Connect with us

رویداد های اخیر

خوشبینی فرستاده ویژه ملل متحد از چشم انداز صلح افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

دیبورا لیونز نماینده بلند پایه ملل متحد در افغانستان گفته است که این کشور پس از چهار دهه جنگ، در حال حاضر فرصتی بی نظیر برای داشتن آینده درخشان و با ثبات تر دارد.

خانم لیونز روز پنجشنبه از طریق کنفرانس ویدیویی به شورای امنیت ملل متحد گفت که حتی در زمان همه گیری بی سابقه جهانی که دستاوردهای اجتماعی-اقتصادی افغانستان را که طی سال ها به سختی به دست امده اند، را تهدید می کند، اکنون لحظه “ظهور امید” است.

نماینده ملل متحد که نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان می باشد گفت که او “محتاطانه خوشبین” است که گفتگوها میان جمهوری اسلامی افغانستان و تیم مذاکره کننده طالبان چند هفته دیگر در دوحه آغاز شود.

او به جلسه شورای امنیت افزود: “از انجایی که دو طرف فکر می کنندگفتگوهایی طولانی و پیچیده خواهند داشت ، آنها را ترغیب نموده ام که برای موفقیت از خود انعطاف پذیری، دور اندیشی، تعهد به صلح و از همه مهمتر دلسوزی به مردم شان را نشان دهند.”

لیونز که رییس هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز می باشد در مورد استقبال از اعلان رسمی آتش بس سه روزه در روزهای عید از سوی طالبان و دولت و کاهش خشونت، توضیحات ارایه کرد.

او به شورای امنیت گفت که ملل متحد آماده حمایت از گفتگوهای مستقیم صلح می باشد و گفت که او برای شناسایی و رسیدگی به نیازهای دو طرف با آنها در حال گفتگو بوده است، وی افزود: “کاهش خشونت برای ایجاد محیطی مناسب برای گفتگوهای صلح و هموار کردن راه برای آتش بس دایمی، ضروری است.”

نماینده ملل متحد در مورد چگونگی دخیل بودنش با همکاران از منطقه و فراتر از آن توضیح داد و گفت که مطمین است که فضای سازنده برای پروسه صلح می تواند تقویت گردد. اما همزمان با ظهور فرصت های تازه برای صلح، کوید-۱۹ بر زندگی روزانه در افغانستان سایه افکنده است.

“By working together, we can overcome #COVID19 and support #Afghanistan at the beginning of its nascent peace process so that its people can finally achieve the lasting peace they deserve.” – UN envoy @DeborahLyonsUN tells Security Council. More: https://t.co/4VUs83dcEC. pic.twitter.com/d0lnJkOrjZ

او با اشاره در مورد اینکه چگونه سخاوت دوامدار جامعه بین الملل می تواند ملل متحد را کمک نماید تا با دولت افغانستان به همه گیری کوید-۱۹ پاسخگویی ضروری داشته باشد، گفت: “تحت رهبری دولت افغانستان، ملل متحد از پاسخگویی هماهنگ برای مبارزه با این همه گیری، حمایت می‌کند.”

بر علاوه ارایه یک چشم انداز برای صلح و مبارزه با کوید-۱۹ خانم لاینز پیشرفت ها در بخش حقوق بشر و وضعیت بشردوستانه را نیز برجسته نمود. او در مورد واقعیت های دردناک زندگی مردم و هزینه بشری جنگ افغانستان که هنوز هم باعث وارد آمدن تلفات ویرانگر بر افراد ملکی به ویژه کودکان می شود، صحبت کرد.

در پایان خانم لیونز تاکید کرد که کوید-۱۹ تنها یک بحران صحی نیست. او این همه گیری را بحران چند بعدی خواند که کشوری را که در حال حاضر در وضعیت شکننده قرار دارد، تحت تاثیر قرار داده است. اما وی گفت ما با همکاری با یکدیگر می توانیم در کوید-۱۹ فایق آییم و از افغانستان در ابتدای پروسه نو ظهور صلح حمایت نماییم تا سرانجام مردم آن بتوانند به صلح پایدار که شایسته آن هستند، دست یابند.

