Connect with us

رویداد های اخیر

داکتر عبدالله: موقف طالبان در گفتگوهای صلح همیشه مبهم بوده‌ است

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۳, ۱۴۰۰)

داکتر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی می‌گوید که طالبان خواهان استقرار یک نظام اسلامی اند، اما معنای آن را توضیح نمی‌‌دهند.

به گفته‌ی آقای عبدالله :”موضع آنان (طالبان) همیشه مبهم بوده‌است.”

وی دراین باره گفت:” آنها مواضع خود را مبهم ترک می‌کنند. آنها می گویند، ما خواهان استقرار یک نظام اسلامی هستیم، اما معنی آن را توضیح نمی‌دهند. رهبران چگونه انتخاب یا گزیده می‌شوند؟ آنها شورای اسلامی می خواهند. آیا انتخابی است؟ در صورت انتخاب ، بر چه اساسی؟ آنها دراین موارد هیچ چیز را شریک نساخته اند.”

عبدالله همچنین اظهار داشت که گروه‌های مختلف طالبان هر از گاهی با آنها تماس می گیرند: “گاهی اوقات آنها یادداشت می‌فرستند. پیام‌ها عمدتا یکسان هستند. حتی در نامه (که اخیراً برای سیاستمداران ارسال شده است) موضع بسیار مبهم است و شما نمی‌توانید تشخیص دهید که این موضع یک گروه است یا همه.”

آقای عبدالله که در یک گفتگویی ویژه با صدای امریکا گفته‌است که اخیرا با اعلام خروج نیروهای امریکایی از افغانستان موضع طالبان تغییر کرده‌است و مذاکره کننده اصلی آنان به پاکستان رفته‌ تا با رهبران خود مذاکره کنند، دستور بگیرند و موضع خود را تغییر دهند.

به گفتهٔ آقای عبدالله گروه طالبان به بهانه‌ٔ جهاد در برابر نیروهای خارجی به جنگ ادامه می‌دهند ولی تا سه ماه دیگر با خروج نیروهای آمریکایی، این بهانه را نخواهند داشت.

از سویی‌هم، قرار است کنفرانس استانبول برای صلح افغانستان به میزبانی کشور ترکیه برگزار شود اما گروه طالبان گفته‌اند تا زمانی که نیروهای خارجی به طور کامل از افغانستان بیرون نشوند آنان در هیچ کنفرانسی که در بارهٔ آیندهٔ افغانستان تصمیم گرفته شود، اشتراک نخواهند کرد.

داکتر عبدالله می‌گوید اگر طالبان به کنفرانس استانبول اشتراک نکنند، این نشست برگزار نخواهد شد.

در همین‌حال رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی در بارهٔ حکومت افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی بیان داشته که « ما نمی‌توانیم این موضوع را رد کنیم که شرایط برای افغان‌ها، پس از خروج نیروهای آمریکایی بسیار دشوار خواهد شد و جنگ ادامه خواهد یافت.»

وی همچنین گفت که امیدوار است و آرزو می‌کند طالبان خواهان صلح باشند و در غیر این صورت جنگ ادامه خواهد یافت.

عبدالله اظهار داشت که نمی توان یک جنگ داخلی را منتفی دانست اما گفت: “امید خود را از دست ندهیم زیرا این یک بدترین سناریو خواهد بود. بنابراین، در این مرحله، تمام تمرکز باید بر روی چگونگی عملکرد آن (صلح) باشد. “

این در حالی‌ست که روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دو روز قبل آغاز شده‌ و قرار است این روند تا ۱۱ سپتامبر سال جاری به پایان برسد.

رویداد های اخیر

وزیر دفاع ملی در یک سفر رسمی عازم امارات متحده عربی شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی می‌گوید محمد یعقوب مجاهد، وزیر این وزارت طی یک سفر رسمی عازم کشور امارات متحده عربی شده است.

وزارت دفاع ملی در رشته توییت‌های شنبه شب (۱۲ قوس) از سفر رسمی یعقوب مجاهد خبر داده است و افزوده که آقای مجاهد در رأس یک هیأت حکومتی رهسپار امارات متحده عربی شده است.

به گفته این وزارت، هدف از سفر وزیر دفاع ملی دیدار با رهبران کشور امارات متحده عربی، افغان‌های مقیم این کشور و هم‌چنان تحکیم روابط امارت اسلامی با کشور‌های خلیج می‌باشد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی در محل تبادله سرباز امریکایی با زندانیان گوانتانامو یک کمپلکس می‌سازد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

وزیر امور داخله می‌گوید قرار است یک کمپلکس بزرگ در محلی ساخته شود که باو برگدال، سرباز امریکایی با پنج زندانی گوانتانامو تبادله شد.

این کمپلکس شامل یک باب مدرسه، مکتب، کلینیک و منار آزادی می‌شود.

سراج الدین حقانی، وزیر داخله امارت اسلامی در مراسم تهداب‌گذاری این کمپلکس در ولایت خوست گفت که این تبادله بزرگترین رویداد را رقم زد که منجر به امضای توافق نامه دوحه شد، توافقی که امریکا از افغانستان بیرون شد و امارت اسلامی قدرت سیاسی را بدست گرفت.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، در بدل آزادی باو برگدال، پنج تن از اعضای ارشد امارت اسلامی که شامل عبدالحق وثیق، رییس کنونی استخبارات، محمد فاضل مظلوم، معاون وزارت دفاع، نورالله نوری، وزیر اقوام و قبایل، خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ و محمد نبی عمری، معین کنونی وزارت امور داخله از زندان گوانتانامو آزاد شدند. این چهره های ارشد امارت اسلامی نقش مهم در توافق نامه دوحه نیز داشتند.

در این کمپلکس یک باب مدرسه، مکتب ، کلینیک و منار آزادی ساخته می‌شود که کار آن رسماً شروع شده است.

باوبرگدال، سرباز امریکایی در سال ۲۰۰۹ به اسارت نیروهای امارت اسلامی در آمد و اما او در سال ۲۰۱۴ در پی یک تبادله نادر آزاد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!