Connect with us

رویداد های اخیر

داکتر عبدالله: موقف طالبان در گفتگوهای صلح همیشه مبهم بوده‌ است

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۱۳, ۱۴۰۰)

داکتر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی می‌گوید که طالبان خواهان استقرار یک نظام اسلامی اند، اما معنای آن را توضیح نمی‌‌دهند.

به گفته‌ی آقای عبدالله :”موضع آنان (طالبان) همیشه مبهم بوده‌است.”

وی دراین باره گفت:” آنها مواضع خود را مبهم ترک می‌کنند. آنها می گویند، ما خواهان استقرار یک نظام اسلامی هستیم، اما معنی آن را توضیح نمی‌دهند. رهبران چگونه انتخاب یا گزیده می‌شوند؟ آنها شورای اسلامی می خواهند. آیا انتخابی است؟ در صورت انتخاب ، بر چه اساسی؟ آنها دراین موارد هیچ چیز را شریک نساخته اند.”

عبدالله همچنین اظهار داشت که گروه‌های مختلف طالبان هر از گاهی با آنها تماس می گیرند: “گاهی اوقات آنها یادداشت می‌فرستند. پیام‌ها عمدتا یکسان هستند. حتی در نامه (که اخیراً برای سیاستمداران ارسال شده است) موضع بسیار مبهم است و شما نمی‌توانید تشخیص دهید که این موضع یک گروه است یا همه.”

آقای عبدالله که در یک گفتگویی ویژه با صدای امریکا گفته‌است که اخیرا با اعلام خروج نیروهای امریکایی از افغانستان موضع طالبان تغییر کرده‌است و مذاکره کننده اصلی آنان به پاکستان رفته‌ تا با رهبران خود مذاکره کنند، دستور بگیرند و موضع خود را تغییر دهند.

به گفتهٔ آقای عبدالله گروه طالبان به بهانه‌ٔ جهاد در برابر نیروهای خارجی به جنگ ادامه می‌دهند ولی تا سه ماه دیگر با خروج نیروهای آمریکایی، این بهانه را نخواهند داشت.

از سویی‌هم، قرار است کنفرانس استانبول برای صلح افغانستان به میزبانی کشور ترکیه برگزار شود اما گروه طالبان گفته‌اند تا زمانی که نیروهای خارجی به طور کامل از افغانستان بیرون نشوند آنان در هیچ کنفرانسی که در بارهٔ آیندهٔ افغانستان تصمیم گرفته شود، اشتراک نخواهند کرد.

داکتر عبدالله می‌گوید اگر طالبان به کنفرانس استانبول اشتراک نکنند، این نشست برگزار نخواهد شد.

در همین‌حال رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی در بارهٔ حکومت افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی بیان داشته که « ما نمی‌توانیم این موضوع را رد کنیم که شرایط برای افغان‌ها، پس از خروج نیروهای آمریکایی بسیار دشوار خواهد شد و جنگ ادامه خواهد یافت.»

وی همچنین گفت که امیدوار است و آرزو می‌کند طالبان خواهان صلح باشند و در غیر این صورت جنگ ادامه خواهد یافت.

عبدالله اظهار داشت که نمی توان یک جنگ داخلی را منتفی دانست اما گفت: “امید خود را از دست ندهیم زیرا این یک بدترین سناریو خواهد بود. بنابراین، در این مرحله، تمام تمرکز باید بر روی چگونگی عملکرد آن (صلح) باشد. “

این در حالی‌ست که روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دو روز قبل آغاز شده‌ و قرار است این روند تا ۱۱ سپتامبر سال جاری به پایان برسد.

رویداد های اخیر

یک شهروند افغان به اتهام قتل سه زن در اتریش بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

پولیس اتریش یک شهروند ۲۷ ساله افغان را به اتهام قتل سه زن در یک فاحشه‌خانه در ویانا، پایتخت آن کشور دستگیر کرده است.

بی‌بی‌سی نیوز گزارش داده است که این سه زن با ضربات چاقو به قتل رسیده اند و مظنون در حالی که چاقویی در دست داشت در نزدیکی فاحشه‌خانه پنهان شده بود.

انگیزه قتل در حال حاضر معلوم نیست، اما این مرد مورد بازجویی قرار گرفته است.

این در حالیست که یک زن و دخترش در یک حادثه نامرتبط در ویانا نیز کشته شده اند. مقام‌ها معتقدند که شوهر این زن مسوول این حادثه می‌باشد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی عازم ترکمنستان شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در راس یک هیات عازم ترکمنستان شد.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، در صفحه ایکس خود یکشنبه نوشته است که آقای متقی به‌دعوت رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان به‌منظور گفتگو در مورد مسایل دوجانبه راهی آن کشور شد.

مسوولان وزارت معادن و پترولیم، اداره خط آهن و شرکت برشنا مشمول این هیات اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

چین: جای تاسف است که در نشست دوحه، زمینه گفتگو با امارت اسلامی فراهم نشد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۵, ۱۴۰۲)

نماینده ویژه چین در امور افغانستان ابراز تاسف کرده است که زمینه گفتگو با امارت اسلامی در یک نشست بین المللی در مورد افغانستان که هفته گذشته در دوحه برگزار شده بود، فراهم نشد.

یو شیایویونگ در صفحه ایکس خود شنبه نوشته است که این نشست برای تبادل نظر مفید بود و کشورها خواستار تعامل و گفتگوی عملی‌تر با افغانستان شد.

او گفته است: «افسوس که اشتراک کنندگان نشست دوحه در باره افغانستان بار دیگر نتوانستند با حکومت سرپرست افغانستان یا مقام‌های حاکم (امارت اسلامی) گفتگو داشته باشند، همان‌طور که چین و کشورهای منطقه خواستار آن بودند.»

این دیپلومات چین افزوده است که کشورش در این نشست خواستار کمک‌های بشردوستانه بیشتر، حکومت‌داری معتدل و آموزش زنان و دختران شد.

چین همچنین از ایالات متحده خواسته است که مسئولیت اصلی بازسازی افغانستان را بر عهده بگیرد، دارایی‌های افغانستان در خارج را آزاد و تحریم های یک‌جانبه را لغو کند.

سازمان ملل متحد از امارت اسلامی دعوت کرده بود تا در نشست دوم آن سازمان درباره افغانستان در دوحه شرکت کند، اما امارت اسلامی آن‌را به دلیل پذیرفته نشدن شرایطش رد کرد.

امارت اسلامی برای اشتراک در این نشست، خواستار تعامل با نظام فعلی به‌حیث یگانه نماینده افغانستان و دیدار با سرمنشی ملل متحد شده بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!