او گفت: “ملل متحد در همکاری با مردم افغانستان در این زمان چالش بی سابقه و امید شکننده در کنار مردم افغانستان باقی خواهد ماند.” لاینز افزود: “مردم افغانستان در ترسیم راه شان برای رسیدن به صلح به دنبال راهنمای، حمایت و وحدت این شورا هستند.”

رویداد های اخیر

سازمان ملل متحد: ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان بسیار مهم است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۱)

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به اهمیت ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تاکید کرده است.

کارولین گلک، سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، با نشر یک نوار تصویری در توییتر روز جمعه، ۲۷ جنوری، که به ولایت بامیان سفر کرده، گفته است افغانستان با بدترین زمستان مواجه بوده و توزیع کمک‌های نقدی برای نیازمندان در این کشور بسیار مهم است.

خانم گلک در این نوار تصویری گفته است: «مردم افغانستان یکی از سخت‌ترین زمستان‌ها را در ده سال گذشته تجربه و سپری می‌کنند، حدود ۱۶۰ تن به‌دلیل سردی هوا جان باخته و ده‌ها هزار مواشی تلف شده اند، این در حالی است که مردم افغانستان دچار یکی از فاجعه‌بار ترین بحران بشری اند، چنانچه میلیون‌ها تن برای زنده ماندن به حمایت نیاز دارند، سال گذشته، یو‌ان‌اچ‌سی‌آر شش میلیون نیازمند را کمک کرد، ما هم‌چنان کمک‌های اضافی را برای ۸۰ هزار آسیب‌پذیر در جریان فصل سرما فراهم کردیم، خانواده‌ها هم‌چنان پول نقد دریافت کردند تا غذا و لباس بخرند.»

از سویی هم، شهروندان کشور با ابراز نگرانی از بیکاری می‌گویند که با وضعیت بد اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و از توزیع غیرعادلانه کمک‌ها نیز شکایت دارند.

یک تن از نیازمندان گفت: «اگر برای ما کمک نشود، هیچ چیز نداریم، باید برای ما کمک شود، فرزندم کار کرده نمی‌تواند و بیکار است.»

با این حال، آگاهان اقتصادی می‌گویند که برای کاهش فقر، بیکاری و بحران بشری در افغانستان باید در قسمت ساخت زیر بناهای اقتصادی توجه صورت گیرد و یگانه راهی که می‌تواند برای حل بحران اقتصادی در کشور موثر واقع شود، فعالیت موسسات مدد‌رسان در کشور است.

آذرخش حافظی، آگاه امور اقتصادی، گفت: «یگانه وسیله‌ای که در شرایط فعلی می‌تواند برای مردم کمک کند، فعالیت موسسات بین‌المللی و هم‌چنان موسسات غیردولتی است.»

گفتنی است که طبق گزارش‌ها، بیش از بیست وهشت میلیون تن در افغانستان در سال جاری میلادی نیاز به کمک دارند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون سرمنشی ملل متحد: امیدواری برای رفع محدودیت‌ها بر زنان در افغانستان وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۱)

معاون سرمنشی سازمان ملل متحد می‌گوید، پس ازدیدار و گفتگو با مقامهای امارت اسلامی در افغانستان برای برداشته شدن ممنوعیت‌ها در رابطه به کار وتحصیل زنان و دختران، امیدوار شده است.

امینه محمد در گفتگو با «سی ان ان» تصریح کرده است که نظریات موافق زیادی به کار و تحصیل زنان و دختران در ساختار سیاسی امارت اسلامی وجود دارد.

او در پاسخ به این سوال که آیا امیدواری برای برداشتن ممنوعیت ها ومحدویت ها بر کار وتحصیل زنان ودختران وجود دارد، گفت: «بلی وجود دارد. هرچند مشکلات وجود دارد اما وضعیت قابل تحمل است. با توجه به گفتگوهای که من با طالبان (امارت اسلامی) داشتم بلی این امیدواری وجود دارد. هرچند تغییر در تصمیم سطح رهبری غیرقابل پیش بینی است اما با توجه به نظریات مختلفی که در بین طالبان (امارت اسلامی) وجود دارد بلی احتمال اینکه زنان ودختران بتوانند به تحصیل وکار برگردند وجود دارد. شما می‌دانید که مسئله به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی) وکمک‌های بشری مسائل خیلی مهم هستند که به عنوان وسیله فشار از آن می شود استفاده کرد.»

