Connect with us

خبرهای تازه

دبیرکل ناتو: بر تأمین شفافیت در اعلام نتایج ریاست جمهوری افغانستان تأکید می‌کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱, ۱۳۹۸)

ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روی تأمین شفافیت در شمارش آرا و اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، افغانستان تاکید می‌ورزد.

دبیر کل ناتو، در یک نشست خبری در بروکسل، از نامزدان ریاست جمهوری، می‌خواهد که به تصمیم کیمسیون‌های انتخاباتی احترام بگذارند و نتیجه که از سوی این نهاد اعلام میشود را بپذیرند.

دیبر کل ناتو، میگوید:  “شفافیت در انتخابات بسیار مهم است ما نیاز به انتخابات شفاف و منصفانه داریم من  از تمامی جناح ها در روند انتخابات می خواهم که به کمیسیون انتخابات احترام بگذارند و اجازه بدهند که این کمسینون نتیجه ان را اعلام بکند و هر نتیجه را که اعلام کرد قبول کنند.” 

در همین حال، وی تاکید می‌ورزد که افغانستان در خط نخست جنگ در برابر داعش قرار دارد و علت حضور نظامیان ناتو در افغانستان مبارزه با گروه‌های هراس‌افگن در این کشور است.

دبیر کل ناتو همچنان می‌گوید که هنوز داعش در افغانستان شکست نخورده و احتمال برگشت این گروه وجود دارد.

آقای ستولتنبرگ، میافزاید: “افغانستان در خط مقدم جنگ  با داعش است چون داعش پس از شکست در سوریه و عراق حال در افغانستان جا پا باز کرده است بنا حضور شماری از نظامیان ما در افغانستان و اموزش و مشوری های ما برای نیرو های افغان برای مبارزه با داعش است.”

با این حال، دبیر کل ناتو از گروه طالبان می‌خواهد، برای از سرگیری گفتگوهای صلح اراده جدی نشان بدهند. وی اظهار میدارد که حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان وابسته به شرایط و گفتگوهای صلح است.  

وی اظهار میدارد: ” آقای خلیلزاد مسئولیت مذاکرات صلح  با طالبان را داشته است اکنون آنان مذاکرات متوقف است،  من و ناتو اقدامی برای از سرگیری این گفت‌وگوها را حمایت می‌کنیم؛ طالبان باید علاقه‌مندی جدی و از خود گذشتگی جدی نشان بدهند تا اینکه به یک موافقت نامه صلح واقعی دست یابیم.”

همزمان با این، ریاست اجرائیه می‌گوید که واشنگتن و کابل در این دور پیش شرط‌های همچون آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان را مطرح کرده اند.

مجیب رحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرائیه، ابراز میدارد: “حکومت ایالات متحده امریکا و حکومت افغانستان بر این دور مذاکرات پیش شرط های را از قبل اعلام کرده اند که بحث آتش بس و کاهش خوشنت ها است اما صلح هنوز یکی از اولویت های حکومت است و ما از هر تلاشی برای دست یافتن به صلح استقبال می کنیم.”

قرار است در دو روز آینده وزیران دفاع ناتو روی وضعیت امنیتی و سیاسی در افغانستان رایزنی کنند و آنچه انتظار حکومت افغانستان از این نشست است پشتبانی دوامدار از نیروهای امنیتی و نیز تجهیزت نیروهای بومی در این کشور است.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending