌های کوچک خود را از طریق طیف وسیعی از آزمایش‌ها مورد استفاده قرار دادند. ربات‌ها می‌توانند از روی خندق‌های کوچک بپرند، از موانع بالا بروند و حتی برای انجام وظایف مشارکتی در جابجایی اجسام چند بخش شده و دوباره یک‌پارچه شوند.

سپس، محققان کاربردهای عملی آن را بررسی کردند. آنها مدلی از معده انسان ایجاد کردند و ربات را وادار کردند که یک شی کوچک از درون آن را ببلعد و بیرون بیاورد که برای مثال می‌تواند روشی مفید برای استخراج باتری‌های بلعیده شده باشد.

محققان امیدوارند از این ربات بتوان برای تحویل دارو استفاده کرد.

به گفته محققان، این هنوز به طور دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است.

انجنیر مجیدی گفته است: «تحقیقات بیشتری در آینده باید انجام شود تا نشان دهد که چگونه می‌توان از این ربات‌ها در بخش طب استفاده کرد. آنچه که ما نشان می‌دهیم فقط یک نمایش اثبات مفهوم است، اما مطالعات بسیار بیشتری مورد نیاز است تا چگونگی استفاده از این ربات برای تحویل دارو یا برداشتن اجسام خارجی مشخص شود.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!