سیما بحوث، مقام ارشد دیگر سازمان ملل متحد که خانم امینه را در سفرش به افغانستان همراهی می‌کرد گفت یکی از مسائلی را که مقام های امارت اسلامی از دلایل بستن مکاتب و پوهنتون‌ها عنوان کرده اند، برداشتن موارد غربی و افزودن موارد شرعی واسلامی در نصاب درسی مکاتب است که با ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی و افغانی مطابقت داشته باشد.

سیما بحوث، رییس اجرایی بخش زنان سازمان ملل متحد گفت: «زمانی که در باره تجدید نظر در فرمان صحبت کردیم، طالبان (امارت اسلامی) گفتند به وقت نیاز دارند. آنها گفتند فرمان موارد حاشیه هم دارد. زمانی که ما درباره این موارد پرسیدیم آنها گفتند که ما نیاز داریم تا زیرساخت ها ایجاد شود، مکاتب ساخته شوند، معلمین بیشتراستخدام شوند، اصول وبرنامه درسی تغییر کند وموارد غربی از آن دور شود وموضوعات اسلامی و مربوط به فرهنگ وارزش اسلامی وافغانی در آن گنجانیده شود.»

همزمان قراراست شورای امنیت ملل متحد نشستی غیرعلنی را روز دوشنبه درمورد وضعیت افغانستان برگزار کند.

استیفن دوجارک، سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد گفت: «روز دوشنبه، مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده کمک اضطراری، رییس و مدیرعامل صندوق حمایت ازکودکان، معاون مدیر اجرایی یونیسف و رییس پاملرنه در نشست شورای امنیت اشتراک خواهند داشت تا درمورد نتایج سفر اخیر شان به افغانستان به اعضای شورای امنیت معلومات ارائه کنند. آنها نخست به اظهارات هیئت سازمان ملل متحد گوش خواهند داد سپس اعضای شورا درمورد وضعیت افغانستان رایزنی خواهند کرد.»

این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد ناوقت روز جمعه با برگزاری نشستی در عقب درهای بسته٬ وضعیت افغانستان را به بحث گرفته اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از گزارش بانک جهانی استقبال کرد و خواستار تکمیل پروژه های ناتمام شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی ضمن استقبال از گزارش اخیر بانک جهانی درمورد وضعیت اقتصادی افغانستان، از این نهاد خواسته است تا کار پروژه های ناتمام اش را در این کشور تکمیل کند.

در گزارش بانک جهانی آمده است که قیمت مواد خوراکی و نفتی در افغانستان کاهش یافته، ارزش پول افغانی دربرابر اسعار خارجی ثابت باقی مانده، در صادرات افزایش قابل ملاحظه آمده، معاش کارمندان دولتی به وقت و زمان پرداخته شده و در میزان عواید ملی هم افزایش چشمگیری رونما گردیده است.

معاونیت اقتصادی ریاست الوزراء با نشر اعلامیه‌ای روز شنبه (۸ دلو) گفته است که از تمامی «نکات مثبت و مبتنی بر واقعیت‌های عینی» گزارش بانک جهانی درمورد وضعیت اقتصادی افغانستان استقبال نموده و این اقدام را «تصویر روشن در توسعه واقعی و حرکت اقتصادی» افغانستان می‌داند.

در اعلامیه آمده است: «امارت اسلامی افغانستان باور دارد اگر محدودیت های موجود در سکتور بانکی از میان برداشته شود و سرمایه منجمد شده افغان‌ها آزاد گردد، وضعیت اقتصادی از این هم بهتر و به سوی تحکیم هرچه بیشتر گام‌های استواری بر خواهد داشت و مسوولیت جامعه جهانی در قبال افغانستان هم کاهش خواهد یافت.»

در اعلامیه همچنان از تمامی سازمان‌های جهانی خواسته شده تا درمورد افغانستان به جهان، از آن پیشرفت‌ها و انکشافات یادآوری کنند که به ویژه در بخش اقتصادی عملی گردیده است تا جهان در این بخش از حالت حقیقی افغانستان آگاه شود.

افزون بر این، از سازمان‌های جهانی خواسته شده تا در بخش تمویل پروژه های انکشافی با افغانستان همکاری نمایند تا اینکه میزان بیکاری کاهش یابد و اثرات مثبت بر وضعیت اقتصادی کشور داشته باشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!